Συλλεκτικό Στέκι
1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα (/thread-3361.html)

Σελίδες: 1 2


1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - mmarkog - 14/04/19 02:09:14

1878 10 λεπτά  Γεώργιος μετά από ένα καθάρισμα αφού βγήκαν οι γρατσουνιές τι είναι τελικά χαλκός μπρονζέ η χαλκός χρυσός


RE: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - exmim - 14/04/19 10:01:10

Φίλε μου τίποτα χειρότερο δεν μπορούσες να τού κάνεις. Ολοκληρωτική καταστροφή.  Η συντήρηση νομισματων είναι δύσκολη και απαιτεί γνώσεις. Εμείς το πιο πιθανό είναι να κάνουμε ζημιά. Εντάξει να πειραματιστής με φτηνά, αλλά προσοχή, εύκολα παρασύρεσε.


RE: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - rubirosa - 14/04/19 11:40:24

Καλώς όρισες mmarkog στην παρέα μας!
Η σύνθεση του νομίσματος είναι 95% χαλκός, 4% κασσίτερος και 1% ψευδάργυρος.
Το δεκάλεπτο με το όποιο πειραματίστηκες στον καθαρισμό,ευτυχώς είναι στην κατώτατη κλίμακα κατάστασης και δεν ξεπερνάει το 1 ευρώ η αξία του,σκέψου όμως το ίδιο νόμισμα να ήταν σε ακυκλοφόρητο, σαν αυτό που έκλεισε τελευταία σε δημοπρασία στα 2000+ ευρώ, με τον καθαρισμό θα αφαιρούσες από την αξία του πεντακοσάευρα...


RE: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - mmarkog - 14/04/19 11:41:27

(14/04/19 10:01:10)exmim Έγραψε:  Φίλε μου τίποτα χειρότερο δεν μπορούσες να τού κάνεις. Ολοκληρωτική καταστροφή.  Η συντήρηση νομισματων είναι δύσκολη και απαιτεί γνώσεις. Εμείς το πιο πιθανό είναι να κάνουμε ζημιά. Εντάξει να πειραματιστής με φτηνά, αλλά προσοχή, εύκολα παρασύρεσε.

Ευχαριστώ πολλή για την απάντηση  να ειαι καλά δεν είναι η πρώτη φορά που καθαρίζω νομίσματα αν και δεν γνωρίζω τίποτα για τα νομίσματα έχω γνώσεις πολλή λίγες  ούτε συλλέκτης είμαι νομισμάτων έρευνες κάνω προσωπικές το νόμισμα σχεδιαστικά δεν έχει τίποτα μετά από το καθαρισμό κοίτα τα γράμματα κοίτα όλο το νόμισμα την δόμηση του στης φωτογραφίες έτσι βγήκε με αυτό το χρώμα θα σου βάλω και ένα άλλο νόμισμα του Γεώργιου μετά από καθάρισμα όσο για το χρώμα είναι προς μελέτη φιλικά Γιώργος





Ε


RE: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - μαρκος - 14/04/19 11:57:37

Γιωργο καλως ορισες φιλε,συμφωνω με τα παιδια ,δεν ακουμπαμε και ειδικα με τοσο βαρβαρο τροπο τα νομσιματα,ευτυχως τα δικα σου κυμαινονται στο ευρω και δεν τρεχει τιποτα,εγω προσωπικα δεν τα ακουμπαω καθολου ουτε αυτα και παλι καλως ηρθες στην παρεα μας


RE: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - mmarkog - 14/04/19 11:58:46

Σου βάζω ένα νόμισμα της 1 δραχμής του 1976 που καθάρισα είναι ακόμη προς μελέτη λόγο μεγάλης ζημιάς δεν έχει τελειώσει το καθάρισμα απλά το άφησα στην άκρη λόγο βιβλίου της δραχμής που γραφω για το δοκιμιο.... το νόμισμα από κοντά δείχνει πολλή πιο καλύτερα από την φωτογραφία ευχαριστώ πολλή για την απάντηση αν και ξέρω ότι αλλά νομίσματα δεν κάνει να βάζεις<<  π.χ. >> δεν μπορείς να μιλάς και για το Γεώργιο και να βάζεις άλλο νόμισμα φιλικά Γιώργος





(14/04/19 11:40:24)rubirosa Έγραψε:  Καλώς όρισες mmarkog στην παρέα μας!
Η σύνθεση του νομίσματος είναι 95% χαλκός, 4% κασσίτερος και 1% ψευδάργυρος.
Το δεκάλεπτο με το όποιο πειραματίστηκες στον καθαρισμό,ευτυχώς είναι στην κατώτατη κλίμακα κατάστασης και δεν ξεπερνάει το 1 ευρώ η αξία του,σκέψου όμως το ίδιο νόμισμα να ήταν σε ακυκλοφόρητο, σαν αυτό που έκλεισε τελευταία σε δημοπρασία στα 2000+ ευρώ, με τον καθαρισμό θα αφαιρούσες από την αξία του πεντακοσάευρα...



