Συλλεκτικό Στέκι
20 ΔΡΧ 1960 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: 20 ΔΡΧ 1960 (/thread-3242.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - ΡΟΔΑΚΑΣ - 11/03/19 00:18:26

Αυτο ακριβως που λες Στελιο ''πειραματιζεσαι'' σε κατι που και να μην σου κατσει δεν θα σκασεις ....Οσον αφορα το θεμα πατινας γουστα εν τελη ειναι ολα αυτα...
Μια ομορφη πατινα και σωστη θεωρω παντα σε ενα ακυκλοφορητο προσδιδει κ καλυτερο eyeapeal και ισως κ εναν καλητερο βαθμο σε περιπτωση πιστοποιησης...
Και το ματι ενος grader επηρεαζεται παντα απο ενα ομορφο νομισμα....εκτος εαν πεσεις σε καποιον που δεν γουσταρει πατινες.... Smile
...ειπαμε γουστα ειναι αυτα...


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - nikos11 - 11/03/19 10:16:40

(10/03/19 21:04:59)Lary Έγραψε:  Eγώ γενικά προτιμώ τα νομίσματα χωρίς πατίνα, αν είναι δυνατόν, ή τουλάχιστον να μην είναι τόσο ''βαριά'' για τα δικά μου κριτήρια ώστε να με αποτρέψει από το να κάνω την αγορά. Αλλά νομίσματα σαν το συγκεκριμένο 30άρι του Νίκου θα τα αγόραζα σίγουρα!
Και εμένα οι βαριές πατίνες δεν μου αρέσουν, αλλά αυτό το χρωματάκι περιμετρικά και στο 20δραχμο και στο 30δραχμο είναι μούρλια Heart !


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - haros - 11/03/19 11:56:07

Καταλαβαινω τι θελει να πει ο STEL2.
 Ειναι μια μεγαλη κουβεντα, για το κατα ποσο πρεπει να παρεμβαινουν οι συλλεκτες στα νομισματα τους, μεχρι ποιο οριο θεωρειται δοκιμη η παρεμβαση ,κλπ. (παλαιοτερα το καθαρισμα θεωρουνταν κατι σχεδον φυσιολογικο, οπως και το λακαρισμα κλπ κλπ)

 Αναμεσα στα απειρα καλα που εχει κανει το ιντερνετ στον συλλεκτισμο, εχει και το κακο οτι ειναι πανευκολη η μεταδοση της οποιαδηποτε πληροφοριας, ειτε αυτη ειναι χρησιμη, ειτε αφορα μεθοδους διαφορων αδοκιμων παρεμβασεων, οπως βεβιασμενες πατινες κλπ κλπ.
 Η τοποθετηση ενος νομισματος σε ενα ξυλινο κουτι η σε εναν ταμπλα με βελουδο για να πατιναρει αβιαστα με τον χρονο, ειναι μια φυσιολογικη κατασταση.
 Το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι στερουνται της απαιτουμενης υπομονης και κοιτουν να το κανουν βεβιασμενα.

 Η προσπαθεια της βελτιωσης της εμφανισης ενος νομισματος πριν σταλει για πιστοποιηση, με σκοπο τον μεγαλυτερο βαθμο,ειναι ενα θεμα ταμπου και λιγες φορες κουβεντιαζεται ανοιχτα.
  Αυτο παντως που μπορω να πω με βεβαιοτητα ειναι οτι πολλες φορες τα πατιναρισματα δεν πετυχαινουν και τα αποτελεσματα ειναι, απλως, ασχημα.
  Και φυσικα, αλλο τα φτηνα νομισματα και αλλο τα ακριβα, οπου τα λαθη πληρωνονται.

 Ενα απο τα καλυτερα ταληρα του 51 που κυκλοφορουσαν, ειναι γνωστο οτι καταστραφηκε απο προσπαθεια  να πατιναριστει.

 Καλα λοιπον ειναι τα πειραματα και ολοι τα κανουν, αλλα οι νεοι που διαβαζουν ας ειναι προσεκτικοι, για να μην εχουν μετα κλαματα.

Υ.γ προσωπικα ειμαι της νοοτροπιας που λεει ο Στελιος, εαν ενα νομισμα χρειαζεται πατιναρισμα, θα το αφησω να πατιναρει.
   Δεν θα το κανω ομως σε ενα νομισμα ακυκλοφορητο, το θεωρω αχρειαστο.


