Συλλεκτικό Στέκι
Hλεκτρονικες δημοπρασιες - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Hλεκτρονικες δημοπρασιες (/thread-3780.html)



Hλεκτρονικες δημοπρασιες - coll - 13/02/20 15:08:20

Ανοιγω ενα θεματακι να συζητησουμε αναφερομενος ΟΧΙ  σε live bid auctions ,και  ελαφρως  εκνευρισμενος θα ελεγα .
Σε δημοπρασια εξωτερικου (αν και συμβαινει και στις εγχωριες) βλεπω estimate price 200 eyro!
Οκ γνωριζω οτι οι εκτιμησεις σχεδον παντα ειναι της πλακας απλα για να παρασυρουν τον ενδιαφερομενο και αποφασιζω να ριξω ενα διακοσαρι..
Ομως γιατι ρε παιδια εμεις οι ηλεκτρονικα ενδιαφερομενοι ειναι σαν να <κατουρησαμε στο πηγαδι> σε σχεση με τους υποτιθεμενους bider με προσωπικη παρουσια στην αιθουσα;;;;;;;;
Η δημοπρασια εκλεινε για μενα στις 8 το πρωι και ανοιγε στις 10 για τους προνομιουχους.... Blush
Τα δε ηλεκτρονικα κτυπηματα αφαντα! ΟΥΤΕ ξερεις αν κτυπησε κανεις αλλος ηλεκτρονικα ΟΥΤΕ καν να φαινεται το δικο σου..........
Γιατι λοιπον οι παροντες εχουν το πλεονεκτημα ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ  ποσο εχει κτυπηθει το αντικειμενο ηλεκτρονικα εχοντας την δυνατοτητα να ριξουν εστω και 10 ευρο παραπανω και να το <κλεψουν> ενω εγω το κοροιδο θα μαθω τι εχει συμβει μετα το περας της ολης διαδικασιας;;;.... Huh
Σε αλλες παλι που φαινεται τι εχει βασεσει ο ηλ. bider  σου κλεινουν την πλατφορμα προφανως για να μεζεψουν τα ηλ. κτυπηματα , και προφανως (αφου ανακοινωθουν στην αιθουσα;Wink παλι αφηνουν τους παροντες με πλεονεκτημα να κανουν παιχνιδι...
Γιατι δηλ οι λιγοι παροντες  προηγουνται ενω οι πολλοι της οθονης ειναι στην ουρα;;;

Την γνωμη σας λοιπον διοτι μπορει και να σφαλω


RE: Hλεκτρονικες δημοπρασιες - nikos11 - 13/02/20 15:33:49

Σωτήρη, επειδή με μπέρδεψες λίγο Rolleyes , πώς σκέφτεσαι ότι θα μπορούσε να λειτουργήσει;


RE: Hλεκτρονικες δημοπρασιες - georok - 13/02/20 16:05:06

Εμένα η ένσταση μου στις δημοπρασίες, είναι όταν λέει ο δημοπρατης: έχω 100 ευρώ μέγιστο από ίντερνετ και τηλέφωνο.
 Δεν πρέπει να το λέει αυτό γιατί αυτός από το ίντερνετ μπορεί να το έπαιρνε και πολύ πιο χαμηλά πολύ πιθανό. 
Γιατί το χέρι του live bidder θα κατέβει αν δεν ξέρει που σταματάει ο "αντίπαλος".


RE: Hλεκτρονικες δημοπρασιες - coll - 13/02/20 20:21:14

Nικο κατ αρχας θεωρω αδικο αν οχι περιεργο οταν  κτυπας μια δημοπρασα να μην φαινονται τα κτυπηματα.
Ουτε τα δικα σου ουτε των υποτιθεμενων αλλων
Και επι πλεον θεωρω οτι πρεπει να γινονται αποδεκτα τα ηλεκτρονικα κτυπηματα μεχρι την καθορισμενη ωρα της ληξης.
Μετα το περας της δημοπρασιας ο πλειοδοτης να παιρνει και το αποκτημα του.

