Συλλεκτικό Στέκι
1 δραχμη 1883 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 1 δραχμη 1883 (/thread-3815.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 1 δραχμη 1883 - solferino - 10/03/20 11:16:45

ΣΤΕΛΙΟ, της λεσχης το βλεπω πολυ καλύτερο. Γενικότερα, στα χαμηλής καταστασης νομίσματα ειναι συνηθες να υπάρχει μεγάλη απόκλιση γνωμών οσον αφορα τον βαθμό, εύκολα 2-3 σκαλες , δηλαδη αλλος να το βλεπει χφ45 αλλος αυ53.. στα ακυκλοφόρητα ειναι πιο εύκολη η αξιολόγηση.


RE: 1 δραχμη 1883 - STEL2 - 10/03/20 11:52:28

Εγώ δεν θέλω να κάνω συγκρίσεις, ειδικά σε πιστοποιημένα σε σχέση με row, για τον απλούστατο λόγο, οτι μπορεί το πιστοποιημένο,  νάχει λάθος βαθμό. Αυτό ηταν το σκεπτικό μου απο την αρχή. Οι συγκρίσεις αυτού του είδους, ξεκινάνε απο λάθος βάση

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε για την ευρωπαϊκή κλίμακα, κανείς οίκος, ή σοβαρός έμπορος, δεν χρησιμοποιεί την κλίμακα sheldon, σε row κομμάτια, και επειτα γιατί μια αξιολόγηση ενος εθελοντή ερασιτέχνη, θα πρέπει ντε και καλά, να ειναι χειρότερη, ή υποδιέστερη, απο αυτη της εταιρίας ?
Μάτια εχουμε και βλέπουμε (γενικά μιλάω)


RE: 1 δραχμη 1883 - coll - 10/03/20 15:41:43

Παντως οταν  βγαινει  ενα νομισμα προς εκτιμηση, και υποθετοντας  οτι προκειται  να σταλει  για κουτι, δεν  ειναι και  οτι καλυτερο να μιλαμε  σε<δυο γλωσσες>
Ισως κακως αλλα νομιζω οτι πλεον οι πολλοι χρησιμοποιουν στην πραξη τα Αμερικανικα σταθμα αφου δυστυχως ή ευτυχως τα κουτακια βασιλευουν στις προτιμησεις του κοινου


RE: 1 δραχμη 1883 - digo - 10/03/20 18:36:33

Γιώργο η κατάσταση της είναι good vf, ούτε Xf δεν θα την έλεγα, ίσως gVF-aXF.

Τώρα το τι «θα γράψει», το 90% των vf νομισματων παίρνουν χαμηλό η μεσαίο AU βαθμό, αυτό δε σημαίνει ότι είναι σχεδόν ακυκλοφόρητη.

Και για να το κλείσω αυτό, εξαίρεση αποτελούν τα Κρητικά, όπου τα F-VF βαφτίζονται XF45-AU50. Ματια έχει ο καθένας και βλέπει.


RE: 1 δραχμη 1883 - STEL2 - 10/03/20 19:42:37

(10/03/20 11:16:45)solferino Έγραψε:  ΣΤΕΛΙΟ, της λεσχης το βλεπω πολυ καλύτερο. Γενικότερα, στα χαμηλής καταστασης νομίσματα ειναι συνηθες να υπάρχει μεγάλη απόκλιση γνωμών οσον αφορα τον βαθμό, εύκολα 2-3 σκαλες , δηλαδη αλλος να το βλεπει χφ45 αλλος αυ53.. στα ακυκλοφόρητα ειναι πιο εύκολη η αξιολόγηση.

