Συλλεκτικό Στέκι
Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio (/thread-3697.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - soumies - 26/11/19 16:58:23

Ο φτηνότερος τρόπος για να πάρεις τα νομίσματα εφόσον είσαι Αθήνα, είναι να πας στο αεροδρόμιο και να κάνεις εσύ (το δικαιούσαι) την διαδικασία εκτελωνισμού και να μην πληρώσεις την εκτελωνίστρια.

Όσο καθυστερείς, χρεώνεσαι αποθήκευτρα.

Αυτά.


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - nikos11 - 26/11/19 22:01:23

(26/11/19 16:58:23)soumies Έγραψε:  Ο φτηνότερος τρόπος για να πάρεις τα νομίσματα εφόσον είσαι Αθήνα, είναι να πας στο αεροδρόμιο και να κάνεις εσύ (το δικαιούσαι) την διαδικασία εκτελωνισμού και να μην πληρώσεις την εκτελωνίστρια.

Όσο καθυστερείς, χρεώνεσαι αποθήκευτρα.

Αυτά.
Αγαπητέ soumies, σχετικά με αυτό που λες, θα είχε βάση αν πήγαινες ούτως ή άλλως στο Ελ.Βενιζέλος για άλλη δουλειά, είχες αρκετό ελεύθερο χρόνο και αποφάσιζες να τον διαθέσεις πηγαίνοντας πέρα-δώθε συμπληρώνοντας φόρμες με διάφορες πληροφορίες, κάποιες από αυτές ακαταλαβίστικες. Διαφορετικά, αν υπολογίσεις τα πήγαινε-έλα, εισιτήρια ή βενζίνες & διόδια, συν κανένα τρίωρο-τετράωρο που θα έτρωγες συνολικά μέσα στο νερό, μάλλον δεν συμφέρει.


Τώρα, ως προς τη συγκεκριμένη περίπτωση, το δέμα καταλαβαίνω ότι έχει ήδη γυρίσει Αμερική...


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - sroussos - 27/11/19 00:14:22

Ναι στην Αμερική είναι. Τελικά  όπως είπες Νίκο οι επιλογές που έχω πια είναι δύο ή τα σκάω τα 190 ή χάνω τα 350$. Συμπέρασμα δεν δεχόμαστε ταχυδρομείο με FedEX , μια  τσίχλα να σου στείλουν  ζητούν τιμολόγιο για να την εκτελωνίσουν.  Σας ευχαριστώ όλους που βοηθήσατε .


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - Nonos - 27/11/19 07:33:20

Γενικά, από τρίτες χώρες αν δεν έχεις "γαϊδουρέσει" εξαρχής και πριν στείλεις την πληρωμή καλύτερα να ξεχνάς την παραγγελία, έτσι θα αποφεύγεις τέτοιου είδους εκπλήξεις....



(25/11/19 23:28:46)georok Έγραψε:  Μόνο στο ebay κάνει ο, τι θέλει ο αγοραστής (και αυτό από τον τελευταίο μήνα αλλάζει).

Τι εννοείς Γιώργο?


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - taygetos - 03/12/19 15:36:49

Πρέπει να υπάρχει συνεννόηση με τον πωλητή για οποιαδήποτε αγορά από εκεί. Σε αγορά 800 $ από ebay πλήρωσα 45 ευρώ τελωνείο.


RE: Τα φώτα σας φιλαράκια , τελικά έχω χοντρό μπλέξιμο με την Stack's Bowers & Ponterio - sroussos - 03/12/19 20:10:39

(03/12/19 15:36:49)taygetos Έγραψε:  Πρέπει να υπάρχει συνεννόηση με τον πωλητή για οποιαδήποτε αγορά από εκεί. Σε αγορά 800 $ από ebay πλήρωσα 45 ευρώ τελωνείο.
Ναι αλλά όχι με FedEX  ταχυδρομείο, και δέχθηκε ο πωλητής να γράψει  ότι ποσό του είπες .  Γίνονται αυτά  και θα συνεχίσουν να γίνονται . Όμως  η Hiretage από καιρό και τώρα ακολούθησε και Starks  δεν το κάνουν . Καλό είναι δε τέτοιες περιπτώσεις ούτε να τις αναφέρουμε. Ελεύθερα μας διαβάζουν.