Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτά 1831 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτά 1831 (/thread-3168.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 23:09:14

(22/02/19 22:50:54)sroussos Έγραψε:  
(22/02/19 14:42:15)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 14:16:41)sroussos Έγραψε:  Από  την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε νομίσματα που έχω στείλει στην NGC. Έχω στείλει ένα λεπτό 1838 για μένα σε κατάσταση XF   σφάλμα στον δίσκο .Το βγάλανε VF planset flaw. Έστειλα επίσης και ένα δίλεπτο του 1848  με πρόβλημα στον δίσκο επίσης, σχεδόν ακυκλοφόρητο. Το έδωσαν καθαρό βαθμό MS 61 . Νομίζω τουλάχιστον στην NGC  το σκέφτονται να κάψουν ένα καλό νόμισμα που έχει μητρικά προβλήματα. Γιατί  το detaels δυστυχώς το καίει ένα καλό νόμισμα και να είναι από λάθος π.χ αυτού που το καθάρισε  , πληρώνει το λάθος του,  αλλά να καίγεται ένα νόμισμα που δεν το  έχει πειράξει κανένας  νομίζω πως είναι άδικο.

Φίλε sroussos είναι σημαντική η μαρτυρία σου. Για να την συνδέσω και με την προηγούμενη υπόθεση του exmim είχες στείλει κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να τα εξετάσουν ως mint error η τα έστειλες και τα δύο ως απλά?
Τα έστειλα  μόνο για βαθμολόγηση . Το δε μονόλεπτο και για συντήρηση πρώτα.

Αγαπητέ φίλε διαφαίνεται τότε ότι ίσως ισχύει η υπόθεση που έγινε σε προηγούμενο post. Δηλαδή εφόσον τα έστειλες ως απλά νομίσματα (χωρίς να τους ζητάς κάτι πιο εξειδικευμένο), δεν χαρακτήρισαν κάνενα από τα δύο ως mint error με καθαρό βαθμό. Μάλιστα το ένα όπως λες το έκοψαν τελείως, ενώ το άλλο πήρε καθαρό βαθμό χωρίς όμως το χαρακτηρισμό mint error.  Ίσως αν τα έστελνες πληρώνοντας την ακριβότερη πιστοποίηση για τα mint error να είχαν καλύτερη τύχη.


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 23:30:17

ΥΓ. Και πάλι είναι ΥΠΟΘΕΣΗ. Απλά προσπαθούμε να βγάλουμε ένα όσο το δυνατόν ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ βάσει του τι βλέπουμε να κάνει η εκάστοτε εταιρεία και γιατί το ένα το χαρακτηρίζει έτσι και το άλλο αλλιώς. ΤΙΣ ΜΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ - ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. Ο καθένας λοιπόν πράττει όπως νομίζει καλύτερα για τον εαυτό του  Wink


RE: 10 λεπτά 1831 - STEL2 - 22/02/19 23:38:15

Oταν ενας αριθμός ειναι ακέραιος, και ειναι μεταξύ του 7 και του 10, ειναι ή το 8, ή το 9. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΗ

Κανείς δεν στέλνει ενα νόμισμα για πιστοποίηση, οταν στο MS66, κάνει 7 δολλάρια. ΚΑΝΕΙΣ !


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 23:44:21

(22/02/19 23:00:29)STEL2 Έγραψε:  
(22/02/19 17:08:38)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 15:58:49)STEL2 Έγραψε:  Δηλαδή, το cent, σαν τι εχει σταλεί ? Σαν error εχει σταλεί, για αυτό γράψανε το plancet flow. Για κοιτάξτε σε τι τιμή το πουλάει ! Αν δεν είχε το plancet flaw, δεν θ'αξιζε τίποτα

Φίλε μου Στέλιο ο μόνος που θα μπορούσε να μας πει σαν τι έχει σταλεί το cent είναι αυτός που το πουλάει (αν ήταν αρχικά δικό του το νόμισμα ως raw). Πάμε τώρα να εξετάσουμε αυτό που λες ότι σταλθηκε σαν error και γράψανε planchet flaw.

