Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτά 1831 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτά 1831 (/thread-3168.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: 10 λεπτά 1831 - coll - 22/02/19 19:09:08

(22/02/19 18:24:43)nikos11 Έγραψε:  
(22/02/19 17:25:10)Lary Έγραψε:   ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ η PCGS στην ιστοσελίδα της ότι ο κωδικός 93: Planchet Flaw αναφέρεται σε πρόβλημα ή όποιο ελάττωμα δίσκου που δεν έγινε από μηχανικό λάθος αλλά από ανθρώπινη παρέμβαση????????????

ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ!!!

Σε παρεπεμψα πιο πανω στα λεγομεμα συναδελφου με κοκκινα !!!!!!
Στο αναφερει με εκλεπτισμενο τροπο. Κουταλιες στο στομα δεν δινουν.

ΥΓ. Μου ανέφερες ότι προσπαθείτε επί τόσες σελίδες να μου εξηγήσετε τον γνώμονα που ακολουθεί η εταιρεία. Είναι απολύτως σεβαστό. Αλλά είναι η δική σας εξήγηση και όχι της εταιρείας.
. Επίσης, αν γραφόταν φαρδιά πλατιά κάπου στην ιστοσελίδα της εταιρείας, θα το είχαμε επισημάνει και δεν θα γράφαμε/κουβεντιάζαμε τόσες σελίδες.
Σεβαστη η απαιτηση σου να να υπαρχει χαρακτηρισμος <planchet flow potato >αλλα νομιζω οτι δεν θα μας κανουν αυτη την χαρη, για ευνοητους λογους. Παρ'ολο τον αρνητισμο που  τους τρεφω γενικοτερα ,ομολογω οτι κι εγω στην θεση τους το ιδιο θα επραττα.
Στο φιναλε ο διαχωρισμος λαθους μηχανης και  λαθους  απο ανθρωπινης παρεμαβης στην μηχανη, ειναι απο δισδιακριτος εως ανυπαρκτος
Ο συλλεκτης θελει την παραμυθα του . Πως να το κανουμε δηλαδη Smile


RE: 10 λεπτά 1831 - nikos11 - 22/02/19 19:11:55

(22/02/19 18:27:54)Lary Έγραψε:  Nίκο σ'ευχαριστώ που επισημαίνεις το αυτονόητο. Είναι μια αρχή  Wink
Smile


RE: 10 λεπτά 1831 - georok - 22/02/19 20:29:56

(22/02/19 19:09:08)coll Έγραψε:  
(22/02/19 18:24:43)nikos11 Έγραψε:  
(22/02/19 17:25:10)Lary Έγραψε:   ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ η PCGS στην ιστοσελίδα της ότι ο κωδικός 93: Planchet Flaw αναφέρεται σε πρόβλημα ή όποιο ελάττωμα δίσκου που δεν έγινε από μηχανικό λάθος αλλά από ανθρώπινη παρέμβαση????????????

ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ!!!

Σε παρεπεμψα πιο πανω στα λεγομεμα συναδελφου με κοκκινα !!!!!!
Στο αναφερει με εκλεπτισμενο τροπο. Κουταλιες στο στομα δεν δινουν.

ΥΓ. Μου ανέφερες ότι προσπαθείτε επί τόσες σελίδες να μου εξηγήσετε τον γνώμονα που ακολουθεί η εταιρεία. Είναι απολύτως σεβαστό. Αλλά είναι η δική σας εξήγηση και όχι της εταιρείας.
. Επίσης, αν γραφόταν φαρδιά πλατιά κάπου στην ιστοσελίδα της εταιρείας, θα το είχαμε επισημάνει και δεν θα γράφαμε/κουβεντιάζαμε τόσες σελίδες.
Σεβαστη η απαιτηση σου να να υπαρχει χαρακτηρισμος <planchet flow potato >αλλα νομιζω οτι δεν θα μας κανουν αυτη την χαρη, για ευνοητους λογους. Παρ'ολο τον αρνητισμο που  τους τρεφω γενικοτερα ,ομολογω οτι κι εγω στην θεση τους το ιδιο θα επραττα.
Στο φιναλε ο διαχωρισμος λαθους μηχανης και  λαθους  απο ανθρωπινης παρεμαβης στην μηχανη, ειναι απο δισδιακριτος εως ανυπαρκτος
Ο συλλεκτης θελει την παραμυθα του . Πως να το κανουμε δηλαδη Smile
 Για όποιον ειναι άσχετος ναι ειναι ανυπαρκτος.


