Συλλεκτικό Στέκι
1 & 2 λεπτα 1851 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 1 & 2 λεπτα 1851 (/thread-3681.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - soumies - 21/12/19 09:01:48

Επειδή είναι μάλλον συλλεκτικό τέτοιο, θα απαντήσω ένα, ένα.

Φίλε nikos11,  δεν έγραψα καμμιά υπερβολή. Μάλλον δεν έγινε αντιληπτό τι έγραψα. Επίτρεψέ μου να έχω την δική μου άποψη την οποία εξέφρασα -πίστεψέ με- χωρίς καμιά υπερβολή.

Αγαπητέ και συμπαθέστατε georok, αυτό που δεν αντιλήφθηκες στα link είναι το εξής. Έβγαλα 4 link  με νομίσματα τόσο σε καλύτερες καταστάσεις, όσο και δυσκολότερα συλλεκτικά, που δεν έπιασαν τιμή ανάλογη με αυτή που ανέφερες. Εκτός εάν είσαι έμπορος και διαθέτεις τέτοια νομίσματα με αυτές τις τιμές. Στη περίπτωση αυτή να ζητήσω συγγνώμη γιατί ίσως έτσι χωρίς να το γνωρίζω σε θίγω.

Προφανώς είστε περισσότερο χρόνο σαν παρέα αλλά αυτό δεν κάνει κάποιον ποιο σοβαρό συλλέκτη από άλλον. Αυτό αφορά τον sroussos. Φίλτατε, δεν μπορείς να ξέρεις τι συλλογή μπορεί να έχω. Τυχαίνει να μην περιορίζεται σε μερικά συνήθη κόκκινα του 1833 ή σε κληρονομιά που μου έτυχε. Νομίζω πάντως ότι το υποννοούμενό σου για μένα ήταν άσκοπο. Φαντάζομαι ότι δεν εννούσες να θίξεις κάποιον που δεν έχει χρήματα να συλλέγει αξιόλογα νομίσματα, αλλά αυτόν που δεν γνωρίζει από καταστάσεις και στην περίπτωσή μας εμένα. Ίσως να είναι και έτσι. Θέλω να πιστεύω όμως ότι δεν αξιολογείς τα νομίσματά σου, με τον τρόπο που αξιολόγησες εμένα.

Είμαι σίγουρος ότι όλοι σας δεν θα διαθέτατε -έχοντας γνώση συλλέκτη την οποία και την έχετε- έστω και δυο ευρώ γι αυτά τα νομίσματα. Τη γνώση σε αυτό το βαθμό την έχετε και με το παραπάνω.

Πάντως χαίρομαι για την ανταλλαγή των απόψεών μας.


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - STEL2 - 21/12/19 10:40:45

(21/12/19 09:01:48)soumies Έγραψε:  Είμαι σίγουρος ότι όλοι σας δεν θα διαθέτατε -έχοντας γνώση συλλέκτη την οποία και την έχετε- έστω και δυο ευρώ γι αυτά τα νομίσματα. Τη γνώση σε αυτό το βαθμό την έχετε και με το παραπάνω.

Εγώ διαθέτω 3 ευρώ, και αν κάποιος διαθέτει 4, το ανεβάζω στα 5....Να τα βάλουμε σε δημοπρασία, και αν τα δίνει αυτός που τάχει, και τον συμφαίρει η τιμή, να πάει ο Αντώνης να τα πάρει (αν θέλει), και να τα φέρει...
Το ξεφτιλίσαμε τελείως..., δηλ. του 1833, σε τέτοια κατάσταση πόσο κάνουν ?


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - georok - 21/12/19 10:45:09

Θα φύγω απο την συζητηση με μια ευχή.
 Να μην μου κρύβουν τα νομίσματα τους οι υπόλοιποι,
γιατι έμαθα σε αυτό το thread  ότι πουλάνε 2 ευρώ μονολεπτα και δίλεπτα Όθωνα πίσω απο την πλάτη μου!


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - STEL2 - 21/12/19 11:54:05

(21/12/19 10:40:45)STEL2 Έγραψε:  
(21/12/19 09:01:48)soumies Έγραψε:  Είμαι σίγουρος ότι όλοι σας δεν θα διαθέτατε -έχοντας γνώση συλλέκτη την οποία και την έχετε- έστω και δυο ευρώ γι αυτά τα νομίσματα. Τη γνώση σε αυτό το βαθμό την έχετε και με το παραπάνω.

Εγώ διαθέτω 3 ευρώ, και αν κάποιος διαθέτει 4, το ανεβάζω στα 5....

Βέβαια, εγώ μπορεί να μην εχω γνώση, οπότε ισως να μην βρεθεί κανείς να δώσει 4 ευρώ, οτότε θα μου τα χώσουνε με 3 ευρώ.. Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - sroussos - 21/12/19 20:08:50

Το πόσο σοβαρός συλλέκτης είναι ο καθένας μας αξιολογείται με τις απόψεις που εκφράζει για τα νομίσματα εδώ μέσα. Εγώ  αυτό που έκανα ήταν να σου τονίσω πόσο άστοχη ήταν  η άποψή σου πως και τα δυο νομίσματα δεν άξιζαν ούτε 10 €, και σε συμβουλεύω να κάτσεις να ξεσκονίσεις όλες τις αναρτήσεις με νομισματικά θέματα θα σου κάνει καλό σαν συλλέκτη . Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω, Δεν ξέρεις και ούτε εγώ γνωρίζω τι συλλογή έχει ο καθένας και πως την έκανε.


RE: 1 & 2 λεπτα 1851 - chaniotis - 21/12/19 22:04:26

Αγαπητέ και συμπαθέστατε georok, αυτό που δεν αντιλήφθηκες στα link είναι το εξής. Έβγαλα 4 link  με νομίσματα τόσο σε καλύτερες καταστάσεις, όσο και δυσκολότερα

Δηλαδή .....θεωρείς... βλέπεις... πιστεύεις ....ότι τα link που έβαλες έχουν νομίσματα σε καλύτερες καταστάσεις από  τα συγκεκριμένα του 51 ???