Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτά 1831 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτά 1831 (/thread-3168.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: 10 λεπτά 1831 - STEL2 - 23/02/19 14:02:18

(23/02/19 13:57:12)sroussos Έγραψε:  
(22/02/19 23:09:14)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 22:50:54)sroussos Έγραψε:  
(22/02/19 14:42:15)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 14:16:41)sroussos Έγραψε:  Από  την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε νομίσματα που έχω στείλει στην NGC. Έχω στείλει ένα λεπτό 1838 για μένα σε κατάσταση XF   σφάλμα στον δίσκο .Το βγάλανε VF planset flaw. Έστειλα επίσης και ένα δίλεπτο του 1848  με πρόβλημα στον δίσκο επίσης, σχεδόν ακυκλοφόρητο. Το έδωσαν καθαρό βαθμό MS 61 . Νομίζω τουλάχιστον στην NGC  το σκέφτονται να κάψουν ένα καλό νόμισμα που έχει μητρικά προβλήματα. Γιατί  το detaels δυστυχώς το καίει ένα καλό νόμισμα και να είναι από λάθος π.χ αυτού που το καθάρισε  , πληρώνει το λάθος του,  αλλά να καίγεται ένα νόμισμα που δεν το  έχει πειράξει κανένας  νομίζω πως είναι άδικο.

Φίλε sroussos είναι σημαντική η μαρτυρία σου. Για να την συνδέσω και με την προηγούμενη υπόθεση του exmim είχες στείλει κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να τα εξετάσουν ως mint error η τα έστειλες και τα δύο ως απλά?
Τα έστειλα  μόνο για βαθμολόγηση . Το δε μονόλεπτο και για συντήρηση πρώτα.

Αγαπητέ φίλε διαφαίνεται τότε ότι ίσως ισχύει η υπόθεση που έγινε σε προηγούμενο post. Δηλαδή εφόσον τα έστειλες ως απλά νομίσματα (χωρίς να τους ζητάς κάτι πιο εξειδικευμένο), δεν χαρακτήρισαν κάνενα από τα δύο ως mint error με καθαρό βαθμό. Μάλιστα το ένα όπως λες το έκοψαν τελείως, ενώ το άλλο πήρε καθαρό βαθμό χωρίς όμως το χαρακτηρισμό mint error.  Ίσως αν τα έστελνες πληρώνοντας την ακριβότερη πιστοποίηση για τα mint error να είχαν καλύτερη τύχη.
Καταρχή δεν μ΄ ενδιέφερε  να γραφεί το mint error το σφάλμα φαίνεται .  Για το πληρώνοντας περισσότερα  θα είχε καλύτερη τύχη δεν ισχύει γιατί στό νόμισμα που το έβγαλαν detaels έδωσα επιπλέον 40 € για συντήρηση  , για να γράψουν mint error θα έδινα άλλα   15 €.

Πως μας τα παίρνουνε τελικά οι πο....ς !! Κάθε αξιόλογο νόμισμα (αλλά και μή), εχει στοιχίσει στον καθένα μας, κανά 100άρικο !!


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 23/02/19 14:23:12

(23/02/19 13:57:12)sroussos Έγραψε:  
(22/02/19 23:09:14)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 22:50:54)sroussos Έγραψε:  
(22/02/19 14:42:15)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 14:16:41)sroussos Έγραψε:  Από  την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε νομίσματα που έχω στείλει στην NGC. Έχω στείλει ένα λεπτό 1838 για μένα σε κατάσταση XF   σφάλμα στον δίσκο .Το βγάλανε VF planset flaw. Έστειλα επίσης και ένα δίλεπτο του 1848  με πρόβλημα στον δίσκο επίσης, σχεδόν ακυκλοφόρητο. Το έδωσαν καθαρό βαθμό MS 61 . Νομίζω τουλάχιστον στην NGC  το σκέφτονται να κάψουν ένα καλό νόμισμα που έχει μητρικά προβλήματα. Γιατί  το detaels δυστυχώς το καίει ένα καλό νόμισμα και να είναι από λάθος π.χ αυτού που το καθάρισε  , πληρώνει το λάθος του,  αλλά να καίγεται ένα νόμισμα που δεν το  έχει πειράξει κανένας  νομίζω πως είναι άδικο.

