Συλλεκτικό Στέκι
Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 (/thread-3840.html)



Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - Nonos - 26/03/20 09:39:44

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία ενημερώνουν ότι οι περιορισμοί που επιβάλλονται καθημερινά στις αεροπορικές μεταφορές παγκοσμίως, ως απόρροια της κρίσης που προκαλεί η εξάπλωση του COVID-19, επηρεάζουν και τη μεταφορά ταχυδρομείου.


Επί του παρόντος, αναστέλλεται η αποστολή ταχυδρομικών αντικειμένων, όλων των κατηγοριών, σχεδόν για όλες τις χώρες, εκτός από αυτές που αναφέρονται στον παρακάτω πίνακα, και έως ότου καταστεί διαθέσιμη και επαρκής μεταφορική δυνατότητα. Σημειώνεται, ότι, αντίστοιχα, πολλές χώρες του εξωτερικού έχουν διακόψει την αποστολή ταχυδρομικών αντικειμένων προς την Ελλάδα.

Θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι, παρά τις πρωτοφανείς συνθήκες, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία συνεργάζονται στενά με τους ταχυδρομικούς φορείς του εξωτερικού και εξετάζουν εναλλακτικούς τρόπους μεταφοράς της αλληλογραφίας, όπου υπάρχει δυνατότητα.


Για την άμεση ενημέρωση σας και δεδομένου ότι οι εξελίξεις είναι συνεχείς, ο παρακάτω πίνακας θα ενημερώνεται διαρκώς.


https://www.elta.gr/Εταιρία/ΓραφείοΤύπου/ΤελευταίαΝέα/tabid/750/newsid1177/1885/---------COVID-19/language/el-GR/Default.aspx


RE: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - coll - 05/04/20 18:05:50

Kαλησπερα.
Ο πινακας γραφει οτι γραφει.......


Περιμενω απο Ιταλια αγορα 2 Μαρτη και απο Γαλλια αγορα 25 Μαρτη.......
ΤΙΠΟΤΑ!!

Παλαμβανετε τιποτα εσεις ή εχουν κολησει ολα και θα ψαχνομαστε;; Huh


RE: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - digo - 05/04/20 18:15:19

Άσε που λείπουν οι ΗΠΑ από τη λίστα.....

Κι εγώ περιμένω από Γαλλία, συστημένο, ένα αυτοκινητάκι Citroën DS σε κλίμακα 1:46 είναι, όχι νομισματικό, και σχετικά φτηνό, αλλά έχει εξαφανιστεί και από το tracking, κύριος οιδεν.

Πάντως για όσους τυχον περιμένουν συστημένα που δεν έρχονται, εγώ διαπίστωσα με το tracking number ότι 2 δικά μου πακέτα είχαν φτάσει σε ένα κοντινό κέντρο διανομής, το ένα 32 μέρες πριν το αναζητήσω και το δεύτερο 11 μέρες. Πήγα λοιπόν, μου άνοιξε ένας υπάλληλος ολομόναχος με τσουβάλια και τσουβάλια από γράμματα και πακέτα, του έδωσα τα νούμερα και την διαδρομή τους σύμφωνα με τις οποίες ήταν εκεί, μου ζήτησε να βγω κι αν ήμουν τυχερός ίσως τα έβρισκε.

Αυτό έγινε λίγο πριν επιβληθούν τα μέτρα που ισχύουν σήμερα, Ο λόγος της τεράστιας καθυστέρησης ήταν ένας ολόκληρος μήνας κατά τον οποίο έκαναν απεργία πι διανομείς. Τέλος πάντων, έψαχνε αυτός, εγώ καθόμουν έξω κι ευχόμουν να τα βρει. Κι εκεί έξω που ήμουν,υπήρχαν σωροί από πακέτα κυρίως. Μάλιστα από περιέργεια, είδα ένα από το Αμαζον, το άνοιξα προσεκτικά, είδα μέσα ένα ρολόι ξυπνητήρι και το ξανά έβαλα στην θέση του. Μετά από λίγο, βγήκε ο υπάλληλος που είχε βρει όχι μόνο τα δυο πακέτα μου αλλά κι ένα τρίτο που δεν ήταν καν συστημένο. Στάθηκα τυχερός. Με διαβεβαίωσε ότι όλα θα φτάσουν κάποια στιγμή, απλά χρειάζεται υπομονή ας πούμε. Και μετά ήρθε κι ο κορονοϊος...


RE: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - coll - 05/04/20 19:04:17

Τυχερος σταθηκες αφου ειχαν ελθει.
Τα δικα μου (οσα ειναι συστημενα)δειχνουν να εχουν κολησει εκει που ξεκινησαν
Ασχημα τα πραγματα.........

Εχει αλλος φιλος καθυστερησεις ; Η απεργια των Ελτα εχει ληξει φανταζομαι.........


