Συλλεκτικό Στέκι
Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Απολεσθέντα Νομίσματα και Χαρτομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-110.html)
+--- Νήμα: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. (/thread-3288.html)

Σελίδες: 1 2


Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - sroussos - 19/03/19 15:49:43

Δεν είχα ξανά τέτοιο περιστατικό μας έτυχε και αυτό . Κέρδισα  ένα λότο από την τελευταία δημοπρασία της H.D Rach της Αυστρίας . Το βάζω πιο κάτω για να το έχετε υπόψη  μην εμφανισθεί .   Το έστειλαν συστημένο  και ασφαλισμένο. Χρέωσαν 16 €. Το νόμισμα   έφτασε στην Κομοτηνή το πήρε ο ταχυδρόμος δεν με βρήκε στο σπίτι  άφησε ειδοποίηση  12-3-2019. Πήγε στο κεντρικό   των ΕΛΤΑ ( εκεί πας και τα παίρνεις όταν δεν σε βρίσκουν) την Παρασκευή 15-3-2019 το πρωί πήγα να το πάρω . Το έψαξε η υπάλληλος  μα δεν το βρήκε . Μπήκε στο σύστημα τους . Βρήκε πως ο φάκελλος παραλήφθηκε εκεί κανονικά στις 13-3-2019. Μου ζήτησαν να  ψάξουν καλύτερα και να με ειδοποιήσουν.  Ήταν σίγουροι πως θα το βρουν να μην σας πολυλογώ, σήμερα μου πήραν τηλέφωνο για να μου πουν πως δεν το βρήκαν και να ενημερώσω τον αποστολέα να κάνει αίτημα αναζήτησης. Που έκανα. Τόσα χρόνια  τόσες αποστολές περιστατικό  χαμένου με συστημένο δεν είχα. Μόνο στις ανταλλαγές  με απλό γράμμα είχα δύο χαμένα   και δυο παραβιάσεις με μερική κλοπή σε αυτά που μου έστειλαν  και ένα χαμένο δικό μου  . Όμως στο απλό δεν βρίσκεις άκρη  και μετά από αυτά   πάντα έστελνα και ζητούσα συστημένο. Τι να έγινε άραγε; Το πιο πιθανό να παράπεσε αλλά τρεις μέρες δεν θα το έβρισκαν.  Για  κλοπή ; Το νόμισμα είναι χρυσό . Αν έχεις μηχάνημα εύκολα εντοπίζεται, και οι οίκοι δεν βάζουν ούτε  ένα κομμάτι φύλου αλουμινίου .  Όμως θεωρώ πως αν το έκανε υπάλληλος πρέπει να έχει παραπανίσιο θράσος ιδίως αυτή την εποχή  με τα ΕΛΤΑ να ψάχνονται  . Εγώ πάντως μετά από αυτό, ήδη στο μήνυμα τους ανέφερα ξανά μόνο με DHL  Η Rach λέει πως αν δεν παραλάβεις τίποτα σου επιστρέφει ολόκληρο το ποσό. Τί να έγινε και τί γίνεται με τα χρήματα ;  Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ; Έλεγα να κάνω και μια αναφορά στα ΕΛΤΑ αλλά η Rach  θα κάνει αίτημα αναζήτησης .
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=3028&lot=1998


RE: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - haros - 19/03/19 16:09:54

Ατυχεστατο περιστατικο.
Μαλλον καποιος ποντικος στο καταστημα των ΕΛΤΑ με εναν φορητο ανιχνευτη τσεπης εκανε την δουλεια.
Στον χωρο που βαζουν τα συστημενα και τα δεματα κλπ εχουν προσβαση ολοι οι υπαλληλοι του καταστηματος, ακρη δεν θα βρουν.
Οι οικοι δημοπρασιων και οι μεγαλοι εμποροι ασφαλιζουν ομαδικα τις αποστολες τους σε ιδιωτικες ασφαλιστικες εταιρειες.
Αυτο σημαινει οτι ο οικος αφου κανει αιτηση αναζητησης στο τοπικο του ταχυδρομειο, και ερθει η απαντηση απο τα ΕΛΤΑ οτι χαθηκε, θα παρει την αποζημιωση των 36 ευρω που προβλεπεται μεταξυ κρατικων ταχυδρομειων, αλλα θα παρει το υπολοιπο ποσο απο την ασφαλιστικη του εταιρεια.
 Οποτε αμεσως μετα θα πρεπει να σε αποζημιωσει πληρως.
Οπως καταλαβαινεις ομως, ολη αυτη η ιστορια θα παρει καποιον χρονο.


RE: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - belpedro - 19/03/19 16:24:27

Μήπως γνωρίζουν ότι συλλέγεις και η "απωλεια" εγινε σκοπευμένα;
Δεν μου έχει τυχει περιστατικό αλλά καταλαβαίνω πως μπορεί να το βιώνεις.
Ελπίζω τουλάχιστον να αποζημιωθείς χρηματικα και να μεινει μόνο η ταλαιπωρία!


