Συλλεκτικό Στέκι
Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια (/thread-3292.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - exmim - 23/03/19 20:36:09

Στο πακέτο υπαρχει και μια που ξέχασες... Εδω βλέπουμε 5 νομίσματα. Τα δυο μεγάλα κάτω είναι ενα 50δρα με τον Σόλωνα, και ενα 20δραχμο του 1973... Δεν είναι ένα νόμισμα που από την μια είναι 50αρικο και απο την αλλη 20αρικο. Είναι δυο νομίσματα διαφορετικά. Το λέω, γιατί κάποιος φίλος, μου το είχε πει ως ένα ίδιο.


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - exmim - 23/03/19 20:42:32

Ε θα το πω και αυτό (συγνώμη που χαλάω το θέμα, αλλά δεν το αφήνω να πέσει κάτω). Ναι, μοσχοπουλιούνται, και ακόμα κλαίει κάποιος που δεν τα πήρε, χαχαχαχα.


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - coll - 24/03/19 20:58:05

Οπως θα καταλαβες και γω δεν αφηνω τιποτα να πεσει κατω Tongue
Κοιτα αυτα ειναι γουστα και κυριως  μοδες εποχης για διαφορους λογους .... 
Ο καθεις  λοιπον οτι καταλαβαινει.............
Προσωπικα δεν συγκινουμαι καθολου.


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - exmim - 24/03/19 21:32:23

(24/03/19 20:58:05)coll Έγραψε:  Οπως θα καταλαβες και γω δεν αφηνω τιποτα να πεσει κατω Tongue
Κοιτα αυτα ειναι γουστα και κυριως  μοδες εποχης για διαφορους λογους .... 
Ο καθεις  λοιπον οτι καταλαβαινει.............
Προσωπικα δεν συγκινουμαι καθολου.


        +1 Smile .....   
 Να σου πω, ούτε και εμένα με τρελαίνουν (μου αρέσει καμιά φορά να πειράζω τους καμένους Big Grin , Όταν νομίζω οτι έχουν χιουμορ Tongue ). Τώρα, αν βρεθεί κανένα μπροστά μου, ευκαιρία, το μαζεύω, μονο και μόνο γιατί τα βλέπω και πιάνουν τιμές, για καμιά ανταλλαγή, όχι τίποτα άλλο......αλλά ως εκεί!

 Το χαλάσαμε το θέμα Sad ,ζητώ συγνώμη απο μέρους μου... Να αυτά τα ακυρωμένα, δεν μαζεύω ευρώ (αν και εχω το 90% απο τα δυευρα που έχουν κυκλοφορήσει σε ολη την Ευρώπη, απο το 2002 εως 2014, UNC φυσικά), τα εχω σταματήσει, εκτός από κάτι αναμνηστικουλια, Ελληνικά μόνο. Ε, αυτά θα τα έπαιρνα, έτσι για αλατοπίπερο στην συλλογή.

Πόσο μάλιστα, αφού (αν κατάλαβα),πρόκειται για δοκίμια; που δεν άρεσαν τα αστέρια, και τα ακύρωσαν. Αρκεί πάντα, να μπορώ να τα πληρώσω Wink ..


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - haros - 24/03/19 22:22:07

Η συλλογη σφαλματων δεν ειναι μοδα ουτε εποχιακη ταση. Cool
 Στο εξωτερικο ειναι σημαντικος τομεας της συλλογης νομισματων με φανατικους οπαδους , απολυτη εξειδικευση και απαιτητικος σε γνωσεις..
 Απλως εδω ειναι σε εμβρυακο σταδιο, με αποτελεσμα ενα τουρλου-τουρλου με αρκετους συλλεκτες  να υποτιμουν κατι που δεν γνωριζουν.
 Και απο την αλλη, με αρκετους ασχετους να προσπαθουν να πουλησουν ενα πχ τελειως κοινο κερμα με ενα τελειως κοινο die break ως "σφαλματαρα".
 Προσωπικα με ενδιαφερουν οι γνωσεις στον τομεα αυτον, ως μερος της ολοκληρωσης της συλλεκτικης μου μορφωσης, καθοσον συλλεκτης αμορφωτος = ξυλο απελεκητο.. Big Grin Big Grin
 Δεν τα μαζευω συστηματικα, ουτε τα κυνηγω, αν βρω κανενα που να μου κινησει το ενδιαφερον, να με ικανοποιει αισθητικα και ειναι σε καλη τιμη, μπορει να το τσιμπησω, μεχρι εκει.


