Συλλεκτικό Στέκι
Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 (/thread-3668.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - nikos11 - 07/09/20 21:19:56

Ιδού και το ενημερωτικό Νο 14/2020 για τα υπόλοιπα του πρώτου αναμνηστικού δίευρου (sic) του 2020.

ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ ΚΕΡΜΑΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΝ 2€ ΜΕ ΘΕΜΑ: «2.500 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΩΝ».


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - sac - 08/09/20 00:41:52

Προς τι το "sic", σύντροφε; Το μονόευρο, το δίευρο, τα δίευρα, του δίευρου, των δίευρων. Κατό το μονόλεπτο, τα μονόλεπτα, του μονόλεπτου, των μονόλεπτων.

(Θα μου πεις, του πρόβατου ή του προβάτου; Των πρόβατων ή των προβάτων; Καλή ερώτηση.)


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - nikos11 - 11/09/20 11:29:50

Ενημερωτικό Νο 15/2020 με τιμή σοκ, δικαιολογημένη μάλλον από την αήξηση της τιμής του μετάλλου, που γίνεται ακόμα πιο τσουχτερή λόγω της ελληνικής πρωτοτυπίας/πατέντας του 24% ΦΠΑ...

ΧΡΥΣΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ €100 ΜΕ ΘΕΜΑ: «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ – ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ – ΕΡΜΗΣ»


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - digo - 14/09/20 10:17:01

(08/09/20 00:41:52)sac Έγραψε:  Προς τι το "sic", σύντροφε; Το μονόευρο, το δίευρο, τα δίευρα, του δίευρου, των δίευρων. Κατό το μονόλεπτο, τα μονόλεπτα, του μονόλεπτου, των μονόλεπτων.

(Θα μου πεις, του πρόβατου ή του προβάτου; Των πρόβατων ή των προβάτων; Καλή ερώτηση.)

Νομίζω ότι το sic πήγαινε στην αγανάκτηση του συντρόφου για τον διαμοιρασμο της έκδοσης των μασουριών των διευρων των Θερμοπυλων σε δυο δόσεις.

Προσωπικά, το ότι ακόμη και τα ψωρομασουρια τους, (ψωροφυσιγγια), από 101 και πάνω τα πληρώνει κανεις 10% περισσότερο, δλδ πχ αν κάποιος θέλει 104, γιατί νομίζω δεν σπάνε τις τετράδες μασουριών που έχουν και πλαστικό φιλμ γύρω γύρω, πρέπει τα 100 να τα πληρώσει ονομαστική, δλδ €5000, αλλά από κει κι ύστερα κάθε μασούρι αντί για €50 θα χρεώνεται €55! Σιγά το συλλεκτικο, να τρέξουμε! 

Ενώ ο Ερμής, πράγματι ανέβηκε η εσωτερική του αξία, και ποιος ξέρει ποσο θαχει πάει ως του χρόνου, όταν θα βγει το επόμενο, όποτε δεν θεωρώ την αύξηση παράλογη. Άνευ δε της Ελληνικής πρωτοτυπίας με το ΦΠΑ, οι Γερμανοί έμποροι τα αγοράζουν σχεδόν σε τιμή πολύτιμου μετάλλου.


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - nikos11 - 14/09/20 10:56:11

(14/09/20 10:17:01)digo Έγραψε:  
(08/09/20 00:41:52)sac Έγραψε:  Προς τι το "sic", σύντροφε; Το μονόευρο, το δίευρο, τα δίευρα, του δίευρου, των δίευρων. Κατό το μονόλεπτο, τα μονόλεπτα, του μονόλεπτου, των μονόλεπτων.

(Θα μου πεις, του πρόβατου ή του προβάτου; Των πρόβατων ή των προβάτων; Καλή ερώτηση.)

Νομίζω ότι το sic πήγαινε στην αγανάκτηση του συντρόφου για τον διαμοιρασμο της έκδοσης των μασουριών των διευρων των Θερμοπυλων σε δυο δόσεις.

Προσωπικά, το ότι ακόμη και τα ψωρομασουρια τους, (ψωροφυσιγγια), από 101 και πάνω τα πληρώνει κανεις 10% περισσότερο, δλδ πχ αν κάποιος θέλει 104, γιατί νομίζω δεν σπάνε τις τετράδες μασουριών που έχουν και πλαστικό φιλμ γύρω γύρω, πρέπει τα 100 να τα πληρώσει ονομαστική, δλδ €5000, αλλά από κει κι ύστερα κάθε μασούρι αντί για €50 θα χρεώνεται €55! Σιγά το συλλεκτικο, να τρέξουμε! 

