Συλλεκτικό Στέκι
1 δραχμη 1911 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 1 δραχμη 1911 (/thread-3487.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: 1 δραχμη 1911 - belpedro - 08/06/19 10:10:05

Πολύ ωραίο είναι Αντώνη!!
νομίζω πως αξίζει να πιστοποιηθεί,
ότι και να λέμε από εδω σημασία έχει τι θα γράψουν αυτοί εκεί


RE: 1 δραχμη 1911 - chaniotis - 08/06/19 11:58:14

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ....βάζοντας κατι για εκτίμηση φυσικά και δεν έχουμε την απαίτηση να γίνει ακριβή αξιολόγηση ,ούτε η δουλειά μας είναι και ουτε μπορεί να γίνει μέσα από μια φωτογραφία....απλά κουβέντα γίνεται  να περνάμε την ώρα μας
Όσο αφορά το βίντεο θα συμφωνήσω με τον φίλο Ταϋγέτο πως μερικές φορές έχεις καλύτερη εικόνα από μια φωτό ...για αυτό τον λόγο του έκλεψα και το link ώστε να το ανεβάσω  Big Grin


RE: 1 δραχμη 1911 - STEL2 - 08/06/19 20:34:07

Μια απλή ερώτηση. Γιατί δεν το στέλνεις ?


RE: 1 δραχμη 1911 - chaniotis - 08/06/19 20:49:36

Στέλιο ακόμη προχτές ήρθε στα χέρια μου.....και το βασικο είναι πως  δεν  καίγομαι να βάλω ταμπελακι από τους  ειδικους τω εταιριών το τι ειναι, πιθανότερα να μην το στείλω και ποτέ
Εδώ το έβαλα απλά για ανταλλαγή αποψεων


RE: 1 δραχμη 1911 - STEL2 - 08/06/19 21:27:44

Ναι, αλλά την σήμερον ημέραν, αν κάτι δεν εχει ταμπελάκι, ειναι σχεδόν τίποτα. Αυτό  ετσι row οπως ειναι, πιάνει δεν πιάνει τα 40 ευρώ, εκτός αν πέσεις σε κάποιον ειδικό, που το μάτι του κόβει, και το αξιολογήσει παραπάνω απ' οτι θεωρείται, ως row.
Aν το θές για την συλλογή σου, καλώς...., αν το θές για μεταπώληση, δεν υπάρχει άλλος δρόμος...

Και στο λέει κάποιος, που πάντοτε ηταν ενάντια της πιστοποίησης, οχι γιατί αυτό ειναι κακό, αλλά γιατί βάζει τον συλλεκτισμό, σ' ενα πλαίσιο, που ο Συλλέκτης αναγκάζεται ν' ακολουθήσει, και τον κλείνει εκεί μέσα και τον κρατάει

Τώρα, κατάντησα ο μαλάκας, οτιδήποτε καλό νόμισμα πέφτει στα χέρια μου, να το πιστοποιώ
Βλέπετε, οι οίκοι δημοπρασιών, κατ' εξοχής εμπορικοί οργανισμοί, που πάντα εβγαζαν row κομμάτια, να παρουσιάζουν για πώληση, σχεδόν μόνο σλαμαπαρισμένα...

Παλαιώτερα ελεγα...(ισως κάποιοι να το θυμούνται)....., "θάρθει εποχή, που οι συλλέκτες θα βγάζουν τα νομίσματά τους απο τα slabs, και θα τα εχουν row"

Τι ρομαντικός μαλάκας που είμουνα !!!!!!!!


RE: 1 δραχμη 1911 - coll - 08/06/19 23:53:31

(08/06/19 21:27:44)STEL2 Έγραψε:  Ναι, αλλά την σήμερον ημέραν, αν κάτι δεν εχει ταμπελάκι, ειναι σχεδόν τίποτα. Αυτό  ετσι row οπως ειναι, πιάνει δεν πιάνει τα 40 ευρώ, εκτός αν πέσεις σε κάποιον ειδικό, που το μάτι του κόβει, και το αξιολογήσει παραπάνω απ' οτι θεωρείται, ως row.
Aν το θές για την συλλογή σου, καλώς...., αν το θές για μεταπώληση, δεν υπάρχει άλλος δρόμος...