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 20:34:06

(22/02/19 16:16:05)coll Έγραψε:  Πανω στο συγκεκριμενο παραδειγμα λοιπον
Το νομισμα εχει πασιφανως μια  ιδιαιτεροτητα. 
Βαση λογικης της εταιριας (και οπως εγω το αντιλαμβανομαι ) η εταιρια δινει τον ορο του προβληματος του νομισματος,ομως ΔΕΝ δινει βαθμο στο νομισμα διοτι θεωρει (στην προκειμενη περιπτωση που αφορα ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ)οτι η βλαβη ΔΕΝ εγινε απο μηχανικο λαθος αλλα παρενεβη  με καποιο τροπο ανθρωπινη πρωτοβουλια.

Υ.Σ Lary , δεν ξερω γιατι, εχεις κολησει στο τι μπορει να αρεσει σε μενα ή  σε σενα, και δεν καταλαβαινεις οτι οι εταιριες πιστοποιουν με βαση προυπαρχοντα <μπουσουλα> πλην καποιον περιπτωσεων που ισως σφαλουν. Επι τοσες σελιδες αυτον  τον πιστοποιητηκο <γνωμονα > προσπαθουμε να σου εξηγησουμε. 
Και αν θες την προσωπικη μου αποψη (αφου επιμενεις)καλως δεν πηρε βαθμο ,οπως καλο ειναι να μην παρουν βαθμο τα εκατονταδες τεχνητα σφαλματα(παρα πολλα μαλιστα σε Ελληνικα κομματια,που προσφφτα βγηκαν στην φορα φωτο και εγινε λογος γι αυτα σε αλλο φορουμ) .
Αν ο τυπος ζητα οτι ζητα  (και οποιος γουσταρει  ας τα δωσει) φαντασου δηλ τι θα ζητουσε αν του εδιναν και βαθμο δηλαδη για σφαλματα του κ---ου ..........

Φίλε coll με παρέπεμψες δηλαδή στην απάντηση 32 του φίλτατου Δημήτρη? Δηλαδή όταν λέει η εταιρεία ότι ''planchet flaws on certain US colonial coins are expected, planchet flaws on Morgan silver dollars are not'' εσύ αυτό καταλαβαίνεις??? Ό,τι είναι αποδεκτά κατ'αυτούς τα ελαττώματα στα παλιά αποικιακά τους (προέρχονται δηλαδή από το νομισματοκοπείο), αλλά αν συναντήσουν ελάττωμα στα Μorgan, η PCGS θα θεωρήσει ότι δεν είναι πρόβλημα μητρικό ή του δίσκου αλλά από ανθρώπινη παρέμβαση???? 

Δηλαδή όλα τα εκατομμύρια κομμάτια των Μorgan δημιουργήθηκαν χωρίς ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΦΑΛΜΑ ΜΗΤΡΙΚΟ - και αν η PCGS βρεί ένα τέτοιο θα θεωρήσει αυτόματα ότι δεν είναι μητρικό αλλά το ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΤΗΔΕΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΚΥΡΑ ΜΑΡΙΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ????????????????????????????? 

Αν αυτό πιστεύεις ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επίσης έγραψες για το cent του 1955: ''Βαση λογικης της εταιριας (και οπως εγω το αντιλαμβανομαι ) η εταιρια δινει τον ορο του προβληματος του νομισματος, ομως ΔΕΝ δινει βαθμο στο νομισμα διοτι θεωρει (στην προκειμενη περιπτωση που αφορα ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ)οτι η βλαβη ΔΕΝ εγινε απο μηχανικο λαθος αλλα παρενεβη  με καποιο τροπο ανθρωπινη πρωτοβουλια.'' 

Δηλαδή μας λες ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ (ΑΦΟΥ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ στο PLANCHET FLAW) ότι εντόπισε ανθρώπινη παρέμβαση και γι'αυτό το έκοψε χωρίς να του δώσει καθαρό βαθμό σωστά? 

