Συλλεκτικό Στέκι
Συντηρηση- Αποθηκευση - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συντήρηση / Πιστοποίηση Νομισμάτων (https://syllektiko-steki.gr/forum-95.html)
+--- Νήμα: Συντηρηση- Αποθηκευση (/thread-3221.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 02/03/19 15:03:25

Tελικα ποια μαρκα θεωρειτε εγκεκριμενη; Lighthouse; Δεν γνωριζω την σχεση του sac με το ολο θεμα!
Μπορει να δει κανεις τη σηματακι εχουν πανω στο αυτι;

Και μια επιπλεον απορια καθως καποιες φορες αγοραζουμε χαλκινα πολυ  ηδη πρασινα.
Θα μπορουσατε να πειτε οτι με αποθηκευση στα ενδεδειγμενα καρτελακια ,η πρασινιλα μενει ιδια ακριβως χωρις να επεκταθει το προβλημα;
Αν φυσικα εχετε παλιες τους φωτο και τα εχετε τσεκαρει μετα απο πολυ χρονο με λουπα.

Υ.Σ Ισως με πειτε <ψειρα> οντως το ψαχνω πολυ με το θεμα συντηρησης στο χρονο.


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 02/03/19 17:12:19

Το παραμικρο πρασινο στιγμα  μου θυμιζει τερηδονα σε δοντι Rolleyes


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - μαρκος - 02/03/19 19:42:01

Σωτηρη δεν πιστευω να πρασινιζουν τα χαρτονακια ,εχω παρατηρησει πως τα χαλκινα που εχουν συντηρηθει συνεχιζουν να ΄΄ξερνανε΄΄ και αυτο μπορει να σου δινει την εντυπωση με την μπατονετα,στο ιδιο διαστημα ασημια και χαλκινα ακυκλοφορητα μου δεν εχουν πρασινιλα,το εχω ψαξει και εγω.Εχω θεμα βεβαια με τα αυτοκολλητα οπως ο Ιαπωνας και γιαυτο τα σταματησα .Με την πολυκαιρια μπορει να υπαρχουν θεματα αναλογως του περιβαλλοντως,εχει υποπεσει στην αντιληψη μου τετοια περιπτωση ακυκλοφορητου φυλαγμενο πανω απο 10 χρονια να εχει κολλησει η ζελατινα και αυτο να εχει αποτυπωθει στο νομισμα με οτι αυτο συνεπαγεται.
υ.γ Συμφωνω απολθυτα με την απποψη καθε δυο τρια χρονια αλλαγη στα χαρτονακια ετσι ξαναερχεσαι σε επαφη και περναει και η ωρα Big Grin


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 02/03/19 19:58:54

(02/03/19 19:42:01)μαρκος Έγραψε:  Σωτηρη δεν πιστευω να πρασινιζουν τα χαρτονακια ,εχω παρατηρησει πως τα χαλκινα που εχουν συντηρηθει συνεχιζουν να ΄΄ξερνανε΄΄ και αυτο μπορει να σου δινει την εντυπωση με την μπατονετα,στο ιδιο διαστημα ασημια και χαλκινα ακυκλοφορητα μου δεν εχουν πρασινιλα,το εχω ψαξει και εγω.Εχω θεμα βεβαια με τα αυτοκολλητα οπως ο Ιαπωνας και γιαυτο τα σταματησα .Με την πολυκαιρια μπορει να υπαρχουν θεματα αναλογως του περιβαλλοντως,εχει υποπεσει στην αντιληψη μου τετοια περιπτωση ακυκλοφορητου φυλαγμενο πανω απο 10 χρονια να εχει κολλησει η ζελατινα και αυτο να εχει αποτυπωθει στο νομισμα με οτι αυτο συνεπαγεται.
υ.γ Συμφωνω απολθυτα με την απποψη καθε δυο τρια χρονια αλλαγη στα χαρτονακια ετσι ξαναερχεσαι σε επαφη και περναει και η ωρα Big Grin


Σε βρισκω πολυ σωστο Μαρκο.
Το 40% απο τα συντηρημενα ξαναεχουν προβλημα στο μελλον. Το βαθος της επεμβασης αλλα και το μεγεθος του αρχικου προβληματος  το καθοριζουν καταλυτικα. 
Παρ ολα αυτα  προτιμω μια μικρη επανεμεμφανιση Μικροκουκιδων εκ νεου που συνηθως ειναι ελεγχομενη, απο την αρχικη εικονα.
Οπως εχω πει αποφευγω νομισματα με προχωρημενα και εκτεταμενα προβληματα

