Συλλεκτικό Στέκι
Εκτίμηση - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Εκτίμηση (https://syllektiko-steki.gr/forum-84.html)
+--- Φόρουμ: Εκτίμηση Νομισμάτων/Αντικειμένων (https://syllektiko-steki.gr/forum-85.html)
+--- Νήμα: Εκτίμηση (/thread-3806.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Εκτίμηση - coll - 02/03/20 10:15:53

Θα συμφβνησω με τον Θαναση απολυτα, πλην του πενταδραχμου του 76 που θα ελεγα οτι παει καπως χαμηλοτερα αν ειναι καθαρισμενο.


RE: Εκτίμηση - nikos11 - 02/03/20 10:38:22

Όπως σου τα είπαν οι φίλοι +/- χωρίς αυτό βεβαίως να σημαίνει ότι τα έβγαλες για πώληση και πουλήθηκαν στο λεπτό. Μακάρι να σου δώσουν την αφορμή να ξεκινήσεις τη συλλογή σου.


RE: Εκτίμηση - georgevarvis - 02/03/20 13:13:22

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...
Ευχαριστώ επίσης και τον Rubirosa που ανέβασε τις φωτογραφίες για εμένα... ο λόγος που σκέφτομαι να τα δώσω είναι για να τα αντικαταστήσω σε βάθος χρόνου με τα αντίστοιχα σε καλύτερες καταστάσεις. 
Απο όσο γνωρίζω καθαρισμένο δεν είναι κανένα ( απο εμένα τουλάχιστον) εκτός αν έιχε βάλει το χεράκι της η γιαγιά! Confused
Τεσπά το μόνο που με παρηγορεί είναι πως βρέθηκαν την τελευταία στιγμη κρυμμένα πριν πουλήθεί το σπίτι ( αυτα και άλλα πολλα μαζί) οπότε απο το να μην τα είχα καθόλου ..ας είναι και έτσι!!! Big Grin

Σας ευχαριστώ και πάλι!!


RE: Εκτίμηση - sroussos - 02/03/20 19:54:35

Το ότι δεν τα καθάρισες εσύ δεν σημαίνει πως δεν είναι καθαρισμένα. Το καθάρισμα δυστυχώς παλιά  το έκαναν πολλοί.   Τώρα αν θα τα δώσεις για να πάρεις καλύτερα , πρώτα κάνουμε την αναβάθμιση και μετά πουλάμε το παλιό . Συμβουλή το τάλιρο του Γεωργίου να το κρατήσεις να θυμάσαι την γιαγιά σου.


RE: Εκτίμηση - giannist - 04/03/20 18:28:26

(02/03/20 19:54:35)sroussos Έγραψε:  Το ότι δεν τα καθάρισες εσύ δεν σημαίνει πως δεν είναι καθαρισμένα. Το καθάρισμα δυστυχώς παλιά  το έκαναν πολλοί.   Τώρα αν θα τα δώσεις για να πάρεις καλύτερα , πρώτα κάνουμε την αναβάθμιση και μετά πουλάμε το παλιό . Συμβουλή το τάλιρο του Γεωργίου να το κρατήσεις να θυμάσαι την γιαγιά σου.
F+


RE: Εκτίμηση - giannist - 04/03/20 18:29:01

(04/03/20 18:28:26)giannist Έγραψε:  
(02/03/20 19:54:35)sroussos Έγραψε:  Το ότι δεν τα καθάρισες εσύ δεν σημαίνει πως δεν είναι καθαρισμένα. Το καθάρισμα δυστυχώς παλιά  το έκαναν πολλοί.   Τώρα αν θα τα δώσεις για να πάρεις καλύτερα , πρώτα κάνουμε την αναβάθμιση και μετά πουλάμε το παλιό . Συμβουλή το τάλιρο του Γεωργίου να το κρατήσεις να θυμάσαι την γιαγιά σου.
F+


RE: Εκτίμηση - STEL2 - 05/03/20 09:17:32

+1..., κάπου εκεί οπως τα λέει


RE: Εκτίμηση - STEL2 - 05/03/20 09:19:14

(02/03/20 09:36:06)rubirosa Έγραψε:  Καλημέρα,τα νομίσματα σου είναι χαμηλής κατάστασης,εκτός από το τάληρο του 1876.
Η μισή του Όθωνα καλή αλλά τρύπια, γυρω στα 10ευρώ,στην ίδια τιμή και το μονόλεπτο,το τάληρο του 1876,παρ'ολα τα χτυπήματα στο ριμ και μάλλον γυαλισμένο,στα 100ευρώ,το τάληρο 1901 και δολλάριο είναι ακατάλληλα καθαρισμένα,50+ευρώ για το τάληρο και 16-17 για το δολλάριο,
η δραχμή του 1873 στην κατάσταση που είναι, όσο πάει το μέταλλο της.
Όμως αυτό μην σε στεναχωρεί, στην περίπτωση που θέλεις να ξεκινήσεις συλλογή,κάπως έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι.


+1..., κάπου εκεί οπως τα λέει


RE: Εκτίμηση - Spiros_93 - 07/03/20 19:24:41

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!Έχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ αλλά δεν έχω βρει αρκετές πληροφορίες!Γνωρίζει κανείς γενικα πληροφορίες για το συγκεκριμένο 'μετάλλιο΄!Επίσης πέραν της μεγάλης συναισθηματικής αξίας που έχει για εμένα,γνωρίζει κάποιος την χρηματική του αξία?


RE: Εκτίμηση - coll - 07/03/20 19:40:41

Αγαπητε φιλε υπαρχουν εδω αρκετοι με περισσοτερες γνωσεις πανω στα μεταλια.
Προσωπικα το εχω δει και σε αργυρο αλλα και σε χαλκινο.
Υποψιαζομαι οτι επειδη δεν ειναι επισημη κοπη πιθανον να μην εχεο ιδιαιτερη συλλεκτικη αξια περαν του μεταλου.
Εις αναμονη θα παρεις και αλλες γνωμες.


Υ.Σ Καλως ηλθες  και εχεις την δυνατοτητα να ανοιξεις δικο σου θεμα με τιτλο(αν πας στις εκτιμησεις π.χ πανω δεξια που λεει δημοσιευση θεματος) διοτι εχεις ποσταρει σε θεμα αλλου.