Ειναι γιατί ολοι πήγανε κατευθείαν στα ακυκλοφόρητα, χωρίς να περάσουν πρώτα, απ' τα F/VF
Απ' το νηπιαγωγείο, κατευθείαν στο Πανεπιστήμιο δηλ....Ούτε Δημοτικό, ούτε Γυμνάσιο ούτε τίποτα


RE: 1 δραχμη 1883 - georok - 10/03/20 23:47:54

Μιλάς για πανεπιστήμιο κλπ. 
Σε μένα που τα 3 πρώτα χρόνια ασχολούμουν με νομίσματα το πολύ αξίας 20 ευρω. 
 Εδώ είναι όλοι που ειμασταν και στο άλλο φορουμ και όποιος θέλει ας βγει να με διαψεύσει.
 Το να λες αυτό το νόμισμα ( και να επιμένεις) vf μην νομίζεις ότι κάνεις κακό σε μένα. Εγώ για 30 ευρώ που κάνει το vf δεν πρόκειται να το δώσω ούτε στον κολλητό μου.
  Κάποιος τώρα μπορεί να μου πει: μα καλα, εσύ δεν είπες εκτιμήσεις ελεύθερα; Ναι είπα και μετά τις πρώτες εκτιμήσεις για vf είπα οκ ευχαριστώ,η δική μου γνώμη είναι au53. Και τότε άρχισαν τα σχόλια.


RE: 1 δραχμη 1883 - nikos11 - 11/03/20 00:46:34

Γιώργο τη γνώμη του λέει ο καθένας και τα επιχειρήματά του. Άλλος το βλέπει έτσι άλλος αλλιώς. Ούτως ή άλλως το νόμισμα καταλαβαίνω ότι θα πάει για πιστοποίηση όποτε θα δείξει ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο.
Η αξιολόγηση από φωτογραφία είναι δύσκολη και η σύγκριση γίνεται δυσκολότερη γιατί οι δυο φωτογραφίες είναι διαφορετικά τραβηγμένες.
Καλό είναι επίσης να διευκρινίζουμε ποια κλίμακα αξιολόγησης χρησιμοποιούμε και να μην αφήνουμε τους άλλους να καταλάβουν τι εννοούμε γιατί αλλιώς θα συγκρίνουμε πορτοκάλια με καρπούζια...


RE: 1 δραχμη 1883 - STEL2 - 11/03/20 00:49:27

Μην το παίρνεις προσωπικά. Το ξέρω οτι δεν ανήκεις σ' αυτή την κατηγορία. Απλά απάντησα στον solferino, που απάντησε ετσι οπως απάντησε, και δεν ειναι ψέμματα, που κάποιοι αναγνωρίζουν εύκολα τ' ακυκλοφόρητα, αλλ' απ' εκει και κάτω, αστα να πάνε
Πάντως πιστεύω οτι το μάτι σου, ειναι καλύτερο, απ' το να κάθεσαι να συγκρίνεις βαθμούς εταιριών, μόνο και μόνο για το ταμπελάκι


RE: 1 δραχμη 1883 - STEL2 - 11/03/20 00:51:40

(11/03/20 00:46:34)nikos11 Έγραψε:  Γιώργο τη γνώμη του λέει ο καθένας και τα επιχειρήματά του. Άλλος το βλέπει έτσι άλλος αλλιώς. Ούτως ή άλλως το νόμισμα καταλαβαίνω ότι θα πάει για πιστοποίηση όποτε θα δείξει ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο.

Αυτό μ' αρέσει ρε Νίκο....., οτι η εταιρία, με την απόφασή της, θα "δικαιώσει", τον εναν, ή τον άλλον
Αυτοί ειναι δηλ. οι αλάνθαστοι, κι εμείς, οι παρακατιανοί


RE: 1 δραχμη 1883 - nikos11 - 11/03/20 00:57:00

Εντάξει, όχι υποχρεωτικά ρε Στέλιο, το έχουμε πει ότι κάνουν και αυτοί λάθη, αλλά κατά τεκμήριο. Όσες πιθανότητες υπάρχουν να κάνουν με αυτή λάθος άλλες τόσες πιθανότητες υπάρχουν να έχει γίνει λάθος με την xf45 ή κάθε άλλο νόμισμα.
Από τη στιγμή που η τάση είναι αυτή, πρέπει να την λαμβάνουμε υπόψη. Δεν λέω βέβαια να πάθουμε και λοβοτομή και να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.