Συλλεκτικό Στέκι
20 ΔΡΧ 1960 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: 20 ΔΡΧ 1960 (/thread-3242.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - ΡΟΔΑΚΑΣ - 09/03/19 20:21:53

(09/03/19 16:44:42)Lary Έγραψε:  
(09/03/19 11:25:40)ΡΟΔΑΚΑΣ Έγραψε:  
(09/03/19 10:38:43)nikos11 Έγραψε:  Να τον χαίρεσαι και μακάρι να του μεταδόσεις την αγάπη για το συλλεκτισμό!
Ευχαριστω πολυ Νικολα.Για τον μικρο μου δεν ξερω αλλα ο μεγαλος μου εχει ηδη 3 αλμπουμ δικα του απο αυτα που δεν θελω και του τα δινω για να μαθαινει...κ εχει αρχισει να λιγουρευεται ηδη τα δικα μου(τους) βλεποντας τις διαφορες... Wink γνωριζει ηδη τι σημαινει λουστρο κ ποιο ειναι γυαλισμενο....κ ειναι ακομα 9.....
Καλο 3ημερο σε ολους και να περασουμε υπεροχα.

Nίκο, θες δεν θες, κάποια στιγμή θα περάσουν και τα καλά κομμάτια σου στο γιο σου. Εκτός και αν μετά απο χρόνια ''σου την δώσει'', τα πουλήσεις και τα φας όλα μονός σου χωρίς να δώσεις λογαριασμό σε κανένα!!!  Smile
Ποτε δεν μπορεις να προβλεψεις Γιωργο κατι τετοιο...στο ειπα κ στον καφε μας....Μονο η ζωη κ ο χρονος θα το δειξει...
Μακαρι βεβαια να γινουν ετσι οπως τα εχω σκεφτει....


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - exmim - 10/03/19 08:56:07

Φιλε Νικο, πολύ όμορφο 20αρι, αυτή η πατίνα με τρελαίνει στα ασημένια.  Αυτό το χρυσοκίτρινο είναι το κάτι άλλο. Πια πλευρά είχε κάτω; Πια ακουμπούσε στο βελουδο; Η το γυρναγες, και κάθε πότε;  Άμα ξανά οργανώσουμε καφέ, να το θαυμάσουμε και από κοντά......


Υγ.... Πηρα μια κασετίνα με δύο κόκκινους ταμπλαδες, θα τούς τιγκαρο ασήμι, και λίγο χαλκονικελιο Wink Cool


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - ΡΟΔΑΚΑΣ - 10/03/19 13:46:14

(10/03/19 08:56:07)exmim Έγραψε:  Φιλε Νικο, πολύ όμορφο 20αρι, αυτή η πατίνα με τρελαίνει στα ασημένια.  Αυτό το χρυσοκίτρινο είναι το κάτι άλλο. Πια πλευρά είχε κάτω; Πια ακουμπούσε στο βελουδο; Η το γυρναγες, και κάθε πότε;  Άμα ξανά οργανώσουμε καφέ, να το θαυμάσουμε και από κοντά......


Υγ.... Πηρα μια κασετίνα με δύο κόκκινους ταμπλαδες, θα τούς τιγκαρο ασήμι, και λίγο χαλκονικελιο Wink Cool
Εμενα να δεις ποσο μου αρεσουν αυτες οι πατινες.....
Το χρυσο βγηκε σε μαυρο ηκεκτρικ βελουδο 2.5 χρονια και η κεφαλη του Παυλου σε κοκκινο ηλεκτρικ επισης 2.5 χρονια μαζι χωρις να το αλλαζω ή να το γυρναω....
Τωρα το εχω βαλει να ακουμπαει σε μπλε βελουδο ο οπισθιτυπος και η κεφαλη σε μαυρο....
Αυτα ολα στον πατιναριστη μου(κουτακι ξυλινο ιδιοκατασκευη) που σου ειπα κ στον καφε.. και με το κολπο που σου ανεφερα τοτε....
Οποτε θελεις ειμαι μεσα για συναντηση κ θα ειναι μεγαλη μου χαρα
Αυτην την φορα θα ερθω ''οργανωμενος'' και ζωσμενος.... Wink
Σου παραθετω αλλο ενα νομισμα και το αποτελεσμα του
[Εικόνα: 20170806-001106.jpg]


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - exmim - 10/03/19 15:49:20

Γεια σου ρε Νίκο με τις ομορφιές σου..........


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - STEL2 - 10/03/19 16:07:21

Mια σκέψη, που μπορεί νάναι και λάθος
Πριν αρκετά χρόνια, οι παλιοί συλλέκτες καθάριζαν τα νομίσματα, κι αργότερα ήρθαν οι νέοι, και τους εβαλαν χέρι
Μήπως οι μελλοντικοί συλλέκτες, κάνουν το ιδιο στούς τωρινούς, για τις πατίνες ?

