Συλλεκτικό Στέκι
Μένω άφωνος - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Μένω άφωνος (/thread-3264.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Μένω άφωνος - sac - 17/04/19 00:36:22

(17/04/19 00:25:58)Lary Έγραψε:  Φίλε sac απλά θα κοίταζα αν το νόμισμα μέσα στο οποιοδήποτε slab ή όπως και να πωλείται, έχει εκδοθεί από τη χώρα προέλευσης και ότι αυτό που πωλείται είναι πανομοιότυπο με όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν.

Η ερώτησή μου είναι, γιατί δεν κοιτάς το ίδιο μέσα στο πλαστικό δαχτυλίδι;
(Υποθέτω ότι η αιτία είναι ότι το ένα το έχει συνηθίσει το μάτι μας, ενώ το άλλο είναι κάτι καινούριο. Εχμμμ... ένας αριστερός επαναστάτης θα πρέπει να είναι πάντα έτοιμος για το καινούριο και να το θεωρεί φυσιολογική εξέλιξη. :-)))))))))) )

Χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό χωρίς λόγο.


RE: Μένω άφωνος - Lary - 17/04/19 00:38:52

Μα πως θα παραμείνει γνήσιο για πάντα αφού 2ευρο ξεκίνησε και αλλού κατέληξε. Είπαμε ολότητα. Αυτός δεν πουλάει 2ευρο + δακτύλιο ξεχωριστό σε άλλη κάψουλα για να τον τοποθετήσεις ΑΝ θέλεις στα 47 ευρώ  Wink

Ναι η απάτη είναι το 386 ΠΚ. Η παραχάραξη όμως τι σκοπό έχει??? Αυτό είπα εγώ  Smile


RE: Μένω άφωνος - Lary - 17/04/19 00:43:50

(17/04/19 00:36:22)sac Έγραψε:  
(17/04/19 00:25:58)Lary Έγραψε:  Φίλε sac απλά θα κοίταζα αν το νόμισμα μέσα στο οποιοδήποτε slab ή όπως και να πωλείται, έχει εκδοθεί από τη χώρα προέλευσης και ότι αυτό που πωλείται είναι πανομοιότυπο με όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν.

Η ερώτησή μου είναι, γιατί δεν κοιτάς το ίδιο μέσα στο πλαστικό δαχτυλίδι;
(Υποθέτω ότι η αιτία είναι ότι το ένα το έχει συνηθίσει το μάτι μας, ενώ το άλλο είναι κάτι καινούριο. Εχμμμ... ένας αριστερός επαναστάτης θα πρέπει να είναι πάντα έτοιμος για το καινούριο και να το θεωρεί φυσιολογική εξέλιξη. :-)))))))))) )

Χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό χωρίς λόγο.

Το κοιτάω και βλέπω προσπάθεια εξαπάτησης μέσω της παραποίησης ενός γνήσιου νομίσματος.


RE: Μένω άφωνος - sac - 17/04/19 00:51:29

(17/04/19 00:43:50)Lary Έγραψε:  Το κοιτάω και βλέπω προσπάθεια εξαπάτησης μέσω της παραποίησης ενός γνήσιου νομίσματος.

Και κάποιος άλλος μπορεί να βλέπει το ίδιο (προσπάθεια εξαπάτησης κλπ) μέσα σε ένα σλαμπ. Ο ukobke, για παράδειγμα. (Φίλος μου είναι, πλάκα κάνω.) Ή ακόμα και σε ένα απλό χαρτονάκι.
(Σκέψου και μερικά γραμματόσημα κολλημένα σε άλμπουμ, να τα πουλάει κάποιος μαζί με το άλμπουμ.)


RE: Μένω άφωνος - Lary - 17/04/19 00:59:58

Νομίζω ότι είτε είναι slab, είτε χαρτονάκι, είτε οτιδήποτε δεν έχει σχέση. Σημασία έχει το προς πώληση αντικείμενο. Το περί ου ο λόγος νόμισμα του Γερμανού όπως είναι είναι γνήσιο (όπως διατείνεται αυτός)? Δηλαδή έτσι βγήκε από το νομισματοκοπείο?? Με τον δακτύλιο και το μπλε διαχωριστικό??? Εαν πιστεύεις ότι είναι γνήσιο, είναι απολύτως σεβαστό. Εγώ είμαι κάθετα αντίθετος.


RE: Μένω άφωνος - sac - 17/04/19 01:17:16

Ξαναδιευκρινίζω:
Τι είναι γνήσιο και τι όχι είναι θέμα ορισμού της λέξης, όχι άποψης. Αν χρησιμοποιούμε τις λέξεις με διαφορετική έννοια, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.

Η διαφωνία μας τελικά είναι στη συσκευασία. Εγώ λέω ότι σε οποιαδήποτε συσκευασία και να πουλάει κάποιος, δεν αλλάζει τίποτα. Εσύ λες ότι κάποες συσκευασίες είναι εντάξει και κάποιες όχι. Πράγμα που.. θα σε φορτώσει με το πρόβλημα να ορίσεις τα κριτήρια για τις συσκευασίες που θα εμφανιστούν στο μέλλον. Ποιες θα είναι αποδεκτές και ποιες όχι.

