Συλλεκτικό Στέκι
Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: 'Εγγραφα / Μετοχές (https://syllektiko-steki.gr/forum-65.html)
+--- Νήμα: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 (/thread-3796.html)

Σελίδες: 1 2


Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - pipiss - 25/02/20 09:15:25

Θα ηθελα μια εκτιμηση ως προς την σπανιοτητα και σπουδαιοτητα των παρακατω εγγραφων. Η Τραπεζα της Ελλαδος ειχε στειλει ολο το αποθεματικο της στην Αιγυπτο (1940-41). Βλεπωντας όμως ότι ο χειμωνας του 41 θα ηταν πολύ δυσκολος εδωσε εντολη η ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος να μαζευτουν από δωρεες σε ολες τις πολεις χρηματα για την προμηθεια αγαθων για τον χειμωνα. Οι γερμανοι τα κατασχεσαν με πρωτοκολλα και συγκεκριμένα στην Κρητη μπορεσαν και τα πηραν πισω (υπαρχει και το γερμανικο πρωτοκολλο παραδοσης- παραλαβης) το 1943.Μετα από πολλες διαμαρτυρίες  μπορεσαν τουλάχιστον στην Κρητη να τα παρουν πισω.  Τωρα ταξινομω τα εγγραφα από την Καλαματα.


RE: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - pipiss - 28/02/20 09:16:57

Επικοινωνησα με το Ιστορικο Αρχειο της Εθνικης Τραπέζης της Ελλαδος (Κεντρο Πολιτισμου Ερευνας και Τεκμηρίωσης) και μου ειπαν ότι πρωτη φορα πληροφορούνται για αυτά τα εγγραφα. Τα θεωρουν εξαιρετικα σημαντικα(είναι 15 μεγαλοι  φακελλοι) και την άλλη εβδομαδα θα περασω απο ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ)21 για να τα δουνε. 
Θυμαμαι οτι ο παππους μου ελεγε ότι ειχανε πει οι Γερμανοι πηραν ότι πολυτιμο υπηρχε στην Ελλαδα για να το "προφυλαξουν" και ότι θα το επεστρεφαν πολύ συντομα. Όταν πηγαν στην Γερμανικη Πρεσβεια (μετα τον λοιμο του 1941), η Ελληνικη αντιπροσωπεια (παρα πολλες φορες) και ζητουσε να τα επιστρεψουν ο Γερμανος Στρατηγος τους ελεγε"Τολματε να αμφισβητητε την ακεραιοτητα του ΦΥΡΕΡ?" και ο παππους μου (Νομικος Συμβουλος της Τραπέζης της Ελλαδος, γνωριζε γερμανικα) τους ελεγε "μα για αυτό ακριβως, επειδή εμπιστευόμαστε την ακεραιοτητα του ΦΥΡΕΡ σας ζηταμε να μας τα επιστρεψετε για να βοηθήσουμε τον ελληνικο λαο για την αγορα τροφιμων και φαρμακων...


RE: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - sotiris - 28/02/20 20:27:48

(28/02/20 09:16:57)pipiss Έγραψε:  Επικοινωνησα με το Ιστορικο Αρχειο της Εθνικης Τραπέζης της Ελλαδος (Κεντρο Πολιτισμου Ερευνας και Τεκμηρίωσης) και μου ειπαν ότι πρωτη φορα πληροφορούνται για αυτά τα εγγραφα. Τα θεωρουν εξαιρετικα σημαντικα(είναι 15 μεγαλοι  φακελλοι) και την άλλη εβδομαδα θα περασω απο ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ)21 για να τα δουνε. 
Θυμαμαι οτι ο παππους μου ελεγε ότι ειχανε πει οι Γερμανοι πηραν ότι πολυτιμο υπηρχε στην Ελλαδα για να το "προφυλαξουν" και ότι θα το επεστρεφαν πολύ συντομα. Όταν πηγαν στην Γερμανικη Πρεσβεια (μετα τον λοιμο του 1941), η Ελληνικη αντιπροσωπεια (παρα πολλες φορες) και ζητουσε να τα επιστρεψουν ο Γερμανος Στρατηγος τους ελεγε"Τολματε να αμφισβητητε την ακεραιοτητα του ΦΥΡΕΡ?" και ο παππους μου (Νομικος Συμβουλος της Τραπέζης της Ελλαδος, γνωριζε γερμανικα) τους ελεγε "μα για αυτό ακριβως, επειδή εμπιστευόμαστε την ακεραιοτητα του ΦΥΡΕΡ σας ζηταμε να μας τα επιστρεψετε για να βοηθήσουμε τον ελληνικο λαο για την αγορα τροφιμων και φαρμακων...
Ας ελπισουμε οτι αυτα τα εγγραφα θα ενδυναμωσουν τις Ελληνικες απαιτησεις ουτως ωστε - εστω και μετα απο 80 χρονια - να δοθουν αποζημιωσεις απο ενα εθνος (Γερμανια) που συντελεσε στη μεγαλυτερη (αναλογικα) καταστροφη ενος κρατους (Ελλαδα) κατα τον Β' Παγκοσμιο πολεμο. Μπραβο σου που εκανες τις ενεργειες για να φερεις υπ'οψη του Ελληνικου κρατους αυτα τα ντοκουμεντα. Συνεχισε !!! Βγαλε τα στη δημοσιοτητα για να μην "μπουν σε κανενα συρταρι" για διαφορους λογους, συνυφασμενους με το Ελληνικο DNA (αδιαφορια).


