Συλλεκτικό Στέκι
ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ (/thread-3812.html)

Σελίδες: 1 2


ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - georgevarvis - 07/03/20 11:51:18

Καλησπέρα σας,  έχετε να προτείνετε κάποια εταρεία- κατάστημα που να αγοράζει κοσμήματα ή λιρες σε καλές τιμες?
Δεδομένου πως η τιμή του χρυσου έχει ανέβει, σκεφτηκα "να ξεφορτωθω" κάποιες παλιες αλυσίδες και λίρες που είχα.

16γραμ. 14k 180Ευρώ
1 λίρα 1905 230 Ευρώ
Μετα απο αυτά φυσικά δε προχώρησα στα υπόλοιπα... Angry Angry
και μάλιστα σε πασίγνωστη εταιρεία που δήθεν αγοράζει και πάνω απο την τιμή του μετάλλου!!! Angry Angry Angry

Αν έχετε κάποια προταση πειτε μου..
Ευχαριστώ!!


RE: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - georgevarvis1985 - 07/03/20 12:13:58

(07/03/20 11:51:18)georgevarvis Έγραψε:  Καλησπέρα σας,  έχετε να προτείνετε κάποια εταρεία- κατάστημα που να αγοράζει κοσμήματα ή λιρες σε καλές τιμες?
Δεδομένου πως η τιμή του χρυσου έχει ανέβει, σκεφτηκα "να ξεφορτωθω" κάποιες παλιες αλυσίδες και λίρες που είχα.

16γραμ. 14k 180Ευρώ
1 λίρα 1905 230 Ευρώ
Μετα απο αυτά φυσικά δε προχώρησα στα υπόλοιπα... Angry Angry
και μάλιστα σε πασίγνωστη εταιρεία που δήθεν αγοράζει και πάνω απο την τιμή του μετάλλου!!! Angry Angry Angry



Αν έχετε κάποια προταση πειτε μου..
Ευχαριστώ!!

Το καλύτερο που ξέχασα ...

Όταν του είπα πως η λίρα πωλείται αυτη τη στιγμη στα 320+ ..και κατάλαβε πως κάτι σκαμπαζω (μιας και είμαι μικρός σχετικα σε ηλικία) η απάντηση του ήταν πως τώρα  Ο ΧΡΥΣΟΣ ΠΕΦΤΕΙ!!!!!!!  Huh Huh Huh


RE: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - coll - 07/03/20 15:08:12

Το οτι η τιμη ειναι σε πτωση ή σε ανοδο αυτο δεν εχει καμια σημασια.
Η συναλλαγη γινεται παντα σε τιμη μερας.
ΟΥΔΕΙΣ αγοραζει τον χρυσο σε κοσμηματα πανω απο την τιμη μεταλου.Μην δινεις βαση σε διαφημησεις και λογια.διοτι ο εμπορος πρεπει να βγαλει το κερδος του.
Θα πρεπει να προκειται για σπανιο κοσμημα ή και καποιον ιδιαιτερα πολιτιμο λιθο.
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι απλα να παρεις τιμη απο διαφορετικους εμπορους και ετσι ΙΣΩΣ να επιτυχεις λιγο καλυτερη τιμη


RE: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - coll - 07/03/20 15:11:07

ΑΑΑΑ! Το λιρονι στο εχει κοστολογησεις για μη γνησιο.
Μπορει να ειναι ετσι , μπορει και οχι.
Αν θες βγαλε φωτο αν και απο φωτογραφια δεν μπορει να υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουρια


RE: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - georgevarvis1985 - 07/03/20 17:17:45