Ενώ ο Ερμής, πράγματι ανέβηκε η εσωτερική του αξία, και ποιος ξέρει ποσο θαχει πάει ως του χρόνου, όταν θα βγει το επόμενο, όποτε δεν θεωρώ την αύξηση παράλογη. Άνευ δε της Ελληνικής πρωτοτυπίας με το ΦΠΑ, οι Γερμανοί έμποροι τα αγοράζουν σχεδόν σε τιμή πολύτιμου μετάλλου.
Το sic πήγαινε στο δίευρου Rolleyes Big Grin . Όσο για τα μασούρια, κάτι νομίζω γράφεις λάθος Δημήτρη. Δίνουν 4 μασούρια, δηλαδή 100 κέρματα στην ονομαστική τους, άρα πληρώνεις 200€. Τα μασούρια έρχονται σε πεντάδες με πλαστικό τριγύρω και κόβουν και αφαιρούν το ένα μασούρι αν θέλεις βεβαίως να πάρεις τέσσερα. τώρα για ένα, δύο, τρία επιπλέον κέρματα από σπασμένο μασούρι δεν νομίζω ότι θα κάνουν θέμα αλλά δεν βάζω και στοίχημα. Όποιος θέλει να πάρει παραπάνω, προφανώς αναφέρονται σε εμπόρους, τους βάζουν την προμήθεια που αναφέρεις.

Ως προς τον Ερμή, συμφωνώ και για αυτό το σχολιάζω και εγώ. Οι λοιποί ευρωπαίοι (και όχι μόνο οι Γερμανοί, αλλά καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι σε αυτούς γιατί αυτοί κυρίως τα αγοράζουν) πληρώνουν χωρίς ΦΠΑ πολύ κοντά στην τρέχουσα τιμή μετάλλου και τους Περσικούς Πολέμους τους αγόρασαν ακόμα κοντύτερα. Θα θυμάσαι άλλωστε που το έχουμε ξαναγράψει, όταν έκανε το μπραφ προς τα πάνω ο χρυσός, σαρώθηκαν όλα τα αδιάθετα χρυσά προηγούμενων ετών, καθώς διατίθεντο ακόμα στην τιμή έκδοσής τους που έφθανε να είναι και χαμηλότερη από την τιμή μετάλλου.


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - digo - 14/09/20 17:30:41

Από λάθη Νίκο μου άλλο τιποτις , βλέπε διευρου!  Big Grin

Αλλά δεν κατάλαβα αν εννοείς αν έκανα λάθος ότι δεν σπάνε την τετράδα φυσιγγίων , που μπορεί και να την σπάνε, αλλά τέτοια είναι η λύσσα όλων που την δέχονται την τετράδα (=100 €2=€200) για κάτι που μόνον συλλεκτικό δεν θα ονόμαζα που προσωπικά δεν έτυχε να δω να διαμαρτύρεται κανένας ίδιους ομασσι. Έστω όμως, δεν είναι και τόσο απίθανο να κάνω λάθος.

Εάν όμως λες ότι κάνω λάθος στην αύξηση τιμής της ονομαστικής τιμής των εν λόγω φυσιγγίων, άνω κάποιου αριθμού, €5000 τα έβγαλα βιαστικά το πρωί ονομαστική, να το ξανά υπολογίσω αργότερα, τότε; 

Λέει η δεν λέει το ενημερωτικό δελτίο ότι σε περίπτωση παραγγελίας άνω Α αριθμού, (€5000 ονομαστική, η €10000, η €1000 λίγη σημασία έχει), ότι θα πέφτει καπέλο +10% όπως πχ με την παραγγελία 10000 χρυσών λιρών; Διότι εγώ αυτό διάβασα και... καράφλιασα !


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - digo - 14/09/20 17:36:25

Ιδιοις ομμασι , όχι ίδιους!
«
Τίπουτις πιδακι μου, μη μας μουρλαθείς  κιολα...» γιατί δεν βρίσκω και την τροποποίηση στο τηλέφωνο.... Dodgy


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - nikos11 - 14/09/20 18:41:22

Δημήτρη μου φαίνεται τα έχεις μπλέξει. Πάρε τηλέφωνο να στα εξηγήσω Smile . Δεν σε υποχρεώνει κανένας να πάρεις τετράδα μασούρια, ούτε υπάρχει λύσσα. Έχω δει μπροστά μου κατ' επανάληψη να παίρνουν και ένα και δύο μασούρια. Και άμα θέλεις να κρατήσεις λιγότερα είναι απλό, σπας το μασούρι, κρατάς όσα θέλεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά, τα υπόλοιπα σουβλάκια! Το λάθος είναι για τα €5.000 που αναφέρεις, δεν προκύπτει από πουθενά αυτό το ποσό. Γιατί 5.000 είναι η ονομαστική των 100 μασουριών, ενώ αυτοί όταν λένε έως 100 εννοούν τεμάχια δίευρα όχι μασούρια.


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - digo - 14/09/20 19:27:42

Δηλαδή τι μου λες τώρα; Ότι πάνω από 100 διευρα και όχι 100 φυσίγγια μπαίνει το καπελλο?  Huh


RE: Νομισματικό Πρόγραμμα Έτους 2020 - nikos11 - 14/09/20 20:41:19

(14/09/20 19:27:42)digo Έγραψε:  Δηλαδή τι μου λες τώρα; Ότι πάνω από 100 διευρα και όχι 100 φυσίγγια μπαίνει το καπελλο?  Huh
Ε ναι, για αυτό σου λέω ότι τα μπέρδεψες Smile Heart !