RE: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - vangelis - 28/02/20 22:09:24

Σε περιπτωση που τα παραδωσεις, σκαναρε τα ολα σε μεγαλη αναλυση και κρατα τα αρχεια σαν κορη οφθαλμου. Θα συμφωνησω απολυτα με τον Σωτηρη. Βγαλτα στη δημοσιοτητα. Φοβαμαι και εγω οτι θα χαντακωθουν καπου, οχι απο σκοπιμοτητα αλλα απο αδιαφορια και καποια στιγμη ισως χαθουν.

Να υποθεσω οτι μιλησες με την Τραπεζα της Ελλαδος και οχι με το αρχειο της Εθνικης τραπεζας οπως εγραψες.

Εγω παντως διακαως θελω να τα διαβασω Smile Smile Smile

Συγχαρητηρια για το ευρημα!!


RE: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - sotiris - 29/02/20 20:59:45

(28/02/20 22:09:24)vangelis Έγραψε:  Εγω παντως διακαως θελω να τα διαβασω Smile Smile Smile
Και εγω !!!


RE: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - nikos11 - 29/02/20 22:20:37

Φαίνεται ως εξαιρετικό ιστορικό ντοκουμέντο. Συμφωνώ και εγώ με τη συμβουλή/προτροπή του Σωτήρη και του Βαγγέλη.


RE: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - pipiss - 01/03/20 06:16:36

Εκ παραδρομής έγραψα ΕΘνική


RE: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - pipiss - 01/03/20 07:23:33

[quote="pipiss" pid='35803' dateline='1583036196']
  Εκ παραδρομής έγραψα ΕΘνική. Προσωπικα δεν ειμαι της αποψης να τα δημοσιοποιησω. Αυτος που πρεπει να το κανει ειναι ο αμεσα ενδιαφερομενος (στην προκειμενη περιπτωση η Τραπεζα της Ελλαδος), δεν πρεπει να το κανω εγω... Πιστευω οτι ειναι σημαντικο υλικο και αυτο που κανω ειναι να το προσφερω στην αντιστοιχη υπηρεσια για να το αξιοποιησει στο μεγιστο βαθμο.
  Εχετε δικιο για τις ενστασεις,το εχω νιωσει και εγω ο ιδιος. Οι 125 καρτες απο την Τραπεζουντα και το Batum (προσωπικα οικογενειακα κειμηλια) ειναι τα περισσοτερα ΜΟΝΑΔΙΚΑ. Και ομως με την γραμματεια που πρωτομιλησα δεν γνωριζαν οτι η φιλαρμονικη της Τραπεζουντας σφαγιαστηκε απο τους Τουρκους και οτι για πρωτη φορα ερχεται στο φως η φωτογραφια της φιλαρμονικης. Μεγαλη Απογοητευση........ Πανελληνια Πανποντιακη Ομοσπονδια και η υπαλληλος δεν το γνωριζε.......... Παρολα αυτα ο προεδρος κ. Βαρυθυμιαδης επικοινωνησε μαζι μου και μου ειπε οτι πρωτη φορα συμβαινει αυτο, δεν γνωριζουν την διαδικασια. Το ψαχνουν και μαλλον θα κανουν μια εκδηλωση για αυτο το γεγονος γιατι δεν μπορουμε να τα δωρησουμε στην ομοσπονδια, μονο σε μουσειο. Εκτος απο τις καρτες ,μια αλλη κυρια εχει την φορεσια(νυφικο) απο την Τραπεζουντα.
  Ανεβασα ενα πολυ μικρο μερος απο την συνομιλια με την Γερμανικη Πρεσβεια. Αντιστοιχες περιπτωσεις στην Καλαματα,Αθηνα,Θεσσαλονικη,...


RE: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - nikos11 - 01/03/20 09:07:14

Δεν ξέρω για τους δυο φίλους, αλλά εγώ είχα καταλάβει ότι αυτό εννοούσαν ως δημοσιοποίηση, τη διάθεσή τους δηλαδή στην ΤτΕ για να το χειριστούν αυτοί όπως πρέπει. Και όπως και στις καρτποστάλ από τον Πόντο, να έχεις τεκμήριο παράδοσης.


RE: Γερμανικες Αποζημιωσεις - Κρητη 1941 - coll - 01/03/20 14:17:30

Kριμα γιατι υποψιαζομαι οτι χαμενα θα πανε τα εγγραφα!