Συλλεκτικό Στέκι
Συντηρηση- Αποθηκευση - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συντήρηση / Πιστοποίηση Νομισμάτων (https://syllektiko-steki.gr/forum-95.html)
+--- Νήμα: Συντηρηση- Αποθηκευση (/thread-3221.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - nikos11 - 26/04/20 12:48:31

Βέβαια αυτές είναι τιμές χωρίς μεταφορικά, ασφάλιστρα, κλπ. Σίγουρα είναι καλύτερα και οικονομικότερα μέσω εξουσιοδοτημένου dealer. Όσο για τις τιμές, θα μπορούσε άραγε ο Παναγιώτης (zobels) να μας τις επιβεβαιώσει;


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - zompels - 26/04/20 15:03:14

Καλησπέρα στην παρέα.
Για την λίρα Proof η δακτυλιά , σώζεται και δεν κοβεται βαθμός απο αυτό. Στα χρυσά προυφ οι δακτυλιές είναι εύκολη υπόθεση ακομη και χωρίς Restoration, φτιάχνεται και απο άτομα εντός συνόρων.
Στα χάλκινα σαφώς και οι 2 εταιρείες έχουν μέθοδο που εμείς δεν μπορούμε να μιμηθούμε ουτε για αστείο ....συνεπώς καλύτερα στους επαγγελματίες.
Το κοστος κυμαίνεται απο την αξία που δηλώνουμε στην PCGS + πιστοποίηση.
Στην NCS/NGC είναι καθαρισμός €12 ή €30 αναλογως τι στέλνουμε + κοστος πιστοποίησης.


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - Halaros - 27/04/20 18:05:35

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τελικά αποφάσισα να μην προχωρήσω γιατί είμαι πολύ απαιτητικός και θα έχω πάντα την ιδέα. 
Διαβάζω για την αποθήκευση των νομισμάτων και θα σας πρότεινα εκεί όπου αποθηκεύετε τα νομισματα (πχ εντός του κουτιού) να βάζετε σακουλάκια σιλικόνης (αυτά που υπάρχουν στα κουτιά παπουτσιών κτλ). Αν υπάρχει υγρασία αρχίζουν και μαυρίζουν.
Τα βάζετε για λίγο σε φούρνο μικροκυμάτων η εκτεθειμένα για ώρας στον ήλιο και στεγνώνουν. Απλή και ασφαλής διαδικασία για να πηγαίνει η υγρασία στη σιλικόνη και όχι στα νομισματα.


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - coll - 27/04/20 22:33:32

Πάντως το πρόβλημα στο νόμισμα δεν είναι πολύ μεγάλο.
 Δυστυχώς ότι και να κάνεις έχει κοστος.
Και αν μου επιτρέπεις μια μικρή διορθώσω για να είμαστε πιο ορθοι,διότι τον χρησιμοποιώ και εγώ.
Το ορθό είναι Σιλικας στα Ελληνικά και όχι σιλικονη.
Ακόμα καλύτερα πρόκειται για  διοξείδιο του πυριτίου [ αγγλικά: silicon dioxide ή silica (πυριτία) ή silicic acid anydride (ανυδρίτης πυριτικού οξέος) ] 


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - Halaros - 28/04/20 14:30:18

(27/04/20 22:33:32)coll Έγραψε:  Πάντως το πρόβλημα στο νόμισμα δεν είναι πολύ μεγάλο.
 Δυστυχώς ότι και να κάνεις έχει κοστος.
Και αν μου επιτρέπεις μια μικρή διορθώσω για να είμαστε πιο ορθοι,διότι τον χρησιμοποιώ και εγώ.
Το ορθό είναι Σιλικας στα Ελληνικά και όχι σιλικονη.
Ακόμα καλύτερα πρόκειται για  διοξείδιο του πυριτίου [ αγγλικά: silicon dioxide ή silica (πυριτία) ή silicic acid anydride (ανυδρίτης πυριτικού οξέος) ] 

Ωραία ανάλυση.
Μη σας πω ότι συνίσταται και ένα απλός αφυγραντήρας  (με ανταλλακτικά σακουλάκια) σχετικά οικονομικός στο ντουλάπι που φυλάσσετε τα νομίσματα για να διαπιστώσετε αν υπάρχει υγρασία στο χώρο αποθήκευσης.


RE: Συντηρηση- Αποθηκευση - xray - 27/02/22 13:45:02

θα προτεινα καψουλες QUADRUM οπως μου εχουν πει και εμενα παλαιοτερα. Πλεον εχουν μεσα ενα ειδικο υλικο που εαν αλλαξει χρωμα σημαινει πως πρεπει να αλλαξεις καψουλα.