Συλλεκτικό Στέκι
Συντηρηση- Αποθηκευση - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συντήρηση / Πιστοποίηση Νομισμάτων (https://syllektiko-steki.gr/forum-95.html)
+--- Νήμα: Συντηρηση- Αποθηκευση (/thread-3221.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 01/03/19 21:05:15

Νομιζω οτι ο καθε συλλεκτης εχει προβλημτιστει σχετικα με το σηματικοτατο θεμα της αποθηκευσης νομισματων, αλλα και της συντηρησης που ενδεχομενως μπορει να χρειαζονται.
Φυσικα ο λογος γινεται ιδικα για τα χαλκινα που θεωρω οτι   ειναι τα πλεον αυαισθητα και ιδιαιτερα (πλήν των προυφ φυσικα),αφου προβληματα κακης οξειδωσης μπορει να προυπηρχαν ,ή και να προκυψουν εντονοτερα στο μελλον!
Κατα καιρους λοιπον εχω την συνηθεια να ελεγχω να νομισματα , θεωροντας οτι προκειται για κατι πολυ βασικο, που μπορει να προλαβει τα χειροτερα.
Χρησιμοποιω κυριως χαρτονακια καθως δεν ειναι δυνατον μεγαλος αριθμος κομματιων με διαφορετικα μεγεθη να ειναι σε καψουλα.
Το αλμπουμακι εχει χωρητικοτητα και ειναι εχρηστο.
Ετσι λοιπον ανογω το θεμα εκφραζοντας ενα προβληματισμο , καθως συχνα σε κομματια αποθηκευμενα πανω απο 2-3 χρονια παρατηρω το εξης

Στα χαρτονακια και πανω στην ζελατινα εκει που ακουμπουν τα εξεχοντα σημεια των νομισματων δειχνει να υπαρχουν ιχνη πρασινης οξειδωσης.
Πραγματι ανοιξα οσα κομματια υποψιαστηκα προβλημα . 
Τα νομισματα ευτυχως (αφου το κανω συχνα) τα προλαβαινω απο τα χειροτερα, ομως οντως αν με μπατονετα και λαδι τριψω λιγο το διαφανο πλαστικο απο τα καρτελακια ,το βαμβακι λερωνεται ελαφρα πρασινο.
Σχεδον δηλαδη καθε χρονο χρειαζομαι αλλαγη στα καρτελακια ωστε να προλαμβανω μεγαλυτερα προβληματαή και καταστροφη νομισματων
Αποδεικνυεται δηλαδη οτι τα χαρονακια δεν ειναι μια αποβληματιστη λυση για πολλα χρονια, και πιθανον τα υλικα τους(πλαστικη ζελατινα) να μην ειναι αυτο που υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι................... 

Ανοιγω λοιπον αυτο το θεμα για να δουμε αν κανεις εχει αναλογο προβλημα , για συμβουλες και λυσεις πανω σε θεματα συντηρησης και αποθηκευσης χαλκινων απο τις εμπειριες σας, οσων τουλαχιστον κατα καιρους τα ελεγχουν !


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - belpedro - 01/03/19 21:16:37

Τα χαρτονάκια όπως ξέρεις έχουν επένδυση πλαστικής ζελατίνας,
όταν κλείνουν με το αυτοκόλλητο είναι πια αεροστεγής η συσκευασία,
άρα δεν υπάρχει οξυγόνο για να οξυδοθεί το νόμισμα.
Αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι κακής ποιότητας πλαστικό, κανονικά πρέπει να είναι pvc free
και αφήνει υπόλειμμα πλαστικού. 
Ακόμη και τα καλά ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή τους μετά από κάποιο χρόνο.


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - haros - 01/03/19 21:43:23

Στο συγκεκριμενο που ρωτας, εφοσον δεν γινεται να τα βαζεις σε καψουλες, θα πρεπει να παιρνεις χαρτονακια καλης ποιοτητας, απο εταιρειες γνωστες, τα οποια δεν εχουν οι ζελατινες τους PVC στην συνθεση τους.

εδω να πουμε ,πληροφοριακα το εξης.
Το pvc, που κανει την ζημια, προστιθεται στο μιγμα των πλαστικων, για να τα κανει ευκαμπτα.
Τα σκληρα πλαστικα δεν το εχουν, τα περισσοτερα μαλακα το εχουν.
Αυτα τα ειδικα χαρτονακια των γνωστων εταιρειων δεν το εχουν, βαζουν αλλο υλικο.
Ρωτα τον sac που ανακατευεται με αυτα, φερνει κατα καιρους, να συννενοηθειτε να σου στειλει.


