Συλλεκτικό Στέκι
Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο (/thread-3734.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - rubirosa - 02/03/20 20:13:58

Καταπληκτικά Δημήτρη!!!!!


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - nikos11 - 02/03/20 21:10:02

(02/03/20 11:46:21)digo Έγραψε:  Α μάλιστα κύριε Νίκο μας. Ε δεν μπορεί να πηγές ολόκληρο ταξίδι και να μην πήρες κάτι. Εγώ προσωπικά, όσες φορές έχω πάει επισκέπτης σε σόου, με «τρώει η τσέπη μου» να αγοράσω κάτι. Κι επειδή Ελληνικά δεν υπάρχουν, και τα ευρώ νομίσματα όλων των χωρών που το εκδίδουν με αφήνουν αδιάφορο, συνήθως καταλήγω να ψάχνω για κάποιο ξένο σε εξαιρετικη κατάσταση, ο,τι πέσει δλδ.

Την τελευταία φορα στο Βερολίνο, και τελευταία μέρα επίσης, (που γίνονται οι μεγαλύτερες εκπτώσεις σε ότι δεν έχει πουληθεί), είχα πάρει από τον Baldwin ένα 
Straights settlements 1901 5 cents κι ένα κατακόκκινο σπεσιμεν British North Borneo. Μετά από κάποια διαπραγμάτευση, πέτυχα μια ικανοποιητική έκπτωση κι όταν τα πιστοποίησα πέτυχαν τους βαθμούς που περίμενα, (MS65, sp66rd)

Φέτος, αν και δεν πήγα, είχα παραγγείλει μέσω ενός από τους εμπόρους μας, δυο Ελβετικά, ένα ωραίο φράγκο του 1911 κι ένα μισό φράγκο του 1910. Βαζω τις φωτογραφίες για να βλέπουμε και τίποτε.

Εσυ Νίκο;
Πανέμορφα είναι ρε μπαγάσα, μπράβο!

Εγώ τίποτα! Άμα αρχίσουμε και άλλων κρατών … χαθήκαμε!


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - D.Dimitris - 02/03/20 21:57:14

Εξαιρετικά κομμάτια, τα δε δυο Ελβετικά για όσους τους αρέσουν, θάνατος.


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - athas - 16/11/20 19:59:27

Και το δυσάρεστο ως αποτέλεσμα της πανδημίας.
Η παγκόσμια έκθεση του Βερολίνου για το 2021 αναβλήθηκε.
https://www.worldmoneyfair.de/


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - digo - 16/11/20 22:05:47

[attachment=11408]
(02/03/20 21:10:02)nikos11 Έγραψε:  Πανέμορφα είναι ρε μπαγάσα, μπράβο!

Εγώ τίποτα! Άμα αρχίσουμε και άλλων κρατών … χαθήκαμε!

Δεν κάνω άλλων κρατών στ’αληθεια. Ο,τι μου γυαλίσει κι το πάρω, και μετά θα μείνει για πολύ η λίγο στη συλλογή και θα φύγει. 20-30 νομίσματα της συλλογής μου είναι ανα πάσα στιγμή ξένα, Ελβετικά, Αιγυπτιακά, σπεσιμεν του King Norton Mint, Αμερικανικά classics, κι ένα μονίμως rotating inventory από ομορφιές του κόσμου. Κι έχω κι ενα Γιααπωνρζικο type set Dansco album, με στρογγυλές τρυπούλες και περίπου 65 raw BU νομίσματα που γεμίζω σιγά σιγά,πάνω από το 69% complete, χωρίς πειθαρχία, μόνο ότι μου γυαλίσει. Αυτή η κατηγορία είναι και η πιο αγαπημένη μου ως συλλέκτης.