Τέλος πάντων, ο καθένας βλέπει τον κόσμο από τη σκοπιά του. Κατά τη γνώμη μου το "δια ταύτα" είναι αυτό που έλεγε η διεθύντριά μου "Κάθε μέρα μια καινούρια ιδέα".
Αύριο θα δούμε μια καινούρια ιδιοκατασκευή, μεθαύριο μια ακόμα πιο καινούρια κλπ. Γιατί "στας Ευρώπας" συνηθίζεται αυτό και (όπως φαίνεται) πουλάει.


RE: Μένω άφωνος - Lary - 17/04/19 07:00:28

(17/04/19 01:17:16)sac Έγραψε:  Ξαναδιευκρινίζω:
Τι είναι γνήσιο και τι όχι είναι θέμα ορισμού της λέξης, όχι άποψης. Αν χρησιμοποιούμε τις λέξεις με διαφορετική έννοια, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.

Η διαφωνία μας τελικά είναι στη συσκευασία. Εγώ λέω ότι σε οποιαδήποτε συσκευασία και να πουλάει κάποιος, δεν αλλάζει τίποτα. Εσύ λες ότι κάποες συσκευασίες είναι εντάξει και κάποιες όχι. Πράγμα που.. θα σε φορτώσει με το πρόβλημα να ορίσεις τα κριτήρια για τις συσκευασίες που θα εμφανιστούν στο μέλλον. Ποιες θα είναι αποδεκτές και ποιες όχι.

Τέλος πάντων, ο καθένας βλέπει τον κόσμο από τη σκοπιά του. Κατά τη γνώμη μου το "δια ταύτα" είναι αυτό που έλεγε η διεθύντριά μου "Κάθε μέρα μια καινούρια ιδέα".
Αύριο θα δούμε μια καινούρια ιδιοκατασκευή, μεθαύριο μια ακόμα πιο καινούρια κλπ. Γιατί "στας Ευρώπας" συνηθίζεται αυτό και (όπως φαίνεται) πουλάει.
 
Ένα λεπτό. Όταν έδωσες αρχικά το παράδειγμα για τα γραμματόσημα και το άλμπουμ αρχικά το πέρασα στο ντούκου. Βλέποντας όμως την επιμονή σου με το slab και μιλώντας τώρα για συσκευασίες, ίσως και να κατάλαβα τι εννοείς. Δηλαδή εξισώνεις την ύπαρξη ενός slab που έχει μέσα του ένα γνήσιο νόμισμα με τον δακτύλιο που ''κότσαρε'' γύρω από το 2ευρο ο Γερμανός? Μα το slab είναι όντως συσκευασία η οποία περιγράφει τα χαρακτηριστικά του γνήσιου νομίσματος που περιέχει. Δεν αλλάζει τη δομή του νομίσματος!!!! Εκτός και αν όποιος πουλάει σλαμπαρισμένα νομίσματα θεωρείς ότι πουλάει...ορθογώνια(!!!!) νομίσματα (ως ενιαία δομή, δηλαδή νόμισμα + slab ως ένα σώμα).

Με την ίδια λογική και γενικεύοντας, ένα οποιοδήποτε νόμισμα αν μπει σε κάψουλα ή χαρτονάκι θα έχει....πρόβλημα!!!!

Ο Γερμανός τώρα μ'αυτό που κάνει, βάζοντας πρόσθετο δακτύλιο, αλλάζει την δομή του νομίσματος (παρότι το σχήμα παραμένει κυκλικό) και προσπαθεί μάλιστα να το πλασάρει ως γνήσιο, δηλαδή ως αντικείμενο που πληρεί τις προδιαγραφές της αρχής έκδοσης.  

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό με την πώληση ενός σλαμπαρισμένου νομίσματος.

Τέλος ο δακτύλιος κατά τη γνώμη μου δεν είναι συσκευασία αλλά προσπάθεια δημιουργίας νέου νομίσματος με σκοπό την πώλησή του ως γνήσιο κατά την έννοια που περιέγραψα με μαύρα γράμματα.


RE: Μένω άφωνος - coll - 17/04/19 07:49:09

Lary το διευρο δεν εχει καταστραφει (κατι που απαγορευεται απο τον νομο) με την <συσκευασια>αυτη
Διοτι περι συσκευασιας προκειται. Δες το σαν νομισμα σε σλαμπ , δες το σαν χαρτονομισμα σε κανδρο.
Κανεις δεν απαγορευει κατι τετοιο.
Ενα πλασαρισμα κανει , και σε οποιον αρεσει το παιρνει


RE: Μένω άφωνος - Lary - 17/04/19 08:46:55

(17/04/19 07:49:09)coll Έγραψε:  Lary το διευρο δεν εχει καταστραφει (κατι που απαγορευεται απο τον νομο) με την <συσκευασια>αυτη
Διοτι περι συσκευασιας προκειται. Δες το σαν νομισμα σε σλαμπ , δες το σαν χαρτονομισμα σε κανδρο.
Κανεις δεν απαγορευει κατι τετοιο.
Ενα πλασαρισμα κανει , και σε οποιον αρεσει το παιρνει

Εσείς υποστηρίζετε ότι ο δακτύλιος είναι ''συσκευασία'', εγώ πάλι όχι. Δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε. Όπως και να'χει ήταν μια ενδιαφέρουσα αντιπαράθεση.


RE: Μένω άφωνος - noobcollector - 19/04/19 01:48:42

Πάντως στην αρχική ανάρτηση αναγράφει ότι είναι "τροποποιημένο", δεν το πλασάρει ότι βγαίνει έτσι από το νομισματοκοπείο