Συλλεκτικό Στέκι
Ελληνικη σημαια - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Αντίκες (https://syllektiko-steki.gr/forum-70.html)
+--- Νήμα: Ελληνικη σημαια (/thread-3819.html)



Ελληνικη σημαια - pipiss - 10/03/20 14:11:06

Καλησπερα, θα ηθελα μια εκτιμηση για την σπουδαιοτητα και σπανιοτητα για το κειμηλιο του προπαππου μου. Είναι του 1896 και το εφερε ο προπαππους μου ως προσφυγας από την Περισταση - Μυριοφυτου( χωριο κοντα στην Κωνσταντινουπολη).


RE: Ελληνικη σημαια - rubirosa - 11/03/20 22:43:31

Σπύρο δείχνει ότι είναι ραφτή εποχής,όμως εκτός  απ'αυτό που γράφεις  τι άλλο  μπορεί να το τεκμηριώσει;


RE: Ελληνικη σημαια - pipiss - 13/03/20 11:59:41

Ναι εχουμε και το πανω μερος του κονταριου. Εχουμε 2 φωτογραφιες, η μια είναι του 1920 όταν ο Ελληνικος  Στρατος μπηκε στην Περισταση και ολοι βγηκαν στην πλατεια με τις σημαιες (εκει φαινεται και ο προπάππους μου) και μια του 1907 όταν μαζι με τον ηθοποιο Λογοθετιδη(διπλανα σπιτια- Περισταση) και αλλοι Περιστασιωτες ηρθαν στην Αθηνα(αναμνηστικη φωτογραφια). Όταν ανεβω στην Κερκυρα θα τις εμφανισω.


RE: Ελληνικη σημαια - μαρκος - 17/03/20 22:09:26

Σπυρο εχεις σκεφτει ποτε το ενδεχομενο να πραγματοποιησεις μια εκθεση με ολα αυτα τα ιστορικα που ανηκαν στον προπαππου σου;;


RE: Ελληνικη σημαια - pipiss - 19/03/20 08:54:57

Μας το εχουν πει πολλοι  Smile Smile ... Όλα τα οφειλω στην γιαγια μου (εγω-μανα μου - γιαγια μου - κ.τ.λ.)γιατι χαρη σε αυτην υπαρχουν όλα αυτά και στην μανα μου για τις πληροφοριες!!
  Τυχαια βγηκαν στην επιφανεια όλα αυτά,γυρω στο 2016, όταν αρχισαν στην γειτονια μας οι επισκεψεις καποιων "υπαλληλων της ΔΕΗ". Τοτε ένα κειμηλιο που εχω(όλα τα αλλα είναι στην Κερκυρα) από περιεργεια ρωτησα την μανα μου "Ρε συ μανα,απο που είναι και είναι καπου καταγεγραμενο?". Όταν μου ειπε "ΑΜΙΣΟ (Σαμψουντα) και μονο από οι οικογενειας μας γνωριζει" τοτε ειπα "Ωπα, κατσε να βγαλω μια αδεια κυριοτητας ετσι ώστε και αν κλαπει να είναι γνωστο στην Εφορεια Αρχαιοτητων".
  Απο το 2016 μεχρι το 2018, ταλαιπωρηθηκα παρα πολύ για να βγαλω την αδεια κυριοτητας ετσι ώστε ειπα τα υπολοιπα καποια στιγμη στο μελλον θα δω τι θα κανω. Και λεω ΕΓΩ γιατι  ολο το σοι μας(μεγαλο) για διαφορους λογους δεν ασχολείται. Ταλαιπωρηθηκα παρα πολύ (Αρχαιολογικο Μουσειο Ακροπόλεως - Βυζαντινο Μουσειο - Εφορεια Αρχαιοτητων Πειραια - Πανποντιακη Ομοσπονδια) για έναν λογο!! Ολοι ελεγαν μας λες ψεματα, μας κανεις πλακα ,δεν είναι δυνατον μετα από 100 χρονια(1919-1920 γενοκτονια των Ποντιων). 
  Δεν φανταζομουν και εγω ότι είναι ετσι τα πραγματα αλλα όταν τους εμφανισα (τεκμηριωμένα) στοιχεια για την αληθεια των λεγομενων μου τοτε μετα το ΣΟΚ που επαθαν τα πραγματα κυλησαν γρηγορα…. Και αδεια κυριοτητας εβγαλα και περασε από την Πανποντιακη Ομοσπονδια το 2017 η "προσωπικη μαρτυρια" για την εκκλησια της ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ στην ΑΜΙΣΟ - ΠΟΝΤΟ. 
  Αυτο με κουρασε παρα πολύ αλλα ησυχασα ότι καταγραφηκε και σαν ΜΑΡΤΥΡΙΑ και σαν αντικειμενο (ΕΙΚΟΝΑ).
  Στο μελλον θα δουμε...