Φίλε sroussos είναι σημαντική η μαρτυρία σου. Για να την συνδέσω και με την προηγούμενη υπόθεση του exmim είχες στείλει κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να τα εξετάσουν ως mint error η τα έστειλες και τα δύο ως απλά?
Τα έστειλα  μόνο για βαθμολόγηση . Το δε μονόλεπτο και για συντήρηση πρώτα.

Αγαπητέ φίλε διαφαίνεται τότε ότι ίσως ισχύει η υπόθεση που έγινε σε προηγούμενο post. Δηλαδή εφόσον τα έστειλες ως απλά νομίσματα (χωρίς να τους ζητάς κάτι πιο εξειδικευμένο), δεν χαρακτήρισαν κάνενα από τα δύο ως mint error με καθαρό βαθμό. Μάλιστα το ένα όπως λες το έκοψαν τελείως, ενώ το άλλο πήρε καθαρό βαθμό χωρίς όμως το χαρακτηρισμό mint error.  Ίσως αν τα έστελνες πληρώνοντας την ακριβότερη πιστοποίηση για τα mint error να είχαν καλύτερη τύχη.
Καταρχή δεν μ΄ ενδιέφερε  να γραφεί το mint error το σφάλμα φαίνεται .  Για το πληρώνοντας περισσότερα  θα είχε καλύτερη τύχη δεν ισχύει γιατί στό νόμισμα που το έβγαλαν detaels έδωσα επιπλέον 40 € για συντήρηση  , για να γράψουν mint error θα έδινα άλλα   15 €.
 
Αγαπητέ φίλε το σφάλμα όντως φαίνεται αλλά υπάρχει περίπτωση ΤΥΧΑΙΑ να μην ανέφερε το MINT ERROR η εταιρεία στο ταμπελάκι? Κάποιος λόγος δεν πρέπει να υπάρχει πίσω απ'αυτό? Αυτό θέλω να διελευκάνω. Επίσης, όντως έδωσες παραπάνω λεφτά για συντήρηση, αλλά άλλο η συντήρηση και άλλο η αξιολόγηση ως mint error που έχει και αυτή extra χρέωση. Αφού λοιπόν δεν πλήρωσες και γι'αυτό γιατί να παρέχουν αυτή την υπηρεσία από μόνοι τους? Δηλαδή αν το νόμισμα ανήκε και σε κάποια ποικιλία θα περίμενες να την γράψουν κι'αυτή από την καλή τους την καρδιά? Ή θα έπρεπε να πληρωθεί extra και αυτή η υπηρεσία? Εσύ γιατί πιστεύεις ότι είχες αυτά τα αποτελέσματα που είχες?


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 23/02/19 14:24:32

(23/02/19 14:02:18)STEL2 Έγραψε:  Πως μας τα παίρνουνε τελικά οι πο....ς !! Κάθε αξιόλογο νόμισμα (αλλά και μή), εχει στοιχίσει στον καθένα μας, κανά 100άρικο !!

Στέλιο εδώ συμφωνώ 100%


RE: 10 λεπτά 1831 - sroussos - 23/02/19 15:58:28

(23/02/19 14:23:12)Lary Έγραψε:  
(23/02/19 13:57:12)sroussos Έγραψε:  
(22/02/19 23:09:14)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 22:50:54)sroussos Έγραψε:  
(22/02/19 14:42:15)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 14:16:41)sroussos Έγραψε:  Από  την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε νομίσματα που έχω στείλει στην NGC. Έχω στείλει ένα λεπτό 1838 για μένα σε κατάσταση XF   σφάλμα στον δίσκο .Το βγάλανε VF planset flaw. Έστειλα επίσης και ένα δίλεπτο του 1848  με πρόβλημα στον δίσκο επίσης, σχεδόν ακυκλοφόρητο. Το έδωσαν καθαρό βαθμό MS 61 . Νομίζω τουλάχιστον στην NGC  το σκέφτονται να κάψουν ένα καλό νόμισμα που έχει μητρικά προβλήματα. Γιατί  το detaels δυστυχώς το καίει ένα καλό νόμισμα και να είναι από λάθος π.χ αυτού που το καθάρισε  , πληρώνει το λάθος του,  αλλά να καίγεται ένα νόμισμα που δεν το  έχει πειράξει κανένας  νομίζω πως είναι άδικο.

Φίλε sroussos είναι σημαντική η μαρτυρία σου. Για να την συνδέσω και με την προηγούμενη υπόθεση του exmim είχες στείλει κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να τα εξετάσουν ως mint error η τα έστειλες και τα δύο ως απλά?
Τα έστειλα  μόνο για βαθμολόγηση . Το δε μονόλεπτο και για συντήρηση πρώτα.

