Συλλεκτικό Στέκι
Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! (/thread-3772.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - nikos11 - 12/02/20 00:37:48

(11/02/20 22:55:44)coll Έγραψε:  Νικο σχετικα με την πρωτη απορια σου......
Πριν μερικες μερες παρελαβα ΕΝΑ μπρελοκ για τον πιτσιρικα .......
Κοστος 1 ευρω και δωρεαν μεταφορικα Wink .
Εδω τα τζιμανια ζητουσαν 9 ευρω
Κυριολεκτω! Φαντασου να μου εσκαγε στα 16 τοταλ!! Φρικη!
Και περιμενω ακομα 3 φακελα  απο εκτος EU.
Κανω ευχελαια τωρα  να την σκαπουλαρω Big Grin

Υ.Σ Ολα καλα ρε παιδια δε λεω να προστατευτει η τοπικη αγορα το θελω κι εγω . 
Αλλα μπουρδες περι <ελευθερης αγορας> να μην λενε γιατι παιζει μονο οπου τους  συμφερει
Γειά σου Σωτήρη. Αυτό με ξεπερνάει, ίσως είμαι τελείως εκτός τόπου και χρόνου και τελείως ακατάλληλος για να σχολιάσω στο θέμα.


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - Nonos - 12/02/20 07:56:52

(12/02/20 00:37:48)nikos11 Έγραψε:  
(11/02/20 22:55:44)coll Έγραψε:  Νικο σχετικα με την πρωτη απορια σου......
Πριν μερικες μερες παρελαβα ΕΝΑ μπρελοκ για τον πιτσιρικα .......
Κοστος 1 ευρω και δωρεαν μεταφορικα Wink .
Εδω τα τζιμανια ζητουσαν 9 ευρω
Κυριολεκτω! Φαντασου να μου εσκαγε στα 16 τοταλ!! Φρικη!
Και περιμενω ακομα 3 φακελα  απο εκτος EU.
Κανω ευχελαια τωρα  να την σκαπουλαρω Big Grin

Υ.Σ Ολα καλα ρε παιδια δε λεω να προστατευτει η τοπικη αγορα το θελω κι εγω . 
Αλλα μπουρδες περι <ελευθερης αγορας> να μην λενε γιατι παιζει μονο οπου τους  συμφερει
Γειά σου Σωτήρη. Αυτό με ξεπερνάει, ίσως είμαι τελείως εκτός τόπου και χρόνου και τελείως ακατάλληλος για να σχολιάσω στο θέμα.

Νίκο, πάρα πολλές φορές έμεινα με την απορία "από που βγάζουν κέρδος οι πωλητές του eBay από την Κίνα.
Καλώδιο φορτιστή για κινητό κόστος: 60 λεπτά του ευρώ. Δωρεάν μεταφορικά. Έρχεται συσκευασμένο σε ζελατίνα και λαστιχάκι και όλα αυτά μέσα σε πλαστικό φάκελο!!! 60 λεπτά του ευρώ. Στην τοπική αγορά δεν το βρίσκεις κάτω από 6 ευρώ.
Προστατευτικό τζαμάκι για κινητό μέσα σε συσκευασία τρομερή με φελιζόλ, με ζελατίνα και πλαστικό φάκελο με δωρεάν μεταφορικά 70 λεπτά. Στην τοπική αγορά το ίδιο, γύρω στα 10 ευρώ. 
Οι κινέζοι σίγουρα δεν χάνουν, αν βάλεις και τις ζημιές , απώλειες, "χασίματα", αγοραστές-τζαμπατζήδες επιτήδειοι, τι κέρδος όμως βγάζουν σαν ποσοστό? Είναι απίστευτο.  Confused


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - belpedro - 12/02/20 10:56:21




RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - coll - 12/02/20 12:23:20

Μα γι αυτό ι Κίνα τσάκισε την παγκόσμια αγορά.
Όσο για τα δωρεάν μεταφορικά πιθσνολογω ότι καλύπτονται από μαζικές μεταφορές με κοντέινερ που δικαιολογεί και τον μεγάλο χρόνο παράδοσης.
Ίσως να υπάρχουν και κρατικές επιδοτήσεις αν σκεφτείτε ότι αυτό συμβαίνει και με τα ενοίκια των εδώ Κινεζικών αγορών.
Βέβαια λύσεις βρίσκουν αφού ήδη έχουν αποθήκες σε χώρες εντός Ένωσης....
Ή σε κάποιες περιπτώσεις όπως μου έτυχε πρόσφατα με Τούρκο....καχυδρομησε από Σοφία!


