Συλλεκτικό Στέκι
Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Ιόνιοι νήσοι (https://syllektiko-steki.gr/forum-19.html)
+--- Νήμα: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage (/thread-3849.html)

Σελίδες: 1 2 3


Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - digo - 02/04/20 11:29:17

Η σπάνια ποικιλία του προυφ οβολου του 1819 , η WW, από την οποία υπάρχουν ελάχιστα κομμάτια (4-5-6?) και του οποίου η τελευταία πώληση ήταν στον Baldwin’s για ένα κομματι VF-XF που είχε κερδίσει ο συγχωρεμένος συλλέκτης Θόδωρος Πιτιδης , βγαίνει σε λίγες μέρες στο Héritage. Πιστοποιημένο PCGS PR63 BN, είναι από τους καλύτερους η ο καλύτερος επιζών. Ένα κομματι που ξεπερνάει τα €5000-€6000 σε αξία, νομίζω ότι εδώ θα φύγει σε τιμή ευκαιρίας λόγω κορονοϊού και φόβων για δασμούς, αν και για μας τους Έλληνες, το κομματι μπορεί να φέρει ο κύριος Μαθιουδάκης, κατόπιν συνεννόησης μαζί του, του οποίου το κατάστημα είναι η «αντιπροσωπεία» της Héritage στην Αγγλία.

https://coins.ha.com/itm/ionian-islands/ionian-islands-british-administration-proof-obol-1819-pr63-brown-ngc-/a/3083-30431.s


Το κομματι είναι και pedigreed στην David Vice collection, που και τότε έφυγε τζάμπα γιατί δεν βρέθηκαν έστω δυο συλλεκτες που να αναγνωρίσουν την ιδιαιτερότητα  του. Και ίσως γι αυτό, το ίδιο το Héritage έχει βάλει παρά πολύ χαμηλό estimate και δεν έχει δώσει στοιχεία ώστε να εκτιμηθεί η σπανιότητα του.


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - digo - 04/04/20 11:49:26

Συγνώμη για το λάθος: ο κύριος Μαθιουδάκης έχει σταματήσει την συνεργασία του με το Héritage φυσικά, αλλά το γραφείο της εταιρείας στο Λονδίνο εξακολουθεί να λειτουργεί και να αναλαμβάνει εισαγωγές στην Ευρώπη ,κερδισμένων λοτων από Ευρωπαίους συλλεκτες χωρίς δασμούς.


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - nikos11 - 05/04/20 00:22:35

Το νόμισμα αυτό είναι πραγματικά σπάνιο, όπως τα γράφεις είναι Δημήτρη! Όσο για το Νίκο Μαθιουδάκη, ναι, νομίζω έχει καιρό που σταμάτησε τη συνεργασία με Heritage, χωρίς βεβαίως να απομακρυνθεί από το αντικείμενο εξ όσων έχω ακούσει.


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - orfeas - 05/04/20 08:23:49

Ο οβολός 1819 με το WW ανάγλυφο στο έξεργο, είναι πράγματι ένα πολύ σπάνιο κομμάτι. 
Εχει κοπεί με διαφορετικές μήτρες από αυτές του κομματιού κυκλοφορίας.
Είναι γνωστό πριν από το 1960 που αναφέρεται στον Pridmore και πολλοί το θεωρούν δοκίμιο.

Στις αρχές του 2000 αν θυμάμαι καλά, σε μια συνάντησή μου με τον GEG και τον Πιτίδη, διαπιστώσαμε ότι είχαμε στις συλλογές μας : 1 κομμάτι ο Πιτίδης, 2 κομμάτια ο Γιώργος και 2 κομμάτια εγώ.
Ετσι νομίζω (με πολλές επιφυλάξεις) ότι θα πρέπει να υπάρχουν γύρω στα 10 κομμάτια.