RE: Ελληνικη σημαια - Nikos xas - 12/04/20 01:00:47

(13/03/20 11:59:41)pipiss Έγραψε:  Ναι εχουμε και το πανω μερος του κονταριου. Εχουμε 2 φωτογραφιες, η μια είναι του 1920 όταν ο Ελληνικος  Στρατος μπηκε στην Περισταση και ολοι βγηκαν στην πλατεια με τις σημαιες (εκει φαινεται και ο προπάππους μου) και μια του 1907 όταν μαζι με τον ηθοποιο Λογοθετιδη(διπλανα σπιτια- Περισταση) και αλλοι Περιστασιωτες ηρθαν στην Αθηνα(αναμνηστικη φωτογραφια). Όταν ανεβω στην Κερκυρα θα τις εμφανισω.

Ο παππούς  μου ηταν απο περίσταση. Μπορεί  να βγουμε και συγγενείς.


RE: Ελληνικη σημαια - pipiss - 12/04/20 06:34:15

Γεια σου Νικο. Ο προπαππους μου λεγοταν Διαμαντης Τσιτσιλικος ενω η γιαγια μου(η κορη του) ,λεγοταν Βασιλοπουλα. Την χασαμε πριν 2 χρονια. Εχω αποκλειστει στην Αθηνα για αυτο δεν μπορω να σας δειξω τις φωτογραφιες που εχουμε. Ανεβασα 2 φωτογραφιες απο το αρχειο του Συλλογου της Περιστασης, οταν ο Ελληνικος Στρατος μπηκε το 1922 στην Περισταση και βγηκαν οι κατοικοι στους δρομους με τις Ελληνικες σημαιες.


RE: Ελληνικη σημαια - Nikos xas - 12/04/20 22:59:49

(12/04/20 06:34:15)pipiss Έγραψε:  Γεια σου Νικο. Ο προπαππους μου λεγοταν Διαμαντης Τσιτσιλικος ενω η γιαγια μου(η κορη του) ,λεγοταν Βασιλοπουλα. Την χασαμε πριν 2 χρονια. Εχω αποκλειστει στην Αθηνα για αυτο δεν μπορω να σας δειξω τις φωτογραφιες που εχουμε. Ανεβασα 2 φωτογραφιες απο το αρχειο του Συλλογου της Περιστασης, οταν ο Ελληνικος Στρατος μπηκε το 1922 στην Περισταση και βγηκαν οι κατοικοι στους δρομους με τις Ελληνικες σημαιες.

Ο παππούς  μου λεγόταν  Δημήτρης  Ελλης απο την περισταση και άλλαξε  το όνομα  του σε Χασαπης γιατι χτύπησε  ενα Εβραίο που χτυπουσε ενα παιδακι και πήγε  με τα πόδια  Ρουμανία  απο εκεί με ενα καράβι  Ιταλία  και μετά  Ελλάδα . Οι Τούρκοι  ακόμα  τον ψάχνουν .