RE: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - Nonos - 19/03/19 16:45:32

Eσύ δεν έχεις να κάνεις τίποτα σε σχέση με τα ΕΛΤΑ, ο οίκος δημοπρασιών θα κάνει αίτημα αναζήτησης αφού τον ενημερώσεις ότι δεν έχεις παραλάβει με ένα email. Στην συνέχεια, θα είσαι σε συνεχή επαφή μαζί του για να λάβεις πίσω το ποσό που πλήρωσες. Στους όρους της δημοπρασίας αναφέρει πως όλες οι αποστολές του είναι ασφαλισμένες οπότε νομίζω πως δεν θα 'χεις θέμα με την αποζημίωση.


RE: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - Nonos - 19/03/19 16:59:15

Χάνονται ή "χάνονται" διάφορες αποστολές, είτε συστημένες με ΕΛΤΑ είτε με courier. Ακούω πολλές περιπτώσεις. Πριν από λίγο καιρό μια αποστολή που περίμενα με ΑCS χάθηκε. Ο πωλητής δεν ξέρω τι έκανε με αυτήν την απώλεια. Τον ενημέρωσα, δεν μου έκανε επιστροφή του ποσού, άνοιξα υπόθεση στην PayPal και δικαιώθηκα. Πλέον αγοράζω μόνο με PayPal και στέλνω μόνο με δηλωμένη αξία και μόνο με ΕΛΤΑ.


RE: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - iapwnas - 19/03/19 19:01:20

Πραγματικα μεγαλη ατυχια. Εφοσον στο τρακινκ δειχνει οτι εχει κανει επιστροφη στο καταστημα σημαινει οτι πηγε εκει και το (ξανα)σκαναραν, αρα οτι εγινε εγινε μεσα στο καταστημα. Πρεπει να προσεχουμε στα ταχυδρομεια να μην τα αφηνουμε και πολλες ημερες στα ραφια τους, προσωπικα προτιμω τα ελτα μακραν τα θεωρω τα καλυτερα, παροτι ακουγεται οτι θα συρρικνωθουν.


RE: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - sroussos - 19/03/19 19:21:48

H απάντηση στο αίτημα αναζητήσεις νομίζω ότι αργεί περίπου στο δίμηνο.  Για την καθυστέρηση να πας ναι συμφωνώ. Το καλύτερο είναι να πας την επομένη το πρωί να το πάρεις ,όμως αυτές τις μέρες είχα κλαδέματα στις ελιές και έφευγα πρωί.  Το δηλωμένης αξίας   είναι αυτό που το ασφαλίζεις  για μια συγκεκριμένη αξία;


RE: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - nikos11 - 19/03/19 19:42:25

Αφού θα αποζημιωθείς μικρό το κακό, έχοντας υπ' όψη ότι και το νόμισμα ξαναβρίσκεται...


RE: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - Nonos - 19/03/19 19:46:19

(19/03/19 19:21:48)sroussos Έγραψε:  H απάντηση στο αίτημα αναζητήσεις νομίζω ότι αργεί περίπου στο δίμηνο.  Για την καθυστέρηση να πας ναι συμφωνώ. Το καλύτερο είναι να πας την επομένη το πρωί να το πάρεις ,όμως αυτές τις μέρες είχα κλαδέματα στις ελιές και έφευγα πρωί.  Το δηλωμένης αξίας   είναι αυτό που το ασφαλίζεις  για μια συγκεκριμένη αξία;

Aίτηση αναζήτησης μπορεί να κάνει κάποιος μετά από 20 μέρες μπορεί και 30 μέρες από τότε που το έστειλε, αν δεν κάνω λάθος και η διαδικασία κρατά max άλλες 20 μέρες. 

Το δηλωμένης αξίας είναι ακριβώς αυτό που γράφεις.


RE: Χάθηκε ο φάκελλος με νόμισμα μέσα στα ΕΛΤΑ Κομοτηνής. - sroussos - 20/03/19 15:57:24

Έχω ευχάριστα νέα . Ο φάκελλος βρέθηκε  Μου πήραν τηλέφωνο και πήγα και τον πήρα το μεσημέρι . Ο φάκελος ήταν απείραχτος και το νόμισμα μέσα.  Μου είπαν πως τον βρήκαν στην ντουλάπα με τα συστημένα είχε πέσει πίσω από τα συρτάρια  και τον βρήκαν.  Εκείνο όμως που δεν περίμενα είναι πως η κουβέντα που κάνουμε πιάνει τόπο. Πρωί - πρωί πήραν τηλέφωνο στην προϊσταμένη  του καταστήματος της Κομοτηνής από την Διοίκηση των ΕΛΤΑ και την ενημέρωσαν πως για το συγκεκριμένο περιστατικό γίνονται σχόλια για το κατάστημα των ΕΛΤΑ Κομοτηνής  στο διαδίκτυο. Τρεις μέρες το έψαχναν  και δεν το έβρισκαν  και σαν έπεσε το τηλέφωνο σε δύο τρεις ώρες το βρήκαν 11 ,30 μου πήραν τηλέφωνο ότι το βρήκαν.  Λοιπόν τέλος καλό , όλα καλά και άλλη τέτοια λαχτάρα να μην περάσουμε.