Συλλεκτικό Στέκι
Royal mint silver britannia - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Ασημένια (https://syllektiko-steki.gr/forum-28.html)
+--- Νήμα: Royal mint silver britannia (/thread-3332.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Royal mint silver britannia - chaniotis - 05/04/19 18:05:43

Καλησπερα  εχω δει κστι παρομοι κκεισιματα στο ebay εχω δει και χαμηλοτερα απο αυτο που εβαλε ο φίλος lary ( εχω δει και στα 40 ευρω )
Και βασικα ειναι και ο λογος που το εβαλα για να ακουσω γνωμες
Η ερωτηση μου ειναι η εξης 
Πως μππρει σαν μεμεονωμενα να κλεινουν πολυ παραπανω π.χ του 1999 εχει κλεισιματα απο 38 εως και 70 ευρω


RE: Royal mint silver britannia - nikos11 - 05/04/19 18:17:23

Τι να σου πω ρε Αντώνη... Τα γούστα του καθενός πληρώνονται ανάλογα με την επιθυμία Wink !


RE: Royal mint silver britannia - Lary - 05/04/19 18:27:21

(05/04/19 18:05:43)chaniotis Έγραψε:  Καλησπερα  εχω δει κστι παρομοι κκεισιματα στο ebay εχω δει και χαμηλοτερα απο αυτο που εβαλε ο φίλος lary ( εχω δει και στα 40 ευρω )
Και βασικα ειναι και ο λογος που το εβαλα για να ακουσω γνωμες
Η ερωτηση μου ειναι η εξης 
Πως μππρει σαν μεμεονωμενα να κλεινουν πολυ παραπανω π.χ του 1999 εχει κλεισιματα απο 38 εως και 70 ευρω

Έλα ντε??? Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι αν κάποιος μαζεύει όλες τις χρονολογίες μεμονωμένα (σε κάψουλα) και τις βάζει πχ σε μια μεγάλη κασετίνα 20 θέσεων για παρουσίαση/αποθήκευση, τότε η επίσημη κασετίνα με τις δύο ουγγιές του νομισματοκοπείου δεν του χρειάζεται. Έτσι μπορεί η ζήτηση γι'αυτά τα σετ να είναι χαμηλή.


RE: Royal mint silver britannia - chaniotis - 05/04/19 19:00:52

Μα δεν σου υπολογιζω κςν την επισημη  εκδοση δεν σου υπολογιζω κουτι δεν υπολπγιζω χαρτι ...σαν νομισματα σκετα λεω
Ο θανασης ειπε πως στην Π.Ν.Ε η κασετινα με τα τεσσερα αποσυρθηκε με 50 ευρω εναρξη.....αν ειναι δυνστον!!!! 4 ουγγιες ασημι μεσα britannia....ασε τις ημερομηνιες


RE: Royal mint silver britannia - Lary - 05/04/19 21:23:50

Δίκιο έχεις αλλά τι να πείς? Πάντως έχω παρατηρήσει ότι στα ξένα υπάρχουν μεγάλες ευκαιρίες για αγορές οπότε τα μάτια ανοιχτά  Wink


RE: Royal mint silver britannia - rubirosa - 05/04/19 23:12:11

Αντώνη η 106 έγινε πριν 10 χρόνια, και 10 χρόνια από την 1η. ουγγιά του 1999, όπως σου είπα το ότι δεν πουλήθηκε, ήταν τυχαίο.
Δεν ξέρουμε πόσο είχε τότε η ουγγιά.
Στην ίδια δημοπρασία υπήρχαν και 3  μεμονωμένα proof Britannia 1 oz, όλα με εκκίνηση 20 ευρώ και έκλεισαν  του 2004-22 ευρώ, του 2005-24 ευρώ,και του 2006- 32 ευρώ, εκτός απ'αυτά υπήρχε και η κασετίνα με  5 της μίας ουγγιάς ,με επιχρυσωμένη την Britannia, που ίσως να τράβηξε περισσότερο την προσοχή.
Ασφαλώς και σήμερα θα έχει κάποια υπεραξία,  όταν μια οποιαδήποτε ουγγιά παίζει στα 20- 25+,-, πολύ περισσότερα το δικό σου σετ, που έχει από τα πρώτα έτη...!
Είναι όμορφα σετάκια, στο διπλό σετ το δεξί με το ρολόι , το είχαν βγάλει και σε χρυσό πεντόλιρο!
Καλορίζικα Αντώνη να τα χαίρεσαι Smile


RE: Royal mint silver britannia - nikos11 - 06/04/19 07:57:33

Ναι είχαν βγάλει τότε πριν την αλλαγή της χιλιετίας. Ήταν η τρέλα του millennium .