Συλλεκτικό Στέκι
Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο (/thread-3734.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - athas - 09/01/20 21:44:18

Στο χρονικό διάστημα από 31/01/2020 μέχρι 02/02/2020 θα πραγματοποιηθεί η 49η Παγκόσμια Εκθεση Χρήματος στο Βερολίνο.
Μεταξύ των εκθετών θα είναι και κάποιοι δικοί μας, γνωστοί και μη εξαιρετέοι. 
Ζώμπος Παναγιώτης- Planet Numismatics (Athens -Greece) 
Κουντουρίδης Γιώργος ( Athens Numismatic Gallery) 
Πούλογλου Χρήστος (SVcollector)
Βασιλακόπουλος Βασίλης (Vasilakopoulos Numismatics)
Κατοπόδης Γιάννης (Numista) 
HK Precious Collectibles O.E.
Καλή επιτυχία σε όλους!


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - nikos11 - 09/01/20 23:50:15

Αξιοσημείωτη η ελληνική παρουσία! Μακάρι να εκπληρωθούν οι προσδοκίες όλων.


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - babis - 10/01/20 00:08:25

(09/01/20 21:44:18)athas Έγραψε:  Στο χρονικό διάστημα από 31/01/2020 μέχρι 02/02/2020 θα πραγματοποιηθεί η 49η Παγκόσμια Εκθεση Χρήματος στο Βερολίνο.
Μεταξύ των εκθετών θα είναι και κάποιοι δικοί μας, γνωστοί και μη εξαιρετέοι. 
Ζώμπος Παναγιώτης- Planet Numismatics (Athens -Greece) 
Κουντουρίδης Γιώργος ( Athens Numismatic Gallery) 
Πούλογλου Χρήστος (SVcollector)
Βασιλακόπουλος Βασίλης (Vasilakopoulos Numismatics)
Κατοπόδης Γιάννης (Numista) 
HK Precious Collectibles O.E.
Καλή επιτυχία σε όλους!



RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - babis - 10/01/20 00:08:52

(09/01/20 21:44:18)athas Έγραψε:  Στο χρονικό διάστημα από 31/01/2020 μέχρι 02/02/2020 θα πραγματοποιηθεί η 49η Παγκόσμια Εκθεση Χρήματος στο Βερολίνο.
Μεταξύ των εκθετών θα είναι και κάποιοι δικοί μας, γνωστοί και μη εξαιρετέοι. 
Ζώμπος Παναγιώτης- Planet Numismatics (Athens -Greece) 
Κουντουρίδης Γιώργος ( Athens Numismatic Gallery) 
Πούλογλου Χρήστος (SVcollector)
Βασιλακόπουλος Βασίλης (Vasilakopoulos Numismatics)
Κατοπόδης Γιάννης (Numista) 
HK Precious Collectibles O.E.
Καλή επιτυχία σε όλους!



RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - babis - 10/01/20 00:12:06

Στον Βερολίνο θα βρίσκομαι και εγώ σαν επισκέπτης όποιος από τους φίλους θα είναι εκεί ας επικοινωνήσει μαζί μου να τα πούμε και από κοντά να ποιούμε και καμιά μπυρίτσα


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - Akisb - 21/01/20 19:56:35

(10/01/20 00:12:06)babis Έγραψε:  Στον Βερολίνο θα βρίσκομαι και εγώ σαν επισκέπτης όποιος από τους φίλους θα είναι εκεί ας επικοινωνήσει μαζί μου να τα πούμε και από κοντά να ποιούμε και καμιά μπυρίτσα

Και λουκάνικα????     Cool Cool Cool


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - nikos11 - 01/03/20 12:38:24

Αφού δεν έγραψε κανένας από τους συμμετέχοντες εκθέτες ή επισκέπτες Rolleyes στην 49η Παγκόσμια Έκθεση Χρήματος στο Βερολίνο, ας γράψω εγώ επιγραμματικά τις εντυπώσεις μου ως επισκέπτης.

