Συλλεκτικό Στέκι
KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-59.html)
+--- Φόρουμ: Postal Stationeries - Φάκελοι (https://syllektiko-steki.gr/forum-103.html)
+--- Νήμα: KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ (/thread-3408.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ - rubirosa - 01/05/19 18:18:20

Τις κάρτες με τον Άγιο Αθανάσιο,Ποσειδώνεία(Ντελαγράτσια) και θεοφάνεια δεν τις έχω ξαναδεί, πρέπει να είναι πιο σπάνιες!!!
Σωτήρη στην κάρτα με τα Θεοφάνεια, κοίτα πόσοι έχουν πέσει να πιάσουν το Σταυρό,όπως μου έλεγε η προγιαγιά μου, όποιος έπιανε τον Σταυρό, μετά τον πήγαινε από σπίτι σε σπίτι και του έδιναν κάτι σε λεφτά.


RE: KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ - coll - 01/05/19 18:33:31

Iδικα η πρωτη. Απο το 1900 και μετα κατι βρισκεις . Τα πριν ειναι δυσκολα.
Τωρα ακριβως ποσα διαφορετικα θεματα υπαρχουν δεν γνωριζω .
Βασικοτατο πλην της σπανιοτητας του θεματοςγια μενα ,Ο εκδοτης!! Αυτος με περιορισμενο αριθμο εκδοσεων, κι ας βλεπεις εσυ το ιδιο θεμα.
Αρχικα τα δικαιωματα δεν ηταν κατοχυρωμενα και οι επομενοι <εκλεβαν > συχνα τις φωτο των προηγουμενων, βαζοντας απλα το στιγμα τους

Βρισκω καποια που δεν εχω σχετικα ευκολα .Ομως τα επιλεγω ΜΟΝΟ  με την σφραγιδα και ημερρομηνια που θελω.... Wink
Μετα παιζουν και οι διφυλλα που δεν εχω ακομα βγαλει κανενα....

Οσο για τον σταυρο και τωρα το ιδιο γινεται......ισως οχι με τοση συμμετοχη αλλα ευτυχως κρατα ακομα το εθιμο.
Απλα οποιος δεν κανεις κεφι για γυρα , τον κανει επινοικιαση Big Grin


RE: KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ - rubirosa - 13/05/19 13:17:31

Σωτήρη στις σφραγίδες και στις κάρτες, βλέπουμε την ονομασία Σύρα όπως την λέμε οι Συριανοί και βλέπουμε και Σύρος, περίπου εκείνη την εποχή πρέπει να πήρε το επίσημο όνομα Σύρος.


RE: KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ - coll - 13/05/19 15:05:25

Η λεξη προερχαται απο το Φοινικινο <Ουσύρα>που σημαινει αν θυμαμαι καλα πλουσια -ευφορη-ευτυχισμενη
Στην Οδυσσεια του Ομηρου αναφερεται ως <Συρίη>.
Λεγεται οτι το < Συρος> ηταν σε χρηση στην αρχαιοτητα.
Στους μεσους αιωνες το Συρος εγινε Συρα
Περιεργως ο Δημος θα επρεπε να λεγεται <Δημος Συραιων>αλλα απανταται και ως Δημος <Συριων>
Συνεπως θα μπορουσαμε να πουμε οτι σωστα της δωθηκε εκ νεου το αρχαιοτερο ονομα Wink κι ας ειναι αυτο που λεω ελαχιστα γνωστο!

Στα δε νομισμαστα που κοπηκαν εδω αναφερεται <ΣΥΡΙ> ή <CΥΡΙ> ή < ΣΥΡ> με αναγραφη <ΘΕΩΝ ΚΑΒΕΙΡΩΝ ΣΥΡΙΩΝ>
Μιλαμε φυσικα για σπανιοτητες, αν βρω χρονο  βγαλω εδω  ή θα σου στηλω προσωπικα φωτο.........


RE: KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ - rubirosa - 13/05/19 19:10:38

Α είναι μία, δεν είναι Σύρα και Σύρος
Όχι όπως: στην Λέσβο και στην Μυτιλήνη Angel Tongue


RE: KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ - nikos11 - 15/05/19 07:54:27

(13/05/19 19:10:38)rubirosa Έγραψε:  Α είναι μία, δεν είναι Σύρα και Σύρος
Όχι όπως: στην Λέσβο και στην Μυτιλήνη Angel Tongue
Πες το ρε Θανάση, και αναρωτιόμουν γιατί μου έβγαιναν παραπάνω τα νησιά Big Grin Big Grin Tongue .


RE: KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ - pipiss - 22/05/19 15:58:42

Όμορφες και καθαρές.  Συμφωνώ οτι ελάχιστοι ενδιαφερονται για την ιστορία  ΤΟΥ τόπου  τους. Πάντως στείλτε και στο δημαρχειο η ΣΕ κάποιο πολιτιστικό συλλογο γιατί έχω την εντύπωση  οι κάποιες μπορεί να εμφανίζονται  τα πρώτη φορά.


RE: KART-POSTAL ΣΥΡΟΣ - pipiss - 22/05/19 15:58:55

Όμορφες και καθαρές.  Συμφωνώ οτι ελάχιστοι ενδιαφερονται για την ιστορία  ΤΟΥ τόπου  τους. Πάντως στείλτε και στο δημαρχειο η ΣΕ κάποιο πολιτιστικό συλλογο γιατί έχω την εντύπωση  οι κάποιες μπορεί να εμφανίζονται  τα πρώτη φορά.