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - coll - 18/02/20 20:28:29

Ε αφου το καταλαβαν οτι απο την μυγα δεν βγαζεις ξυγκι........

https://www.insider.gr/hristika/symvoyles/130942/akyronetai-haratsi-ton-15-eyro-sta-mikrodemata-apo-kina


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - miou - 19/02/20 12:20:21

πέρασα σήμερα αυτοπροσώπως από την διανομή των Ελτα  της γειτονιάς μου γιατί έχουν 10 μέρες  να εμφανιστούν
Οταν έφτασα είδα καραβόπανα αναρτημένα απέξω που έγραφαν «ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ» και τέτοια
Μπαίνω μέσα και τους τσακώνω όλους μέσα μαντρωμένους ωσαν καφενείο
Καλή η απεργία αλλά το μεροδούλι μεροδούλι   Big Grin


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - sroussos - 19/02/20 15:41:50

Το γιατί το απάντησε ο Μάρκος. Προετοιμάζουν το έδαφος για να περάσουν τα ΕΛΤΑ σε χέρια ιδιωτών και ότι αυτοί έχουν στα σχέδια τους να αλλάξουν το κάνουν  από τώρα τα ΕΛΤΑ για να μην υπάρχει καμία δυσαρέσκεια  για την αλλαγή που θα γίνει.  Άρχισαν με τα ΕΛΤΑ είναι ελλειμματικά και θα πρέπει να γίνει μείωση του προσωπικού συνεχίζουν με τα τωρινά σε λίγο με αναπροσαρμογή των τιμών και έπεται η συνέχεια μέχρι να δούμε και τον γαμπρό.


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - nikos11 - 19/02/20 21:46:50

Για χάρη της συζήτησης, να δεχθώ Στέργιε ότι γίνεται για αυτό το λόγο. 

Και τι πρέπει να γίνει κατά τη γνώμη σου; 

Να παραμείνουν οι υπάλληλοι, οι μισθοί και τα λοιπά κόστη ως έχουν, να προσφέρουν τις όποιες υπηρεσίες κάτω του κόστους ή ακόμα καλύτερα δωρεάν, γιατί όχι, να συνεχίσουν να είναι ελλειμματικά και βεβαίως να πληρώνουμε όλοι μας μέσω των φόρων ή ακόμα καλύτερα δανειζόμενοι, ανεξάρτητα αν χρησιμοποιούμε τις υπηρεσίες τους ή όχι. Και βέβαια σύνταξη στα 50. Και το ίδιο θα πρέπει να γίνει με όλες τις δημόσιες ή κρατικοποιημένες επιχειρήσεις. Και τις ιδιωτικές να μην τις αφήσουμε απ' έξω, να τις κρατικοποιήσουμε και αυτές. Επίσης, να γυρίσουν τα λιμάνια Πειραιά και Θεσσαλονίκης στο κράτος, έτσι ρε παιδάκι μου γιατί δεν γουστάρουμε, θέλουμε να καλύπτουμε τα ελλείμματά τους. Α, και να μην ξεχάσω, να ξαναφτιάξουμε την Ολυμπιακή γιατί μείναμε χωρίς εθνικό αερομεταφορέα τρομάρα μας.

Όταν έχει αποδειχθεί περίτρανα ότι είναι τέτοια η ράτσα μας, που θέλουμε το ρουσφέτι για εμάς μόνο αλλά όχι για τους άλλους, το διορισμό μόνο για εμάς και όχι για τους άλλους, το σβήσιμο της κλήσης μόνο για εμάς αλλά να πληρώνουν οι υπόλοιποι, το γιατρό, τον αστυνόμο, τον πυροσβέστη από πάνω μας μόλις τον χρειασθούμε αλλά να τον πληρώνουν οι άλλοι όχι εμείς, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος.

Τα παραπάνω αφορούν τους προηγούμενους, του προ-προηγούμενους, τους προ-προ-προηγούμενους, όλους (με ελάχιστες εξαιρέσεις για να μην με πείτε υπερβολικό) από ιδρύσεως του ελληνικού κράτους, τους νυν και τους επόμενους, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - nikos11 - 13/03/20 09:26:11

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, αφού είναι σχετικό με τον τρόπο λειτουργίας των ΕΛΤΑ.

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1571750/feugoun-apo-tin-energeia-ta-elta

Διευκρινίζω ότι δεν έχω καμία ιδεοληπτική αντίθεση με τα ΕΛΤΑ (έχω και φίλους που δουλεύουν με συνείδηση στα ΕΛΤΑ) ή άλλη δημόσια υπηρεσία. Με τον τρόπο λήψης των αποφάσεων, με τον τρόπο διοίκησης και με τη ΜΗ λειτουργία τους έχω θέμα... 
Θα είχε ενδιαφέρον να έβλεπε κάποιος τους πελάτες ηλεκτρικής των ΕΛΤΑ και το έργο του ΚΕΚ...


RE: Τα ΕΛΤΑ ξεκινούν να χρεώνουν 15 ευρώ τον εκτελωνισμό! - miou - 07/05/20 21:14:22

παιδιά τα ΕΛΤΑ κλατάρανε τελείως 
Αν έρθει πακέτο από Κίνα σε 3 μήνες θεωρείται επιτυχία