Ας μην μιλησω για την περιπτωση που αναφερει ο Γιωργος....δηλαδη να παιζουν και τηλεφωνα γιατι αυτο ειναι τσιρκο.
Θυμαμαι σε δημοπρασια να εχω πονταρει ημεκτρονικα  π.χ 50 ευρω ,και τα αποτελεσματα να δειχνουν πλειοδοτη τα 50.
Τσαμπα χαρα. Ειχε λεει και τηλεφωνικο κτυπημα στο ιδιο μεν  πονταρισμα αλλα προγηθηκε το τηλεφωνικο χρονικαBig Grin

Με λιγα λογια με το συστημα του να μην βλεπεις τα πονταρισματα (οπως στο παραδειγμα που προανεφερα )αλλα οι της αιθουσας να γνωριζουν τα ηλεκτρονικα κτυπηματα εμενα τουλαχιστον μου δινει το δικαιωμα να ειμαι προκατειλημμενος κανοντας διαφορες σκεψεις μια και δεν ζουμε στον αγγελικα πλασμενο συλεκτικο παραδεισο....

Το συμεπερασμα μου μετα απο καποιες παρατηρησεις ειναι οτι αν κερδισεις κατι συνηθως ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΣΕΙ.
Οι ευκαιριες συνηθως ανυπαρκτες σε τετοιες δημοπρασιες


RE: Hλεκτρονικες δημοπρασιες - coll - 13/02/20 20:32:12

Να το κανω πιο λιανα.
Βλεπεις ενα κερματακι που σου αρεσει .
Η δημοπτασια ξεκινα απο τα 100 με estimate περιεγως 200
Η αξια ομως μεσες ακρες στην αγορα ειναι 300 +
Βαζεις για πλακα λοιπον 200 και μετα το πυκνο περιεγο σκοταδι η δημοπρασια δειχνει οτι εφυγε με πλειοδοτη στα 205!!
Εσυ τι θα σκεφτεις;; Οτι ολοι ηταν κρεβατωμενοι με κορωνοιο και ενω υπηρχαν (λογικα) μονο δυο bider το πηρε ο αλλος που ηταν στην αιθουσα;; Big Grin
Μην τρελαθουμε δηλαδη

Γι μενα το δικαιοτερο συστημα ειναι αυτο του e-bay με μονο προβλημα οτι εκτος των ενδιαφερομενων κτυπα ο πωλητης , οι φιλοι του τα ξαδερφακια . τα ανηψια κλπ Big Grin μεχρι να πλησιασει την επιυθμητη τιμη ..Κατα τα αλλα ειναι το σωστοτερο


RE: Hλεκτρονικες δημοπρασιες - STEL2 - 14/02/20 13:18:03

Ουτε του ebay ειναι, γιατί θα επρεπε να φαίνονται οι bidders


RE: Hλεκτρονικες δημοπρασιες - STEL2 - 14/02/20 13:22:02

Oταν δεν υπάρχει διαφάνεια (οπως ήταν παλιώτερα οταν ξεκίνησαν ), ολα ειναι πιθανά. Οπότε αποφασίζεις....Ή μετέχεις, ή ΔΕΝ μετέχεις.
Αλλά αν αποφασίσεις να μετάχεις, δεν μπορείς να μουρμουρίζεις ...Γιατί το ξέρεις οτι ετσι ειναι, εκ των προτέρων


RE: Hλεκτρονικες δημοπρασιες - sroussos - 18/02/20 16:04:21

Σε δημοπρασίες που έχουν live , βλέπεις τι έχεις χτυπήσει και αν το κερδίζεις . Στις δημοπρασίες που έχει μόνο prebit εκεί χτυπάς και στην αίθουσα μπορούν να στο πάρουν με ένα χτύπημα πιο πάνω. Κατά τα λοιπά ισχύουν αυτά που ανέφερε πιο πάνω ο Στέλιος.