RE: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - sroussos - 14/04/19 21:06:51

Πάντως αν στόχος σου είναι να γίνεις συντηρητής νομισμάτων μάλλον θα πεινάσεις Smile Smile Smile . Γιατί αν το νόμισμά σου είχε 1 € πριν το καθαρίσεις μετά η αξία του δεν είναι ούτε μισό €, Wink Wink Wink   σαυτό το νόμισμα δεν είναι η ζημία τίποτα αλλά αν το κάνεις σε κανένα σπάνιο νόμισμα τότε το νόμισμα χάνει χιλιάρικα από την αξία του Big Grin Big Grin Big Grin


RE: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - coll - 14/04/19 21:18:13

Γεια σου φιλε 
Η δραχμη δεν ειναι του 76 αλλα του 78. 

Προφανως στον περισσοτερο κοσμο των μη συλλεκτων  ειναι αδιανοητο το  να αφηνουμε ενα νομισματα με αυτο το σκουρο χρωμα που του δινει ο χρονος που περνα, αφου με μια ευκολη διαδικασια μπορει να αφαιρεθει η σκουρια και να γινει <λουστρινι>
Για τους συγχονους συλλεκτες παλι ειναι αδιανοητο το να αφαιρεθει. Σε ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ περιπτωσεις μονο ,αυτο ειναι κατι θεμιτο, και χρειαζεται χρονος για να σου γινει αντιληπτο, το ποτε και το γιατι
Ελπιζω με απλα λογια να σε βοηθησα


RE: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - mmarkog - 14/04/19 21:35:31

(14/04/19 21:06:51)sroussos Έγραψε:  Πάντως αν στόχος σου είναι να γίνεις συντηρητής νομισμάτων μάλλον θα πεινάσεις Smile Smile Smile . Γιατί αν το νόμισμά σου είχε 1 € πριν το καθαρίσεις μετά η αξία του δεν είναι ούτε μισό €, Wink Wink Wink   σαυτό το νόμισμα δεν είναι η ζημία τίποτα αλλά αν το κάνεις σε κανένα σπάνιο νόμισμα τότε το νόμισμα χάνει χιλιάρικα από την αξία του Big Grin Big Grin Big Grin


 
Σε ευχαριστώ πολλή για την απάντηση να είσαι καλά όχι δεν είμαι συντηρητής για τι ζημιά που λες σε άλλα νομίσματα
επίσης καθάρισα την 1 δραχμή του 1976 δοκίμιο φωτιάς 3 κατάρτια 2 κύματα μαζί με τον υπολογιστή προτού διαλυθεί την έκανα ακτινογραφία + 3d  την μελέτησα με διάφορες ? τεχνολογίες γράφω βιβλίο δοκίμιο δωρεά για αυτήν το νόμισμα είναι έξω καταρχήν τα νομίσματα που καθαρίζω τα κοιτάζουν έξω και από τη ίριδα και με ανθρώπινα μάτια δεν είμαι συλλέκτης ότι κάνω το κάνω για μένα  φιλικά Γιώργος


RE: 1878 10 λεπτά Γεώργιος καθάρισμα - mmarkog - 14/04/19 21:53:23

Σε ευχαριστώ για την απάντηση το είδα συγγνώμη έκανα λάθος γραφικό





(14/04/19 21:18:13)coll Έγραψε:  Γεια σου φιλε 
Η δραχμη δεν ειναι του 76 αλλα του 78. 

Προφανως στον περισσοτερο κοσμο των μη συλλεκτων  ειναι αδιανοητο το  να αφηνουμε ενα νομισματα με αυτο το σκουρο χρωμα που του δινει ο χρονος που περνα, αφου με μια ευκολη διαδικασια μπορει να αφαιρεθει η σκουρια και να γινει <λουστρινι>
Για τους συγχονους συλλεκτες παλι ειναι αδιανοητο το να αφαιρεθει. Σε ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ  περιπτωσεις μονο ,αυτο ειναι κατι θεμιτο, και χρειαζεται χρονος για να σου γινει αντιληπτο, το ποτε και το γιατι
Ελπιζω με απλα λογια να σε βοηθησα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση το είδα συγγνώμη έκανα λάθος γραφικό τα νομίσματα για να γίνει μια έρευνα στην ίριδα πρέπει να καθαρίζονται σωστή η γνώμη που έχεις κανένα πρόβλημα πάντα σέβομαι την γνώμη του άλλου συνήθως στης έρευνες που κάνω με τους υπολογιστές του εξωτερικού έχουμε μια γραμμή μια πορεία << έχω αποσυρθεί >>  φιλικά Γιώργος