Και στο λέει κάποιος, που πάντοτε ηταν ενάντια της πιστοποίησης, οχι γιατί αυτό ειναι κακό, αλλά γιατί βάζει τον συλλεκτισμό, σ' ενα πλαίσιο, που ο Συλλέκτης αναγκάζεται ν' ακολουθήσει, και τον κλείνει εκεί μέσα και τον κρατάει

Τώρα, κατάντησα ο μαλάκας, οτιδήποτε καλό νόμισμα πέφτει στα χέρια μου, να το πιστοποιώ
Βλέπετε, οι οίκοι δημοπρασιών, κατ' εξοχής εμπορικοί οργανισμοί, που πάντα εβγαζαν row κομμάτια, να παρουσιάζουν για πώληση, σχεδόν μόνο σλαμαπαρισμένα...

Παλαιώτερα ελεγα...(ισως κάποιοι να το θυμούνται)....., "θάρθει εποχή, που οι συλλέκτες θα βγάζουν τα νομίσματά τους απο τα slabs, και θα τα εχουν row"

Τι ρομαντικός μαλάκας που είμουνα !!!!!!!!

Εχεις τα δικια σου αλλα......μονο για πωλησεις και οχι για ολο το κοινο!
Και σλαμπ εχω σπασει, και row προτιμω να αγοραζω (πλην εξαιρεσεων), και αριθμητικα να το δεις ουτε το 1|100 των νομισματων μου δεν ειναι σε κουτι.

Και δε πανα με λες εσυ ρομαντικο μαλακα(πλαγιως) Big Grin , Εγω ετσι την βρισκω Rolleyes


RE: 1 δραχμη 1911 - STEL2 - 09/06/19 14:10:25

Εισαι δηλ. οπως το ΚΚΕ (μ-λ), στις εκλογές ? Wink


RE: 1 δραχμη 1911 - coll - 09/06/19 14:19:07

(09/06/19 14:10:25)STEL2 Έγραψε:  Εισαι δηλ. οπως το ΚΚΕ (μ-λ), στις εκλογές ? Wink

Ετσι!! Ετσι!! Big Grin

Παντως εχω να πω το εξης.
Πριν καιρο πολυ σε βολτουλα τοτε με τον Λεωνιδα στην σκια της Ακροπολης πηρα ενα σε αναλογη κατασταση μην πω και καλυτερο.
Αν θυμαμαι καλα στα 15-20 ευρω. Μαλιστα εχει βγαλει  απιθανη χρυσαφι πατινα
Ας πουμε λοιπον οτι εσυ το αγοραζεις 40 ευρω. 
Αν ο Αντωνης το στηλει για κουτι και βγει 58 λεμε τωρα και ξοδεψει και μια τριανταρα για κουτι ποσο το αγοραζεις;;
Το αναφερω για να επισημανω οτι ακομα και 58 αρι σε κουτι να  μου το δωσεις στα (υποθετικα 40 που ανεφερες +30 το κουτακι) Εγω προτιμω το δικο μου χωρις κουτι και κεδισμενος θαμαιWink
Λοιπον λεγε ποσο το αγοραζεις για 58 αρι αν το κουτιασει; Smile


Υ,Σ Αντωνη για σενα δουλευω βρε!  Big Grin


RE: 1 δραχμη 1911 - STEL2 - 09/06/19 14:37:31

Δεν κατάλαβες ! Εγώ, δεν τ' αγοράζω ! Ο συλλέκτης το αγοράζει !, γιατί το θέλει κουτιασμένο

Εσείς του ΚΚΕ (μ-λ), μην μιλάτε, γιατί είστε μειοψηφία Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin


RE: 1 δραχμη 1911 - STEL2 - 09/06/19 14:46:04

Εχει περάσει καιρός και δεν φαίνεται.....Δημοπρασία μου στο ebay

Greece- NGC- 1 Drachma- 1911- AU53 (#173255148472)US $72.10