Συλλεκτικό Στέκι
1 Δραχμή 1874 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 1 Δραχμή 1874 (/thread-341.html)

Σελίδες: 1 2


1 Δραχμή 1874 - imike - 15/12/16 12:15:14

Να ανεβάσω και εγώ μία δραχμή του 1874.

(15/12/16 12:15:14)imike Έγραψε:  Να ανεβάσω και εγώ μία δραχμή του 1874.

Εξαιρετικά αφιερωμένη στο φίλο Λευτέρη για την ονομαστική του εορτή! Χρόνια πολλά Δήμαρχε, να είσαι πάντα καλά!
Δεν το έχω με τις φωτογραφίες ζητώ συγγνώμη.


RE: Δραχμή 1874 - μαρκος - 15/12/16 12:41:00

Φιλε πανεμορφη να την χαιρεσαι και να την καμαρωνεις ,ειναι απο τις περιπτωσεις που δεν θα ρωτησω και δεν με νοιαζει το κουτακι τι γραφει,μου αρεσει παρα πολυ η πατινα που εχει αφησει πανω της ο χρονος,Μιχαλη παντα τετοιες επιλογες Heart


RE: Δραχμή 1874 - gerta - 15/12/16 12:42:12

Καλημέρα Μιχάλη. Καλορίζικη. Όμορφη δραχμή αλλά σκοτωμένη φωτογραφία.
Big Grin


RE: Δραχμή 1874 - Dimarxos - 17/12/16 01:01:01

(15/12/16 12:15:14)imike Έγραψε:  Να ανεβάσω και εγώ μία δραχμή του 1874.

(15/12/16 12:15:14)imike Έγραψε:  Να ανεβάσω και εγώ μία δραχμή του 1874.

Εξαιρετικά αφιερωμένη στο φίλο Λευτέρη για την ονομαστική του εορτή! Χρόνια πολλά Δήμαρχε, να είσαι πάντα καλά!
Δεν το έχω με τις φωτογραφίες ζητώ συγγνώμη.

να σε καλα φιλαρακι!!η δραχμουλα ειναι σε καλα χερια!!να πεις ομως τον βαθμο και την ιστορια αποκτησης για να μαθουν ορισμενα παιδια να εμπιστευονται τα ματια τους και να μην ψαχνουν ετοιμα σλαμπαρισμενα νομισματα!!


RE: Δραχμή 1874 - ellinas - 17/12/16 10:05:38

Μιχάλη καλορίζικη η δραχμούλα σου
Πολύ ωραία και να ξέρεις ότι είναι δύσκολη σε καλἐς καταστάσεις
Οι φωτογραφίες σου είναι ασε να μη πω Smile Smile Smile 
Πες μας και την ιστορία  που σε προτρέπει ο δήμαρχος να μας πείς


RE: Δραχμή 1874 - belpedro - 17/12/16 11:25:30

Μιχάλη καλορίζικη η δραχμή!!
ιδιαίτερα μ'αρέσει η πίσω όψη
αν δε σε πειράζει έκανα ένα μοντάζ τις φώτο
να τη χαρούμε καλύτερα.


RE: Δραχμή 1874 - imike - 17/12/16 14:23:50

Τάκη ευχαριστώ για το μοντάζ! Τώρα ειναι σαφώς καλύτερα! Λοιπόν αυτή τη δραχμή την είχα πάρει raw πριν περίπου 2 χρονια απο το Λευτέρη. Πιο παλιά την είχε στην κατοχή του ο Γιώργος απο την Κρήτη. Και μόνο που την είχαν στην κατοχή τους δυο καλοί  φίλοι, δίνει για μένα μεγαλύτερη αξία στο νόμισμα. Θυμάμαι οτι όταν Τήν είχε βγάλει ο δήμαρχος για πώληση, είχε πει: η δραχμή ειναι πολυ καλή, άν δεν γράψει τουλάχιστον 55, ο αγοραστής να μου την επιστρέψει και του δίνω πισώ τα χρήματα για την αγορά και για το σλαμπ. Εγω αρχικά δ δεν είχα σκοπό να τη σλαμπαρω. Προσφατα έστειλα κάποια νομίσματα για σλαμπαρισμα και τελευταια στιγμή έβαλα και τη δραχμή. Γυρισε 58... Ευχαριστώ και πάλι λευτερη


RE: Δραχμή 1874 - Dimarxos - 17/12/16 17:36:26

(17/12/16 14:23:50)imike Έγραψε:  Τάκη ευχαριστώ για το μοντάζ! Τώρα ειναι σαφώς καλύτερα! Λοιπόν αυτή τη δραχμή την είχα πάρει raw πριν περίπου 2 χρονια απο το Λευτέρη. Πιο παλιά την είχε στην κατοχή του ο Γιώργος απο την Κρήτη. Και μόνο που την είχαν στην κατοχή τους δυο καλοί  φίλοι, δίνει για μένα μεγαλύτερη αξία στο νόμισμα. Θυμάμαι οτι όταν Τήν είχε βγάλει ο δήμαρχος για πώληση, είχε πει: η δραχμή ειναι πολυ καλή, άν δεν γράψει τουλάχιστον 55, ο αγοραστής να μου την επιστρέψει και του δίνω πισώ τα χρήματα για την αγορά και για το σλαμπ. Εγω αρχικά δ δεν είχα σκοπό να τη σλαμπαρω. Προσφατα έστειλα κάποια νομίσματα για σλαμπαρισμα και τελευταια στιγμή έβαλα και τη δραχμή. Γυρισε 58... Ευχαριστώ και πάλι λευτερη

Φιλαρακι δεν χρειαζετε να με ευχαριστεις!!το ματι σου εμπιστευτικες και σου βγηκε σε καλο!!θυμαμε που ενω την ειχα βγαλει για πωληση ησουν ο μοναδικος που εκδηλωσες ενδιαφερων!!Και ρωταω εαν την εβγαζες τωρα εστω και με αυτη την φωτο και στην τιμη που την πηρες ποσα δευτερα θα διαρκουσε η πωληση;
Παντως πολυ χαρηκα που την εχεις εσυ και σου εγραψε τοσο!!


RE: Δραχμή 1874 - belpedro - 17/12/16 18:52:59

Μπράβο Μιχάλη,

επιτυχία αναμφισβήτητα για δραχμή του 1874!!!

Πάντα τέτοια!!!


RE: Δραχμή 1874 - oldgeotzo - 17/12/16 20:34:46

Πριν 3 μιση χρονια την χτυπουσα στο εβαυ..
Μου εκανε εντυπωση ότι την πηρα σε καλη τιμη ...παρελαβα μου αρεσε πολύ...και η κατασταση και το κοστος αποκτησης Tongue
Μετα μου ειπε ο Δήμαρχος .."ρε παπαρα στειλε μου τη μια αφου εχεις κι αλλη δραχμη "..
Του απαντησα.."θα στην πουλησω 30 ευρω παραπανω απ ότι την αγορασα αφου με βαζεις να την αποχωριστω"
.."παπαρα σε χρεωνω μου ειπε και θα σε τακτοποιησω στη πορεια" Big Grin Big Grin
Κατά την συζητηση μας περι κατάστασης ..είχαμε απολυτη συμφωνια ότι θα εχει βαση το αυ55
Τα υπολοιπα τα ξερετε ..
Να τη χαιρεσαι Μαικ..χαιρομαστε και εμεις που κατεληξε σε σενα