Για την μπατονετα τωρα δεν ειναι ιδεα μου και δεν αφορα προβληματικα νομισματα. 
Στις περιπτωσεις που ανεφερα το νομισμα  εχει την πατινουλα του και καθολου πρασινιλα. Παρ ολα αυτα πανω στα εντυπωματα του στην ζελατινα υπαρχουν ιχνη οξειδιων.
Μου ετυχε να το παρατηρησω και σε Καπο που πηρα απο δημοπρασια και το αποθηκευσα με το αυτοκολητο  χαρτονακι οπως ο πωλητης το εστηλε. Μια χαρα ηταν και ειναι .
Δεν επαθε κατι......αλλα αυτο που ειδα ενα χρονο μετα , με προβληματισε.
Αλλωστε σε αλλο φορουν επανειλημενα εχουν γινει και αναφορες προβληματων ακομα και σε χαλκονικελινα πιο συγχρονα λογω της επαφης με την ζελατινα.
Ισως η ζελατινα αυτη να διασπαται και οντως καθε χρονο να πρεπει τα χαρτονακια να αλλαζονται επιτακτικα, κατι που εγω δεν το εκανα.
Οσο για την ζελατινη χαρτονομισματων pvc ξε pvc ειναι κρυσταλο στο ματι και δειχνει να δουλευει καλυτερα στο χρονο.
Ειδομεν


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - noobcollector - 03/03/19 00:44:01

Το θέμα του περιβάλλοντος είναι σημαντικό, εγώ το κατάλαβα με κάτι ντοσιέ που είχα στο εξοχικό μας (παραθαλάσιο) σε αντίθεση με αντίστοιχα που τα είχα στην πόλη. Βέβαια εκεί είναι μεγάλη η διαφορά γι αυτό και ήταν τόσο έκδηλη.
Πάντως όλα φθείρονται κι όλα εφήμερα είναι, μην σπάτε το κεφάλι σας με αυτά, τίποτα δεν κρατάει για πάντα..


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 03/03/19 11:15:59

(03/03/19 00:44:01)noobcollector Έγραψε:  Το θέμα του περιβάλλοντος είναι σημαντικό, εγώ το κατάλαβα με κάτι ντοσιέ που είχα στο εξοχικό μας (παραθαλάσιο) σε αντίθεση με αντίστοιχα που τα είχα στην πόλη. Βέβαια εκεί είναι μεγάλη η διαφορά γι αυτό και ήταν τόσο έκδηλη.
Πάντως όλα φθείρονται κι όλα εφήμερα είναι, μην σπάτε το κεφάλι σας με αυτά, τίποτα δεν κρατάει για πάντα..

Σε παραθαλασσιο μονινα ζω γι  αυτο καταλαβαινω απολυτως την αναφορα σου.  Αυτος ειναι ο και λογος που ψαχνομαι φιλε μου.
Ακομα και τα ανθρωπινα οστα την καταλαβαινουν την υγρασια της θαλασας.

Ομως  θα ελεγα οτι νομισματα με 200-300+ χρονια στην πλατη ,που δεν εγιναν σκονη  ειναι κριμα να αλλαξουν οψη στα χερια μας.
Οφειλουμε το καλυτερο


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 03/03/19 11:32:55

Μηπως μενει κανεις σε πολη να του τα στηλω να ησυχασω κι εγω; Smile


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - nikos11 - 03/03/19 13:55:26

(02/03/19 15:03:25)coll Έγραψε:  Tελικα ποια μαρκα θεωρειτε εγκεκριμενη; Lighthouse; Δεν γνωριζω την σχεση του sac με το ολο θεμα!
Μπορει να δει κανεις τη σηματακι εχουν πανω στο αυτι;
Η Lighthouse έχει σήμα το φάρο (όπως λέει και το όνομά της) μέσα σε ένα ρόμβο.

Ο sac απλά κατά καιρούς κάνει ομαδικές παραγγελίες από τη Lighthouse Wink .


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - STEL2 - 03/03/19 14:30:58

Eν ετη 2000, κάποιος φίλος Ελληνολλανδός, μου εστελνε τα .hartberger, λιγώτερο απο την μισή τιμή, που τα είχαν εδώ (τότε ηταν ακριβά), δεν ειναι οπως τώρα), που τα ευρισκα τα καλύτερα απ' ολα

https://www.hartberger.nl/hartberger/coin-holders.html


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - D.Dimitris - 03/03/19 14:33:05

Τα χαρτονάκια  Lighthouse τα χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς να έχουν ιδιαίτερα προβλήματα.