Συλλεκτικό Στέκι
1 & 2 λεπτα 1851 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 1 & 2 λεπτα 1851 (/thread-3681.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - rubirosa - 09/12/19 20:31:36

(08/12/19 13:53:15)gianareas Έγραψε:  Ακριβώς τα ίδια νομίσματα είδα να τα πουλάει έμπορος σε παζάρι σε πάγκο τα έδωσες η βγάλανε κόπιες και προσπαθούν να τα πασαρουν σαν γνήσια?
Δεν καταλαβαίνω Huh


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - STEL2 - 10/12/19 09:52:06

(08/12/19 13:53:15)gianareas Έγραψε:  Ακριβώς τα ίδια νομίσματα είδα να τα πουλάει έμπορος σε παζάρι σε πάγκο τα έδωσες η βγάλανε κόπιες και προσπαθούν να τα πασαρουν σαν γνήσια?

Μια απάντηση δεν θα εβλαπτε, καθότι οι Κινέζοι δεν εχουν αντιγράψει αυτόν τον θηρεό


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - gianareas - 11/12/19 11:06:57

(09/12/19 20:31:36)rubirosa Έγραψε:  
(08/12/19 13:53:15)gianareas Έγραψε:  Ακριβώς τα ίδια νομίσματα είδα να τα πουλάει έμπορος σε παζάρι σε πάγκο τα έδωσες η βγάλανε κόπιες και προσπαθούν να τα πασαρουν σαν γνήσια?
Δεν καταλαβαίνω Huh


Τι ακριβως δεν καταλαβαίνεις φίλε? Τα ίδια νομίσματα που μας δείχνει ο Αντώνης εδω τα είδα σε πάγκο σε παζάρι να τα πουλάει έμπορος εκτός Αθηνών. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχουν νέες κόπιες ή τα είδε στον ίδιο πάγκο του εμπόρου?
Ας μας πει ο Αντώνης που δεν απάντησε.


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - digo - 13/12/19 19:30:06

Μήπως τα πήρε από τον ίδιο πάγκο;

Η μήπως οι φωτογραφίες είναι παραπλανητικές τουλάχιστον ως προς τον χρωματισμό και είναι ΦΥΣΕΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να είσαι εσυ η οποιοσδήποτε άλλος τόσο σίγουρος ότι 2 πρόχειρα φωτογραφημένα νομίσματα είναι το ίδιο ζευγάρι με κάποιο που πουλούσε έμπορος στο Μοναστηράκι;

Αν ήταν κάρα ακυκλοφορητα θα πήγαινα πάσο,αλλα μήπως σε αυτήν την κατάσταση υπάρχει πληθώρα νομισματων αυτής της ημερομηνίας και ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ σαν τα ίδια;

Σε κάθε περίπτωση δεν σου φταίει ο Θανάσης rubirosa κρίνοντας από τον τόνο της ερώτησης σου σε αυτόν. Και σε τελική ούτε ο chaniotis έχει υποχρέωση να απαντήσει, άσε που το πιθανότερο είναι να μην το είδε ακόμη η να μη γουστάρει να απαντήσει.


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - gianareas - 13/12/19 19:58:09

(13/12/19 19:30:06)digo Έγραψε:  Μήπως τα πήρε από τον ίδιο πάγκο;

Η μήπως οι φωτογραφίες είναι παραπλανητικές τουλάχιστον ως προς τον χρωματισμό και είναι ΦΥΣΕΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να είσαι εσυ η οποιοσδήποτε άλλος τόσο σίγουρος ότι 2 πρόχειρα φωτογραφημένα νομίσματα είναι το ίδιο ζευγάρι με κάποιο που πουλούσε έμπορος στο Μοναστηράκι;

Αν ήταν κάρα ακυκλοφορητα θα πήγαινα πάσο,αλλα μήπως σε αυτήν την κατάσταση υπάρχει πληθώρα νομισματων αυτής της ημερομηνίας και ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ σαν τα ίδια;

Σε κάθε περίπτωση δεν σου φταίει ο Θανάσης rubirosa κρίνοντας από τον τόνο της ερώτησης σου σε αυτόν. Και σε τελική ούτε ο chaniotis έχει υποχρέωση να απαντήσει, άσε που το πιθανότερο είναι να μην το είδε ακόμη η να μη γουστάρει να απαντήσει.