Το τελευταίο που εμφανίστηκε σε δημοπρασία, ήταν το 2014 στην ΠΝΕ. 
Από ότι θυμάμαι τέτοιο κομμάτι είχε βγεί και πιο πριν στον Καραμήτσο, στην ΠΝΕ και στην Συλλεκτική Αθηνών.

Περισσότερα την άλλη εβδομάδα (αφού δω και το αρχείο μου)

ορφεας


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - lealicoins - 05/04/20 16:16:11

Καλησπερα και συγγνωμη για το off topic, μιας και αναφερθηκατε στο heritage auctions, αν γνωριζει καποιος απο δημοπρασιες απο το συγκεκριμενο και εχει προσωπικη εμπειρια απο αυτο το site να του στειλω pm για καποιες αποριες. 

Πανεμορφο το proof

Ευχαριστω πολυ!


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - digo - 05/04/20 18:34:12

(05/04/20 16:16:11)lealicoins Έγραψε:  Καλησπερα και συγγνωμη για το off topic, μιας και αναφερθηκατε στο heritage auctions, αν γνωριζει καποιος απο δημοπρασιες απο το συγκεκριμενο και εχει προσωπικη εμπειρια απο αυτο το site να του στειλω pm για καποιες αποριες. 

Πανεμορφο το proof

Ευχαριστω πολυ!

Μπορεις να μου στείλεις ο,τι θέλεις σε ΠΜ. Έχω και αγοράσει και πουλήσει μέσω του συγκεκριμένου οίκου και μάλιστα πολλές φορές. Μόνο που ίσως αργήσω να δω το μήνυμα κανα δυο μέρες γιατί δεν έρχονται ειδοποιήσεις πια, η πλατφόρμα είναι κανονικά για απόσυρση, αλλά... Rolleyes

Ορφέα σ’ευχαριστουμε για ο,τι μας ειπες. Εάν αυτή την συνάντηση την κάνατε το 2000, τότε ο Θ.Π. ίσως αγόρασε και δεύτερο, όχι καμία σπέσιαλ κατάσταση, προς το ψιλό χρεπι θα το κατηγοριοποιουσα εγώ, σε μια πολύ χαρακτηριστική θήκη των δημοπρασιών του Baldwin’s 4-5 χρόνια πριν κλείσει. Η μπορεί να πούλησε και ξαναγορασε ο ίδιος το δικό του, η αλλα τέτοια Πιτιδεια τεχνάσματα, θεός σχωρεστον. Big Grin


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - nikos11 - 05/04/20 21:57:03

Περιμένοντας τον Ορφέα να μοιραστεί για άλλη μία φορά τις γνώσεις του Smile , κοίταζα τα population reports των δύο μεγαλύτερων εταιρειών, βλέπω να υπάρχουν μόνο 3 πιστοποιημένα στην NGC και κανένα στην PCGS. 


Τα δύο είναι PR63 και το ένα PR65.


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - orfeas - 07/04/20 11:13:51

Δημήτρη,
 
η συνάντηση εκείνη το 2000 (συν-πλην ένα χρόνο), έγινε για ανταλλαγή απόψεων, μήπως λύσουμε καμμιά απορία από τις πολλές που είχαμε σχετικά με αυτά τα νομίσματα (από που τα βρήκαμε, αν έχουμε άλλα υπ’ οψν μας,  κλπ. κλπ). Αφού έδειξε ο καθένας τα δικά του, ο Θόδωρος δεν ήθελε να τα φωτογραφήσουμε ούτε να πεί ο καθένας την προέλευσή τους. Ετσι δεν λύθηκε καμμιά απορία μας, εκτός της σιγουριάς ότι υπήρχαν τουλάχιστον 5 κομμάτια. Βάλαμε τα κομμάτια στην τσέπη μας και συνεχίσαμε τα ουζάκια μας συζητώντας για άλλα νομισματικά.
 
