Συλλεκτικό Στέκι
Αξία 1842 gold Sovereign MS-64 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Αξία 1842 gold Sovereign MS-64 (/thread-3206.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Αξία 1842 gold Sovereign MS-64 - digo - 01/03/19 16:44:35

Το γεγονός ότι ιδια λιρα βρίσκεται στο ebay  για $4043 με δυνατοτητα προσφορας, και η ιδια λιρα βρίσκεται και στην ιστοσελιδα του ιδιου εμπορου (James Ricks, Atlas Numismatics) προς $3850 επισης με δυνατοτητα προσφορας, οφείλεται στο γεγονός ότι προσθετει και καποια εξοδα που θα πληρωνε στο εbay (παρ'οτι είναι μολις 5% ακριβοτερο, τη στιγμη που τα εξοδα είναι περισσοτερα).

Εφ'οσον βλέπεις δυνατοτητα προσφορας ΚΑΙ στην ιστοσελιδα του, (www.atlasnumismatics.com) είναι 100% σιγουρο ότι θα δεχθεί αμεσως ένα μειον 10%, δηλ. γυρω στα $3500 μαζι με τα ταχυδρομικα,και ισως και 15%, οπου θα πεσεις γυρω στα $3300-$3400 ,λιγωτερο από 3000 ευρω..

Το ποσο πουλιεται ένα νομισμα στο Heritage, εχει να κανει με το ΠΟΤΕ πουληθηκε, άλλες τιμες ανεβαινουν κι άλλες κατεβαινουν, καθως και στην ποιοτητα αυτή καθ'εαυτη του νομισματος. Το $2173 μου φαινεται ΠΑΡΑ πολύ μικρη τιμη κλεισίματος για MS64, ειτε γιατι συνεβη το 2011-2013, ειτε γιατι ηταν overgraded η και για τα δυο. Για μενα $3500 είναι δικαιη τιμη, ποσο μαλλον όταν προερχεται κι από τον Atlas που είναι ακριβο και πολύ καλο μαγαζι. Ο ιδιοκτητης του είναι πολύ καλος γνωστης της αγορας και των διακυμάνσεων του, και με φοβερο ματι στις αγορες που κανει, δηλ. δεν θα αγορασει ποτε για μεταπωληση ένα υπερεκτιμημενο νομισμα, ενώ αντίθετα οι αγοραστες του εχουν να λενε για το ποσο καλυτερο ηταν το Χ νομισμα που αγορασαν απ'αυτον, όταν το ειδαν στο χερι.

Τελος, οσα δεν πουλιούνται σε 6-9 η αντε 12 μηνες τα πουλαει μεσω Ηεritage με εκκινηση την τιμη αγορας του. Αλλωστε το Heritage είναι και ο βασικος του χρηματοδότης, αλλιως για δοκιμασε να κανεις μια προσθεση μονον των 30 η 40 ακριβότερων νομισμάτων που εχει και θα ζαλιστείς...

Η πλακα είναι, ότι εχω δει ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ, νομισματα στην ιστοσελιδα του σε πολύ ελκυστικη τιμη να μην πουλιούνται, κι όταν τα δινει στο Heritage για να φυγουν, γινεται το.. ελα να δεις, και πολλα νομισματα καταληγουν να πουλιούνται πολύ ακριβοτερα απ'οσο τα ειχε ο ιδιος στην ιστοσελιδα του. Είναι η υπερτατη εξυπναδα οσων πιστευουν ότι μπορει να στησουν συλλογη μονον από δημοπρασίες.....


Εριξα κι εγω μια γρηγορη ματια στα αρχεια του HA.com και ειδα ένα πουλημενο στα $4112 το 2014! Το άλλο που εκλεισε με $2173, απ'οσο το ειδα στην φωτογραφια, ηταν η ΥΠΕΡ-ευκαιρια εκεινης της δημοπρασίας (Απριλιος 2015). Συμβαινουν κι αυτά, ισως να ειχε πολλα δυνατα κομματια που πηγαν στο Θεο εκεινη η δημοπρασια, κι ετσι εφυγαν και λιγα διαμαντάκια στο σχεδόν τζαμπα. Δεν εχεις καμια εγγυηση ότι θα επαναληφθεί. Οσο για αυτην που εκλεισε πανω από $5Κ, είναι απλα καλυτερο νομισμα απ'αυτην του Atlas, δειχνει αψεγαδιαστη.


Γνωμη μου ειναι να τα βαλεις κατω, να δεις ποσο πολυ το θελεις, κι αν τα βρειτε στην τιμη παρτο. Μην κολλησεις σε σκεψεις, μα κι αν δημοπρατηθεί καποιο παρομοιο και φυγει φτηνοτερα; Με τέτοιους δισταγμούς κανενας δεν εστησε συλλογη της προκοπης, χωρια το κερδος της γνωριμίας με αυτόν τον πωλητη.


RE: Αξία 1842 gold Sovereign MS-64 - digo - 01/03/19 17:06:53

Και κατι ακομη. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην ξεκινήσεις να διαπραγματευεσαι πολύ χαμηλα, πχ $2200-$2500. Ο Ατλας δεν είναι ουτε Μοναστηρακι ουτε Αλ Χαλιλι. Στην καλυτερη θα απαντησει ευγενικα, όχι ευχαριστω. Αντίθετα, η προσωπικη μου εμπειρια μαζι του μου λεει ότι μια εκπτωση γυρω στο 10 ισως και 15% ,αναλογα με το κερμα, είναι πολύ πιθανο να πραγματοποιηθεί.


RE: Αξία 1842 gold Sovereign MS-64 - Hannibal - 01/03/19 22:55:13

(01/03/19 17:06:53)digo Έγραψε:  Και κατι ακομη. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην ξεκινήσεις να διαπραγματευεσαι πολύ χαμηλα, πχ $2200-$2500. Ο Ατλας δεν είναι ουτε Μοναστηρακι ουτε Αλ Χαλιλι. Στην καλυτερη θα απαντησει ευγενικα, όχι ευχαριστω. Αντίθετα, η προσωπικη μου εμπειρια μαζι του μου λεει ότι μια εκπτωση γυρω στο 10 ισως και 15% ,αναλογα με το κερμα, είναι πολύ πιθανο να πραγματοποιηθεί.

Φίλε μου σ'ευχαριστώ θερμόματα που μπήκες στον κόπο να κάνεις αυτή την τόσο αναλυτική και κατατοπιστική απάντηση.
Είσαι καταπληκτικός.

Παρεπιπτόντως να σου πω ότι πέραν της ιστοσελίδας του Atlas Numismatics και του λογαριασμού του στο e-bay, το ίδιο νόμισμα το πουλάει και μέσω της πλατφόρμας της APMEX, όπου πωλείται μάλιστα και 55 δολάρια φθηνότερα.
Δες εδώ:
https://www.apmex.com/product/187914/1842-great-britain-gold-sovereign-victoria-shield-ms-64-pcgs

Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ!