Συλλεκτικό Στέκι
Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio (/thread-3697.html)

Σελίδες: 1 2


Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - sroussos - 25/11/19 20:38:33

Τα φώτα σας  φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με  την Stack's Bowers & Ponterio.   Όπως έγραψα και στο θέμα ."προσοχή στα τελωνεία από εισαγωγές από τρίτες χώρες". Οι Αμερικάνοι τα έστειλαν με την FEdex. Σε δύο μέρες αφού το έστειλαν μου έστειλε μήνυμα μια κυρία από το εκτελωνιστικό της Fedex και μου ζήτησε να τις στείλω το τιμολόγιο και τα φορολογικά στοιχεία μου  για να κάνει μια προ εκτίμηση κόστους  εκτελωνισμού.  Τις τα έστειλα και μου έβγαλε το κόστος εκτελωνισμού στα 204,10 € επιπλέον. Τα νομίσματα  ήταν δύο 1 δραχμή 1873 AU 50 το χτύπησα και το πήρα στα 45 $ και 1 δραχμή 1901 Κρήτική Πολιτεία στα 190 $ σύνολο 235$  με τα fes 58 $  και ταχυδρομείο  51$ + 10 ασφάλεια , πλήρωσα συνολικά 354 $ .  Με τα 204,10 ξέφευγε η αγορά και απάντησα στην εκτελωνίστρια τους πως  είναι ασύμφορη η αγορά και να τα επιστρέψουν. Συνεννοήθηκα με έναν φίλο μου που μένει στην Αμερική να τα στείλουν σ αυτόν και τα Χριστούγεννα που θα έρθει στην Ελλάδα να τα φέρει. Τους ενημέρωσα πως τα νομίσματα θα επιστρέψουν και πως θα τα στείλετε στον φίλο μου. Σήμερα μου απάντησε η Starks   σας βάλω την απάντηση .
Thank you kindly for your reply.  It looks like the below address was already updated to your account.  Due to the package being refused at customs, we acquired the customs fees from your country, which total $55.10.  Customs fees are the responsibility of the recipient to pay, so this fee has been added to your invoice.  FedEx also charged us to have the package returned, which we acquired another $127 in return shipping fees, which is also the recipients responsibility to pay if the package is refused and returned to us.  To ship to your friend in Pennsylvania, it costs $8, which brings the grand total to $190.10.  There is no discount we can offer on this order, due to the charges we acquired due to the refusal of the package.  You can make payment by Credit Card directly online on our website, or send a PayPal payment to [email protected].
Με λίγα λόγια πλέρωσε άλλα 190,10 $ +8$ για να πατσίσεις τον εκτελωνισμό που δεν έκανες . Τι εκβιασμός είναι και αυτός . Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοια περίπτωση και τι να κάνω; Την πληρωμή την έκανα με την πιστωτική μου κάρτα  και σκεπτόμουν να την κάνω με Pay Pal, αλλά είχα παλιά κάνει αγορές και δεν είχα πρόβλημα.


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - georok - 25/11/19 23:28:46

Λογικό είναι. Ο αγοραστής δεν έχει μόνο διακαιώματα. Έχει και υποχρεώσεις. Μόνο στο ebay κάνει ο, τι θέλει ο αγοραστής (και αυτό από τον τελευταίο μήνα αλλάζει).
Αλλά 1 δρχ 1873 au50 είναι πολύ εύκολο να βρεις στην Ελλάδα σε καλή τιμή, γιατί από Αμερική με Hammer fees, FedEx και τελωνεία; Δεν αξίζει.


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - rubirosa - 25/11/19 23:33:38

Φίλε Στέργιο δεν έχω πάρει ποτέ απ'αυτούς και δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω.
Όντως πάει πολύ, γιατί το ένα το πληρώνεις άλλο ένα Dodgy


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - nikos11 - 25/11/19 23:48:08

Στέργιε δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα Sad . Είναι σαν να έκανες αποστολή ως ιδιώτης/μη πελάτης της Fedex. Λογάριασε σταλίες, μεταφορικά, ασφάλιστρα, κλπ και ο λογαριασμός φθάνει στα ύψη. Έκπτωση όπως σου γράφουν δεν παίζει καθώς όλα αυτά τα πλήρωσαν. Οπότε ... προς γνώση και συμμόρφωση. Είναι αυτοί κάποιοι από τους οι λόγους που έχουν κάνει τις δημοπρασίες εκτός ΕΕ λιγότερο ελκυστικές.


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - sroussos - 26/11/19 06:17:16

Την δραχμή του 1873 την χτύπησα αφού πρώτα πήρα την Κρητική. Έχει ωραία πατίνα . Τώρα  Νίκο δηλαδή συμφωνείς ; Πια έξοδα εκτελωνισμού $55.10; Έκαναν  εκτελωνισμό;  Για την επιστροφή  $127; Για να έρθει στην Ελλάδα πήραν 51 $ για να γυρίσει 127$; Πια άλλη ταχυδρομική εταιρεία ζητάει  τέτοια  κόμιστρα όταν δεν γίνεται η παραλαβή της αποστολής, όλες  κάνουν την επιστροφή χωρίς επιπλέον έξοδα . Η ( διαφήμιση)  που θα τους γίνει θα τους κοστίσει πολλά διακοσάρια.  Τους ζήτησα να το στείλουν με USPS και μου απάντησαν ότι θα κοστίσει περισσότερα από τα 61$ που θέλανε για την Fedex, και δεν περίμεναν καν να τους απαντήσω . Τα έστειλαν αμέσως .


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - chris_1972 - 26/11/19 08:50:48

Κάτι παρόμοιο είχα πάθει με την fedex χωρίς να μπω στην διαδικασία επιστροφής. Πήρα μια δημοπρασία από Αμερική, από την Atlas numismatics το έστειλαν με fedex (αρνήθηκαν να το στείλουν με τα Αμερικανικά ταχυδρομεία) έβαλαν χαμηλότερη αξία από την πραγματική, πλήρωσα τα έξοδα εκτελωνισμού, παρέλαβα το νόμισμα (ανοιγμένη η συσκευασία) και τελείωσε εκεί. Έκτοτε απέφευγα την fedex μέχρι που άλλαξαν τα πράγματα και στα ΕΛΤΑ και κλείδωσαν για μένα οι αγορές από Αμερική. Για μένα πλήρωσε τα έξοδα εδώ στην Ελλάδα πάρε τα νομίσματα σου και προσοχή μελλοντικά.


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - sotiris - 26/11/19 10:59:08

Δεν ισχυει μονο για τον Stacks & Bowers, ειναι γενικο, το ιδιο συνεβη με ενα φιλο που αγορασε νομισματα απο την Heritage.
TINFLA (There Is No Free Lunch Anymore!).
Σωτηρης


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - georok - 26/11/19 11:30:18

Το τελωνείο χρεώνει και τέλος αποθήκευσης. Ότι τους πιάνει χώρο δηλαδή.
 Ασχετα αμα εκτελωνίζεται τελικά ή όχι.
 Με Αμερική γενικά έχουν κοπεί οι δεσμοί στα συλλεκτικά που ασχολούμαι τουλάχιστον.


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - sroussos - 26/11/19 11:34:39

Από την FedEx ζήτησαν τιμολόγιο να τους στείλω. Σωτήρη έχω πάρει νομίσματα από αλλού στην Αμερική ( να μην λέμε ονόματα ) Τα στέλνουν με τα Αμερικάνικα Ταχυδρομεία  κάτω από είκοσι δολάρια ταχυδρομείο και βάζουν και χαμηλή τιμή πάνω στο δέμα και περνά με πράσινο αυτοκόλλητο.Τα ίδια έκανε και Starks πριν από χρόνια  είχα κάνει αρκετές αγορές αλλά τα βρήκαν με την FedEx  για να μας τα παίρνουν.


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - nikos11 - 26/11/19 16:26:28

(26/11/19 06:17:16)sroussos Έγραψε:  Την δραχμή του 1873 την χτύπησα αφού πρώτα πήρα την Κρητική. Έχει ωραία πατίνα . Τώρα  Νίκο δηλαδή συμφωνείς ; Πια έξοδα εκτελωνισμού $55.10; Έκαναν  εκτελωνισμό;  Για την επιστροφή  $127; Για να έρθει στην Ελλάδα πήραν 51 $ για να γυρίσει 127$; Πια άλλη ταχυδρομική εταιρεία ζητάει  τέτοια  κόμιστρα όταν δεν γίνεται η παραλαβή της αποστολής, όλες  κάνουν την επιστροφή χωρίς επιπλέον έξοδα . Η ( διαφήμιση)  που θα τους γίνει θα τους κοστίσει πολλά διακοσάρια.  Τους ζήτησα να το στείλουν με USPS και μου απάντησαν ότι θα κοστίσει περισσότερα από τα 61$ που θέλανε για την Fedex, και δεν περίμεναν καν να τους απαντήσω . Τα έστειλαν αμέσως .

Όχι φίλε Στέργιο, δεν λέω ότι συμφωνώ, προσπαθώ να σου εξηγήσω τι έγινε, ότι τελικά ατυχώς την πάτησες και δεν έχεις παρά να διαλέξεις μεταξύ του πληρώνεις και τα παραλαμβάνεις με τον άλλο τρόπο που πρότεινες ή δεν τα πληρώνεις και πάνε χαμένα τα νομίσματα και τα αρχικά που πλήρωσες. Εκτελωνισμό δεν έκαναν, αλλά πληρώνεις για σταλίες (αποθήκευτρα) όπως γράφει και ο georok και την ενασχόληση της FedEx στην Ελλάδα, τίποτα δεν κάνουν τσάμπα. Ως προς τα μεταφορικά, άλλη είναι η συμφωνία της SB & P που κάνει δεκάδες αποστολές και άλλη η μεμονωμένη αποστολή η δικιά σου, για αυτό σου έγραψα για ιδιώτης/μη πελάτης. Δεν γνωρίζω την τιμολογιακή πολιτική των άλλων εταιρειών, αλλά θεωρώ απίθανο από τη στιγμή που αρνήθηκες την παραλαβή να δεχόντουσαν οδηγίες από εσένα σχετικά με τον τρόπο και την εταιρεία επιστροφής ως μη παραληφθέν αντικείμενο. 

(26/11/19 11:34:39)sroussos Έγραψε:  Από την FedEx ζήτησαν τιμολόγιο να τους στείλω. Σωτήρη έχω πάρει νομίσματα από αλλού στην Αμερική ( να μην λέμε ονόματα ) Τα στέλνουν με τα Αμερικάνικα Ταχυδρομεία  κάτω από είκοσι δολάρια ταχυδρομείο και βάζουν και χαμηλή τιμή πάνω στο δέμα και περνά με πράσινο αυτοκόλλητο.Τα ίδια έκανε και Starks πριν από χρόνια  είχα κάνει αρκετές αγορές αλλά τα βρήκαν με την FedEx  για να μας τα παίρνουν.

Γενικώς τα πράγματα έχουν αλλάξει τα τελευταία 1-2 χρόνια με τις παραλαβές από τρίτες (εκτός ΕΕ) χώρες και γίνονται όλο και πιο αυστηρότερα. Προφανώς για αυτό το λόγο έχουν αυξηθεί και οι αρνήσεις παραλαβής και έχουν μπει και κόμιστρα για την επιστροφή, πράγμα που ίσως δεν γινόταν στο παρελθόν για τις πολύ λιγότερες περιπτώσεις. Δεν θεωρώ ότι τα βρήκαν μεταξύ τους για να μας τα παίρνουν.