RE: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - miou - 05/04/20 20:00:32

Ότι είχε σταλεί πριν την απαγόρευση πτήσεων προχωράει κανονικά 
Προχθές που μου έστειλαν συστημενο με tracking number δεν φαίνεται τίποτα έχει κολλήσει στο αεροδρόμιο του εξωτερικού

Όσο για καθυστερήσεις άλλο τίποτα
Προχθες παρέλαβα απλό που είχα αγοράσει από Κίνα προ-κορωνοιου στις 10 Δεκεμβρίου


RE: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - georok - 20/04/20 16:02:21

Πως στέλνω Αμερική απλό φάκελο, έχετε καμιά ιδέα;

 Γιατι στο ebay.com που ειμαι δεν γινοταν αποκλεισμος σε USA και
τώρα μου αγορασαν και πρεπει να τα στείλω.


RE: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - digo - 20/04/20 16:35:19

Κι εγώ πρέπει να στείλω Γιώργο, και μάλιστα ακριβό νόμισμα.

Είχα βάλει όλη τη λίστα χωρών στις οποίες στέλνουν τα ΕΛΤΑ, αλλά παρ’ολ’αυτα ένας Αμερικανός μου έκανε προσφορά, του εξήγησα ότι δεν μπορώ αλλά αυτός επέμεινε ανεβάζοντας κατά 50% την προσφορά του, και δηλώνοντας ότι διατίθεται να περιμένει όσο χρειαστεί!

Κι έχω κι έναν στη Γερμανία, επίσης με ακριβό αντικείμενο. Στον Γερμανό θα στείλω μέσω ΕΛΤΑ courier που με τη σειρά τους θα το στείλουν μέσω Fedex κι έτσι θα φτάσει σίγουρα και γρήγορα, είναι πολλά τα λεφτά για να περιμένω να τελειώσουν όλο τον φορτο που μαζεύτηκε όσο είχαν απεργία και τώρα με τις γιορτές και τις δυσκολίες. Για τον Αμερικανό επίσης θα κοιτάξω αν υπάρχουν courier αεροπλάνα, κι αν υπάρχουν θα τους τα στείλω έτσι.

Υπ’οψιν ότι μιλάμε για €32 το πακέτο απ’οτι μου είπε φίλος, αλλά και στα δυο αντικείμενα αξίζει. Πάω στα ΕΛΤΑ courier, γιατί σαν ιδιώτη η Fedex απ’ευθειας δεν θα δεχόταν.

Αλλιώς, έχω κι εγώ αγοράσει 2-3 από Αμερική αλλά τα έχει ένας φίλος μου, δε με νοιάζει να περιμένω.


ΥΓ: αν αυτό που πούλησες δεν αξίζει κούριερ, τότε πρέπει να του εξηγήσεις κι ίσως να ακυρώσεις την πώληση αν χρειαστεί.


RE: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - georok - 20/04/20 16:54:15

(20/04/20 16:35:19)digo Έγραψε:  Κι εγώ πρέπει να στείλω Γιώργο, και μάλιστα ακριβό νόμισμα.

Είχα βάλει όλη τη λίστα χωρών στις οποίες στέλνουν τα ΕΛΤΑ, αλλά παρ’ολ’αυτα ένας Αμερικανός μου έκανε προσφορά, του εξήγησα ότι δεν μπορώ αλλά αυτός επέμεινε ανεβάζοντας κατά 50% την προσφορά του, και δηλώνοντας ότι διατίθεται να περιμένει όσο χρειαστεί!

 Που τους βρίσκεις ρε Δημήτρη;;  Εμενα όλοι 50% κάτω μου ζητάνε Big Grin Big Grin 
 Απλά ειναι,προφανως και ειναι φτηνά.
 Πριν 2 βδομαδες μου ειχε αγοράσει Αγγλος, του ειπα εχει φύγει το παιδι :Smile Και σε 3 μερες ξαναεβαλαν την Αγγλία στο
μενού των ΕΛΤΑ. Ας ελπίσω τα ίδια και με την Αμερική.


RE: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - Nonos - 20/04/20 17:43:19

(20/04/20 16:02:21)georok Έγραψε:  Πως στέλνω Αμερική απλό φάκελο, έχετε καμιά ιδέα;

 

Περιμένεις.
Εξήγησε στον αγοραστή σου τι συμβαίνει και πως θα υπάρξει καθυστέρηση της αποστολής.


RE: Περιορισμοί στην αποστολή στο εξωτερικό εξαιτίας του COVID-19 - miou - 20/04/20 21:32:42

Αν το στείλεις και αργήσει, αυτός θα ζητήσει και θα πάρει επιστροφή χρημάτων και μετά από καιρό θα πάρει και το αντικείμενο
Γιαυτο αυτήν την περίοδο αναστέλλουμε τις πωλήσεις  Cool