Συλλεκτικό Στέκι
Μunich Numismata 2019. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Μunich Numismata 2019. (/thread-3305.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Μunich Numismata 2019. - Keyzer - 28/03/19 09:10:51

(28/03/19 00:27:17)coll Έγραψε:  
(27/03/19 19:45:16)Keyzer Έγραψε:  Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι.
Αφού οι τιμές κατακρημνίζονται στα xf-au γιατί παραπονιέται τόσος πολύ κόσμος; ΌΟΟΟΟΟλοι πωλητές είναι; ΄Ισα-ίσα το βλέπω ως μια εξαιρετική ευκαιρία να ασχοληθεί κάποιος να βγάλει ωραίες συλλογές (είτε με στόχο την πληρότητα, είτε με στόχο την ιδιαιτερότητα) στοχεύοντας όχι στο βαθμό, αλλά στην αισθητική. Ωραία νομίσματα ΄εχω δει και σε χαμηλούς βαθμούς, όπως και το αντίθετο...

Δες το καπως ετσι
Οι πωλητες τα θεωρουν πεσμενα και οι αγοραστες τρομαζουν στην ιδεα τι θα ζητουσαν οι πρωτοι να δεν ειχαν πεσει Big Grin

Εντάξει, ο τρόμος περνάει, αν τα αγοράσει κάποιος σε αυτές τις πεσμένες τιμές -ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ down Big Grin Big Grin


RE: Μunich Numismata 2019. - solferino - 28/03/19 11:41:40

Προσωπική μου γνώμη ειναι πως πανω απο 1000ευρω δεν υπαρχει συλλεκτισμός. Οποιος πληρωνει πανω απο 1000 γιε ανε κερμα είτε ειναι μισθωτος των 1500 μηνιαίως είτε βιομηχανος το βλεπει ως επενδυση. Δε ξερω κανεναν να σκορπαει λεφτά γτ απλα ετσι του αρέσει . Ολοι προσβλεπουν σε υπεραξία.

να δώσεις για το κεφι σου 30 ευρω παραπανω για ενα νομισμα το καταλαβαίνω. Να δώσεις 30000 παραπανω δε παίζει. Μόνο εναν ξερω τόσο παλαβιάρη , τον Γιαννακόπουλο στο μπασκετικο τμημα του Παο.


RE: Μunich Numismata 2019. - haros - 28/03/19 14:59:36

Ετσι οπως το διατυπωνεις, εξοβελιζεις απο τον συλλεκτισμο οποιον πληρωνει πανω απο χιλιαρικο το κομματι και τον κατατασεις στους επενδυτες η στους κερδοσκοπους.
 Δεν συμφωνω.
 Οπωσδηποτε στο πισω μερος του μυαλου οσων ασχολουνται με ακριβα νομισματα μπορει να υπαρχει και η προοπτικη υπεραξιας στο μελλον, η οτι εν παση περιπτωσει δεν θα χασουν τα λεφτα τους, αλλα δεν ειναι αυτη η κινητηρια δυναμη των περισσοτερων.
 Εφοσον καποιος εχει την οικονομικη ανεση και θελει στην συλλογη του να βαζει καλα κοματια θα πληρωσει, θελοντας και μη, παραπανω ( η πολυ παραπανω) απο χιλιαρικο για καποια απο αυτα.
 Τωρα οσον αφορα καποιους που δινουν (πονταρουν) εξωφρενικα ποσα για τοπ κοματια που ειναι σπανια μονο λογω βαθμου, εκει και εαν δεν ειναι επενδυση.
 Το ρισκο να απομειωθει ραγδαια η αξια τους, εφοσον παρουσιαστουν και αλλα, ειναι τεραστιο, οποτε μπορει να μιλησει κανεις για κεφι, για εγωισμο (να εχω το καλυτερο) η για αδιαφορια για την αξια του χρηματος (εφοσον το εχουν αφθονο), αλλα οχι για επενδυση και προσδοκια υπεραξιας.


RE: Μunich Numismata 2019. - solferino - 28/03/19 17:23:22

Για πάνω από ένα χιλιάρικο η κάπου εκεί  θεωρω ότι τουλάχιστον ο συλλέκτης δε θέλει να χάσει. 

Έχεις δίκιο η διατύπωση μου ήταν αυστηρή.