Συλλεκτικό Στέκι
Μunich Numismata 2019. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Μunich Numismata 2019. (/thread-3305.html)

Σελίδες: 1 2


Μunich Numismata 2019. - coll - 25/03/19 00:25:35

http://www.athensnumismaticgallery.com/en/news-events/news/127-munich-numismata-2019-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1.html

Με ιδιαιτερο ενδιαφερον οι τελευταιοι παραγραφοι...


RE: Μunich Numismata 2019. - Nonos - 25/03/19 08:56:58

Με λίγα λόγια δηλαδή, κάποιοι θέλουν και τα χρήματα αλλά και τα νομίσματα. Last year.... Big Grin

ή αλλιώς

Τα καλά τα σπείρανε και όσοι προλάβαν πήρανε  Big Grin


Cool Cool


RE: Μunich Numismata 2019. - haros - 25/03/19 09:28:26

Το αρθρο ειναι μια σωστη περιγραφη της τωρινης καταστασης, λεει πραγματα που εχουν συζητηθει πολλες φορες και εδω.
 Για το δια ταυτα δεν μπορει να πει κανεις κατι, η κατασταση ειναι αυτη που ειναι.
 Ο καθε συλλεκτης, ως ενηλικος, ειναι αποκλειστικα υπευθυνος να εκτιμησει την σπανιοτητα-σχετικη αξια του καθε κοματιου που παιρνει και να δινει τα αναλογα χρηματα.
 Αν καποιος εχει ευριες φυτρωμενες στην αυλη του, μεγαλο προσωπικο και συλλεκτικο εγωισμο και χτυπαει δεκαχιλιαρα σε δημοπρασιες για condition rarities και top of pop καλα κανει και δικαιωμα του ειναι.
 Αν, απο την αλλη, ο νεος και απειρος συλλεκτης δινει πολλες δεκαδες (η μερικες φορες εκατονταδες) ευρω για πανκοινα νομισματα που υπαρχουν καραακυκλοφορητα σε μασουρια κατα χιλιαδες ,απλως επειδη πιστοποιηθηκαν με καλο βαθμο, καλα κανει και αυτος, αν δεν χρησιμοποιησει την σκεψη του και το μυαλο του για να προστατευσει το πορτοφολι του, δεν θα το κανει κανεις για αυτον.
 Τα συλλεκτικα δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης, ειναι ειδος επιλογης.

Υ.Γ. οντως, το νουμερο 25 για επισημους εμπορους νομισματων ειναι εντυπωσιακο, ειδικα με την συγχρονη παραλληλη αγορα που υπαρχει (εμποροσυλλεκτες, συλλεκτες που ασχολουνται συστηματικα με αγοραπωλησιες νομισματων κλπ).
 Μακαρι να υπαρχει χωρος για ολους και να επιβιωσουν ολοι.
 Θα δειξει.

Υ.Γ.2, Στο κατω-κατω, αν καποιος ενδιαφερεται απλως για συλλογη μπορει να χτυπησει τις απαξιωμενες πλεον καταστασεις XF-AU και να φτιαξει μια χαρα συλλογη με ομορφα νομισματα και με λιγα χρηματα.
 Αλλα εχουμε λυσσαξει ολοι και θελουμε τα καραακυκλοφορητα, σουπεργαματα πατινολουστρατα, ε, πλερω λοιπον.. Big Grin Big Grin


RE: Μunich Numismata 2019. - coll - 25/03/19 10:04:57

Βεβαια εδω εχω και μια απορια οσον αφορα τον χαρακτηρισμο  της κατακρυμνησης ή καταστροφης τιμων των μεσαιων καταστασεων.
Διοτι η εννοια της τιμης ειναι σχετικη, ακομα και αν την συγκρινουμε με τιραζ νομισματων αλλων χωρων.
 Εξαρταται δηλαδη ποια τιμη θεωρει ο καθενας λογικη για να πουλα και να αγοραζει κατι.
Και σε αυτο ο Ελληνας πωλητης  εχει δειξει ταση υπερβολης για γρηγορο κερδος.
 Κατι που δεν ειναι καλο  διοτι οταν φυσας γρηγορα και δυνατα ,  οι φουσκες σπανε και μετα κρινουμε τις τιμες ως ατυχεις.


