Συλλεκτικό Στέκι
Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Εκτίμηση (https://syllektiko-steki.gr/forum-84.html)
+--- Φόρουμ: Εκτίμηση Νομισμάτων/Αντικειμένων (https://syllektiko-steki.gr/forum-85.html)
+--- Νήμα: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? (/thread-3545.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - STEL2 - 28/07/19 14:34:26

Eχουν ομως καταλόγους οι εταιρίες, ασχέτως ποιός τους λαμβάνει υπόψιν

https://www.ngccoin.com/price-guide/world/greece-2-drachmai-km-61-1911-cuid-1200712-duid-1335292

Διαμορφώνουν δηλ. τιμές, ανάλογα το grade τους

Οταν ρωτάς, πόσο εχει ενα AU58, και ο άλλος σου λέει, εξαρτάται απο το νόμισμα, δηλ. μπορεί και 60, αλλά  μπορεί και 200+, υπάρχει αμφισβήτηση στον βαθμό...Στο details, δεν υπάρχει. Τόπε η εταιρία details, αρα details=αχρηστο
Γιατί 2 μέτρα και 2 σταθμά κύριοι ?


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - Lary - 28/07/19 15:06:35

Tιμοκατάλογο έχει η NGC αλλά κάτω από τον πίνακα με τις τιμές στη σελίδα που παρέθεσες βλέπεις τι αναφέρει? ''The World Coin Price Guide is independently compiled by Krause Publications’ NumisMaster. NGC makes this information available to its website visitors as a free service, but in no way does the information provided represent NGC’s official opinion or policy.'' Oι τιμές λοιπόν που αναφέρονται στο site της δεν είναι ούτε επίσημη θέση ή πολιτική της εταιρείας σχετικά με το πόσο κοστίζει κάθε νόμισμα.

Δεν διαμορφώνουν λοιπόν τιμές γιατί δεν πουλάνε αυτές τα νομίσματα!!! Απλά ενδεικτικά έχουν τιμοκατάλογο και όπως είπες όποιος θέλει τον λαμβάνει υπ'όψιν του ή όχι.

Τώρα όταν στο ΑU58 έχουμε εύρος τιμών από 60 έως 200+ τότε δεν έχουμε αμφισβήτηση στο βαθμό αλλά στην τιμή. Άλλος λέει ότι το 58άρι κάνει 60 άλλος 200. Εγώ μπορεί να πώ 1000. Το ζητούμενο όμως είναι αν έχω εγώ το 58άρι στα χέρια μου, σε τι τιμή θα καταφέρω να το δώσω. Που αυτό είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης και σύμφωνης γνώμης και του αγοραστή.


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - STEL2 - 28/07/19 15:39:30

Ναι..., αφου πρώτα δίνει τιμές.....Ειναι οπως ξέρεις το σπίτι σου δεν κινδυνεύει να κατασχεθεί, αλλά κάτω στα ψιλά γράμματα, λέει οτι πρέπει ν' ακολουθήσεις αυτό, κι αυτό, για να καταστεί δυνατόν αυτό....Φέξε μου και γλίστρισα

Αρα λοιπόν, τα νομίσματα δεν εχουν τιμή (εκτός της λίρας-που δεν ειναι νόμισμα), αλλ' εξαρτάται απο το πόσο θ' αποφασίσουν τα 2 μέλη της συναλλαγής.

Αρα, γιατί υπάρχουν οι εταιρίες ? Για να μου πουν αν το νόμισμα ειναι καθαρισμένο, ή οχι, ασχέτως αν αυτό μπορεί νάναι και MS64?
Μπαίνει, ή δεν μπαίνει στο κουτί ? Το μεγάλο πρόβλημα του σημερινού συλλέκτη !!


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - Lary - 28/07/19 16:07:33

Τα νομίσματα (και όλα τα συλλεκτικά) έχουν τις τιμές που τους δίνουμε εμείς. Αν εγώ πιστεύω (ως αγοραστής) ότι η τιμή που μου προτείνεις π.χ. για το δίφραγκο AU58 στα 134 ευρώ είναι καλή θα το αγοράσω. Αν όχι δεν το παίρνω. Τόσο απλά.  

Οι εταιρείες υπάρχουν για να δώσουν μια αντικειμενική και ανεπηρέαστη εκτίμηση κατάστασης του νομίσματος που θα τους υποβληθεί από τον ιδιώτη.

Το γιατί οι περισσότεροι στέλνουν νομίσματα για πιστοποίηση στηρίζεται σε πολλούς λόγους οι οποίοι έχουν αναλυθεί διεξοδικά. Θυμίζω όμως ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να στείλει!!!

Τέλος, το αν θα μπεί ένα νόμισμα ή όχι στο κουτί αφορά αυτούς που αγοράζουν raw και μετά θέλουν να τα πιστοποιήσουν.


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - nikos11 - 28/07/19 18:34:46

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να κυκλοφορήσει τιμοκατάλογος για οτιδήποτε δεν αποτελεί εμπόρευμα. Για να χαρακτηρισθεί κάτι ως εμπόρευμα, πρέπει να είναι εύκολα προσβάσιμο και διαθέσιμο στο ευρύ ή στο ευρύτερο κοινό. 


