Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτά 1831 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτά 1831 (/thread-3168.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 24/02/19 00:57:25

Αγαπητε μου φιλε βλεπω οτι πετας την μπαλα στην εξεδρα. Θες να σου παραθεσω περισσοτερα νομισματα της NGC? Πανευκολο!!!

Στην ερωτηση μου ομως δεν απαντησες!!!!!


Και ξαναρωταω: ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΡΑ?????????


ΥΓ. Καλα κανεις και αγοραζεις. Ο καθενας μας συλλεγει ο,τι τον ευχαριστει.

ΥΓ 2 Για το χρυσο που λες και το αλλο χαμηλης καταστασης μπορεις να πεις στην εταιρεια ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.


RE: 10 λεπτά 1831 - sroussos - 24/02/19 09:52:29

Τι τελικά ζητάς να αποδείξεις τι; Είσαι ο μόνος που γνωρίζει την αλήθεια;  Εγώ ότι είχα να πω το είπα δεν συνεχίζω σε μια αντιπαράθεση που δεν έχει πια νόημα και κακώς συμμετείχα.


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 24/02/19 12:11:08

Φιλε μου δεν ζηταω να αποδειξω τιποτα! Ουτε εχω και το αλαθητο του Παπα!!!! Ζητησα ομως μια απαντηση απο εσενα στο ερωτημα μου και για μια ακομα φορα απαντηση δεν πηρα!!!!!!

Σε ευχαριστω πολυ για τη συνομιλια που ειχαμε. Να εισαι καλα.


RE: 10 λεπτά 1831 - STEL2 - 24/02/19 13:58:44

Mάλιστα ! Την βρήκαμε την λύση. Αν πληρώσεις κάτι παραπάνω, στο βγάζουν mint error, αν οχι, τίποτα
Καλά, είμαστε σοβαροί ?
Προ καιρού, εστειλα πικοιλία 10άρα 1838/7, οπου τους το επισήμανα, και μου την γράψανε ετσι, χωρίς να δώσω κάτι παραπάνω
Μα τι λέτε τώρα ?
Lary, ολα βγήκανε plancet flow, γιατί ηταν ελαττωματικά...., οχι απο την μήτρα, αλλά ή  στην πορεία, ή κατόπιν επεμβάσεως, για αυτό δεν γράφουν και mint error
Οσα ειναι μητρικά plancet flow, γράφουν mint error, για αυτό παίρνουν και βαθμό
Δες τα link, που ο ιδιος παρέθεσες
Μόνο ενα εχει βαθμό (MS64), και γράφει mint error (για αυτό εχει και βαθμό)


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 24/02/19 14:39:16

(24/02/19 13:58:44)STEL2 Έγραψε:  Lary, ολα βγήκανε plancet flow, γιατί ηταν ελαττωματικά...., οχι απο την μήτρα, αλλά ή  στην πορεία, ή κατόπιν επεμβάσεως, για αυτό δεν γράφουν και mint error
Οσα ειναι μητρικά plancet flow, γράφουν mint error, για αυτό παίρνουν και βαθμό
Δες τα link, που ο ιδιος παρέθεσες
Μόνο ενα εχει βαθμό (MS64), και γράφει mint error (για αυτό εχει και βαθμό)

Ξέρω πολύ καλά τι ανέβασα Στέλιο. Μερικά post πιο πρίν, ανέβασα 7 νομίσματα και από τις δύο εταιρείες με κατάσταση από UNC έως GOOD και όλα κόπηκαν ως details planchet flaw και προφανώς χωρίς καθαρό βαθμό.

Εσύ λοιπόν υποστηρίζεις ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΚΥΡΑ ΓΙΩΡΓΑΙΝΑΣ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΑ ΚΑΜΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ????

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΟΜΙΣΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΠΗΚΕ ΣΑΝ DETAILS-PLANCHET FLAW ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΜΗΤΡΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟ??????????????????????????????????

ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ (ΚΑΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΑΚΟΜΑ) ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΓΝΗΣΙΟ ΣΦΑΛΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ.


RE: 10 λεπτά 1831 - coll - 24/02/19 14:52:15

Oλα που εβγαλες (πλην ενος ή δυο που οι φωτο ειναι κακες και δεν βγαινει συμπερασμα ) ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΠΕΙΟ!!.
Ποιος σου ειπε το αντιθετο; Εσυ το εβγαλε αυθαιρετα!
Φυσικα απο το νομισματοκοπειο βγηκαν και της κυραΓιωργαινας . Ποιος σου ειπε οτι βγηκαν σε εξοχικο και σαχλαμαρες; Αν γνωριζες την περιπτωση την συγκεκριμενη δεν θα μιλαγες για εξοχικα.
Ειναι μεγα σφαλμα σου να νομιζεις οτι ,οτι βγηκε απο το νομισματοκοπειο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να παρει βαθμο.
Ψαξου λοιπον να βρεις τον λογο που νομισματα σαν τα παραδειγματα σου (το καθενα για διασφορετικο λογο ως μεμονομενη περιπτωση)ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να  βαθμο(καποια το γραφουν και απο πισω στο slab αλλωστε )
Θελει μελετη και σκεψη και οχι σελιδες επι σελιδων και μαλιστα με αυτο το υφακι Huh


