Συλλεκτικό Στέκι
5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. (/thread-3285.html)

Σελίδες: 1 2


5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - sroussos - 18/03/19 21:40:56

Τα σχόλια σας ελεύθερα για το πεντάλεπτο που πήρα με σφάλμα δίσκου. Πριν το πάρω είχα αμφιβολίες μήπως είναι πλαστό . Στο χέρι το βλέπω για κανονικό.


RE: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - coll - 18/03/19 22:49:18

Προφανες σφαλμα .
Παντως εχω μια απορια.
Κοιτω τον εμπροσθοτυπο............Ειναι δυνατον να κυκλοφορησε τοσο με αυτο τον οπισθοτυπο;


RE: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - noobcollector - 19/03/19 00:05:14

Κι εγώ έχω μια απορία, αν το αξιολογούσαν θα επέστρεφε σαν ungradeable?


RE: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - haros - 19/03/19 00:35:33

Μια χαρα σφαλματακι ειναι, δεν εφυγε μετα το κομματι που λειπει, αλλα χτυπηθηκε σε ελατωματικο δισκο, γιαυτο και υπαρχει η (χοντροκομμενη) αποτυπωση καποιων στοιχειων στο χαμηλο μερος.
Κρατα το raw, η κατασταση του νομισματος δεν δικαιολογει τα εξοδα πιστοποιησης και το σφαλμα ειναι πασιφανες.

Χαλκινο νομισμα ειναι, δεν νομιζω οτι αυτοι που το χρησιμοποιουσαν για τις συναλλαγες να εδιναν σημασια στην εμφανιση του.

Οχι, γιατι το λες αυτο? (ungradeable?)
Το νομισμα αναγνωριζεται τι ειναι, κανονικα θα το πιστοποιουσαν.(οχι με καθαρο βαθμο, λογω των γρατζουνιων στην μια ακρη και ενος μεγαλου χτυπηματος-βαθουλωματος στον εμπροσθοτυπο).


RE: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - noobcollector - 19/03/19 01:08:24

Έχεις δίκιο, λάθος που έγραψα ungradeable


RE: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - exmim - 19/03/19 08:18:38

+1. Σε ότι γράφει ο haros.......με την προϋπόθεση να εινεί γνήσιο Wink.   Στέργιο, βγάλε και μια φωτογραφία από την περίμετρο, και ένα ζύγισμα, πρέπει να είναι αρκετά πιο κάτω από 5 γραμ. Φυσικά το βαστας.. καλορίζικο Smile


RE: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - sroussos - 19/03/19 10:56:12

Να σας ευχαριστήσω όλους . Μίμη ανεβάζω και την στεφάνη . Το πρώτο που κοίταξα μόλις το πήρα, δεν έχει καθόλου ίχνη από καλούπη. Αν ήταν χυτό πως βγήκε το πάτημα στα χαμηλά σημεία; Με προβληματικό δίσκο σε μικρό μέρος του νομίσματος στον Γεώργιο έχω δει. Με τέτοιο σφάλμα σε δίσκο δεν θυμάμαι. Έχω δει   με αχτύπητη πλευρά και με κρατημένο νόμισμα στην μήτρα , με τον μισό δίσκο να λείπει; Αν έχετε ας δούμε και άλλα. Δημήτρη από κατάσταση το νόμισμα δεν αξίζει ούτε 1 €. Η σπανιότητα του σφάλματος είναι αυτή που μπορεί να του δώσει υπεραξία. Γιαυτό όμως δεν έχω άποψη


RE: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - iapwnas - 19/03/19 19:09:29

Χωρις να μπορω να το τεκμηριωσω απολυτα πιστευω οτι αποκοληθηκε κομματι μετα το χτυπημα στην πρεσσα. Το επιχειρημα μου ειναι οτι η πισω πλευρα ειναι αποτυπωμενη πληρως (και ομοιομορφη φθορα) κατι που δεν συναδει με την εμπρος πλευρα! Εαν ειχε χτυπηθει με αποκολλημενο κοματι (οπως γινεται υποθεση) σαφως η πλευρα που ελειπε το κοματι θα φαινονταν οπως ειναι τωρα αλλα πισω εκει που δεν θα υπηρχε αντισταση το σχεδιο θα ηταν πολυ πιο αμυδρο και δε θα ειχε τυπωθει σωστα.


RE: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - exmim - 19/03/19 19:49:09

Αφού, και η περίμετρος, είναι εντάξει........ τότε φίλε, καλορίζικο, και να το βάλεις στην κατηγορία με τα σφάλματα δίσκου Smile Smile .


RE: 5 λεπτά 1869 με σφάλμα. - sroussos - 19/03/19 21:44:39

Στέλιο αν η αποκόλληση έγινε  μετά το πρεσάρισμα πως αποτυπώθηκε έστω  και  αμυδρά  η μήτρα  στο λεπτό μέρος του δίσκου. Μίμη το πήρα φυσικά για να το κρατήσω και πλαστό εποχής να ήταν και πάλι είχε ενδιαφέρον.