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - nikos11 - 11/03/19 12:18:50

Συμφωνώ μαζί σας Στέλιο και Δημήτρη, αν και πραγματικά δεν έχω ασχοληθεί με το πατινάρισμα και πώς αυτό γίνεται. Εκτός από τον ταμπλά με το βελούδο, που θεωρώ ότι επί της ουσίας δεν είναι παρέμβαση.
Ένα κέρμα κάπου ακουμπάει ούτως ή άλλως. Είναι αυτό ξύλο, είναι δέρμα (πουγγί), είναι βελούδο, είναι παλιά χαρτιά, κάτι είναι. Σίγουρα όχι αυγό, σόδες, κλπ. Εκτός αυτού, ο ταμπλάς θεωρώ ότι διασφαλίζει ένα κέρμα από χαρακιές και χτυπήματα (bag marks).


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - exmim - 11/03/19 13:18:31

(11/03/19 10:16:40)nikos11 Έγραψε:  
(10/03/19 21:04:59)Lary Έγραψε:  Eγώ γενικά προτιμώ τα νομίσματα χωρίς πατίνα, αν είναι δυνατόν, ή τουλάχιστον να μην είναι τόσο ''βαριά'' για τα δικά μου κριτήρια ώστε να με αποτρέψει από το να κάνω την αγορά. Αλλά νομίσματα σαν το συγκεκριμένο 30άρι του Νίκου θα τα αγόραζα σίγουρα!
Και εμένα οι βαριές πατίνες δεν μου αρέσουν, αλλά αυτό το χρωματάκι περιμετρικά και στο 20δραχμο και στο 30δραχμο είναι μούρλια Heart !


+1.000.000 Smile


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - sroussos - 11/03/19 16:14:55

Το φυσιολογικό πατινάρισμα θέλει πολύ υπομονή. Έχω πάρει δυό Κρητικά ασημένια 5 δραχμές και 2 δραχμές . Τα έχω πέντε χρόνια μέσα σε θήκη νομισμάτων (ταμπλά με βελούδο) αλλά η πατίνα που θέλω να πάρουν αργεί πολύ να έρθει. Θέλω να τα στείλω για slab , όμως τελικά θα αργήσει πολύ να έρθει αυτή η ώρα . Θέλουν τουλάχιστον άλλα πέντε χρόνια . Ελπίζω να είμαι γερός και να τα στείλω όταν θα είναι έτοιμα γιαυτό. Τώρα για τις βιαστικές καταστάσεις  έχω ακούσει για αυγουλοπατινάρισμα , σε τουαλέτα , είναι αληθινά αυτά ή καλαμπούρια.


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - nikos11 - 11/03/19 21:41:11

Καθαρός ταμπλάς με καινούργιο βελούδο και ολίγη υγρασία νομίζω ότι επιταχύνουν τη διαδικασία τουλάχιστον στα ασημένια.


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - coll - 11/03/19 22:24:31

Προσωπικα θεωρω την παρεμβαση πατιναρισματος θεμιτη, οσο και τον καθαρισμο
Και εξηγουμαι για να μην παρεξηγηθω

Θεμιτη παρεμβαση ειναι αυτη η οποια χωρις υπερβολη κανει αυτο που ο χρονος αργει να κανει.
Απαραιτητη επισης προυποθεση για μενα ειναι να παρει βαθμο και να  μην βγει αρτιφισιαλ.
Υπο αυτες τις προυποθεσεις (που δεν τις θεωρω απιθανες) Why not?


RE: 20 ΔΡΧ 1960 - exmim - 12/03/19 08:42:47

(11/03/19 22:24:31)coll Έγραψε:  Προσωπικα θεωρω την παρεμβαση πατιναρισματος θεμιτη, οσο και τον καθαρισμο
Και εξηγουμαι για να μην παρεξηγηθω

Θεμιτη παρεμβαση ειναι αυτη η οποια χωρις υπερβολη κανει αυτο που ο χρονος αργει να κανει.
Απαραιτητη επισης προυποθεση για μενα ειναι να παρει βαθμο και να  μην βγει αρτιφισιαλ.
Υπο αυτες τις προυποθεσεις (που δεν τις θεωρω απιθανες) Why not?

Και εδώ ένα.....+ .