Συλλεκτικό Στέκι
Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Ασημένια (https://syllektiko-steki.gr/forum-28.html)
+--- Νήμα: Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. (/thread-3266.html)



Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - rubirosa - 11/03/19 23:27:32

Χρόνο με τον χρόνο όλο και βγαίνουν εκδόσεις, με νομίσματα της 1 ουγγιάς, από διάφορα κράτη!
Kάποια είναι σταθερά στα σχέδια τους και σε άλλα αλλάζει το σχέδιο, τουλάχιστον στην μία πλευρά.
Ποια πιστεύεται θα έχουν υπεραξία στα επόμενα χρόνια;
Ποια θα έχουν μία άνοδο της τάξης 3-5%, το χρόνο;
Και ποια θα παραμείνουν, στην τιμή ημέρας του μετάλλου τους;
Μέσα σ'αυτά περικλείω και τα QUEEN'S BEASTS 2 ουγγιές, που τυγχάνουν συλλεκτικής αποδοχής!
Επειδή υπάρχουν μέχρι 10 επιλογές σύμπτυξα τα LUNAR που βγαίνουν σε περισσότερα από ένα κράτη. 
και δεν υπάρχει η επιλογή ΑΛΛΟ,οπότε αν κάποιος έχει άλλη γνώμη, μπορεί να το γράψει σε post.



Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - nikos11 - 12/03/19 00:46:10

Όμορφα τα ασημένια μονόουγγα και πολύ διάσημα. Εμένα μου αρέσουν τα Eagles και τα μεξικάνικα από αυτά που έχουν σταθερές παραστάσεις και τα panda από αυτά που αλλάζουν σχέδιο.

Για τα περισσότερα από αυτά, οι πρώτες εκδόσεις έχουν αποκτήσει υπεραξία μεγαλύτερη ή μικρότερη. Μελλοντικά πάντως πιστεύω ότι μεγαλύτερη υπεραξία θα αποκτήσουν αυτά που έχουν διαφορετικό σχέδιο, αν και τα περισσότερα βγαίνουν σε μεγάλες ποσότητες και ήδη πωλούνται με υπεραξία. Αυτά με το σταθερό σχέδιο, πιστεύω ότι γενικά θα πωλούνται σε τιμή μετάλλου και ίσως έχουν κάποια υπεραξία οι ολοκληρωμένες σειρές που θα περιλαμβάνουν και τις πρώτες εκδόσεις.


RE: Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - haros - 12/03/19 12:00:32

Ενδιαφερον θεμα.
Ειναι δυσκολο να προβλεψει κανεις υπεραξιες για συγχρονα bullion, μιας και τα νομισματοκοπεια οποτε βγαζουν κατι που μπορει να ειναι ενδιαφερον, φροντιζουν να το πουλουν με υπεραξια απο την αρχη.
Οι ουγγιες σταθερου σχεδιου δεν εχουν να ελπιζουν σε κατι, μονο οι πρωτες εκδοσεις τους που ειχαν μικροτερο μινταζ εχουν αποκτησει καποια υπεραξια, αλλα πλεον βγαινουν σε τετοια μινταζ που δεν υπαρχει περιπτωση ποτε η ζητηση να υπερκαλυψει την προσφορα.
Οι ουγγιες που εχουν διαφορετικο σχεδιο καθε χρονο ειναι πιο ενδιαφερουσες, αλλα και αυτες ηδη πωλουνται με σχετικο πρεμιουμ σε σχεση με τις υπολοιπες.
 Αν θα επρεπε να κοιταξω κατι που πιθανως θα ειχε καποια υπεραξια στο μελλον θα κοιταζα πεπερασμενες σειρες, δηλαδη σειρες που θα εκδοθουν για μερικα χρονια και μετα θα σταματησουν, οπως τα lunar η τα κτηνη της βασιλισσας κλπ.
 Επισης ουγγιες με "σφραγιδα" μικρων κρατων, αρκει να τις εβρισκα σε καλη τιμη.


RE: Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - D.Dimitris - 12/03/19 18:29:22

Εμένα μου αρέσουν οι εκδόσεις που αλλάζει το σχέδιο όπως
KOOKABURA KOALA, PANDA, LUNAR και πιστεύω θα αποκτήσουν κάποια υπεραξία στο μέλλον.