- Τεράστια έκθεση
- Πολύ μεγάλος αριθμός επισκεπτών
- Συμμετείχαν με περισσότερο ή λιγότερο εντυπωσιακά περίπτερα τα μεγαλύτερα και γνωστότερα νομισματοκοπεία του κόσμου
- Συμμετείχαν πολλές από τις κεντρικές ευρωπαϊκές και όχι μόνο τράπεζες, μεταξύ των οποίων και η ΤτΕ
- Συμμετείχαν οι μεγαλύτεροι οίκοι δημοπρασιών, χωρίς ωστόσο, από όσο είδα εγώ τουλάχιστον, να εκθέτουν/διαθέτουν σπάνια συλλεκτικά νομίσματα που σε μία δημοπρασία θα μπορούσαν να προσελκύσουν το ενδιαφέρον, αλλά κυρίως χρυσά με τιμή εξαρτώμενη εν πολλοίς από την τιμή του μετάλλου
- Συμμετείχαν οι μεγαλύτερες εταιρείες παραγωγής και εμπορίας αναλωσίμων
- Είχαν περίπτερα οι εταιρείες πιστοποιήσεων
- Τα σπάνια ή υψηλής κατάστασης συλλεκτικά που υπήρχαν, ήταν κυρίως βρετανικά ή άλλα διεθνούς ενδιαφέροντος
- Υπήρχε κάθε είδους ουγκιά, υποδιαίρεση ή πολλαπλάσιό της σε χρυσά και ασημένια σε τσιμπημένες τιμές, για παράδειγμα ασημένια ουγκιά κάτω από 19,75€ δεν υπήρχε και δεν μιλάω για panda και μεξικάνικα ή/και για προηγούμενες χρονολογίες που οι τιμές ξέφευγαν
- Υπήρχε κάθε είδους σύγχρονο νόμισμα ή χαρτονόμισμα, ευρώ, δολάρια, τρίτων χωρών, αναμνηστικά, κυκλοφορίας, σχεδόν τα πάντα

Γενικά, επειδή όπως άκουσα από γνώστες, είναι η μεγαλύτερη παγκόσμια νομισματική έκθεση (τουλάχιστον επί ευρωπαϊκού εδάφους), αξίζει κάποιος να την επισκεφθεί μία φορά.


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - athas - 01/03/20 12:58:44

(01/03/20 12:38:24)nikos11 Έγραψε:  ....Γενικά, επειδή όπως άκουσα από γνώστες, είναι η μεγαλύτερη παγκόσμια νομισματική έκθεση (τουλάχιστον επί ευρωπαϊκού εδάφους), αξίζει κάποιος να την επισκεφθεί μία φορά.
Παίρνοντας αφορμή από αυτή την πρόταση, να θυμίσω ότι η επόμενη έκθεση θα λάβει χώρα από 29/01/2021 έως 31/01/2021.
Και πραγματικά το αξίζει!


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - digo - 02/03/20 11:46:21

Α μάλιστα κύριε Νίκο μας. Ε δεν μπορεί να πηγές ολόκληρο ταξίδι και να μην πήρες κάτι. Εγώ προσωπικά, όσες φορές έχω πάει επισκέπτης σε σόου, με «τρώει η τσέπη μου» να αγοράσω κάτι. Κι επειδή Ελληνικά δεν υπάρχουν, και τα ευρώ νομίσματα όλων των χωρών που το εκδίδουν με αφήνουν αδιάφορο, συνήθως καταλήγω να ψάχνω για κάποιο ξένο σε εξαιρετικη κατάσταση, ο,τι πέσει δλδ.

Την τελευταία φορα στο Βερολίνο, και τελευταία μέρα επίσης, (που γίνονται οι μεγαλύτερες εκπτώσεις σε ότι δεν έχει πουληθεί), είχα πάρει από τον Baldwin ένα 
Straights settlements 1901 5 cents κι ένα κατακόκκινο σπεσιμεν British North Borneo. Μετά από κάποια διαπραγμάτευση, πέτυχα μια ικανοποιητική έκπτωση κι όταν τα πιστοποίησα πέτυχαν τους βαθμούς που περίμενα, (MS65, sp66rd)

Φέτος, αν και δεν πήγα, είχα παραγγείλει μέσω ενός από τους εμπόρους μας, δυο Ελβετικά, ένα ωραίο φράγκο του 1911 κι ένα μισό φράγκο του 1910. Βαζω τις φωτογραφίες για να βλέπουμε και τίποτε.

Εσυ Νίκο;


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - coll - 02/03/20 12:54:19

Τι να λεμε........
Φυσανε και απο κατασταση .
Και με πολυ  αντυπωσιακη πατινα.
Να τα χαιρεσαι!