Με βάση λοιπόν τη λογική σου μπορώ να σου πω και εγώ ότι όσα νομίσματα βαθμολόγησε ως MINT ERRORS ME ΚΑΘΑΡΟ ΒΑΘΜΟ όπως του 1909, ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΘΗΚΕ γιατί προέρχονται από ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ και αυτή τα πιστοποίησε ως γνήσια σφάλματα προερχόμενα από τη μήτρα/δίσκο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΥΤΟ ΤΟΥ 1909 ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ Ο ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΚΥΡΑ ΜΑΡΙΑΣ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΤΟΥ!!!!!!!!!!!!!! 

ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ??????????????????????????????

ΥΓ: Δεν έχω καμία απαίτηση για οτιδήποτε.


RE: 10 λεπτά 1831 - exmim - 22/02/19 20:38:57

(22/02/19 15:58:49)STEL2 Έγραψε:  Δηλαδή, το cent, σαν τι εχει σταλεί ? Σαν error εχει σταλεί, για αυτό γράψανε το plancet flow. Για κοιτάξτε σε τι τιμή το πουλάει ! Αν δεν είχε το plancet flaw, δεν θ'αξιζε τίποτα


Απο προσωπική μου εμπειρία ( και οχι υποθέσεις ), όσα εχω στείλει για πιστοποίηση μιντ ερρορ είτε πήραν βαθμό, ειτε οχι, και έγραψαν ντιτειλ, σε ολα έγραψαν στην κορυφή "μιντ ερρορ" και από κάτω το είδος του σφάλματος, ενώ άλλα που είχαν κάποιο σφάλμα ( και τσιγκουνευτικα τα έξοδα), και τα έστειλα απλά, μιντ ερρορ δεν έγραψαν, και είτε πειραν βαθμό, είτε οχι. Απο αυτήν την εμπειρια λοιπόν, υποθέτω και εγώ με την σειρα μου, οτι το σεντ στάλθηκε για απλή πιστοποίηση και οχι σαν μιντ ερρορ. 

Κατά τα άλλα συμφωνώ και εγω, οτι ειναι υπερεκτιμημένα, ολα αυτά τα νομίσματα. Όπως και οτι εχει γεμίσει ο κόσμος με δαύτα... Ελληνικά και ξένα.

Υγ. Πάντως Γιωργο (Lary), τάραξες τα νερά Smile Smile


RE: 10 λεπτά 1831 - coll - 22/02/19 22:03:12

(22/02/19 20:29:56)georok Έγραψε:   Για όποιον ειναι άσχετος ναι ειναι ανυπαρκτος.

Πες το κι ετσι. 
Σιγουρα αυτοι που πιστοποιουν ειναι σχετικοτεροι απο μενα ας πουμε που βαριεμαι ακομα και τους ορους να μαθω.
Το θεμα των σφαλματων γενικοτερα ειναι ενα λεπτο θεμα παντως  με πολλες τρικοποδιες που δεν το επιλεγω προσωπικα.
Κακως ασχοληθηκα και κατεσθην εγγυος

Την καληνυχτα μου


RE: 10 λεπτά 1831 - Lary - 22/02/19 22:17:56

Eγώ θα πω απλά ας διαβάσει ο καθένας προσεκτικά τις προσωπικές εμπειρίες των sroussos και exmim που μας είπαν τα αποτελέσματα που είχαν ασχολούμενοι με το να στείλουν τέτοιου είδους κομμάτια με προβλήματα στις εταιρείες, ας συνεκτιμήσει όλα τα στοιχεία και τα επιχειρήματα που παρατέθηκαν και ας βγάλει τα συμπεράσματά του.