RE: Hλεκτρονικες δημοπρασιες - digo - 11/04/20 11:03:57

(13/02/20 16:05:06)georok Έγραψε:  Εμένα η ένσταση μου στις δημοπρασίες, είναι όταν λέει ο δημοπρατης: έχω 100 ευρώ μέγιστο από ίντερνετ και τηλέφωνο.
 Δεν πρέπει να το λέει αυτό γιατί αυτός από το ίντερνετ μπορεί να το έπαιρνε και πολύ πιο χαμηλά πολύ πιθανό. 
Γιατί το χέρι του live bidder θα κατέβει αν δεν ξέρει που σταματάει ο "αντίπαλος".


 Αν αναφέρεσαι σε Ελληνικό οίκο, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν το έχω προσέξει και φυσικά ο δημοπράτης πρέπει απλά να ενημερώνει αν έχει χτυπημα ένα βήμα παραπάνω η όχι, τίποτε άλλο. Κατά τ’αλλά, η συγκεκριμένη πλατφόρμα του Ελληνικού οίκου, είναι ίσως η πιο δίκαιη που έχω δει, με live και internet bidders να χτυπούν ο ένας τον άλλον.

Πάντως σε γενικές γραμμές οι παρευρισκόμενοι σε μια δημοπρασία έχουν το πάνω χέρι, πρώτα πρώτα γιατί έχουν δει τα λοτα στο χέρι και βλέπουν ποιος χτυπάει τι. Στην άλλη άκρη, τα ταχυδρομικά bids είναι αυτά με το μεγαλύτερο disadvantage , διότι δεν μπορούν να ελεγχθούν, και σπάνια κερδίζουν.

Τα χρόνια της δραχμής ήταν λίγοι οι Έλληνες που ταξίδευαν και παρίστανται σε δημοπρασίες του εξωτερικού,  πολύ πριν το sixbid βέβαια, και όταν πήγαιναν σκουπίζαν τα πάντα, πολλές φορές και σε προσυνεννόηση.


RE: Hλεκτρονικες δημοπρασιες - nikos11 - 11/04/20 16:28:20

Αν και είχα κάνει την ερώτηση στο Σωτήρη, τελικά είχα ξεχάσει να του απαντήσω και το θυμήθηκα σήμερα που διάβασα την ανάρτηση του Δημήτρη.

Κατ' αρχήν είναι όπως τα λέει ο Στέλιος, αν σε ενδιαφέρει κάτι, διαβάζεις τους όρους και αν τους δέχεσαι συμμετέχεις, αν δεν τους δέχεσαι απέχεις. Τόσο απλά. Άλλωστε, έτσι κάποιοι οίκοι δημοπρασιών φτιάχνουν καλύτερο όνομα, τους προτιμούν περισσότεροι καταθέτες και ενδιαφερόμενοι, κοκ.

Τώρα, από όσες δημοπρασίες έχω παρακολουθήσει εγώ σε Ελλάδα και Εξωτερικό, δεν κατάλαβα να λένε απ' ευθείας το maximum της τιμής που έχουν ήδη λάβει. Πάντα αναφέρουν το παραπάνω βήμα μέχρι να μην υπάρχει ενδιαφερόμενος στην αίθουσα ή online. Εκτός αν είχαν παραπάνω από ένα χτυπήματα από πριν οπότε αναφέρουν απ' ευθείας το χτύπημα που επικρατεί με βάση αυτά και συνεχίζουν με την αίθουσα ή το online. 

Και θα συμφωνήσω με το Δημήτρη ότι η πλατφόρμα του ελληνικού οίκου λειτουργεί πολύ σωστά, όπως και στο ότι γενικά οι παρευρισκόμενοι σε μία δημοπρασία είναι σε πλεονεκτική θέση έναντι των υπολοίπων.