Αγαπητέ φίλε διαφαίνεται τότε ότι ίσως ισχύει η υπόθεση που έγινε σε προηγούμενο post. Δηλαδή εφόσον τα έστειλες ως απλά νομίσματα (χωρίς να τους ζητάς κάτι πιο εξειδικευμένο), δεν χαρακτήρισαν κάνενα από τα δύο ως mint error με καθαρό βαθμό. Μάλιστα το ένα όπως λες το έκοψαν τελείως, ενώ το άλλο πήρε καθαρό βαθμό χωρίς όμως το χαρακτηρισμό mint error.  Ίσως αν τα έστελνες πληρώνοντας την ακριβότερη πιστοποίηση για τα mint error να είχαν καλύτερη τύχη.
Καταρχή δεν μ΄ ενδιέφερε  να γραφεί το mint error το σφάλμα φαίνεται .  Για το πληρώνοντας περισσότερα  θα είχε καλύτερη τύχη δεν ισχύει γιατί στό νόμισμα που το έβγαλαν detaels έδωσα επιπλέον 40 € για συντήρηση  , για να γράψουν mint error θα έδινα άλλα   15 €.
 
Αγαπητέ φίλε το σφάλμα όντως φαίνεται αλλά υπάρχει περίπτωση ΤΥΧΑΙΑ να μην ανέφερε το MINT ERROR η εταιρεία στο ταμπελάκι? Κάποιος λόγος δεν πρέπει να υπάρχει πίσω απ'αυτό? Αυτό θέλω να διελευκάνω. Επίσης, όντως έδωσες παραπάνω λεφτά για συντήρηση, αλλά άλλο η συντήρηση και άλλο η αξιολόγηση ως mint error που έχει και αυτή extra χρέωση. Αφού λοιπόν δεν πλήρωσες και γι'αυτό γιατί να παρέχουν αυτή την υπηρεσία από μόνοι τους? Δηλαδή αν το νόμισμα ανήκε και σε κάποια ποικιλία θα περίμενες να την γράψουν κι'αυτή από την καλή τους την καρδιά? Ή θα έπρεπε να πληρωθεί extra και αυτή η υπηρεσία? Εσύ γιατί πιστεύεις ότι είχες αυτά τα αποτελέσματα που είχες?

Η εταιρεία  είναι επιχείρηση ζητάει το κέρδος  σου λέει πως για να σου γράψω το Mint error στο ταμπελάκι θέλω άλλα 15 €, αν είσαι ..... τα δίνεις . Το mint error δυστυχώς στα νομίσματα του Όθωνα και του Καποδίστρια είναι συνηθισμένα και πιστεύω δεν προσθέτουν καμία υπεραξία στο νόμισμα.   Αλλά στο μονόλεπτο έγραψαν το Planchet Flaw to detaels γιατί το έβαλαν; Μάλλον είδαν κάτι στο νόμισμα που δεν το επέτρεπε να πάρει καθαρό βαθμό που εγώ δεν το είδα. Ίσως  επειδή  το νόμισμα δεν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση  ( όταν είσαι στο μισό μισό το δίνω δεν το δίνω καθαρό βαθμό να τους βοήθησε να το βάλουν detaels). Προσπαθούμε να τους ερμηνεύσουμε αλλά δεν είναι τόσο απλό. Γιατί αν ήταν θα έχαναν την δουλεία τους.


RE: 10 λεπτά 1831 - exmim - 23/02/19 16:23:16

Για να μην κάνω παραθέσεις Γιώργο(Lary)....  " Επίσης, όντως έδωσες παραπάνω λεφτά για συντήρηση, αλλά άλλο η συντήρηση και άλλο η αξιολόγηση ως mint error που έχει και αυτή extra χρέωση. Αφού λοιπόν δεν πλήρωσες και γι'αυτό γιατί να παρέχουν αυτή την υπηρεσία από μόνοι τους? Δηλαδή αν το νόμισμα ανήκε και σε κάποια ποικιλία θα περίμενες να την γράψουν κι'αυτή από την καλή τους την καρδιά? Ή θα έπρεπε να πληρωθεί extra και αυτή η υπηρεσία? Εσύ γιατί πιστεύεις ότι είχες αυτά τα αποτελέσματα που είχες? "

Εαν η ποικιλία αναφέρετε στον Κραους, (μικρή η ανάποδη άγκυρα, ρουφηγμένο μάγουλο, κλπ), τότε την γραφουν και στο ταμπελακι στην τιμή της απλής πιστοποίησης. Στα σφάλματα θελουν έξτρα χρήματα.