Υ.Σ Και σε συνεχεια αλλης κουβεντας που εχει γινει, που να δειτε τι πατατα θα φανε οσοι αγοραζουν σλαμπακια 64αρια- 66αρα κατοχικα στα 50 και 70 ευρα .
Και καλα να παθουν


RE: Μunich Numismata 2019. - haros - 25/03/19 10:26:12

Οι τιμες (ψηλες η χαμηλες) υπαρχουν επειδη πλεον τις διαμορφωνουν οι αγοραστες.
 Παλια λεγαμε οτι 3-4 εμποροι καθοριζουν τις τιμες και ηταν σωστο.
 Αυτο πλεον δεν ισχυει.

 Τα νομισματα πιστοποιουνται απο τον οποιονδηποτε, πωλουνται στο διαδικτυο απο τον οποιονδηποτε (παγκοσμιως) και πλεον οι δημοπρασιες και οχι οι επιθυμιες και η πλεονεξια μερικων εμπορων διαμορφωνουν τις τιμες. (οπως σωστα επισημαινει το αρθρο).

 Μερικα υψηλοβαθμα εχουν πιασει τιμες που οι εμποροι θα κοκκινιζαν απο ντροπη εαν τις ζητουσαν απο πελατες τους.
 Οταν καθονται  δυο-τρεις σε καποια δημοπρασια του Καραμητσου και βαρανε χωρις αυριο ενα τοπ νομισμα, λογικο ειναι να παει στον Θεο.

 Στην Ελληνικη πραγματικοτητα, αρκει 4-5 χοντρα ψαρια να κανουν συλλογη για να εκτοξευσουν τις τιμες των πολυ υψηλοβαθμων. 
 Και αρκει μια παρτιδα με μερικες δεκαδες πολυ καλα κοματια για να τις φρεναρει (μεχρι τον επομενο κυκλο)

 Αντιστοιχα τα μεσαια που αφορουν στην πλειοψηφια των συλλεκτων εχουν φαει μεγαλη ηττα λογω της γενικης οικονομικης δυσπραγιας στον τοπο μας.

Υ.Γ. Για χαρτονομισματα δεν ξερω-δεν απαντω, αλλα ναι, για κατοχικα τετοια νουμερα φανταζουν αστεια..


RE: Μunich Numismata 2019. - coll - 25/03/19 10:47:09

Σαφως ολα τα κατοχικα δεν ειναι ιδια.
Παρ ολα αυτα θα δεις τιμες εναρξης για καποια 64 αρια ακομα και στα 80 
Για αλλα στα 45  και για καποια κανα 25 αρι.
55 αρια στα 30
67αρια στα 50

Αχ Ποσα ναναι του παλιομυκονιατη , που ουτε 3 ευρω εκαστο δεν μπορουσε να πουλησει τις βαλιτσες Big Grin


RE: Μunich Numismata 2019. - georok - 25/03/19 11:09:42

(25/03/19 10:26:12)haros Έγραψε:  Οι τιμες (ψηλες η χαμηλες) υπαρχουν επειδη πλεον τις διαμορφωνουν οι αγοραστες.
 Παλια λεγαμε οτι 3-4 εμποροι καθοριζουν τις τιμες και ηταν σωστο.
 Αυτο πλεον δεν ισχυει.

 Τα νομισματα πιστοποιουνται απο τον οποιονδηποτε, πωλουνται στο διαδικτυο απο τον οποιονδηποτε (παγκοσμιως) και πλεον οι δημοπρασιες και οχι οι επιθυμιες και η πλεονεξια μερικων εμπορων διαμορφωνουν τις τιμες. (οπως σωστα επισημαινει το αρθρο).

