Συλλεκτικό Στέκι
Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. (/thread-326.html)

Σελίδες: 1 2 3


Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - gerta - 14/12/16 09:09:27

Πολλοί από μας έχουμε πιστοποιημένα νομίσματα. Τι γίνεται όμως όταν ένα πιστοποιημένο νόμισμα που πήραμε έχει γρατζουνιές στο slab; Και όταν κυρίως είναι πάνω στο νόμισμα;
Παρακάτω θα δώσω το δικό μου παράδειγμα, όπου σε slab έπεσε ασετον.
Έπεσε το ανοιχτό μπουκαλάκι και πότισε όλο το slab. Στον πανικό μου το έτριψα. Αποτέλεσμα; Να μην φαίνεται καθαρά ούτε μια λεπτομέρεια από την πίσω συγκεκριμένα όψη του νομίσματος. Το παράδειγμά μου είναι ακραία περίπτωση , οπότε εύκολα μπορούν να καλυφθούν τυχόν θεματακια γρατζουνιών. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία του πως ήταν. Μπορείτε όμως να καταλάβετε από την φωτογραφία το χάλι που είχε , αφού περιμετρικά του slab είναι σχεδόν ακαθάριστο.

Τι έκανα λοιπόν. Πήρα γυαλόχαρτο νερού ( τουκοχαρτο). Πήρα σε διαφορετικά νούμερα.
Το πιο ψιλό είναι το καλύτερο. Έκοψα ένα κομμάτι 5x5 cm. Αφού το έβρεξα άρχισα με κυκλικές κινήσεις το τρίψιμο. Χρειάστηκε αρκετές φορές να το επαναλάβω. Βέβαια σε κάθε λίγο σκούπιζα το slab για να δω το αποτέλεσμα.
Αφού τα ανώμαλα σημεία χάθηκαν , με βαμβάκι και αλοιφή άρχισα το γυάλισμα. Αλοιφή χρησιμοποίησα αυτήν που είναι για αυτοκίνητα. Καλής ποιότητας.
Συνολικά μου πήρε λίγο πάνω από ώρα.
Το αποτέλεσμα..

......


RE: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - Μίδας - 14/12/16 10:14:21

Το γιάτρεψες μία χαρά!


RE: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - Elpidoforos - 14/12/16 10:32:11

Μπράβο στο κουράγιο σου. Big Grin
Για ψιλογρατσουνιές χρησιμοποιείς βαμβάκι με λίγη οδοντόκρεμα,τα κάνει αόρατα. Big Grin Big Grin


RE: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - gerta - 14/12/16 10:39:24

Σας ευχαριστώ και τους δυο.
Να συμπληρώσω ότι γυαλόχαρτο χρησιμοποίησα το 1000,το 1500 και το 2000. Το τελευταίο που είναι και το ψιλότερο είναι ιδανικό. Κρέμα χρειάστηκα 1/2 κουταλάκι της σούπας.
Σε κάποια στιγμή θα επέμβω και στο υπόλοιπο.
Ελπιδοφόρε δεν γνώριζα για την οδοντόκρεμα. Θα την τεστάρω πάντως.
Big Grin Wink


RE: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - belpedro - 14/12/16 10:42:38

Για γρατσουνιές σε κάποια σλαμπ που έχω και επειδή είμαι και λίγο τεμπελάκος
για να τρίβω, πριν καιρό αγόρασα αυτα...
http://www.ebay.com/itm/10PCS-Fine-Wool-Polishing-1-Buffing-Wheels-Fits-Dremel-Rotary-Tool-Accessory-/161725580698?hash=item25a798859a:g:eV0AAOSwBLlVcR92
αλλά ακόμη δεν αξιώθηκα να τα δοκιμάσω.
Λέω να δοκιμάσω με οδοντόκρεμα, θα κάνει δουλειά?


RE: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - arhaikos - 14/12/16 10:52:25

(14/12/16 09:09:27)gerta Έγραψε:  Πολλοί από μας έχουμε πιστοποιημένα νομίσματα. Τι γίνεται όμως όταν ένα πιστοποιημένο νόμισμα που πήραμε έχει γρατζουνιές στο slab; Και όταν κυρίως είναι πάνω στο νόμισμα;
Παρακάτω θα δώσω το δικό μου παράδειγμα, όπου σε slab έπεσε ασετον.
Έπεσε το ανοιχτό μπουκαλάκι και πότισε όλο το slab. Στον πανικό μου το έτριψα. Αποτέλεσμα; Να μην φαίνεται καθαρά ούτε μια λεπτομέρεια από την πίσω συγκεκριμένα όψη του νομίσματος. Το παράδειγμά μου είναι ακραία περίπτωση , οπότε εύκολα μπορούν να καλυφθούν τυχόν θεματακια γρατζουνιών. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία του πως ήταν. Μπορείτε όμως να καταλάβετε από την φωτογραφία το χάλι που είχε , αφού περιμετρικά του slab είναι σχεδόν ακαθάριστο.