Υγ... υπάρχουν φυσικά περιπτώσεις που δεν το έκαναν, η που έβαλαν απο λάθος την ποικιλία ενώ δεν ήταν. Για αυτο, όπως συμφωνούμε ολοι, ρίχνουμε και μια μάτια στο νόμισμα που είναι μέσα στο κουτί.....


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 23/02/19 16:37:30

Φίλε μου sroussos το details το έβαλαν για να δείξουν ότι το νόμισμα ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΚΡΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΟ ΒΑΘΜΟ. Αν έπαιρνε καθαρό βαθμό προφανώς δεν θα έμπαινε ο χαρακτηρισμός details και αν τους είχε ζητηθεί να το εξετάσουν ως mint error (και όντως διαπίστωναν ότι είναι) θα του έβαζαν π.χ. MS63 Mint Error - Planchet Flaw.

Δηλαδή τί είναι το planchet flaw? Ένας από τους λόγους που το νόμισμα ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΩΣ DETAILS (δηλαδή χωρίς καθαρό βαθμό). Δες ξανά πως έχει περασμένο αυτό το cent η PCGS στην data base. Βλέπεις ότι στο grade γράφει Genuine UNC Details (93-Planchet Flaw)? Αυτό σημαίνει ότι πήρε details (δηλαδή όχι καθαρό βαθμό) με βάση το κριτήριο 93 που είναι το planchet flaw. Θα μπορούσε ένα άλλο νόμισμα να το κόψει για άλλο λόγο π.χ. καθάρισμα και να βάλει τον κωδικό 92. Αυτό είναι όλο.

 https://www.pcgs.com/cert/33003701

ΔΗΛΑΔΗ DETAILS ΚΑΙ PLANCHET FLAW ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ. Άρα, το νόμισμά σου το κόψανε γιατί είχε σφάλμα δίσκου. Δεν είδαν κάτι άλλο κατά τη γνώμη μου. Το γιατί δεν του δώσανε mint error και συνεπώς ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΒΑΘΜΟ, έχω γράψει τι πιστεύω (ότι θα έπρεπε ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟ). Φυσικά ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του και είναι απολύτως σεβαστή. Κουβέντα άλλωστε κάνουμε.

Υ.Γ. Δεν πιστεύω ότι θα έχαναν τη δουλειά τους ακόμα και αν τους ερμηνεύαμε στο 100% γιατί θεωρώ κομματάκι δύσκολο ακόμα και αύριο να συστήσουμε εταιρεία, να πάρουμε μεγαλύτερο μέρος τις πίτας από αυτούς που έχουν κοντα στις 41.000.000 πιστοποιήσεις ως τώρα. Δεν είναι και απίθανο όμως  Smile

Υ.Γ.2 Για το αν θα είχε υπεραξία ένα καποδιστριακό ή οθωνικό του τύπου AU55 Mint Error - Planchet Flaw ρώτησε καλύτερα αυτούς που μαζεύουν σφάλματα. Εγώ δεν τα αγοράζω. Τα θέλω τα νομίσματα χωρίς προβλήματα ακόμα και αν τα προβλήματά τους είναι μητρικά  Smile


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 23/02/19 16:51:07

(23/02/19 16:23:16)exmim Έγραψε:  Εαν η ποικιλία αναφέρετε στον Κραους, (μικρή η ανάποδη άγκυρα, ρουφηγμένο μάγουλο, κλπ), τότε την γραφουν και στο ταμπελακι στην τιμή της απλής πιστοποίησης. Στα σφάλματα θελουν έξτρα χρήματα.


Υγ... υπάρχουν φυσικά περιπτώσεις που δεν το έκαναν, η που έβαλαν απο λάθος την ποικιλία ενώ δεν ήταν.  Για αυτο, όπως συμφωνούμε ολοι, ρίχνουμε και μια μάτια στο νόμισμα που είναι μέσα στο κουτί.....

Μίμη σ'ευχαριστώ για την παρατήρηση. Ο,τι μπορείς συμπλήρωνε ''διά την τάξιν''  Smile


RE: 10 λεπτά 1831 - sroussos - 23/02/19 18:52:15

Το σφάλμα δίσκου δεν είναι ποικιλία για να το αναφέρει κάποιος κατάλογος.   Το Planchet Flaw που βάζουν  είναι σφάλμα δίσκου που όταν είναι μητρικό το βάζουν βαθμό, και αν το ζητήσεις το γράφουν MS 61 Mint error Planchet Flaw. Όταν όμως θεωρούν πως είναι μεταγενέστερο  τότε στο βγάζουν detaels Plancht flaw.