Δηλαδή, εστειλε να πιστοποιήσει ενα νόμισμα σαν κανονικό, που στο MS66, εχει τιμή $7.25 ?
Oυτε για πλάκα

https://www.ngccoin.com/coin-explorer/lincoln-cents-wheat-reverse-pscid-99/1955-s-1c-ms-coinid-12831

Φίλε Στέλιο ζήτα του το δελτίο αποστολής για να σου λυθεί η απορία. ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ  Wink


RE: 10 λεπτά 1831 - georok - 23/02/19 01:27:17

(22/02/19 22:03:12)coll Έγραψε:  
(22/02/19 20:29:56)georok Έγραψε:   Για όποιον ειναι άσχετος ναι ειναι ανυπαρκτος.

Πες το κι ετσι. 
Σιγουρα αυτοι που πιστοποιουν ειναι σχετικοτεροι απο μενα ας πουμε που βαριεμαι ακομα και τους ορους να μαθω.
Το θεμα των σφαλματων γενικοτερα ειναι ενα λεπτο θεμα παντως  με πολλες τρικοποδιες που δεν το επιλεγω προσωπικα.
Κακως ασχοληθηκα και κατεσθην εγγυος

Την καληνυχτα μου
 Ναι αυτο λέω. Και εγώ που εχω πιασει 1-2 χρυσά νομισματα στην ζωή μου δηλώνω άσχετος.


RE: 10 λεπτά 1831 - georok - 23/02/19 01:30:59

Lary το ερώτημα σου ποιο ακριβώς είναι;
- Ποια ειναι η σωστή βαθμολόγηση ή
-Πως βαθμολογούν οι εταιρείες;

 Γιατι αν εννοεις το δεύτερο μην νομιζεις έκανες καμιά ανακάλυψη.
 Χρόνια ολοκληρα το λενε οι συλλέκτες: Κοίτα το νόμισμα και όχι το κουτί.
 Εγω ειμαι πιο light. Απλά λέω να κοιτάμε και τα δύο.


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 23/02/19 01:48:42

(23/02/19 01:30:59)georok Έγραψε:  Lary το ερώτημα σου ποιο ακριβώς είναι;
- Ποια ειναι η σωστή βαθμολόγηση ή
-Πως βαθμολογούν οι εταιρείες;

 Γιατι αν εννοεις το δεύτερο μην νομιζεις έκανες καμιά ανακάλυψη.
 Χρόνια ολοκληρα το λενε οι συλλέκτες: Κοίτα το νόμισμα και όχι το κουτί.
 Εγω ειμαι πιο light. Απλά λέω να κοιτάμε και τα δύο.

Φίλε georok ο προβληματισμός μου ήταν γιατί οι εταιρείες κάποια νομίσματα με οφθαλμοφανή σφάλματα τα κόβουν τελείως και δεν τους δίνουν ούτε καθαρό βαθμό ούτε τον χαρακτηρισμό mint error, ενώ κάποια άλλα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά τα βαθμολογούν κανονικά με καθαρό βαθμό και με το χαρακτηρισμό mint error. Και με βάση τα αποτελέσματα τόσο του exmim όσο και του sroussos (αλλά και από τα άλλα παραδείγματα που ανέβασα) πιστεύω ότι αν στείλει κάποιος τα νομίσματα για απλή βαθμολόγηση χωρίς να πληρώσει παραπάνω για πιο εξειδικευμένη αντιμετώπιση, σίγουρα δεν θα το κάνει η εταιρεία από μόνη της και μάλλον κινδινεύει να του κόψουν στην βαθμολόγηση τα νομίσματα.

Το αν είναι σωστό ή όχι είναι άλλο θέμα.

Όσον αφορά το τι να κοιτάμε: κουτί/νόμισμα/και τα δύο, συμφωνώ μαζί σου να κοιτάμε και τα δύο.


RE: 10 λεπτά 1831 - STEL2 - 23/02/19 09:39:18

(22/02/19 23:44:21)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 23:00:29)STEL2 Έγραψε:  
(22/02/19 17:08:38)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 15:58:49)STEL2 Έγραψε:  Δηλαδή, το cent, σαν τι εχει σταλεί ? Σαν error εχει σταλεί, για αυτό γράψανε το plancet flow. Για κοιτάξτε σε τι τιμή το πουλάει ! Αν δεν είχε το plancet flaw, δεν θ'αξιζε τίποτα

Φίλε μου Στέλιο ο μόνος που θα μπορούσε να μας πει σαν τι έχει σταλεί το cent είναι αυτός που το πουλάει (αν ήταν αρχικά δικό του το νόμισμα ως raw). Πάμε τώρα να εξετάσουμε αυτό που λες ότι σταλθηκε σαν error και γράψανε planchet flaw.