Τα συλλεκτικά είδη δεν θα τα κατέτασσα στα εμπορεύματα. Τουλάχιστον όχι όλα. Στα περισσότερα, οι τιμές διαμορφώνονται με βάση την προσφορά και τη ζήτηση, ενώ στα πολύ σπάνια και στα top grade, η διαμόρφωση της τιμής δεν υπόκειται σε κανόνες. Προφανώς υπάρχουν και κάποια συλλεκτικά, που και σε μεγάλες ποσότητες υπάρχουν και σε πολύ μεγαλύτερο κοινό απευθύνονται, οπότε μπορεί να θεωρηθούν εμπόρευμα και να διαμορφωθεί κάποιος τιμοκατάλογος.


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - STEL2 - 29/07/19 05:48:38

(28/07/19 16:07:33)Lary Έγραψε:  Οι εταιρείες υπάρχουν για να δώσουν μια αντικειμενική και ανεπηρέαστη εκτίμηση κατάστασης του νομίσματος που θα τους υποβληθεί από τον ιδιώτη.

Εδώ ομως αμφισβητήτε μια καταάσταση (γενικά μιλάω)
(28/07/19 16:07:33)Lary Έγραψε:  Τέλος, το αν θα μπεί ένα νόμισμα ή όχι στο κουτί αφορά αυτούς που αγοράζουν raw και μετά θέλουν να τα πιστοποιήσουν.

Ε, ναι...ας ελπίσουμε οτι υπάρχουν ακόμα row


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - sotiris - 29/07/19 21:34:09

Τελικα μετα απο ολη αυτη τη συζητηση δεν καταλαβαινω ακομα γιατι μπηκε αυτη η ερωτηση. Καποιος εβαλε σε δημοπρασια ενα κομματι και δεν χτυπηθηκε σε καποια τιμη, βγαινει απο εκει το συμπερασμα οτι ειτε αξιζει περισοτερο (και κακως δεν χτυπηθηκε) ειτε δεν αξιζει τοσο (οποτε καλως και δεν χτυπηθηκε)?

Ειναι ολα τα AU-58 τα ιδια? ΟΧΙ. Σε αυτο τον βαθμο, αλλα ισως ειναι υπερ-βαθμολογημενα, αλλα ισως υπο-βαθμολογημενα, αλλα ισως εχουν υπολλειματα λουστρου, αλλα ισως ωραιες πατινες, αλλα ισως ασχημες πατινες, αλλα ισως χτυπηματα π.χ. στο μαγουλο που κατεβαζουν τον βαθμο, αλλα ισως ....

Επισης την δεδομενη στιγμη ισως καποιοι υποψηφιοι αγοραστες (χρειαζονται τουλαχιστον 2 για να ανεβει η τιμη) να μην το ειδαν, να μην τους αρεσε, να ειναι σε καποια οικονομικη δυσκολια, να ετοιμαζονται για διακοπες, να τσακωθηκαν με την γυναικα τους Smile Smile Smile , να βρηκαν καινουργια γκομενα (βλεπε εξοδα  Angry Angry Angry ), να ..., να ...

Καποτε ενας πολυ γνωστος συλλεκτης μου ελεγε οτι παλια π.χ. τα δοκιμια χτυπιοταν αλυπητα σε σχεση με τις τωρινες τιμες. Τι νοημα εχει να ψηφιζουμε για την τιμη ενος νομισματος οταν σιγουρα κανενας απο αυτους που ψηφιζουν δεν ειναι διατεθειμενος να δωσει το ποσον που διαλεγει να ψηφισει για το συγκεκριμενο νομισμα ειτε επειδη το εχει, ειτε επειδη το ψαχνει σε αλλες καταστασεις κλπ. κλπ.

Αυτα ...
Καλο καλοκαιρι !!!

Σωτηρης


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - apostolos40 - 30/07/19 09:56:38

Εαν ομως βρεθει ενα διφραγκο του 1911 και ειναι mirror brockage τοτε ακομη και η εταιρια πιστοποιησης να σου το βγαλει  details επειδη π.χ. εχει γρατσουνιες ,  παλι θα εχει την αξια του σαν mint error και σιγουρα δεν θα πουληθει για 150 ή για 200 ευρω ... ( ειπα για μια συγκεκριμενη περιπτωση).
φυσικα σε τετοιες περιπτωσεις (mint error ) oi τιμες ειναι πολυ διαφορετικες λογω σπανιοτητας.


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - gerta - 30/07/19 13:46:57

Έχει κάποιος αρχείο που να έφυγε το εν λόγω κέρμα κάτω από κατοστάρικο τα δύο τελευταία χρόνια;
Απλός προβληματισμός είναι και δεν θέλω να παρεξηγηθώ.


RE: Πόσο κάνει ενα δίφραγκο του 1911, σε AU58? - zompels - 12/08/19 20:55:49

90-120 euros 
Είχα βάλει ένα NGC AU58 στο eBay από $1 πριν κάτι μήνες. 
Η αγορά τόσο το εκτίμησε. 
Κατ´εμέ πρέπει να πιάνει minimum  και €150 αν σκεφτούμε πόσο πιάνει ένα MS62.