Συλλεκτικό Στέκι
Μένω άφωνος - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Μένω άφωνος (/thread-3264.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Μένω άφωνος - coll - 16/04/19 22:16:33

(16/04/19 21:39:39)Lary Έγραψε:  
(16/04/19 21:15:38)coll Έγραψε:  Αγαπητε φιλε μαλλον εκλαμβανεις λανθασμενα  την εννοια της <παραχαραξης>

Τι να πώ? Μπορεί. Πάντως ένα γνήσιο νόμισμα κυκλοφορίας χρησιμοποιείται σε όλες τις συναλλαγές και είναι αποδεκτό από όλους. Αν ήθελα εγω να πάω στην τράπεζα για παράδειγμα για να αλλάξω κέρματα αξίας 5 ευρώ σε χαρτονόμισμα και τους έδινα το 2 ευρο του Γερμανου, ένα κανονικό 2 ευρο και ένα μονόευρο, τις λες θα έπαιρνα το χάρτινο 5 ευρο?

Προφανως οχι!

Υ.Σ Παραχαραξη νομισματος  ειναι η προσπαθεια κατασκευης πλαστου νομισματος-χατονομισματος με σκοπο να τεθει αυτο σε κυκλοφορια  ως νομιμο.
Αυτο αποτελει κακουργημα και βαρυνει οποιον τα κατεχει ή τα διακινει.
Αν τα ευρηματα ειναι οφθαλμοφανως πλαστα π.χ φωτοπτυπιες κακης ποιοτητας , μονοπολης κλπ δεν υπαρχει παραπτομα για κατοχη.
Με λιγα λογια σημασια εχει η προθεση , και ιδικα σε ποσοτητες .
Αυτα γενικα περι του θεματος


RE: Μένω άφωνος - Lary - 16/04/19 23:00:57

(16/04/19 22:16:33)coll Έγραψε:  Προφανως οχι!

Υ.Σ Παραχαραξη νομισματος  ειναι η προσπαθεια κατασκευης πλαστου νομισματος-χατονομισματος με σκοπο να τεθει αυτο σε κυκλοφορια  ως νομιμο.
Αυτο αποτελει κακουργημα και βαρυνει οποιον  τα κατεχει ή τα διακινει.
Αν τα ευρηματα ειναι οφθαλμοφανως πλαστα π.χ φωτοπτυπιες κακης ποιοτητας , μονοπολης κλπ δεν υπαρχει παραπτομα για κατοχη.
Με λιγα λογια σημασια εχει η προθεση , και ιδικα σε ποσοτητες .
Αυτα γενικα περι του θεματος

Συμφωνώ σε ότι αναφέρεις περί παραχάραξης. Πλην όμως, κατά τη γνώμη μου, η περίπτωση του Γερμανού μπορεί να ελεγχθεί γιατί ναι μεν το 2 ευρό του δεν είναι αντίγραφο ενός γνήσιου, όμως δεν αποτελεί και νόμιμο χρήμα στην κατάσταση που είναι αφού δεν θα γίνει δεκτό στις συναλλαγές. Επιπλέον πρόθεση από μέρος του υπάρχει και επίσης δεν γνωρίζουμε την ποσότητα των παραποιημένων νομισμάτων που κατέχει.


RE: Μένω άφωνος - noobcollector - 16/04/19 23:21:43

(16/04/19 23:00:57)Lary Έγραψε:  ... Πλην όμως, κατά τη γνώμη μου, η περίπτωση του Γερμανού μπορεί να ελεγχθεί γιατί ναι μεν το 2 ευρό του δεν είναι αντίγραφο ενός γνήσιου, όμως δεν αποτελεί και νόμιμο χρήμα στην κατάσταση που είναι αφού δεν θα γίνει δεκτό στις συναλλαγές. ...

Δηλαδή αυτοί που βάζουν στα νομίσματα χαλκάδες και τα κρεμάνε σαν χαϊμαλιά θα έπρεπε να θεωρούνται παραχαράκτες; Νομίζω υπερβάλεις λίγο.


RE: Μένω άφωνος - Lary - 16/04/19 23:31:05

(16/04/19 23:21:43)noobcollector Έγραψε:  
(16/04/19 23:00:57)Lary Έγραψε:  ... Πλην όμως, κατά τη γνώμη μου, η περίπτωση του Γερμανού μπορεί να ελεγχθεί γιατί ναι μεν το 2 ευρό του δεν είναι αντίγραφο ενός γνήσιου, όμως δεν αποτελεί και νόμιμο χρήμα στην κατάσταση που είναι αφού δεν θα γίνει δεκτό στις συναλλαγές. ...

Δηλαδή αυτοί που βάζουν στα νομίσματα χαλκάδες και τα κρεμάνε σαν χαϊμαλιά θα έπρεπε να θεωρούνται παραχαράκτες; Νομίζω υπερβάλεις λίγο.