RE: Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - Lary - 12/03/19 20:33:20

Εμένα μου αρέσουν πολύ τα panda που έχουν και ωραία σχέδια και έχουν αποκτήσει ήδη αρκετά μεγάλη υπεραξία. Eδω να πω ότι τα panda μπορούν να αντιμετωπιστούν ως δύο ξεχωριστές συλλογές, λόγω του ότι το σχέδιο τους από το 2000 και μετά άλλαξε δραματικά (προς το καλύτερο κατά τη γνώμη μου). Από το 2000 λοιπόν και εντεύθεν, τα panda έχουν μια πολύ καλή υπεραξία ιδίως στα κομμάτια από το 2000 έως το 2012 περίπου. Από το 1989 έως το 1999 η αξία τους ανεβαίνει ακόμα περισσότερο σε σχέση με αυτά από το 2000 και μετά. 

Αφήνω εκτός τα έτη 1983-1984-1985 όπου κυκλοφόρησαν μόνο σε PROOF 10.000(!!!) τεμάχια έκαστο και που φυσικά οι τιμές τους είναι αστρονομικές.


RE: Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - belpedro - 12/03/19 23:32:28

Να ζητήσω ένα συγνώμη από τα μέλη για την ταλαιπωρία και ένα μεγαλύτερο από τον Rubirosa!
Στην προσπάθειά μου να βάλω όριο τις 3 ψήφους λόγω είτε πρεσβυωπίας είτε γεροντικής άνοιας  Confused 
κατάφερα και διέγραψα τις υπάρχουσες ψήφους  Sad 

Παρακαλώ λοιπόν όσοι είχαν προλάβει να ψηφίσουν ας κάνουν τον κόπο να το επαναλάβουν,
ευχαριστώ για την κατανόηση.


RE: Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - zompels - 13/03/19 10:03:49

Από 1οζ ξεκίνησα την συλλογή εν έτη 2007 με θέμα την kookabura συμπληρώνοντας μια πλήρη σειρά απο 1990-2011 έως ότου γνώρισα τον Γιώργο (Geonet) που μου έδειξε μια σκούρα σκουριασμένη (??) Δραχμή 1833 NGC MS66  Big Grin , εν έτη 2019 είμαι φανατικός της σειράς 2οζ Queen Beast UK (colored) Η ΟΠΟΊΑ λόγω του πάχους του ριμ και του θέματος ανα χρόνο θεωρώ έχει κάνει θραύση.

Υ.Γ: απο θέμα υπεραξίας κοιτάζω πίσω το Lion 2oz Beast του 2016....έχει πορεία μόνο UP!


RE: Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - rubirosa - 13/03/19 20:27:46

(13/03/19 10:03:49)zompels Έγραψε:  Από 1οζ ξεκίνησα την συλλογή εν έτη 2007 με θέμα την kookabura συμπληρώνοντας μια πλήρη σειρά απο 1990-2011 έως ότου γνώρισα τον Γιώργο (Geonet) που μου έδειξε μια σκούρα σκουριασμένη (??) Δραχμή 1833 NGC MS66  Big Grin  , εν έτη 2019 είμαι φανατικός της σειράς 2οζ Queen Beast UK (colored) Η ΟΠΟΊΑ λόγω του πάχους του ριμ και του θέματος ανα χρόνο θεωρώ έχει κάνει θραύση.

Υ.Γ: απο θέμα υπεραξίας κοιτάζω πίσω το Lion 2oz Beast του 2016....έχει πορεία μόνο UP!
+1  και το 2020 ολοκληρώνεται η σειρά Queen's beasts!


RE: Τα καλύτερα ασημένια 1 Oz. - haros - 13/03/19 20:33:10

(12/03/19 23:32:28)belpedro Έγραψε:  Να ζητήσω ένα συγνώμη από τα μέλη για την ταλαιπωρία και ένα μεγαλύτερο από τον Rubirosa!
Στην προσπάθειά μου να βάλω όριο τις 3 ψήφους λόγω είτε πρεσβυωπίας είτε γεροντικής άνοιας  Confused 
κατάφερα και διέγραψα τις υπάρχουσες ψήφους  Sad 

Παρακαλώ λοιπόν όσοι είχαν προλάβει να ψηφίσουν ας κάνουν τον κόπο να το επαναλάβουν,
ευχαριστώ για την κατανόηση.

Δεν πειραζει παπουλη, σε καταλαβαινουμε.
Δεν μπορει ολοι να εχουν τα νιατα μου, την σπιρταδα και την ομορφαδα μου.. Big Grin Big Grin