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 24/02/19 16:05:09

(24/02/19 14:52:15)coll Έγραψε:  Oλα που εβγαλες (πλην ενος ή δυο που οι φωτο ειναι κακες και δεν βγαινει συμπερασμα ) ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΠΕΙΟ!!.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Εδώ συμφωνούμε απόλυτα!
Ποιος σου ειπε το αντιθετο; Εσυ το εβγαλε αυθαιρετα! ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δεν νομίζω! Ο sroussos έγραψε αναφορικά με το planchet flaw: ''Όταν όμως θεωρούν ότι είναι μεταγενέστερο τότε στο βγάζουν details planchet flaw. Επίσης ο Στέλιος ανέφερε 2 post πιο πριν: ''όλα βγήκανε planchet flow γιατί ήταν ελαττωματικά...αλλά ή στην πορεία, ή κατόπιν επεμβάσεως, γι'αυτό δεν γράφουν και mint error. Το ''ή στην πορεία'' τι σημαίνει???? Περιμένω λοιπόν διευκρινήσεις........
Φυσικα απο το νομισματοκοπειο βγηκαν και της κυραΓιωργαινας . ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Συμφωνώ και σε αυτό! 
Ποιος σου ειπε οτι βγηκαν σε εξοχικο και σαχλαμαρες; Αν γνωριζες την περιπτωση την συγκεκριμενη δεν θα μιλαγες για εξοχικα. ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ: Μίλησα για ''εξοχικά'' για να σχολιάσω τις εκφράσεις που ειπώθηκαν περί ''μεταγενέστερα ή στην πορεία''. Προφανώς και ξέρω την περίπτωση που αναφέρεις και εννοείται ότι τα σφάλματα αυτά δεν χτυπήθηκαν στο σπίτι κανενός.
Ειναι μεγα σφαλμα σου να νομιζεις οτι ,οτι βγηκε απο το νομισματοκοπειο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να παρει βαθμο.AΠΑΝΤΗΣΗ: Αυτό αρμόδια να το κρίνει είναι μόνο η εταιρεία εφόσον θέλουμε να της στείλουμε το νόμισμα! Αλλιώς το συζητάμε εδώ όλοι μαζί ανοιχτά. 
Ψαξου λοιπον να βρεις τον λογο που νομισματα σαν τα παραδειγματα σου (το καθενα για διασφορετικο λογο ως μεμονομενη περιπτωση)ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να  βαθμο(καποια το γραφουν και απο πισω στο slab αλλωστε )ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τον λόγο που δεν πήραν βαθμό τον έγραψαν οι ίδιες οι εταιρίες. Σε όλα ΣΦΑΛΜΑ ΔΙΣΚΟΥ ή αλλιώς DETAILS - PLANCHET FLAW. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. 
Θελει μελετη και σκεψη και οχι σελιδες επι σελιδων και μαλιστα με αυτο το υφακι ::huh    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Υφάκι δεν έχω. Υπερασπίζομαι τις απόψεις μου με επιχειρήματα όπως κάνετε και εσείς. Τις σελίδες επί σελίδων δεν τις έγραψα μόνος μου! Όλοι μαζί συμμετείχαμε!