Για προσωπική χρήση μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις. Τώρα αν αρχίζεις και τα πουλάς ως γνήσια και μάλιστα σε τιμή πολλαπλάσια ως ''αναμνηστική έκδοση'' και με CoA (!!!) (όπως γράφει στην αγγελία του), θα μου επιτρέψεις να έχω άλλη γνώμη.


RE: Μένω άφωνος - sac - 16/04/19 23:47:44

(16/04/19 21:39:39)Lary Έγραψε:  Πάντως ένα γνήσιο νόμισμα κυκλοφορίας χρησιμοποιείται σε όλες τις συναλλαγές και είναι αποδεκτό από όλους.

Ένα σημείο που κάνεις λάθος είναι αυτό.

Αν πάρεις ένα δίευρο και το κόψεις στη μέση έχεις ένα γνήσιο νόμισμα που είναι πια κατεστραμένο και άκυρο. Και επομένως έχει πάψει να αποτελεί "νόμιμο χρήμα". Παραμένει όμως γνήσιο κατεστραμένο νόμισμα.

Αυτό ακριβώς ήταν η κιβδηλεία. Έπαιρνες ένα χρυσό νόμισμα, του έκανες μερικές τρύπες, αφαιρούσες κάποια ποσότητα χρυσού και ξανάκλεινες τις τρύπες. Ή... πιο απλά το λιμάριζες...
Είχες ένα νόμισμα γνήσιο, αλλά κατεστραμένο και άκυρο.

Το τονίζω αυτό, γιατί είναι αηδία να ακούς από (υποτίθεται) έμπειρους συλλέκτες να μην μπορούν να ξεχωρίσουν τα πλαστά από τα κίβδηλα ("τσεβδά" στη λαϊκή γλώσσα).

(Δεν εννοώ εσένα, εννοώ άλλους συλλέκτες με ύφος χιλίων καρδιναλίων.)

Μια άλλη περίπτωση, είναι η παραποίηση χαρτονομισμάτων. Παραποίηση, όχι παραχάραξη. Κοινώς μαϊμούδιασμα.
Παίρνεις ένα δεκάευρο και (με κάποιον τρόπο) το κάνεις εκατοντάευρο. Πάλι έχεις γνήσιο χαρτονόμισμα, αλλά κατεστραμένο και άκυρο.

----------------

Κατά τα άλλα, όπως γράφτηκε και από άλλους, για αιώνες τα νομίσματα τα τρυπούσαν, τους κόλλαγαν κρίκους κλπ, για να τα κάνουν κοσμήματα.

----------------

Αν πας στην ΤτΕ την ιδιοκατασκευή που συζητάμε, θα σου πουν: "Πάρε μια πένσα, βγάλε τα παραπανήσια και δωσ' μας το υπόλοιπο." Το ίδιο μπορεί να πει και ο έμπορος: "Αν βγάλει κανείς τα δαχτυλίδια, ξαναγίνεται κανονικό νόμισμα".
Πράγμα που όμως δεν ισχύει για τα χρωματισμένα νομίσματα.

Το ίδιο θα συμβεί και αν τους πας σλαμπαρισμένο νόμισμα. Θα σου πουν: "Βγάλε τα πλαστικά και δώσε μας το νόμισμα σκέτο."


RE: Μένω άφωνος - sac - 17/04/19 00:02:51

(16/04/19 23:31:05)Lary Έγραψε:  Για προσωπική χρήση μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις. Τώρα αν αρχίζεις και τα πουλάς ως γνήσια και μάλιστα σε τιμή πολλαπλάσια ως ''αναμνηστική έκδοση'' και με CoA (!!!) (όπως γράφει στην αγγελία του), θα μου επιτρέψεις να έχω άλλη γνώμη.

Μπαίνω στον πειρασμό να σε ρωτήσω. Αν βρεις ένα νόμισμα που:
- είναι μέσα σε σλαμπ.
- έχει πιστοποιητικό από την εταιρεία σλαμπαρίσματος.
- γράφει επάνω ότι το σλαμπ είναι ειδική έκδοση για τα 15 χρόνια της εταιρείας. Ή για τα 15 χρόνια της συγκεκριμένης σειράς νομισμάτων.
- ....και διάφορα άλλα

γιατί το ένα είναι πιο "νόμιμο" από το άλλο; Επειδή για να καθαρίσεις το ένα χρειάζεσαι σφυρί, ενώ για το άλλο πένσα;
(ukobke, θα εμφανιστείς; )


RE: Μένω άφωνος - Lary - 17/04/19 00:18:39

Φίλε sac συμφωνώ σε αρκετά όπως για τα κατεστραμμένα και άκυρα κτλ. Όμως εδώ δεν καταστράφηκε το νόμισμα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί και τελικώς να έχει καταστεί άκυρο, αλλά έχουμε μια ''μεταποίηση'' του νομίσματος, γιατί πλαστό με την στενή έννοια του όρου δεν μπορούμε να το πούμε και βεβαιώς, η ενέργεια αυτή έχει σαν σκοπό το κέρδος μέσω της πώλησής του ως γνήσιο. Γνήσιο όμως στην κατάσταση που είναι το λέμε???