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - exmim - 24/03/19 23:06:55

Δημήτρη..... Μακάρι να μπορούσα να σβήσω οτι εχω γράψει μέχρι τώρα, οπουδήποτε, και απλά, να βάλω ένα μεγάλο +, σε αυτά που έγραψες. Είναι το ζουμί, από όσες συζητήσεις και διαμάχες, έχουν γίνει μέχρι τώρα.. Ευχαριστώ, Μιμης..


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - coll - 24/03/19 23:24:46

[quote="haros" pid='30991' dateline='1553458927']
Η συλλογη σφαλματων δεν ειναι μοδα ουτε εποχιακη ταση. Cool
 Στο εξωτερικο ειναι σημαντικος τομεας της συλλογης νομισματων με φανατικους οπαδους , απολυτη εξειδικευση και απαιτητικος σε γνωσεις..
 
Για μενα κτυπησε η καμπανα Smile
Και η συλλογη τηλεκατρας θελει γνωσεις , και αυτη των πετρωματων , των κοχυλιων ή και των γραμματοσημων αλλα και των καρτ-ποσταλ
Ολες εχουν φανατικους συλλεκτες με περισσεια γνωσεων. 
Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει κατι απο τα παραπανω..........
Μοδα λοιπον.......με ποια εννοια να εξηγησω ,κατα βαση με την εννοια του ενδιαφεροντος για οποιους λογους.....
Το γραμματοσημο δεν ειναι πλεον της μοδας οσο παλια και για τοσο ευρυ κοινο,αλλα απαιτει κι αυτο γνωσεις ενδιαφερουσες
Πριν 10 χρονια ενα δυο συλλεκτες μαζευσαν ενετικα. Κολησαν κι αλλοι. Το γιατι δεν το σχολιαζω.Κολησα κι εγω και γιναμε οι  τεσσερεις , τριαντατεσσερεις
Περιπου το αυτο για τα καποδιστριακα
Προσωπικα χρονια  μαζευσα χαρτια σημερα δεν τα ακουμπας . Γιατι αραγε;;
Μηπως γιατι γιναμε ολοι ποιοτικοι συλλεκτες; Δεν νομιζω. Απλα θελουμε να γινουμε κοιτοντας τριγυρω.
Μοδα τελικα και γενικα αποτελει οτι <φοριεται> πολυ


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - haros - 24/03/19 23:43:12

Δεν με ενδιαφερουν τα παραπανω αντικειμενα, γιατι δεν ειμαι πολυσυλλεκτης των παντων η συλλεκτης τηλεκαρτων, σπιρτοκουτων, πεταλουδων κλπ, αλλα νομισματων.
Τα σφαλματα δεν ειναι κατηγορια νομισματων που ειναι in και out (σε ενδιαφερον και τιμες) αναλογα με την εποχη, (πχ καποδιστριακα, Ιονικα, Οθωνικα, ευρω κλπ), αλλα τομεας της νομισματικης που διαπερνα ολες τις κατηγοριες.

Υ.Γ. Αμα σε διαβασει κανενας γραμματοσημας, θα σε βαλει να καταπιεις αυτο μονορουφι..

[Εικόνα: 101592_01.jpg]
]


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - coll - 24/03/19 23:55:00

Κι ομως αγαπητε φιλε πολλοι μαζευουν χαρτια αλλα ταυτοχρονα ΚΑΙ νομισματα , ενω αλλοι ΔΕΝ  εδιαφερονται καθολου για μια κατηγορια νομισματων που αλλοι θεωρουν κορυφη
Αυτος ομως που μαζευει φανατικα και ανεγκξελεκτα  ,χωρις να κοιτα τις<μοδες> ισως αυριο θα κλαιει τα λεφτα που εδωσε Wink
Αλλα ας μην μπουμε σε παραδειγματα. Ο καθενας οτι καταλαβαινει και αγαπα Smile

Υ.Σ Ο μονος ΠΑΝΤΑ κερδισμενος θα ειναι ΜΟΝΟ ο εμπορος!


RE: Ανάποδες άγκυρες και στραβά αστέρια - coll - 25/03/19 00:14:35

Ti να το κανουν το chili food οι γραμματοσημακηδες.
Αυτοι για να συνελθουν  βαρανε πρωι μεσημερι βραδυ ........... Tongue

[Εικόνα: methode-times-prod-web-bin-a0e602ca-fd3d...d37bf1.jpg]