Συλλεκτικό Στέκι
Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! (/thread-3772.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - μαρκος - 09/02/20 22:11:52

Ετοιμαζουν και στρωνουν το χαλι στον επενδυτη πιυ θα εξαγορασει μελλοντικα τα ΕΛΤΑ Cool


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - coll - 10/02/20 21:05:01

Για οσους δεν το διαβασαν Νομιζω ειναι κατατοπιστικο ......
και περισσοτερο η ανακοινωση των ΕΛΤΑ


https://www.capital.gr/epikairotita/3409854/elta-ti-allazei-sta-teli-ektelonismou-gia-agores-ektos-ee


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - belpedro - 11/02/20 12:15:51

(08/02/20 23:32:49)nikos11 Έγραψε:  
(08/02/20 11:33:52)belpedro Έγραψε:  Με την απόφαση αυτή αν εφαρμοστεί είναι δεδομένο ότι αγορές από τρίτες χώρες μικρομεσαίων ποσών θα μηδενιστούν, άρα ποιο το όφελος για τα ΕΛΤΑ.
Στα μονά θετικά η στήριξη ευρωπαϊκών προϊόντων.
Τάκη το όφελός τους θεωρητικά θα είναι ότι δεν θα απασχολούν προσωπικό (άρα μικρότερα κόστη) από τον με χασούρα (όπως καταλαβαίνω ότι ισχυρίζονται) έλεγχο και διακίνηση αυτών των μικρής αξία εμπορευμάτων.

Ειλικρινά δεν έχω αίσθηση του μεγέθους αυτής της αγοράς, δεν έχω αγοράσει ποτέ από τρίτη χώρα, αλλά θεωρώ ότι για να μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις κάτι από απόσταση από τρίτη χώρα, το κάνεις είτε διότι είναι σημαντικά φθηνότερο από το να το πάρεις από ένα μαγαζί ή από χώρα εντός ΕΕ, άρα τα 15 ευρώ απλά ίσως μικραίνουν τη διαφορά αυτή, είτε γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο αλλού, οπότε αν είναι πραγματικά απαραίτητο δυστυχώς το κόστος θα μεγαλώσει ενώ αν δεν είναι μάλλον θα μειωθούν τέτοιου είδους αγορές.

Επίσης, δεν πρέπει να μας διαφεύγει η προσπάθεια που καταβάλλεται για τον έλεγχο διακίνησης αγαθών, τόσο για λόγους προστασίας ποιότητας/υγείας/ασφάλειας όσο βεβαίως και φορολόγησης.

Nίκο περισσότερο το δεύτερο πιστεύω, 
πρόσφατα καλώδιο HDMI που ήθελα το πήρα από ebay 2€ 
ενώ στην τοπική αγορά το πλήρωνα 7-8€ 
Για αυτές τις αγορές τα ΕΛΤΑ δεν απασχολούσαν προσωπικό για να ζημιώνονται, μιας και δεν ελέγχονται.
Τώρα θα στοιχίζει 2+15=17€, αυτές οι αγορές θα κοπούν και πίστεψε με είναι 
τεράστιος αριθμός.


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - miou - 11/02/20 12:26:22

(11/02/20 12:15:51)belpedro Έγραψε:  πρόσφατα καλώδιο HDMI που ήθελα το πήρα από ebay 2€ 
ενώ στην τοπική αγορά το πλήρωνα 7-8€

Η διαφορά είναι ότι από ebay περιμένεις 2 μήνες τα ΕΛΤΑ ενώ στην τοπική αγορά το παραλαμβανες σε 2 μέρες 
Και στο εξής και η τοπική αγορά θα ακριβύνει απο  7-8€  θα πάει 22-23€ γιατί και αυτός από το ebay το παίρνει


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - Nonos - 11/02/20 15:01:42

(11/02/20 12:26:22)miou Έγραψε:  Η διαφορά είναι ότι από ebay περιμένεις 2 μήνες τα ΕΛΤΑ ......
Άλλαξε προς το καλύτερο αυτό Μάνθο. 15 με 20 μέρες το αργότερο έχω παραλάβει από Κίνα το τελευταίο τρίμηνο και ομολογουμένως με εξέπληξαν θετικά. .
Αυτή την χρονική περίοδο (λόγω του ιού) υπάρχει βέβαια κάποια καθυστέρηση, αλλά είναι νομίζω απόλυτα φυσιολογικό λόγω της κατάστασης που επικρατεί εκεί....