RE: 10 λεπτά 1831 - coll - 24/02/19 16:20:07

(24/02/19 16:05:09)Lary Έγραψε:  
(24/02/19 14:52:15)coll Έγραψε:  Oλα που εβγαλες (πλην ενος ή δυο που οι φωτο ειναι κακες και δεν βγαινει συμπερασμα ) ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΠΕΙΟ!!.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Εδώ συμφωνούμε απόλυτα!
Ποιος σου ειπε το αντιθετο; Εσυ το εβγαλε αυθαιρετα! ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δεν νομίζω! Ο sroussos έγραψε αναφορικά με το planchet flaw: ''Όταν όμως θεωρούν ότι είναι μεταγενέστερο τότε στο βγάζουν details planchet flaw. Επίσης ο Στέλιος ανέφερε 2 post πιο πριν: ''όλα βγήκανε planchet flow γιατί ήταν ελαττωματικά...αλλά ή στην πορεία, ή κατόπιν επεμβάσεως, γι'αυτό δεν γράφουν και mint error. Το ''ή στην πορεία'' τι σημαίνει???? Περιμένω λοιπόν διευκρινήσεις........
Φυσικα απο το νομισματοκοπειο βγηκαν και της κυραΓιωργαινας . ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Συμφωνώ και σε αυτό! 
Ποιος σου ειπε οτι βγηκαν σε εξοχικο και σαχλαμαρες; Αν γνωριζες την περιπτωση την συγκεκριμενη δεν θα μιλαγες για εξοχικα. ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ: Μίλησα για ''εξοχικά'' για να σχολιάσω τις εκφράσεις που ειπώθηκαν περί ''μεταγενέστερα ή στην πορεία''. Προφανώς και ξέρω την περίπτωση που αναφέρεις και εννοείται ότι τα σφάλματα αυτά δεν χτυπήθηκαν στο σπίτι κανενός.
Ειναι μεγα σφαλμα σου να νομιζεις οτι ,οτι βγηκε απο το νομισματοκοπειο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να παρει βαθμο.AΠΑΝΤΗΣΗ: Αυτό αρμόδια να το κρίνει είναι μόνο η εταιρεία εφόσον θέλουμε να της στείλουμε το νόμισμα! Αλλιώς το συζητάμε εδώ όλοι μαζί ανοιχτά. 
Ψαξου λοιπον να βρεις τον λογο που νομισματα σαν τα παραδειγματα σου (το καθενα για διασφορετικο λογο ως μεμονομενη περιπτωση)ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να  βαθμο(καποια το γραφουν και απο πισω στο slab αλλωστε )ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τον λόγο που δεν πήραν βαθμό τον έγραψαν οι ίδιες οι εταιρίες. Σε όλα ΣΦΑΛΜΑ ΔΙΣΚΟΥ ή αλλιώς DETAILS - PLANCHET FLAW. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. 
Θελει μελετη και σκεψη και οχι σελιδες επι σελιδων και μαλιστα με αυτο το υφακι ::huh    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Υφάκι δεν έχω. Υπερασπίζομαι τις απόψεις μου με επιχειρήματα όπως κάνετε και εσείς. 

Απο που να σε πιασω; Διαφωνω απο πανω ως κατω σε οτι εγραψες, και ακρη δεν θα βγει! 
 Θα σου φερω ομως ως παραδειγμα μονο για το κοκκινο πανω! Στεκει ; Δεν στεκει!
Ποιος σου ειπε οτι ο λογος μη υπαρξης βαθμου ειναι το planchet flow;
Το planchet flow ειναι ορος <σφαλματος> ΟΧΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΒΑΘΜΟ.
Το δε details σημαινει μη υπαρξη βαθμου για λογο που δεν δειευκρινιζεται παντα. Μπορει να ειναι και καθαρισμενο ,κατεστραμενο και πολλα αλλα, χωρις να αναφερονται

Και αναγκαζομαι να σταματησω εδω διοτι τα λεγομενα σου μονο συγχυση μπορουν να προκαθεσουν και οχι λυσεις, και θα ξεχασω και αυτα τα λιγα βεβαια που ξερω, καθως δεν εχω ασχοληθει πολυ . και δεν με ενδιαφερουν κιολας ιδιαιτερα.


RE: 10 λεπτά 1831 - STEL2 - 24/02/19 16:23:51

Mια ερώτηση μόνο. Τα details, plancet flow, γιατί δεν γράφουν mint error ? Μήπως επειδή δεν ειναι ?


RE: 10 λεπτά 1831 - coll - 24/02/19 16:37:47

(24/02/19 16:23:51)STEL2 Έγραψε:  Mια ερώτηση μόνο. Τα details, plancet flow, γιατί δεν γράφουν mint error ? Μήπως επειδή δεν ειναι ?

Σωστο σε βρισκω Στελιο.
Δεν ειμαι ειδημων (οπως ειπα λιγο εχω ασχοληθει και με την λογικη μου παντα) αλλα καλως ή κακως θεωρω οτι το planchet flow  ειναι εξειδικευμενο mind error. Δηλαδη ειναι σφαλμα . Δεν γνωριζω ποτε γινεται χρηση του ενος ορου και ποτε του αλλου.
Στα παραδειγματα που εβγαλε πασιφανως καποια που οι φωτο επιτρεπουν να δουμε, ειναι σφαλματα δισκου καραμπινατα, που εκει δεν μπορει να εχει γινει επεμβαση μετα.Οσον αφορα τον δισκο βεβαια.
Μπορει ομως πχ λεω αν ενα νομισμα (οπως και στους Καπο συμβαινει ) ενα enviromntal damage να δωσει χαρακτηρισμο details. Ετσι εικαζω Στελιο γιατι πρεπει να μιλαμε για καθε κομματι ξεχωριστα θεωρω . Αλλο παλι μπορει να εχει δευτερογενη επεμβαση. Αλλο παλι πιο συγχρονο μπορει να θεωρουν οτι ειναι σφαλμα που προεκυψε εσκεμενα μεσα στη αλυσιδα παραγωγης.

Θα μπορουσα να θεωρησω οτι αν δεν πληρωσεις παιρνει ενα καταστροφικο details αλλα απο τα λεγομενα σας δεν μπορει να ειναι αυτο. Το θεωρω τραβηγμενο