Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτα 1831 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτα 1831 (/thread-3645.html)

Σελίδες: 1 2


RE: 10 λεπτα 1831 - STEL2 - 22/10/19 18:59:59

(22/10/19 18:58:16)sroussos Έγραψε:  Αν προσπαθούσε κάποιος να κάνει ταξινόμηση στα νομίσματα του Κυβερνήτη στις διαφορές στα γράμματα δεν ξέρω πόσες ποικιλίες θα έβγα
κζε. Εκτός από Την ΕΛΛΗΝΙΚ που λείπει ένα γράμμα νομίζω πως δεν πρέπει να έχει βγει καμία άλλη ποικιλία με αυτά.

ΚΑ(Η)ΟΔΙΣΤΡΙΑΣ


RE: 10 λεπτα 1831 - orfeas - 24/10/19 18:22:18

(22/10/19 18:59:59)STEL2 Έγραψε:  
(22/10/19 18:58:16)sroussos Έγραψε:  Αν προσπαθούσε κάποιος να κάνει ταξινόμηση στα νομίσματα του Κυβερνήτη στις διαφορές στα γράμματα δεν ξέρω πόσες ποικιλίες θα έβγα
κζε. Εκτός από Την ΕΛΛΗΝΙΚ που λείπει ένα γράμμα νομίζω πως δεν πρέπει να έχει βγει καμία άλλη ποικιλία με αυτά.

ΚΑ(Η)ΟΔΙΣΤΡΙΑΣ

Αγαπητέ Γιώργο, στο νόμισμα σου φαίνεται σαν Ε

Στα νομίσματα του Καποδίστρια παρουσιάζονται πολλές φορές γράμματα που λόγω φθοράς φαίνονται διαφορετικά πχ το Η σαν Π ή Ρ ή R ή F ή , ή κλπ Το Κ σαν R ή Β ή, ή κλπ και δεν έχει τελειωμό.

Για τον καθορισμό σαν ποικιλία, θα πρέπει οι διαφορές να είναι περισσότερες από μια, και να οφείλονται στην μήτρα και όχι σε φθορές. Αυτό εξασφαλίζεται όταν η διαφορά είναι σε περιοχή του νομίσματος καθαρή (καλή ποιότητα)

Ας πάρουμε σαν παράδειγμα την ποικιλία ΚΑ(Η)ΟΔΙΣΤΡΙΑΣ που λέει ο Στέλιος (Γειά σου Στέλιο)
Σε καλής ποιότητας νόμισμα βλέπουμε χωρίς καμμιά αμφισβήτηση ότι οφείλεται στην μήτρα
α) Διαφορά που είναι Π επάνω σε Η (δεν είναι καθαρό Η) ή Π με οριζόντια γραμμή στην μέση
β) Τελεία ανάαμεσα στο ΤΗΣ και το Ι.Α.
γ) Η θέση που καταλήγουν οι δύο κλάδοι κάτω από το Ι.Α.
δ) Ο δεξιός κλάδος καταλήγει πάνω-πάνω με φυλλο-καρπό-φυλλο-φύλλο
ε) ..... ζ) ..... η)..... θ).... κλπ κλπ

Ολες αυτές οι διαφορές στην μήτρα μας κάνουν να το θεωρήσουμε νέα ποικιλία. Ακόμη και αν μία-δύο από τις διαφορές αυτές δεν είναι και πολύ εμφανείς λόγω φθοράς μπορείς να το κατατάξεις εφόσον οι υπόλοιπες είναι ξεκάθαρες

Ετσι άποψή μου Γιώργο, το νόμισμά σου δεν μπορεί να θεωρηθεί ποικιλία, με μόνο το Ε από φθορά

φιλικά
ορφεας


RE: 10 λεπτα 1831 - STEL2 - 24/10/19 20:14:33

(24/10/19 18:22:18)orfeas Έγραψε:  Ας πάρουμε σαν παράδειγμα την ποικιλία ΚΑ(Η)ΟΔΙΣΤΡΙΑΣ που λέει ο Στέλιος (Γειά σου Στέλιο)


Ολες αυτές οι διαφορές στην μήτρα μας κάνουν να το θεωρήσουμε νέα ποικιλία. Ακόμη και αν μία-δύο από τις διαφορές αυτές δεν είναι και πολύ εμφανείς λόγω φθοράς μπορείς να το κατατάξεις εφόσον οι υπόλοιπες είναι ξεκάθαρες

Ετσι άποψή μου Γιώργο, το νόμισμά σου δεν μπορεί να θεωρηθεί ποικιλία, με μόνο το Ε από φθορά

φιλικά
ορφεας



RE: 10 λεπτα 1831 - STEL2 - 24/10/19 20:15:26

(24/10/19 18:22:18)orfeas Έγραψε:  Ας πάρουμε σαν παράδειγμα την ποικιλία ΚΑ(Η)ΟΔΙΣΤΡΙΑΣ που λέει ο Στέλιος (Γειά σου Στέλιο)


Ολες αυτές οι διαφορές στην μήτρα μας κάνουν να το θεωρήσουμε νέα ποικιλία. Ακόμη και αν μία-δύο από τις διαφορές αυτές δεν είναι και πολύ εμφανείς λόγω φθοράς μπορείς να το κατατάξεις εφόσον οι υπόλοιπες είναι ξεκάθαρες

Ετσι άποψή μου Γιώργο, το νόμισμά σου δεν μπορεί να θεωρηθεί ποικιλία, με μόνο το Ε από φθορά

φιλικά
ορφεας

Γειά σου Ορφέα,

χάθηκες ! Μας λείπει ο λόγος σου