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 01/03/19 22:02:47

Tα χαρτονακια ειναι αυτα που πανω στο αυτακι εχουν μια κορωνα.
Δεν θυμαμαι μαρκα αλλα ειναι επωνυμα νομιζω.
Ας μην ξεχναμε οτι συχνα σε καποια χαλκινα προυπαρχει προβλημα ή ισως να επεσαν στα χερια μας μετα πο καποιο προχειρο καθαρισμο....


Δηλαδη λετε μονο εγω εχω το προβλημα αυτο με τα χαλκινα λογω κακης ποιοτητας πλαστικου;;
Ποτε δεν ειδατε νομισμα σας να γινει κατα τι χειροτερο μεσα στον χρονο;
Μηπως να τους ριξετε μια ματια αν ταχετε χρονια παρατημενα;


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - STEL2 - 01/03/19 22:13:39

Τα χαρτονάκια (τουλάχιστον τα του εξωτερικού, για τα Ελληνικά δεν ξέρω), δεν εχουν PVC, αλλά ειδική μεμβράνη, για τα νομίσματα.
Εγω προτιμώ τα του συρραπτικού, που αερίζεται το νόμισμα, οταν φυσικά φυλλάσετε σε κατάλληλη θερμοκρασία
Τα αυτοκόλλητα, δεν ειναι σε κενό αέρα. Με το που κλείνεις, κλείνεις και τον τυχόν αέρα μαζί


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 01/03/19 22:43:41

Kαι εγω συραπτικου Στελιο , ξεχασα να το αναφερω.
Μια λυση που βρηκα και δειχνει καλη ειναι η χρηση  ζελατιναςεπωνυμης  απο χαρτονομισματα(δειχνουν πολυ καλυτερες κατα στην αποψη μου) την οποια διπλωμενη στα δυο την βαζω την θεση της ψιλης  αφου την αφαιρεσω πρωτα. 
Αλλος με Καπο και ενετικα να μας πει τις εμπειριες του;  Smile


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - johnmak1976 - 01/03/19 22:55:33

Σωτήρη εγώ προσωπικά δεν είχα θέμα με τα χαρτονάκια, μια χαρά τα συντηρούν τα νομίσματα.


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - STEL2 - 01/03/19 23:02:31

(01/03/19 22:43:41)coll Έγραψε:  Kαι εγω συραπτικου Στελιο , ξεχασα να το αναφερω.
Μια λυση που βρηκα και δειχνει καλη ειναι η χρηση  ζελατιναςεπωνυμης  απο χαρτονομισματα(δειχνουν πολυ καλυτερες κατα στην αποψη μου) την οποια διπλωμενη στα δυο την βαζω την θεση της ψιλης  αφου την αφαιρεσω πρωτα. 
Αλλος με Καπο και ενετικα να μας πει τις εμπειριες του;  Smile

Ναι, ξέρω τι λές. Αυτά ομως ειναι PVC


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 02/03/19 00:23:08

Κοιτοντας τα χαρτονακια μου ειναι τουλαχιστον δυο μαρκες, καποια με σημα ρομβο ή τετραγωνο;
Τωρα για να θεωρω καλυτερη την ζελατινη των χαρτιων , φανταζομαι τι μου πουλησαν Smile

Υ.Σ Παντως οτι ειναι μεσα σε αυτην δεν ειχε καποιο προβλημα...


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - iapwnas - 02/03/19 07:07:28

Και εγω του συραπτικου χρησιμοποιω και ποτε δεν ειχα προβλημα. Αντιθετως αυτα με τα αυτοκολητα δεν τα συμπαθω, εχω χρησιμοποιησει παλιοτερα και σε καποια βαρια νομισματα ξεκολλουσαν με τον καιρο οπως ηταν ορθια στο αλμπουμ και ακουμπουσαν επανω στις κολλωδεις επιφανειες του χαρτονακιου! Στα πιο ακριβα νομισματα χρησιμοποιω καψουλες η συρταρια με βελουδο, αν και θα ηθελα καποια στιγμη να φτιαξω ενα coin cabinet (αλλα τεμπελιαζω)  Smile