Συλλεκτικό Στέκι
Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Ιόνιοι νήσοι (https://syllektiko-steki.gr/forum-19.html)
+--- Νήμα: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage (/thread-3849.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - coll - 07/04/20 15:04:04

(07/04/20 13:54:44)STEL2 Έγραψε:  Το WW, αναφέρεται στο οτι κόπηκε για τον William Wyon, σύμφωνα με τον Heritage, ο οποιος απ' οτι βρήκα στην wikipedia, διορίστηκε βοηθός χαράκτη στο νομ/πείο του Μπέρμπιγχαμ....Γιατί ομως αφου ειναι patern, ο Ηeritage, το αναφέρει σαν variety ?

https://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/William_Wyon&prev=search

Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο!
Αξιος ο βοηθος!!!  Big Grin


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - orfeas - 07/04/20 18:34:22

(07/04/20 15:04:04)coll Έγραψε:  
(07/04/20 13:54:44)STEL2 Έγραψε:  Το WW, αναφέρεται στο οτι κόπηκε για τον William Wyon, σύμφωνα με τον Heritage, ο οποιος απ' οτι βρήκα στην wikipedia, διορίστηκε βοηθός χαράκτη στο νομ/πείο του Μπέρμπιγχαμ....Γιατί ομως αφου ειναι patern, ο Ηeritage, το αναφέρει σαν variety ?

https://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/William_Wyon&prev=search

Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο!
Αξιος ο βοηθος!!!  Big Grin


Μια μικρή διόρθωση : ΔΕΝ κόπηκε για τον William Wyon. O W.W. ήταν ο χαράκτης αυτών των νομισμάτων

ορφεας


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - STEL2 - 07/04/20 19:57:57

Εντάξει Ορφέα, μια χαρά το γράφεις, αφού μάλλον ειναι οπως το λές (χωρίς στοιχεία). Απλά το είπα σε συνδιασμό και με τον Krause, που το κατατάσει στα δοκίμια....Εγώ δεν ξέρω...., ούτε καν ήξερα την υπαρξή του. Απλά, μου κίνησε την περιέργεια, αυτά τα "WW", για αυτό το εψαξα


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - STEL2 - 07/04/20 20:01:05

(07/04/20 18:34:22)orfeas Έγραψε:  
(07/04/20 15:04:04)coll Έγραψε:  
(07/04/20 13:54:44)STEL2 Έγραψε:  Το WW, αναφέρεται στο οτι κόπηκε για τον William Wyon, σύμφωνα με τον Heritage, ο οποιος απ' οτι βρήκα στην wikipedia, διορίστηκε βοηθός χαράκτη στο νομ/πείο του Μπέρμπιγχαμ....Γιατί ομως αφου ειναι patern, ο Ηeritage, το αναφέρει σαν variety ?

https://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/William_Wyon&prev=search

Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο!
Αξιος ο βοηθος!!!  Big Grin


Μια μικρή διόρθωση : ΔΕΝ κόπηκε για τον William Wyon. O W.W. ήταν ο χαράκτης αυτών των νομισμάτων

ορφεας

Σύμφωνα με την wikpedia, το 1816, εγινε βοηθός χαράκτη, και το 1828, χαράκτης....Αν ειναι ετσι, τότε μάλλον ειναι restrike


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - orfeas - 08/04/20 10:46:50

(07/04/20 20:01:05)STEL2 Έγραψε:  
(07/04/20 18:34:22)orfeas Έγραψε:  
(07/04/20 15:04:04)coll Έγραψε:  
(07/04/20 13:54:44)STEL2 Έγραψε:  Το WW, αναφέρεται στο οτι κόπηκε για τον William Wyon, σύμφωνα με τον Heritage, ο οποιος απ' οτι βρήκα στην wikipedia, διορίστηκε βοηθός χαράκτη στο νομ/πείο του Μπέρμπιγχαμ....Γιατί ομως αφου ειναι patern, ο Ηeritage, το αναφέρει σαν variety ?

https://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/William_Wyon&prev=search

Δεν το ειχα ξανακουσει αυτο!
Αξιος ο βοηθος!!!  Big Grin


Μια μικρή διόρθωση : ΔΕΝ κόπηκε για τον William Wyon. O W.W. ήταν ο χαράκτης αυτών των νομισμάτων

ορφεας

Σύμφωνα με την wikpedia, το 1816, εγινε βοηθός χαράκτη, και το 1828, χαράκτης....Αν ειναι ετσι, τότε μάλλον ειναι restrike

Αγαπητέ Στέλιο, η ανταλλαγή απόψεων μεταξύ μας ήταν πάντοτε καλοπροαίρετη και ως εκ τούτου εποικοδομητική. Ξεκαθάριζαν κάποια θέματα και απορίες.
 