RE: 10 λεπτά 1831 - sroussos - 22/02/19 22:50:54

(22/02/19 14:42:15)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 14:16:41)sroussos Έγραψε:  Από  την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε νομίσματα που έχω στείλει στην NGC. Έχω στείλει ένα λεπτό 1838 για μένα σε κατάσταση XF   σφάλμα στον δίσκο .Το βγάλανε VF planset flaw. Έστειλα επίσης και ένα δίλεπτο του 1848  με πρόβλημα στον δίσκο επίσης, σχεδόν ακυκλοφόρητο. Το έδωσαν καθαρό βαθμό MS 61 . Νομίζω τουλάχιστον στην NGC  το σκέφτονται να κάψουν ένα καλό νόμισμα που έχει μητρικά προβλήματα. Γιατί  το detaels δυστυχώς το καίει ένα καλό νόμισμα και να είναι από λάθος π.χ αυτού που το καθάρισε  , πληρώνει το λάθος του,  αλλά να καίγεται ένα νόμισμα που δεν το  έχει πειράξει κανένας  νομίζω πως είναι άδικο.

Φίλε sroussos είναι σημαντική η μαρτυρία σου. Για να την συνδέσω και με την προηγούμενη υπόθεση του exmim είχες στείλει κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να τα εξετάσουν ως mint error η τα έστειλες και τα δύο ως απλά?
Τα έστειλα  μόνο για βαθμολόγηση . Το δε μονόλεπτο και για συντήρηση πρώτα.


RE: 10 λεπτά 1831 - STEL2 - 22/02/19 23:00:29

(22/02/19 17:08:38)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 15:58:49)STEL2 Έγραψε:  Δηλαδή, το cent, σαν τι εχει σταλεί ? Σαν error εχει σταλεί, για αυτό γράψανε το plancet flow. Για κοιτάξτε σε τι τιμή το πουλάει ! Αν δεν είχε το plancet flaw, δεν θ'αξιζε τίποτα

Φίλε μου Στέλιο ο μόνος που θα μπορούσε να μας πει σαν τι έχει σταλεί το cent είναι αυτός που το πουλάει (αν ήταν αρχικά δικό του το νόμισμα ως raw). Πάμε τώρα να εξετάσουμε αυτό που λες ότι σταλθηκε σαν error και γράψανε planchet flaw.

Δηλαδή, εστειλε να πιστοποιήσει ενα νόμισμα σαν κανονικό, που στο MS66, εχει τιμή $7.25 ?
Oυτε για πλάκα

https://www.ngccoin.com/coin-explorer/lincoln-cents-wheat-reverse-pscid-99/1955-s-1c-ms-coinid-12831


RE: 10 λεπτά 1831 - STEL2 - 22/02/19 23:05:22

(22/02/19 22:50:54)sroussos Έγραψε:  
(22/02/19 14:42:15)Lary Έγραψε:  
(22/02/19 14:16:41)sroussos Έγραψε:  Από  την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε νομίσματα που έχω στείλει στην NGC. Έχω στείλει ένα λεπτό 1838 για μένα σε κατάσταση XF   σφάλμα στον δίσκο .Το βγάλανε VF planset flaw. Έστειλα επίσης και ένα δίλεπτο του 1848  με πρόβλημα στον δίσκο επίσης, σχεδόν ακυκλοφόρητο. Το έδωσαν καθαρό βαθμό MS 61 . Νομίζω τουλάχιστον στην NGC  το σκέφτονται να κάψουν ένα καλό νόμισμα που έχει μητρικά προβλήματα. Γιατί  το detaels δυστυχώς το καίει ένα καλό νόμισμα και να είναι από λάθος π.χ αυτού που το καθάρισε  , πληρώνει το λάθος του,  αλλά να καίγεται ένα νόμισμα που δεν το  έχει πειράξει κανένας  νομίζω πως είναι άδικο.

Φίλε sroussos είναι σημαντική η μαρτυρία σου. Για να την συνδέσω και με την προηγούμενη υπόθεση του exmim είχες στείλει κάποιο από τα δύο ή και τα δύο να τα εξετάσουν ως mint error η τα έστειλες και τα δύο ως απλά?
Τα έστειλα  μόνο για βαθμολόγηση . Το δε μονόλεπτο και για συντήρηση πρώτα.

Το ενα το εβγαλαν details plancet flow, γιατί ηταν κυκλοφορημένο, και δεν μπορούσαν νάναι σίγουροι, αν αυτό ήταν απο την κυκλοφορία, ή απο την μήτρα....Το άλλο σαν UNC, ήταν εύκολο να το δούνε