Συλλεκτικό Στέκι
Η συσκευασία παίζει ρόλο; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Η συσκευασία παίζει ρόλο; (/thread-3757.html)



Η συσκευασία παίζει ρόλο; - Halaros - 28/01/20 22:21:02

Σαν καινούριος στο φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω ποσό ρόλο παίζει στην αξία ενός νομίσματος αν το λευκό κουτί είναι σκισμένο, η αν κάψουλα γρατσουνισμένη κτλ.
Καταλαβαίνω ότι αν όλα είναι σε άριστη κατάσταση η αξία είναι μεγαλύτερη αλλά ένα σκίσιμο στο λευκό κουτί που είναι η θήκη έχει τόσο σημαντικό ρόλο.
Ρωτάω γιατί ακούω διαφορά.
Επίσης πολλοί αναφέρουν κομπλέ η λουξ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και proof, σωστά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.


RE: Η συσκευασία παίζει ρόλο; - georok - 29/01/20 07:26:05

Καλημέρα,

 εγώ θα σου πρότεινα πρώτα να μάθεις προπαίδεια και μετά να προσπαθήσεις να λύσεις
διαφορικές εξισώσεις.
 Εγώ ασχολιόμουν τα πρώτα 1-2 χρόνια με νομίσματα του κιλού.
 Το άσπρο κουτάκι τι το εχει τι δεν το εχει, ίδια τιμή είναι.


RE: Η συσκευασία παίζει ρόλο; - exmim - 29/01/20 07:33:45

Γνώμη μου είναι ότι τα αναμνηστικά πρέπει να βρίσκονται στην αρχική τους συσκευασία. Άθικτα! Το εξωτερικό άσπρο χαρτόνι δεν είναι απαραίτητο αλλά αν υπάρχει μου δείχνει (εμένα), μια προσεχτική αποθήκευση, δεν είναι απαραίτητο πάντως. Τώρα χτυπήματα η γρατσουνιές στο κουτί η ακόμα χειρότερα στην κάψουλα δεν είναι όμορφα. Το πώς έγιναν θα πρέπει να μας προβληματίσει (πτώση; άνοιγμα τής κάψουλας; κλπ). Οποιαδήποτε να ελέγξουμε το νόμισμα για τυχόν προβλήματα. Στην τελική, γνώμη μου πάντα, η τιμή επηρεάζεται από την κατάσταση αυτών που συνοδεύουν το νόμισμα, α και οπωσδήποτε το πιστοποιητικό που συνοδεύει να βρίσκεται μέσα. Εφόσον θα δώσουμε χρήματα, και υπάρχει η δυνατότητα, θα διαλέξουμε το καλύτερο σε κατάσταση από αυτα που θα βρούμε. Συνοψίζοντας, απαραίτητο σε ένα αναμνηστικό είναι, το κουτί, η γνήσια κάψουλα, και το πιστοποιητικό, σε όσα γίνεται καλύτερη κατάσταση.


RE: Η συσκευασία παίζει ρόλο; - D.Dimitris - 29/01/20 20:32:05

Μαζί με τα όσα σου είπαν παραπάνω.
Κομπλέ σημαίνει  το κουτί, το νόμισμα, η γνήσια κάψουλα, και το πιστοποιητικό.
Λούξ  το χρησιμοποιούμαι στα γραμματόσημα , για την άριστη κατάσταση.
Και  proof  είναι είδος κοπής νομισμάτων.


RE: Η συσκευασία παίζει ρόλο; - nikos11 - 29/01/20 20:38:03

(29/01/20 07:26:05)georok Έγραψε:  Καλημέρα,

 εγώ θα σου πρότεινα πρώτα να μάθεις προπαίδεια και μετά να προσπαθήσεις να λύσεις
διαφορικές εξισώσεις.
 Εγώ ασχολιόμουν τα πρώτα 1-2 χρόνια με νομίσματα του κιλού.
 Το άσπρο κουτάκι τι το εχει τι δεν το εχει, ίδια τιμή είναι.
Σωστά τα λες ρε συ Γιώργο, αλλά ο φίλος ενδιαφέρεται από ότι καταλαβαίνω από τις ζητήσεις που έχει ανεβάσει για αναμνηστικά. Οπότε αυτά που ρωτάει, πρέπει να τα μάθει.


RE: Η συσκευασία παίζει ρόλο; - nikos11 - 29/01/20 20:43:31

(28/01/20 22:21:02)Halaros Έγραψε:  Σαν καινούριος στο φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω ποσό ρόλο παίζει στην αξία ενός νομίσματος αν το λευκό κουτί είναι σκισμένο, η αν κάψουλα γρατσουνισμένη κτλ.
Καταλαβαίνω ότι αν όλα είναι σε άριστη κατάσταση η αξία είναι μεγαλύτερη αλλά ένα σκίσιμο στο λευκό κουτί που είναι η θήκη έχει τόσο σημαντικό ρόλο.
Ρωτάω γιατί ακούω διαφορά.
Επίσης πολλοί αναφέρουν κομπλέ η λουξ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και proof, σωστά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Όπως σου τα γράφουν οι φίλοι είναι τα πράγματα Halare. Στα αναμνηστικά το πιο σημαντικό είναι το νόμισμα με την κάψουλά του, στη συνέχεια το κουτί με το πιστοποιητικό του και τελευταίο το λευκό χαρτονένιο κουτί. Κομπλέ λουξ σημαίνει όλα τα παραπάνω σε άριστη κατάσταση, όπως διατέθηκαν από την ΤτΕ. Τα σύγχρονα ασημένια και χρυσά αναμνηστικά της εποχής του ευρώ είναι όλα proof.


RE: Η συσκευασία παίζει ρόλο; - Halaros - 30/01/20 00:01:01

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Ξεκίνησα με τ αναμνηστικά γιατί είναι πιο εύκολο για μένα να τ αξιολογήσω συν ότι είναι μικρά έργα τέχνης. Τα παλιά νομίσματα δεν είμαι ακόμη σε θέση ούτε να τ αξιολογήσω , ούτε να καταλάβω τις διάφορες τους.


RE: Η συσκευασία παίζει ρόλο; - nikos11 - 30/01/20 00:37:51

Για τα παλαιότερα, και πάντα αναφερόμαστε σε αυτά που εκδόθηκαν από την ίδρυση του σύγχρονου ελληνικού κράτους και μετά (κυρίως Καποδίστριας, Όθωνας, Γεώργιος Α'), θα χρειαστεί πράγματι αρκετή μελέτη για να κατανοήσεις τις διαφορές και τις καταστάσεις.


RE: Η συσκευασία παίζει ρόλο; - Lary - 30/01/20 23:16:49

Συμφωνώ απόλυτα με τις τοποθετήσεις του Μίμη και του Νίκου. Επίσης να προσθέσω φίλε Χαλαρέ ότι αν δεν πάρεις αναμνηστικά που είναι σε απόθεμα στην τράπεζα (και τα οποία θα αγοράσεις στην τιμή έκδοσής τους και όχι διπλά και τρίδιπλα), τότε για όλα τα υπόλοιπα κάνε έρευνα αγοράς πρώτα, έτσι ώστε να βρείς την πιο συμφέρουσα για σένα τιμή.