Τι έκανα λοιπόν. Πήρα γυαλόχαρτο νερού ( τουκοχαρτο). Πήρα σε διαφορετικά νούμερα.
Το πιο ψιλό είναι το καλύτερο. Έκοψα ένα κομμάτι 5x5 cm. Αφού το έβρεξα άρχισα με κυκλικές κινήσεις το τρίψιμο. Χρειάστηκε αρκετές φορές να το επαναλάβω. Βέβαια σε κάθε λίγο σκούπιζα το slab για να δω το αποτέλεσμα.
Αφού τα ανώμαλα σημεία χάθηκαν , με βαμβάκι και αλοιφή άρχισα το γυάλισμα. Αλοιφή χρησιμοποίησα αυτήν που είναι για αυτοκίνητα. Καλής ποιότητας.
Συνολικά μου πήρε λίγο πάνω από ώρα.
Το αποτέλεσμα..

......πρεπει να εκανες υπερπροσπαθεια για να δημιουργησεις το κυκλικο παραθυρο πανω απο το νομισμα. Big Grin Big Grin Big Grin Γιατι δεν ετριψες ολο το slab?



RE: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - Elpidoforos - 14/12/16 10:56:30

(14/12/16 10:42:38)belpedro Έγραψε:  Για γρατσουνιές σε κάποια σλαμπ που έχω και επειδή είμαι και λίγο τεμπελάκος
για να τρίβω, πριν καιρό αγόρασα αυτα...
http://www.ebay.com/itm/10PCS-Fine-Wool-Polishing-1-Buffing-Wheels-Fits-Dremel-Rotary-Tool-Accessory-/161725580698?hash=item25a798859a:g:eV0AAOSwBLlVcR92
αλλά ακόμη δεν αξιώθηκα να τα δοκιμάσω.
Λέω να δοκιμάσω με οδοντόκρεμα, θα κάνει δουλειά?

Για ΨΙΛΟΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ ναι θα κάνει, και πάντα μετά αφαιρούμαι το ελάχιστο υλικό με πανάκι βρεγμένο,για πιό γερό αποτέλεσμα χρησιμοποιούμαι οδοντόκρεμα με κόκκους.
Προσοχή στα παλιά slabs όπισθεν, μην ακουμπήσει το τρίψιμο στο ιριδίζον ασφαλείας γνησιότητας, γιατί το αφαιρεί. Smile

(14/12/16 10:39:24)gerta Έγραψε:  Σας ευχαριστώ και τους δυο.
Να συμπληρώσω ότι γυαλόχαρτο χρησιμοποίησα το 1000,το 1500 και το 2000. Το τελευταίο που είναι και το ψιλότερο είναι ιδανικό. Κρέμα χρειάστηκα 1/2 κουταλάκι της σούπας.
Σε κάποια στιγμή θα επέμβω και στο υπόλοιπο.
Ελπιδοφόρε δεν γνώριζα για την οδοντόκρεμα. Θα την τεστάρω πάντως.
Big Grin Wink

Μην το τεστάρεις όμως σε αυτό που απόμεινε στο slab που καθάρισες δεν θα κάνει τίποτε, αυτό θέλει τριβείο. Big Grin


RE: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - belpedro - 14/12/16 11:07:58

Ευχαριστώ,
θα δοκιμάσω και θα ανεβάσω πριν και μετά,
ίσως βοηθούσαν αυτά τα βουρτσάκια και το σλαμπ του
gerta στις εσοχες....


RE: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - gerta - 14/12/16 11:18:43

Arhaikos φίλε μου το slab είναι PCGS και το κομμάτι γύρω από το νόμισμα , όχι μόνο δεν είναι επίπεδο αλλά έχει και γωνίες. Το σημαντικότερο δε , είναι σαν ζαγρε. Αυτός ήταν ο λόγος που σταμάτησα γιατί με την επέμβασή μου ίσως το χαλούσα. Ακραία η περίπτωση αλλά τουλάχιστον χαίρομαι το νόμισμα.
Smile Wink

(14/12/16 11:07:58)belpedro Έγραψε:  Ευχαριστώ,
θα δοκιμάσω και θα ανεβάσω πριν και μετά,
ίσως βοηθούσαν αυτά τα βουρτσάκια και το σλαμπ του
gerta στις εσοχες....
Τάκη στις εσοχές είναι ζόρικα. Θέλει πολύ χρόνο, συν ότι το slab έχει άλλη επιφάνεια. Ίσως κάνει δουλειά κάτι βουρτσάκια κυκλικά με ψιλό γυαλόχαρτο. Έχουν στα είδη σιδηρικών. Αυτά που έχεις στην περίπτωσή μου βολεύουν στο φινίρισμα ή σε απλές περιπτώσεις. Το ασετον όταν έπεσε στο slab ήταν σα να βράζει.


RE: Γρατζουνιές σε slab. Πως επεμβαίνουμε. - arhaikos - 14/12/16 11:28:56

πλακα εκανα, καλα εκανες και δεν συνεχισες και εκει που δουλεψες φαινεται η διαφορα.