(07/03/20 15:08:12)coll Έγραψε:  Το οτι η τιμη ειναι σε πτωση ή σε ανοδο αυτο δεν εχει καμια σημασια.
Η συναλλαγη γινεται παντα σε τιμη μερας.
ΟΥΔΕΙΣ αγοραζει τον χρυσο σε κοσμηματα πανω απο την τιμη μεταλου.Μην δινεις βαση σε διαφημησεις και λογια.διοτι ο εμπορος πρεπει να βγαλει το κερδος του.
Θα πρεπει να προκειται για σπανιο κοσμημα ή και καποιον ιδιαιτερα πολιτιμο λιθο.
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι απλα να παρεις τιμη απο διαφορετικους εμπορους και ετσι ΙΣΩΣ να επιτυχεις λιγο καλυτερη τιμη
Περιμενα να σταθεροποιηθει σε μια καλη τιμη..κανοντας ερευνα ειδα πως αγοραζαν το 14k και 22.80 ανα γραμμαριο..ο τυπος το αγοραζε στα 11 ευρω περιπου... οταν αρχισα να τον ρωταω λοιπον ποσο αγοραζει το γραμμαριο στα 14 k ,η απαντηση ηταν..ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟ ΚΟΣΜΗΜΑ!! Αρα οταν βλεπουμε στη διαφημηση πως τα αγοραζουν σαν κοσμηματα να ξερουμε πως δεν ειναι παντα για καλο..αλλα ειναι παγιδα! Angry


RE: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - georgevarvis1985 - 07/03/20 17:25:23

(07/03/20 15:11:07)coll Έγραψε:  ΑΑΑΑ! Το λιρονι στο εχει κοστολογησεις για μη γνησιο.
Μπορει να ειναι ετσι , μπορει και οχι.
Αν θες βγαλε φωτο αν και απο φωτογραφια δεν μπορει να υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουρια

Το λιρονι ειναι 100% γνησιο, αγορασμενο απο τραπεζα..το εχω ανεβασει και στις εκτιμησεις!
Δεν ανεφερε κατι για μη γνησιο..απλα οπως ειπα..επειδη ειμαι μικρος σχετικα πηγε να με πιασει ξερεις τι.... Angry
Οταν του ειπα..Μα καλα 22k ειναι ..τουλαχιστον 350 αυτη τη στιγμη τη δινω στο διαδικτυο μου απαντησε...η ΕΘΝΙΚΗ την αγοραζει 330 σημερα.. αλλα εγω έχω τετοια εντολη... και με κοιτουσε με ενα γελακι ειρωνιας οταν εφαγε το ακυρο και εφυγα..α μου ειπε πως μπορω να δωσω και ενεχυρο..μπορει να νομιζε οτι καιγομαι για μετρητα.
Τεσπα για τον ΡΙΧΑΡΔΟ μιλαμε για να εχει ο κοσμος τον νου του..αυτος ηταν στην πολη μου..και μετα απο τοσες διαφημισεις πιστευα πως τουλαχιστον θα πληρωνε καλα...μακρια λοιπον... Angry


RE: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - rubirosa - 07/03/20 17:38:46

Η ΕΘΝΙΚΗ δεν αγοράζει.


RE: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - georgevarvis1985 - 07/03/20 17:47:15

(07/03/20 17:38:46)rubirosa Έγραψε:  Η ΕΘΝΙΚΗ δεν αγοράζει.

Μπορει να μου ειπε Ελλαδος... δεν εδωσα και πολυ βαση μετα το σοκ που πηρα Confused


RE: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - coll - 07/03/20 18:35:50

Γνωστα αυτα αδερφε....

Οπου ακους πολλα κερασια, κρατα μικρο καλαθι.


Υ.Σ Η λιρα καλη φαινεται αν και μια οψη


RE: ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΟΥ - georgevarvis1985 - 07/03/20 19:20:55

(07/03/20 18:35:50)coll Έγραψε:  Γνωστα αυτα αδερφε....

Οπου ακους πολλα κερασια, κρατα μικρο καλαθι.


Υ.Σ Η λιρα καλη φαινεται αν και μια οψη

Απλά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την αναγκη και την αμάθεια του κόσμου.
 Επρεπε να δεις τα μουτρα του οταν αρχισα να του λέω για καράτια  Big Grin  Πρεπει να νομιζε πως είμαι εντελώς ασχετος... 
Ήθελε να μου πάρει με 600ευρώ χρυσό αξίας 1100 περίπου.
Τη λίρα δεν έχω βρει χρόνο να την ανεβάσω..θα την ανεβάσω όμως και αν υπάρχει ενδιαφέρον οπως είπα, την δίνω!