Τα 2 κομμάτια του, τα είχε ο Γιώργος μέχρι τον θάνατό του, το 2010. Τα δικά μου 2 κομμάτια υπάρχουν ακόμη στην συλλογή μου.
 
Εγώ ήλπιζα να βρώ κάποιο, από 2 δημοπρασίες, που δεν ήξερα που πήγαν.
Η μία από αυτές ήταν η δημοπρασία του 1981 που είχε βγεί το κομμάτι που είχε ο Pridmore  στο βιβλίο του ( 1960) με αρ 19 C αλλά χωρίς φωτό. Δυστυχώς ούτε στην δημοπρασία υπήρχε φωτό και έχω μείνει ακόμη με την απορία.
Το κομμάτι αυτό, ας το ονομάσουμε Α, ξεκίνησε με estimated 250-300 GBP και έκλεισε στα 500 GBP.
 
Το 2004 βγήκε στον Καραμήτσο ένα κομμάτι με εκκίνηση 33.000 ε αλλά νομίζω ότι δεν χτυπήθηκε. Η φωτό δεν ήταν καλή και δεν μπόρεσα έκτοτε να το ταυτίσω με κάποιο άλλο.
 
Το 2006 βγήκε στον Spink άλλο κομμάτι (ας το ονομάσουμε Β ) με  est 400-600 GBP και πουλήθηκε 4.000 GBP. To κομμάτι Β το αγόρασε σίγουρα ο Θόδωρος και δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το κομμάτι Α ούτε αν μεσολάβησε κάτι άλλο.
Το κομμάτι αυτό Β , έκτοτε βγήκε το 2007 στην ΠΝΕ, το 2011 στην Συλλεκτική Αθηνών και το 2014 ξαναβγήκε στην ΠΝΕ.
 
Και για να μην τα μπερδεύουμε :
Στον Baldwin τo 2009 βγήκε άλλο κομμάτι, αλλά δεν ξέρω αν το είχε πάρει ο Θόδωρος.
 
Ανεξάρτητα με τα παραπάνω πρόκειται για ένα σπανιότατο κομμάτι.
Τελικά τα υπολογίζω το πολύ σε 10 τεμ.
 
Και όπως λέει ο Digo, αν βρεθούν 2-3 συλλέκτες που γνωρίζουν την ιδιαιτερότητά του . . . . οι τιμές πάνε στα ύψη
 
Αυτά για τώρα
ορφεας


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - STEL2 - 07/04/20 13:54:44

Το WW, αναφέρεται στο οτι κόπηκε για τον William Wyon, σύμφωνα με τον Heritage, ο οποιος απ' οτι βρήκα στην wikipedia, διορίστηκε βοηθός χαράκτη στο νομ/πείο του Μπέρμπιγχαμ....Γιατί ομως αφου ειναι patern, ο Ηeritage, το αναφέρει σαν variety ?

https://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/William_Wyon&prev=search


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - orfeas - 07/04/20 14:28:18

(07/04/20 13:54:44)STEL2 Έγραψε:  Το WW, αναφέρεται στο οτι κόπηκε για τον William Wyon, σύμφωνα με τον Heritage, ο οποιος απ' οτι βρήκα στην wikipedia, διορίστηκε βοηθός χαράκτη στο νομ/πείο του Μπέρμπιγχαμ....Γιατί ομως αφου ειναι patern, ο Ηeritage, το αναφέρει σαν variety ?

https://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/William_Wyon&prev=search

Στέλιο μου, επειδή δεν υπάρχουν στοιχεία, στο post μου έχω υπογραμμισμένο "πολλοί το θεωρούν δοκίμιο" (Spink, Baldwin)
Kάποιοι άλλοι το θεωρούν "μάλλον restrike" και η Heritage το γράφει "variety"

Χωρίς στοιχεία, ότι νομίζει ο καθένας γράφει, που να ξέρω εγώ  Smile Smile  Διάλεξε και πάρε  Smile Wink 

ορφεας