 Μερικα υψηλοβαθμα εχουν πιασει τιμες που οι εμποροι θα κοκκινιζαν απο ντροπη εαν τις ζητουσαν απο πελατες τους.
 Οταν καθονται  δυο-τρεις σε καποια δημοπρασια του Καραμητσου και βαρανε χωρις αυριο ενα τοπ νομισμα, λογικο ειναι να παει στον Θεο.

 Στην Ελληνικη πραγματικοτητα, αρκει 4-5 χοντρα ψαρια να κανουν συλλογη για να εκτοξευσουν τις τιμες των πολυ υψηλοβαθμων. 
 Και αρκει μια παρτιδα με μερικες δεκαδες πολυ καλα κοματια για να τις φρεναρει (μεχρι τον επομενο κυκλο)

 Αντιστοιχα τα μεσαια που αφορουν στην πλειοψηφια των συλλεκτων εχουν φαει μεγαλη ηττα λογω της γενικης οικονομικης δυσπραγιας στον τοπο μας.

Υ.Γ. Για χαρτονομισματα δεν ξερω-δεν απαντω, αλλα ναι, για κατοχικα τετοια νουμερα φανταζουν αστεια..

+1
 Μονο σε ενα σημειο διαφωνω. Επειδή τα xf-au υποβαθμιζονται καθημερινά στα φόρουμ , δεν σημαινει ότι
ισχύει και γενικά. Ο πιο πολύς κοσμος (και λογικό ειναι) αυτά μαζεύει.


RE: Μunich Numismata 2019. - Keyzer - 27/03/19 19:45:16

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι.
Αφού οι τιμές κατακρημνίζονται στα xf-au γιατί παραπονιέται τόσος πολύ κόσμος; ΌΟΟΟΟΟλοι πωλητές είναι; ΄Ισα-ίσα το βλέπω ως μια εξαιρετική ευκαιρία να ασχοληθεί κάποιος να βγάλει ωραίες συλλογές (είτε με στόχο την πληρότητα, είτε με στόχο την ιδιαιτερότητα) στοχεύοντας όχι στο βαθμό, αλλά στην αισθητική. Ωραία νομίσματα ΄εχω δει και σε χαμηλούς βαθμούς, όπως και το αντίθετο...


RE: Μunich Numismata 2019. - nikos11 - 27/03/19 20:20:56

(27/03/19 19:45:16)Keyzer Έγραψε:  Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι.
Αφού οι τιμές κατακρημνίζονται στα xf-au γιατί παραπονιέται τόσος πολύ κόσμος; ΌΟΟΟΟΟλοι πωλητές είναι; ΄Ισα-ίσα το βλέπω ως μια εξαιρετική ευκαιρία να ασχοληθεί κάποιος να βγάλει ωραίες συλλογές (είτε με στόχο την πληρότητα, είτε με στόχο την ιδιαιτερότητα) στοχεύοντας όχι στο βαθμό, αλλά στην αισθητική. Ωραία νομίσματα ΄εχω δει και σε χαμηλούς βαθμούς, όπως και το αντίθετο...
Big Grin Wink


RE: Μunich Numismata 2019. - coll - 28/03/19 00:27:17

(27/03/19 19:45:16)Keyzer Έγραψε:  Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι.
Αφού οι τιμές κατακρημνίζονται στα xf-au γιατί παραπονιέται τόσος πολύ κόσμος; ΌΟΟΟΟΟλοι πωλητές είναι; ΄Ισα-ίσα το βλέπω ως μια εξαιρετική ευκαιρία να ασχοληθεί κάποιος να βγάλει ωραίες συλλογές (είτε με στόχο την πληρότητα, είτε με στόχο την ιδιαιτερότητα) στοχεύοντας όχι στο βαθμό, αλλά στην αισθητική. Ωραία νομίσματα ΄εχω δει και σε χαμηλούς βαθμούς, όπως και το αντίθετο...

Δες το καπως ετσι
Οι πωλητες τα θεωρουν πεσμενα και οι αγοραστες τρομαζουν στην ιδεα τι θα ζητουσαν οι πρωτοι να δεν ειχαν πεσει Big Grin