Τι είναι όλα αυτα που γράφεις ρε φίλε είμαι σαφής σε αυτά που έγραψα .


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - chaniotis - 13/12/19 22:12:31

Μόλις τώρα το διάβασα....όντως από πάγκο σε παζάρι τα (πηρα)  και συγκεκριμενα  από το παζάρι του Αγίου Νείλου στον Πειραιά
Τα πήρα αλλά επειδή ήμουν βιαστικος από την δουλειά του είπα πως όταν πάω σπίτι και τα δω με την ησυχία μου θα αποφασίσω αν θα τα αγοράσω
Τελικά τα επέστρεψα


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - belpedro - 13/12/19 23:13:10

(08/12/19 13:53:15)gianareas Έγραψε:  Ακριβώς τα ίδια νομίσματα είδα να τα πουλάει έμπορος σε παζάρι σε πάγκο τα έδωσες η βγάλανε κόπιες και προσπαθούν να τα πασαρουν σαν γνήσια?

(13/12/19 22:12:31)chaniotis Έγραψε:  Μόλις τώρα το διάβασα....όντως από πάγκο σε παζάρι τα (πηρα)  και συγκεκριμενα  από το παζάρι του Αγίου Νείλου στον Πειραιά
Τα πήρα αλλά επειδή ήμουν βιαστικος από την δουλειά του είπα πως όταν πάω σπίτι και τα δω με την ησυχία μου θα αποφασίσω αν θα τα αγοράσω
Τελικά τα επέστρεψα


Διαβάζοντας αρχικά την ανάρτηση σου gianareas παραξενευτηκα και εγώ,
πως γίνεται να αναγνώρισες από φωτό κάτι που είδες σε πάγκο.
Ήθελα να διαβάσω μια απάντηση του Αντώνη,
τελικά οφείλω να παραδεχτώ το "μάτι" σου!


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - gianareas - 14/12/19 14:00:02

(13/12/19 23:13:10)belpedro Έγραψε:  
(08/12/19 13:53:15)gianareas Έγραψε:  Ακριβώς τα ίδια νομίσματα είδα να τα πουλάει έμπορος σε παζάρι σε πάγκο τα έδωσες η βγάλανε κόπιες και προσπαθούν να τα πασαρουν σαν γνήσια?

(13/12/19 22:12:31)chaniotis Έγραψε:  Μόλις τώρα το διάβασα....όντως από πάγκο σε παζάρι τα (πηρα)  και συγκεκριμενα  από το παζάρι του Αγίου Νείλου στον Πειραιά
Τα πήρα αλλά επειδή ήμουν βιαστικος από την δουλειά του είπα πως όταν πάω σπίτι και τα δω με την ησυχία μου θα αποφασίσω αν θα τα αγοράσω
Τελικά τα επέστρεψα


Διαβάζοντας αρχικά την ανάρτηση σου gianareas παραξενευτηκα και εγώ,
πως γίνεται να αναγνώρισες από φωτό κάτι που είδες σε πάγκο.
Ήθελα να διαβάσω μια απάντηση του Αντώνη,
τελικά οφείλω να παραδεχτώ το "μάτι" σου!

Κύριε διαχειριστά σε ευχαριστώ που παραδέχεσαι το μάτι μου αλλα να τοπεις στον κ'υριο απο πάνω που δεν έχει με τι να ασχοληθεί και προσπαθει να δημιουργήσει εντυπώσεις γράφοντας ότι του έρθει στο μυαλό.


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - rubirosa - 15/12/19 13:21:55

