Συλλεκτικό Στέκι
Κουμπιά και αλλά - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Militaria (https://syllektiko-steki.gr/forum-69.html)
+--- Νήμα: Κουμπιά και αλλά (/thread-361.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Κουμπιά και αλλά - rubirosa - 18/12/16 00:36:28

Eνδιαφέρον έχει στις διεμβολες ότι εχει βάλει 3 φορές το τάγμα του φοίνικα 1,ανώτερο ταξίιάρχη,2 ταξιάρχη,3 ιππότη.


RE: Κουμπιά και αλλά - NMS - 18/12/16 01:47:28

ναι... οντως... πωπω....
επισης μου εκανε εντυπωση το κλαδακι δαφνης οτι εχει διαφορες στο μεγεθος στο αλλο παρασημο... μαλλον αλλες εποχες;

ψαχνωντας τα πραγματα μου στα μιλιταρια... ειδα οτι εχω ενα επιραμμα με την ασημενια φλογα... αλλα βλεπω εδω οτι αυτο που ειναι σαν κουμπακι απο πανω... εχει σχεδιο! στο δικο μου δεν εχει τιποτα!


RE: Κουμπιά και αλλά - toni-g - 18/12/16 02:02:34

(18/12/16 00:36:28)rubirosa Έγραψε:  Eνδιαφέρον έχει στις διεμβολες ότι εχει βάλει 3 φορές το τάγμα του φοίνικα  1,ανώτερο ταξίιάρχη,2 ταξιάρχη,3 ιππότη.

Θανάση αν μπορεις εξήγησε τόμου γιατι δεν γνωρίζω καθόλου απο δαύτα .
Επισης τι πιστεύετε ειναι δυνατόν ολα αυτά τα κουμπιά να ανήκουν σε έναν ?
Δεν ειναι μπόλικα ?


RE: Κουμπιά και αλλά - NMS - 18/12/16 02:12:15

μπορει να ειναι πολλα τα κουμπια... αλλα γιατι να μην ανηκουν σε εναν;;
εικαζω τωρα....
σκεψου καποιον που πηγε στην ελληνικη χωροφυλακη το 1964... πηρε στολη με τα βασιλικα κουμπια! να σου κι ερχεται η χουντα.... ολα αλλαζουν... αρα... υποχρεωτικα πρεπει να αλλαξει και τα κουμπια και τα επιραμματα της στολης του... (δεν ξερω αν αλλαζαν τελειως στολη...), για να εναρμονιζονται με το νεο καθεστως που μετα απο καποιο διαστημα... δεν εχει πια βασιλεια! φευγει η χουντα... και να σου η ελληνικη δημοκρατια... οποτε αντε παλι απο την αρχη νεα κουμπια, επιραμματα κτλ..

καπως ετσι πρεπει να ηταν και με τον στρατο! στο λουφα και παραλλαγη καποια στιγμη βγαινει η διαταγη να φυγει το "πουλι" και το σπανε...αν θυμαμαι καλα.. φαντασου...

τα παρασημα λογικα δειχνουν καποιον που εκανε χρονια στο σωμα... και ειναι πιθανο αυτο... μη σου πω οτι λεγοντας στην εικασια μου για 1964... μαλλον ειμαι λαθος και μπορει καλλιστα να ηταν στο σωμα απο παλιοτερα....

ααα... και φυσικα... απλα κρατησε ενθυμιο τα παλια κουμπια... ;-)

αν τωρα τα βρηκες σαν στοκ σε γυναικα.... παιζει να ηταν η μοδιστρα που τους τα ραβε! υπηρχαν γυναικες που εβγαζαν χρηματα με το να ραβουν επιραμματα, κουμπια κτλ σε στολες!


RE: Κουμπιά και αλλά - toni-g - 18/12/16 09:14:46

Λογικό μου φαίνεται Νίκο


RE: Κουμπιά και αλλά - rubirosa - 23/12/16 23:44:28

Ανώτερο ταγμα του φοινικός ήταν το τάγμα Γεώργίου Α΄.
Αν κάποιος αξ/κος είχε ανώτερο παράσημο στο κατώτερο τάγμα, τότε είχε κατώτερο παράσημο στο ανώτερο τάγμα.
Δλδ: ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α'                       ΦΟΙΝΊΚΑΣ
            ----                   -              ΑΡΓΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ.
      ΑΡΓΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ-            ΧΡΥΣΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ
      ΧΡΥΣΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ-               ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ
      ΤΑΞΊΑΡΧΗΣ-                          ΑΝΏΤΕΡΟΣ  ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ
      ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ-       ΜΕΓΑΛΟΣΤΑΥΡΟΣ


RE: Κουμπιά και αλλά - toni-g - 24/12/16 09:05:24

Σ ευχαριστω και πάλι Θανάση