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 23/02/19 20:46:56

(23/02/19 18:52:15)sroussos Έγραψε:  Το Planchet Flaw που βάζουν  είναι σφάλμα δίσκου που όταν είναι μητρικό το βάζουν βαθμό, και αν το ζητήσεις το γράφουν MS 61 Mint error Planchet Flaw. Όταν όμως θεωρούν πως είναι μεταγενέστερο  τότε στο βγάζουν detaels Plancht flaw.

Δηλαδή όλα τα νομίσματα που έχουν κοπεί και από τις δύο εταιρείες ως details planchet flaw, πιστεύεις ότι κόπηκαν επειδή με κάποιο τρόπο διαπίστωσαν ξαναλέω ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ότι το πρόβλημα που είχαν δεν είναι μητρικό αλλά κάποιος το έκανε στον ελεύθερο χρόνο του???????

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα!!!!! 

Παραδείγματα

http://www.icollector.com/1850-20-GOLD-PCGS-AU-DETAILS-PLANCHET-FLAW_i24780691

https://coins.ha.com/itm/large-cents/1802-1c-planchet-flaw-pcgs-genuine-fine-details-ngc-census-25-198-pcgs-population-49-490-cdn-200-whsle-b/a/131709-27016.s

https://www.worthpoint.com/worthopedia/1926-1-dollar-indian-head-gold-coin-462903542

http://www.icollector.com/1794-Flowing-Hair-H10-LM-4-V-4-4-A-Rarity-4-Genuine-Planchet-Flaw-Fine-Details-PCGS_i31188767

https://coins.ha.com/itm/errors/1913-10-indian-eagle-obv-planchet-flaw-ngc-details-unc-ngc-census-106-4310-pcgs-population-92-3127-mintage-/a/131210-27383.s

https://coins.ha.com/itm/buffalo-nickels/1917-s-5c-planchet-flaw-pcgs-genuine-unc-details-pcgs-population-4-520-ngc-census-1-349-cdn-450-whsle-bi/a/131737-23730.s?type=NGC131737

https://coins.ha.com/itm/errors/1914-d-1c-obverse-planchet-flaw-ngc-details-good-ngc-census-252-6178-pcgs-population-120-5124-mintage-1-193/a/131242-20939.s

Όπως βλέπεις έχω βάλει πάρα πολλά και από τις δύο εταιρείες. Επίσης είναι διαφόρων καταστάσεων από άποψη φθοράς από (UNC έως GOOD που είναι το τελευταίο). Και προφανώς είναι και διαφορετικών εποχών με πάρα πολλά χρόνια να χωρίζουν το ένα από το άλλο. Το κοινό τους λοιπόν στοιχείο είναι ότι έχουν κάποιο είδος προβλήματος στο δίσκο (μικρό ή μεγάλο) και πως όλα κόπηκαν χωρίς καθαρό βαθμό γι'αυτό το λόγο. Συμφωνούμε τουλάχιστον ως εδώ? 

Εσύ λοιπόν αγαπητέ υποστηρίζεις πως όλα τα ανωτέρω νομίσματα απέκτησαν το πρόβλημα ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟΥ και γι'αυτό το λόγο πήραν το planchet flaw???????

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΥΠΩΘΗΚΕ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΡΑ?????????


RE: 10 λεπτά 1831 - sroussos - 24/02/19 00:48:58

Tο τι κάνει η PCGS  , δεν στέλνω και δεν μπορώ να σου πω γι΄αυτή τι κάνει.  Από τα επτά που έβαλες τα δύο είναι της NGC Και από αυτά το χρυσό είναι ξεκάθαρο πως το πρόβλημα είναι κατοπινό  το δε  δεύτερο είναι  σε τόσο χαμηλής κατάστασης που τι συμπέρασμα να βγάλεις. Βρίσκεις εσύ που είναι το πρόβλημα στο δίσκο; Για να μην μακρηγορούμε νομίζω πως ο καθένας είπε την άποψή του , και μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις  και στο φινάλε εσύ δεν αγοράζεις τέτοια νομίσματα   , εγώ θα συνεχίσω να αγοράζω.