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - belpedro - 11/02/20 21:03:45

(11/02/20 15:01:42)Nonos Έγραψε:  
(11/02/20 12:26:22)miou Έγραψε:  Η διαφορά είναι ότι από ebay περιμένεις 2 μήνες τα ΕΛΤΑ ......
Άλλαξε προς το καλύτερο αυτό Μάνθο. 15 με 20 μέρες το αργότερο έχω παραλάβει από Κίνα το τελευταίο τρίμηνο και ομολογουμένως με εξέπληξαν θετικά. .
Αυτή την χρονική περίοδο (λόγω του ιού) υπάρχει βέβαια κάποια καθυστέρηση, αλλά είναι νομίζω απόλυτα φυσιολογικό λόγω της κατάστασης που επικρατεί εκεί....
Ναι ήρθε σε λιγότερο από μήνα  όπως και άλλη αγορά και το κυριότερο χωρίς 15αρια Big Grin


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - nikos11 - 11/02/20 21:46:41

Καλά, δεν νομίζω κάτι να έρχεται/ερχόταν από την Κίνα μόνο με τα 2€ που κόστιζε, μεταφορικά δεν χρέωναν; Οπότε η διαφορά με τα 7-8€ της τοπικής αγοράς θεωρώ ότι είναι μικρότερη. Επίσης, πόσα πράγματα των 2€ μπορεί να αγοράζει κάποιος κατά μέσο όρο ρε παίδες; Μία φορά το χρόνο, δύο, πέντε; Εκτός αν κάποιος το κάνει για εμπόριο και μεταπώληση, αλλά και πάλι δεν θα τα αγοράζει ένα-ένα...

Τέλος, όπως αναφέρει η ανακοίνωση των ΕΛΤΑ που ανάρτησε ο Σωτήρης: 

"Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διαβεβαιώνουν τους πελάτες που πραγματοποιούν αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. ότι για όλα τα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που χαρακτηρίζονται από τις Τελωνειακές Αρχές "Ελεύθερα", δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση, το τέλος εκτελωνισμού ήταν και παραμένει μηδενικό.
...
Τέλος, θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε στους πελάτες ότι ο διαχωρισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες, σε αυτά που έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον και σε αυτά που δεν έχουν, γίνεται από Τελωνειακές Αρχές και όχι από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις της ενωσιακής και εθνικής νομοθεσίας."

Δεν φαντάζομαι ότι όλα αυτά τα πράγματα του δίευρου (sic) θα χαρακτηρίζονται ως έχοντα τελωνειακό ενδιαφέρον και θα επιβαρύνονται με το 15ευρω. Σωστά δεν το διαβάζω;


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - coll - 11/02/20 22:55:44

Νικο σχετικα με την πρωτη απορια σου......
Πριν μερικες μερες παρελαβα ΕΝΑ μπρελοκ για τον πιτσιρικα .......
Κοστος 1 ευρω και δωρεαν μεταφορικα Wink .
Εδω τα τζιμανια ζητουσαν 9 ευρω
Κυριολεκτω! Φαντασου να μου εσκαγε στα 16 τοταλ!! Φρικη!
Και περιμενω ακομα 3 φακελα  απο εκτος EU.
Κανω ευχελαια τωρα  να την σκαπουλαρω Big Grin

Υ.Σ Ολα καλα ρε παιδια δε λεω να προστατευτει η τοπικη αγορα το θελω κι εγω . 
Αλλα μπουρδες περι <ελευθερης αγορας> να μην λενε γιατι παιζει μονο οπου τους  συμφερει


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - coll - 11/02/20 23:11:11

Δηλαδη κατα βαση το μετρο στοχευει περισσοτερο στην τονωση της αγορας με βαρος της τσεπης μας παρα στη βοηθεια των ΕΛΤΑ.
Ευκαιρια δεν χανουν να κτυπησουν τα Κινεζακια. 
Μεχρι τα συνορα τους εκλεισαν καποιοι, και ολα αυτα για 175 θανατους στους 75.000 που νοσησαν.
(Αυτα με στοιχεια καποιων ημερων πριν)
Στους 175 βεβαια θα ηταν και ετοιμοθανατοι προ γριπης Smile


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - coll - 11/02/20 23:34:01

Μια μικρη διορθωσω 175 στους 7.700

Οχι τιποτ αλλο γιατι εχουμε και ενα γιατρο εδω Big Grin