Με τη σειρά

Ceylon 1 cent specimen 1926 SP66RD ex King Norton mint collection
Great Britain, George V, 1/4 d 1940 MS64RD
Great Britain, George V, 1/4 d 1951 PR65RB
Egypt, Fuad, one mil specimen 1935-H SP65RB ex King Norton mint collection


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - zompels - 16/11/20 22:16:22

Δημήτρη (Digo) θυμάσαι που ειχαμε πάει κάποτε, τότε που ειχες κλεισει απο Andy κατι χαρτονομισματα και φάγαμε σε Ελληνική ταβέρνα.
Την επόμενη μέρα στον πάγκο του Baldwins ήμασταν μαζι οταν πήρες ενα red χάλκινο (Αγγλικής αποικιοκρατίας?) και ένα άλλο δεν θυμάμαι/ World coins.
σου γυάλισαν και τα πήρες αμέσως.


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - nikos11 - 17/11/20 00:03:45

Πανέμορφα τα χάλκινα Δημήτρη! Είναι πραγματικό χάρμα οφθαλμών! Και το αιγυπτιακό επίσης! Άντε να ξεμπερδεύουμε με τον κορωνοϊό και μακάρι ρε μπαγάσα να μπορέσουμε να πάμε μαζί στην έκθεση του Βερολίνου. Το πιστεύω ότι θα είναι μία καταπληκτική εμπειρία να τριγυρνάει κανένας στους πάγκους μαζί σου και να διηγείσαι νομισματικές ιστορίες Heart !


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - apostolos40 - 17/11/20 15:58:45

Μηπως μπορει να μου πει καποιος σε ποια εκθεση εχει  χύμα κινεζικα νομισματα ?? (απιστοποιητα).
αναφερομαι σε μια νομισματικη περιοδο 1850 -1900.
Ακομη και καταστηματα σε ευρωπη.


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - gkounto - 17/11/20 17:19:01

(17/11/20 15:58:45)apostolos40 Έγραψε:  Μηπως μπορει να μου πει καποιος σε ποια εκθεση εχει  χύμα κινεζικα νομισματα ?? (απιστοποιητα).
αναφερομαι σε μια νομισματικη περιοδο 1850 -1900.
Ακομη και καταστηματα σε ευρωπη.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη έκθεση από αυτές που γνωρίζω τουλάχιστον (λονδινο,Βερολίνο,Μόναχο,Βέρνη) που να έχει ειδικούς εμπόρους που έχουν αυτά όπως τα ζητάς. Περιστασιακά ανάμεσα σε χιλιάδες δίσκους σε δεκάδες τραπέζια εμπόρων όλο και κάτι ίσως βρεις. Ίσως να βρεις χύμα χάλκινα κάπου κάπου σε ποσότητα του κιλού. Στην Αμερική ξεχνά το το 90-95% εκεί είναι πιστοποιημένα. Αυτό που θα βρεις χύμα κινεζικά είναι pandas όλων των ειδών και μεγεθών.
Από καταστήματα δεν γνωρίζω γιατί ποτέ δεν έψαξα τα συγκεκριμένα.


RE: Παγκόσμια Εκθεση στο Βερολίνο - apostolos40 - 17/11/20 19:06:49

(17/11/20 17:19:01)gkounto Έγραψε:  
(17/11/20 15:58:45)apostolos40 Έγραψε:  Μηπως μπορει να μου πει καποιος σε ποια εκθεση εχει  χύμα κινεζικα νομισματα ?? (απιστοποιητα).
αναφερομαι σε μια νομισματικη περιοδο 1850 -1900.
Ακομη και καταστηματα σε ευρωπη.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη έκθεση από αυτές που γνωρίζω τουλάχιστον (λονδινο,Βερολίνο,Μόναχο,Βέρνη) που να έχει ειδικούς εμπόρους που έχουν αυτά όπως τα ζητάς. Περιστασιακά ανάμεσα σε χιλιάδες δίσκους σε δεκάδες τραπέζια εμπόρων όλο και κάτι ίσως βρεις. Ίσως να βρεις χύμα χάλκινα κάπου κάπου σε ποσότητα του κιλού. Στην Αμερική ξεχνά το το 90-95% εκεί είναι πιστοποιημένα. Αυτό που θα βρεις χύμα κινεζικά είναι pandas όλων των ειδών και μεγεθών.
Από καταστήματα δεν γνωρίζω γιατί ποτέ δεν έψαξα τα συγκεκριμένα.


Σας ευχαριστω.