Δηλαδή, εστειλε να πιστοποιήσει ενα νόμισμα σαν κανονικό, που στο MS66, εχει τιμή $7.25 ?
Oυτε για πλάκα

https://www.ngccoin.com/coin-explorer/lincoln-cents-wheat-reverse-pscid-99/1955-s-1c-ms-coinid-12831

Φίλε Στέλιο ζήτα του το δελτίο αποστολής για να σου λυθεί η απορία. ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ  Wink

Του το ζήτησα. Δηλώνει ασχετος με τα errors, και οτι το νόμισμα δεν το εχει στείλει αυτός, αλλά τ' αγόρασε απο παζάρι στο Αμέρικα


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 23/02/19 09:52:32

E τότε αυτό δεν θα το μάθουμε ποτε!  Smile    Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σου φαίνεται παράξενο. Γιατί ένα νόμισμα μικρής αξίας με κάποιο σφάλμα μπορεί να το έστειλε απλό? Μπορεί να λυπήθηκε τα 65$ που θέλει η PCGS για να το εξετάσει σαν mint error, μπορεί να πίστευε ότι θα του το βαθμολογήσουν σαν mint error ακόμα και αν το έστελνε ως απλό κτλ. Απλά πράγματα.


RE: 10 λεπτά 1831 - sroussos - 23/02/19 13:57:12

(22/02/19 23:09:14)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 22:50:54)sroussos Έγραψε:  
(22/02/19 14:42:15)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 14:16:41)sroussos Έγραψε:  Από  την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε νομίσματα που έχω στείλει στην NGC. Έχω στείλει ένα λεπτό 1838 για μένα σε κατάσταση XF   σφάλμα στον δίσκο .Το βγάλανε VF planset flaw. Έστειλα επίσης και ένα δίλεπτο του 1848  με πρόβλημα στον δίσκο επίσης, σχεδόν ακυκλοφόρητο. Το έδωσαν καθαρό βαθμό MS 61 . Νομίζω τουλάχιστον στην NGC  το σκέφτονται να κάψουν ένα καλό νόμισμα που έχει μητρικά προβλήματα. Γιατί  το detaels δυστυχώς το καίει ένα καλό νόμισμα και να είναι από λάθος π.χ αυτού που το καθάρισε  , πληρώνει το λάθος του,  αλλά να καίγεται ένα νόμισμα που δεν το  έχει πειράξει κανένας  νομίζω πως είναι άδικο.

Φίλε sroussos είναι σημαντική η μαρτυρία σου. Για να την συνδέσω και με την προηγούμενη υπόθεση του exmim είχες στείλει κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να τα εξετάσουν ως mint error η τα έστειλες και τα δύο ως απλά?
Τα έστειλα  μόνο για βαθμολόγηση . Το δε μονόλεπτο και για συντήρηση πρώτα.

Αγαπητέ φίλε διαφαίνεται τότε ότι ίσως ισχύει η υπόθεση που έγινε σε προηγούμενο post. Δηλαδή εφόσον τα έστειλες ως απλά νομίσματα (χωρίς να τους ζητάς κάτι πιο εξειδικευμένο), δεν χαρακτήρισαν κάνενα από τα δύο ως mint error με καθαρό βαθμό. Μάλιστα το ένα όπως λες το έκοψαν τελείως, ενώ το άλλο πήρε καθαρό βαθμό χωρίς όμως το χαρακτηρισμό mint error.  Ίσως αν τα έστελνες πληρώνοντας την ακριβότερη πιστοποίηση για τα mint error να είχαν καλύτερη τύχη.
Καταρχή δεν μ΄ ενδιέφερε  να γραφεί το mint error το σφάλμα φαίνεται .  Για το πληρώνοντας περισσότερα  θα είχε καλύτερη τύχη δεν ισχύει γιατί στό νόμισμα που το έβγαλαν detaels έδωσα επιπλέον 40 € για συντήρηση  , για να γράψουν mint error θα έδινα άλλα   15 €.