ΥΓ. Εχω παρινάρει αρκρτά νομίσματα στο παρελθόν (κατ' ανάγκη..., γιατί το χρειαζότανε). Ποτέ ομως, ακυκλοφόρητα


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - sroussos - 10/03/19 19:18:53

Καταλαβαίνω  πως μερικές φορές χρειάζεται να  φτιάξουμε πατίνα σε κάποιο νόμισμα με ελαφρύ καθάρισμα ή κάποιο άλλο μικρο ελάττωμα . Όμως  είναι μερικά νομίσματα που έχουν κάνει καταπληκτική πατίνα που δεν χρειάζεται να κρύψουν κάτι   , που τα  κάνει να είναι  πολύ πιο ωραία. Προσωπικά αγοράζω νομίσματα που έχουν όμορφη πατίνα. Είχα νομίσματα στην θυρίδα μέσα σε θήκες νομισμάτων που κάποια νομίσματα  με τα χρόνια έκαναν ωραία πατίνα. Όμως τις εκτόπισαν τα slab o χώρος είναι περιορισμένος. Στέλιο στείλε μου με μήνυμα καμία συνταγή για πατίνα σε ασημένια και σε χάλκινα νομίσματα. Αυτή την πατίνα το ουράνιο τόξο πως γίνεται στα morgan;


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - sroussos - 10/03/19 19:20:36

Καταλαβαίνω  πως μερικές φορές χρειάζεται να  φτιάξουμε πατίνα σε κάποιο νόμισμα με ελαφρύ καθάρισμα ή κάποιο άλλο μικρο ελάττωμα . Όμως  είναι μερικά νομίσματα που έχουν κάνει καταπληκτική πατίνα που δεν χρειάζεται να κρύψουν κάτι   , που τα  κάνει να είναι  πολύ πιο ωραία. Προσωπικά αγοράζω νομίσματα που έχουν όμορφη πατίνα. Είχα νομίσματα στην θυρίδα μέσα σε θήκες νομισμάτων που κάποια νομίσματα  με τα χρόνια έκαναν ωραία πατίνα. Όμως τις εκτόπισαν τα slab o χώρος είναι περιορισμένος.Αυτή την πατίνα το ουράνιο τόξο πως γίνεται στα morgan;  Στέλιο στείλε μου με μήνυμα καμία συνταγή για πατίνα σε ασημένια και σε χάλκινα νομίσματα.


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - exmim - 10/03/19 19:52:20

Όλα τα μέταλλα, με τα χρόνια, οξειδώνονται (εκτός από τον χρυσό),  παίρνουν δηλαδή κάποια πατινα. Ανάλογα με τον χώρο, την επιφάνεια που ακουμπάνε, την ατμόσφαιρα, κ.λ.π. υπάρχουν πολλοί παράγοντες, κάποιοι τις λένε (και εγώ μαζί), συνταγές, οκ. Με τον καιρό, μαθαίνουμε, τις ιδανικές συνθήκες (συνταγή),που θέλει ο κάθε φυσικός χρωματισμός (πατινα), για να δημιουργηθεί. Και φροντίζουμε ανάλογα. Μια πατινα δημιουργημένη σε μια με δυο ώρες, είναι τεχνίτη, όχι επιθυμητή από τους περισσότερους συλλέκτες, και δεν έχει και την αντίστοιχη αντοχή. Μια πατίνα, που χρειάστηκε χρόνια για να γίνει, έστω και αν τις συνθήκες τις επέλεξα η όχι εγώ-εμείς, η ήταν από κάποιον ταμπλα, σε μια βιτρίνα καταστήματος, η μέσα σε κασετίνα η πουγκί, σε κάποια θυρίδα,(το μέταλλο θα οξειδωθεί, δύσκολα να το αποφύγεις),  έχει πολλαπλάσια αντοχή, και είναι ασπίδα, αλλά και πιστοποίηση παλαιότητας του νομίσματος. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι συλλέκτες, εκτιμούν, ανάλογα, μια φυσική πατίνα, και την κυνηγούν, όχι βέβαια ότι και τα άσπρα, δεν έχουν την γοητεία τους….. Αλλά, αυτό, το γλυκοκιτρινοθάλασσοπράσινοροζουλι, είναι όλα τα λεφτά!!!


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - Lary - 10/03/19 21:04:59

Eγώ γενικά προτιμώ τα νομίσματα χωρίς πατίνα, αν είναι δυνατόν, ή τουλάχιστον να μην είναι τόσο ''βαριά'' για τα δικά μου κριτήρια ώστε να με αποτρέψει από το να κάνω την αγορά. Αλλά νομίσματα σαν το συγκεκριμένο 30άρι του Νίκου θα τα αγόραζα σίγουρα!


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - iapwnas - 10/03/19 22:42:00

Αυτα τα ασημενια παντως 20 δραχμες Παυλου, 30 δραχμες πεντε βασιλεων, 30 δραχμες γαμοι επειδη υπαρχουν σε πολυ μεγαλες ποσοτητες και μαλιστα παρα μα παρα πολλα ακυκλοφορητα ο καθε συλλεκτης εχει πειραματιστει σε αυτα αφου δεν στοιχιζουν και κατι ιδιεταιρα! Εχω δει τοσες διαφορετικες πατινες σε αυτα τα νομισματα που θα μπορουσε να υπαρξει παλετα χρωματων  Smile τεχνικα φτιαγμενες η μη  Smile