Αν η τράπεζα πει ''πάρε μια πένσα και βγάλτο'', τότε ναι θα έχουμε το αρχικό νόμιμο 2ευρο στα χέρια μας. Όμως τώρα δεν έχουμε αυτό αλλά το ''μεταποιημένο''. Άρα το αντιμετωπίζω ως ολότητα και όχι ως γνήσιο νόμισμα + δακτύλιο για ''διακόσμηση''. Επίσης ο σκόπος του είναι να πωληθεί ως ''γνήσιο'' και όχι ως οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή έχει σκοπό να εξαπατήσει. Αυτό κατά τη γνώμη μου αρκεί για την διερεύνηση των περαιτέρω.


RE: Μένω άφωνος - sac - 17/04/19 00:24:47

(16/04/19 18:47:54)Lary Έγραψε:  Φίλε sac προφανώς η κιβδηλεία είναι διαφορετική από την παραχάραξη. Εγώ όμως για την περίπτωση του 2ευρου του Καζαντζάκη με τους δακτυλίους μίλησα για παραχάραξη. Το άρθρο 207ΠΚ αναφέρει: ''Όποιος παραποιεί ή νοθεύει μεταλλικό νόμισμα ή χαρτονόμισμα οποιουδήποτε κράτους ή εκδοτικής αρχής, είτε κατά είτε πριν από το χρόνο νόμιμης κυκλοφορίας του είτε κατά το διάστημα κατά το οποίο γίνεται δεκτό προς ανταλλαγή από τους αρμόδιους φορείς, με σκοπό να το θέσει σε κυκλοφορία σαν γνήσιο, καθώς και όποιος προμηθεύεται, αποδέχεται, εισάγει, εξάγει, μεταφέρει ή κατέχει τέτοιο νόμισμα για τον ίδιο σκοπό, τιμωρείται με κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών και χρηματική ποινή. Σε ιδιαίτερα ελαφρές περιπτώσεις τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών και με χρηματική ποινή.''

Πάντως... ένα δίκιο το έχεις. Έτσι όπως τα γράφει το άρθρο 207 είναι σαν να λέει "επιτρέπεται η αντιγραφή νομισμάτων, αλλά απαγορεύονται μόνο η παραποίηση και η νόθευση". Οπότε, προτείνω να παραμείνουμε στην κοινή λογική και να αφήσουμε τη "μετάφραση" στους νομικούς...


RE: Μένω άφωνος - Lary - 17/04/19 00:25:58

(17/04/19 00:02:51)sac Έγραψε:  
(16/04/19 23:31:05)Lary Έγραψε:  Για προσωπική χρήση μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις. Τώρα αν αρχίζεις και τα πουλάς ως γνήσια και μάλιστα σε τιμή πολλαπλάσια ως ''αναμνηστική έκδοση'' και με CoA (!!!) (όπως γράφει στην αγγελία του), θα μου επιτρέψεις να έχω άλλη γνώμη.

Μπαίνω στον πειρασμό να σε ρωτήσω. Αν βρεις ένα νόμισμα που:
- είναι μέσα σε σλαμπ.
- έχει πιστοποιητικό από την εταιρεία σλαμπαρίσματος.
- γράφει επάνω ότι το σλαμπ είναι ειδική έκδοση για τα 15 χρόνια της εταιρείας. Ή για τα 15 χρόνια της συγκεκριμένης σειράς νομισμάτων.
- ....και διάφορα άλλα

γιατί το ένα είναι πιο "νόμιμο" από το άλλο; Επειδή για να καθαρίσεις το ένα χρειάζεσαι σφυρί, ενώ για το άλλο πένσα;
(ukobke, θα εμφανιστείς; )

Φίλε sac απλά θα κοίταζα αν το νόμισμα μέσα στο οποιοδήποτε slab ή όπως και να πωλείται, έχει εκδοθεί από τη χώρα προέλευσης και ότι αυτό που πωλείται είναι πανομοιότυπο με όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν.


RE: Μένω άφωνος - sac - 17/04/19 00:33:36

(17/04/19 00:18:39)Lary Έγραψε:  Γνήσιο όμως στην κατάσταση που είναι το λέμε???

Αυτό είναι θέμα ορισμού της λέξης. Εγώ λέω ότι παραμένει γνήσιο για πάντα, ό,τι και να του κάνεις.

(17/04/19 00:18:39)Lary Έγραψε:  Δηλαδή έχει σκοπό να εξαπατήσει.

Η απάτη είναι άλλο αδίκημα. Αν τα μπερδέψεις, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μην μπορέσεις να θεμελιώσεις κατηγορία. :-)