Συλλεκτικό Στέκι
Νομισματικές Ιστορίες - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Νομισματικές Ιστορίες (/thread-369.html)



Νομισματικές Ιστορίες - gkounto - 18/12/16 11:24:53

Την ιδέα για ενδιαφέρουσες ιστορίες μου έδωσε ο nonos σε άλλο νήμα για την λίρα του 1917. Αρχίζω εδώ με την ιστορία της Αγγλικής πέννας του 1827. Ισως την βρείτε ενδιαφέρουσα. Αν ναι γράψτε και εσείς μια που γνωρίζετε.

Λοιπόν δεν ξέρω αν έχει κανείς αναρωτηθεί γιατί το συγκεκριμένο νόμισμα (μία ταπεινή πέννα άλλωστε) είναι τόσο ακριβό. Δεν έχω τον Spink δίπλα μου την ώρα που γράφω αλλά  σε UNC έχει κατάλογο £14000+ αν θυμάμαι καλά, ενώ της προhγούμενης χρονιάς £7-800!

H ιστορία βασικά αρχίζει το 1816 με την μεγάλη Νομισματική Μεταρύθμιση που επέβαλε η χρεωκοπία της Βρεττανικής οικονομίας απο τους Ναπολεόνιους πολέμους (η έλλειψη χαλκού και αργύρου που χρησιομοποιήθηκαν ευρέως στον πόλεμο είχε οδηγήσει στην διακοπή κοπής κυκλοφορούντων νομισμάτων αυτών των μετάλλων). Ο χρυσός που ερχόταν απο τις αποικίες χρησιμοποιήθηκε για την αλλαγή απο την γκινέα (21 σελίνια) στην λίρα (20 σελίνια) αλλά η παραγωγή χάλκινων δεν ξεκίνησε παρά μόλις επι Γεωργίου Δ' το 1825. Αυτό είχε προκαλέσει τεράστιες ελλείψεις στην αγορά και δυσκόλευε το εμπόριο. Ενώ στο εσωτερικό η ζήτηση φαίνεται πως καλύφθηκε με την παραγωγή του 25 και 26, στην αποκία της Αυστραλίας η κατάσταση ήταν δύσκολη. Ετσι αποφασίστηκε η συνολική παραγωγή του 1827 να πάει στην Αυστραλία και πιο συγκεκριμένα στο Botany Bay στην αποικία των εξόριστων εγκληματιών της Βρεταννίας (μία άλλη εκδοχή-έρευνα μιλά για το Van Diemen's Land (σημερινή Τασμανία). To ταξίδι με το πλοιο ομως ηταν μακρυ και η αλμύρα της θάλασσας κατέστρεψε τα νομίσματα που ειχαν συσκευάσει σε ξύλινα κουτιά. Ολα σχεδόν έφτασαν σκουριασμένα ή με verdigris. Aπο τότε κάλυπταν τις μήτρες που έστελναν στα Αποικιακά Νομισματοκοπεία με μπόλικο γράσο, η θρυλική λίρα του 1920 Sydney αναφαίρεται οτι χτυπήθηκε με μια τέτοια μήτρα και μοιάζει με ψεύτικη (αρχείο Baldwins).

Mια γρήγορη αναζήτηση των population census των δύο γνωστών Εταιρειών αποκαλύπτει πως δεν υπάρχει ούτε ένα Mint State Penny 1827!!!

Aν και την ιστορία την γράφω απο μνήμης μια και την γνωρίζω χρόνια μια αναζήτηση στο google θα σας δώσει και άλλα στοιχεία.

Επόμενη ιστορία τα counter marked Dollars του Γεωργίου Γ'.


RE: Νομισματικές Ιστορίες - ALOPO - 18/12/16 15:18:26

Φοβερά ενδιαφέρουσα ενότητα, εύχομαι να συνεχιστεί και να εμπλουτίζεται συνέχεια. Θα μπορούσατε να μας διευκρινήσετε το verdigris; Αποτελεί κάποιο συγκεκριμένο είδος σκουριάς ή οξείδωσης; Ελπίζω με την ερώτηση να μην χαλάω το νήμα, αλλιώς ας κάνει τον κόπο κάποιος διαχειριστής να σβήσει το post μου.


RE: Νομισματικές Ιστορίες - gkounto - 18/12/16 16:02:18

(18/12/16 15:18:26)ALOPO Έγραψε:  Φοβερά ενδιαφέρουσα ενότητα, εύχομαι να συνεχιστεί και να εμπλουτίζεται συνέχεια. Θα μπορούσατε να μας διευκρινήσετε το verdigris; Αποτελεί κάποιο συγκεκριμένο είδος σκουριάς ή οξείδωσης; Ελπίζω με την ερώτηση να μην χαλάω το νήμα, αλλιώς ας κάνει τον κόπο κάποιος διαχειριστής να σβήσει το post μου.

Οχι καθόλου αγαπητέ μου και χαίρομαι που σου άρεσε. Verdigris ειναι ο αγγλοποιημενος όρος του γαλλικού vert de gris (πράσινο σε γκρι) ναι όπως είπες ειναι μια οξείδωση του αργύρου και χαλκού που συμβαίνει με ιδιάζουσες συνθήκες αποθήκευσης και φυσικα απαιτεί χρόνο. Ειναι μια πρασινιλα (εξού και ο όρος) που επικαθεται σταδιακά στην επιφάνεια του νομίσματος και με το χρόνο το τρώει.


RE: Νομισματικές Ιστορίες - SVcollector - 19/12/16 11:58:58

Γιωργο καλημέρα και καλή εβδομάδα
Είμαι σίγουρος ότι εσύ ειδικά έχεις να αφηγηθείς πολλές ιστορίες 

Πολύ όμορφη ενότητα


RE: Νομισματικές Ιστορίες - μαρκος - 19/12/16 13:53:08

Νασαι καλα κ.Γιωργο,ενδιαφερουσα ιστορια και πολυ ωραια ενοτητα,περιμενω και απο αλλους παλιους συλλεκτες να μοιραστειτε της ομορφες και ενδιαφερουσες ιστοριες σας


RE: Νομισματικές Ιστορίες - Elpidoforos - 02/01/17 18:51:57

Εύγε Γιώργο για την Ιστορία, και Χρόνια πολλά.