Αυτός που βάζει πάγκο, μόνο το πανηγύρι του Αγ. Νείλου περιμένει να απλώσει τα νομίσματα;
Δεν πάει και σε άλλα πανηγύρια στην επαρχεία;
Και σιγά τα νομίσματα του 1851 είναι βρωμάει ο τόπος και σε αυτή την κατάσταση, γιατί να φτιάξουν κόπιες για 30 ευρώ το καθένα;
550 μέχρι τώρα το έχουν δει δεν θα έλεγαν ότι είναι κόπιες;
Αλλά μου κάνει εντύπωση πως τα θυμάσαι, να πω ότι είναι κανένα καραBU, με ένα σημαδάκι στο πεδίο ή στο ρίμ;;
Δλδ. κάθε μέλος που παρουσιάζει κάτι θα του ζητάμε να μας πει αν είναι δικό του, ή ρωτάει για κάποιον άλλο, και είναι υποχρεωμένος να το κρατάει;ή να μας πει τι θα το κάνει;
Τι θα κάνουμε και ιχνηλασιμότητα;
Θεωρώ επαρκείς την απάντηση του Αντώνη,εξάλλου τόσα χρόνια δεν μας έχει δώσει λαβή.
Το θέμα θα μείνει 2 μέρες και τα περιττά σχόλια θα αφαιρεθούν.
Τέλος το Συλλεκτικό Στέκι δεν προτρέπει σε αγορά , πώληση ή διακράτηση κάποιου συλλεκτικού είδους.


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - gianareas - 16/12/19 10:03:25

(14/12/19 14:00:02)gianareas Έγραψε:  
(13/12/19 23:13:10)belpedro Έγραψε:  
(08/12/19 13:53:15)gianareas Έγραψε:  Ακριβώς τα ίδια νομίσματα είδα να τα πουλάει έμπορος σε παζάρι σε πάγκο τα έδωσες η βγάλανε κόπιες και προσπαθούν να τα πασαρουν σαν γνήσια?

(13/12/19 22:12:31)chaniotis Έγραψε:  Μόλις τώρα το διάβασα....όντως από πάγκο σε παζάρι τα (πηρα)  και συγκεκριμενα  από το παζάρι του Αγίου Νείλου στον Πειραιά
Τα πήρα αλλά επειδή ήμουν βιαστικος από την δουλειά του είπα πως όταν πάω σπίτι και τα δω με την ησυχία μου θα αποφασίσω αν θα τα αγοράσω
Τελικά τα επέστρεψα


Διαβάζοντας αρχικά την ανάρτηση σου gianareas παραξενευτηκα και εγώ,
πως γίνεται να αναγνώρισες από φωτό κάτι που είδες σε πάγκο.
Ήθελα να διαβάσω μια απάντηση του Αντώνη,
τελικά οφείλω να παραδεχτώ το "μάτι" σου!

Κύριε διαχειριστά σε ευχαριστώ που παραδέχεσαι το μάτι μου αλλα να τοπεις στον κ'υριο απο πάνω που δεν έχει με τι να ασχοληθεί και προσπαθει να δημιουργήσει εντυπώσεις γράφοντας ότι του έρθει στο μυαλό.

(15/12/19 13:21:55)rubirosa Έγραψε:  Αυτός που βάζει πάγκο, μόνο το πανηγύρι του Αγ. Νείλου περιμένει να απλώσει τα νομίσματα;
Δεν πάει και σε άλλα πανηγύρια στην επαρχεία;
Και σιγά τα νομίσματα του 1851 είναι βρωμάει ο τόπος και σε αυτή την κατάσταση, γιατί να φτιάξουν κόπιες για 30 ευρώ το καθένα;
550 μέχρι τώρα το έχουν δει δεν θα έλεγαν ότι είναι κόπιες;
Αλλά μου κάνει εντύπωση πως τα θυμάσαι, να πω ότι είναι κανένα καραBU, με ένα σημαδάκι στο πεδίο ή στο ρίμ;;
Δλδ. κάθε μέλος που παρουσιάζει κάτι θα του ζητάμε να μας πει αν είναι δικό του, ή ρωτάει για κάποιον άλλο, και είναι υποχρεωμένος να το κρατάει;ή να μας πει τι θα το κάνει;
Τι θα κάνουμε και ιχνηλασιμότητα;
Θεωρώ επαρκείς την απάντηση του Αντώνη,εξάλλου τόσα χρόνια δεν μας έχει δώσει λαβή.
Το θέμα θα μείνει 2 μέρες και τα περιττά σχόλια θα αφαιρεθούν.
Τέλος το Συλλεκτικό Στέκι δεν προτρέπει σε αγορά , πώληση ή διακράτηση κάποιου συλλεκτικού είδους.

Μεγάλη κακία βγάζετε χωρίς λόγο. Προφανώς για να προστατέψετε τον φιλαράκο σας που έγραψε τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας.
Παρακαλώ για την διαγραφή μου απο το φορουμ σας.
Ευχαριστω.