Γράφεις : Σύμφωνα με την wikpedia, το 1816, εγινε βοηθός χαράκτη, και το 1828, χαράκτης....Αν ειναι ετσι, τότε μάλλον ειναι restrike
 
Δηλ (αν κατάλαβα καλά), θεωρείς ότι, αφού ο William Wyon ήταν βοηθός χαράκτη το 1816, μέχρι το 1828 που έγινε χαράκτης, δεν μπορούσε να βάζει τα αρχικά του W ή WW και επομένως έχουμε (later) restrike.
Εάν ήταν έτσι, τότε με την ίδια λογική, όλα τα εκατομμύρια Ιονικά (1/2 οβ, 1 οβ, και 2 οβ των ετών 1819-20) καθώς και πλήθος αγγλικών που φέρουν τα αρχικά W ή WW θα πρέπει και αυτά να τα θεωρήσουμε later restrike.
 
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Λείπουν κάποιες λεπτομέρειες.
Ο W.W. από μικρός ακολούθησε την οικογενειακή παράδοση και ξεκίνησε την χαρακτική. Ηταν ένα μεγάλο ταλέντο που είχε κερδίσει αρκετά βραβεία μέχρι το 1816 που πήγε στο Royal Mint σαν βοηθός χαράκτη.
Λεπτομέρεια : Τον ίδιο χρόνο 1816, κατόπιν διαγωνισμού, αναγορευτηκε Δεύτερος Χαράκτης (Second Engraver) του Royal mint και έτσι είχε το δικαίωμα να βάζει τα αρχικά του στις μήτρες που έφτιαχνε. (Αργότερα το 1828 έγινε Chief Engraver)
 
Τον χαρακτηρισμό later restrike τον έχω συναντήσει για πρώτη φορά στην δημοπρασία του 1981 (δυστυχώς χωρίς φωτο). Εκεί στην περιγραφή αναφέρει ότι υπάρχουν ίχνη σκουριάς και σβυσίματος του οriginal W (δηλ στην επάνω γραμμή του εξέργου, κάτω από την Britania).
Αυτό όμως τo original W το έχουν μόνο τα νομίσματα κανονικής κυκλοφορίας, τα οποία όπως έχω γράψει σε προηγούμενο post μου έχουν κοπεί από άλλες διαφορετικές μήτρες
 
Τι έγινε εδώ με αυτό το κομμάτι ? ? (Ααχ αυτή η φωτό που δεν έχουμε . . .)
 
Α) Εάν το κομμάτι αυτό ήταν από τις μήτρες κυκλοφορίας, τότε ισχύει το σβύσιμο του W και η προσθήκη στο έξεργο, οπότε είχαν μπροστά τους πλαστό νόμισμα
Β) Εάν το κομμάτι ήταν από τις μήτρες του δοκιμίου, εκεί δεν υπήρχε W στην γραμμή, αλλά WW στο έξεργο και επομένως πρόκειται για ταλαιπωρημένο δοκίμιο (για τα περι ιχνών σβυσίματος του W, μάλλον έκαναν πουλάκα τα μάτια τους)
 
Τελικά νομίζω ότι μάλλον ισχύει το Β) και αυτό το κομμάτι μένει σε εκκρεμότητα μέχρι να βρούμε σίγουρη φωτό.
 Πάντως θεωρώ ότι σε καμμιά περίπτωση δεν έχουμε Later restrike. Αλλωστε έκτοτε την εκδοχή του restrike την υποστήριξαν χωρίς κανένα επιπλέον στοιχείο, ελάχιστοι που την αντέγραψαν 

ορφεας
 


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - STEL2 - 08/04/20 12:55:07

(08/04/20 10:46:50)orfeas Έγραψε:  Λεπτομέρεια : Τον ίδιο χρόνο 1816, κατόπιν διαγωνισμού, αναγορευτηκε Δεύτερος Χαράκτης (Second Engraver) του Royal mint και έτσι είχε το δικαίωμα να βάζει τα αρχικά του στις μήτρες που έφτιαχνε. (Αργότερα το 1828 έγινε Chief Engraver)
 

Αυτό ειναι μια λεπτομέρεια, που δεν μου πέρασε καθόλου απ' το μυαλό, αλλά με καλύπτει 100%


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - digo - 08/04/20 17:53:17

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που άκουσα γενικώς, ευχαριστώ και τον Ορφέα όπως πάντα, και τον Στέλιο, και τον Νίκο [ώστε υπάρχει και PR65 Νικο;], και όλους όσους συνεισέφεραν σε μια νομισματική συζήτηση που είχαμε να κάνουμε καιρό.


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - nikos11 - 08/04/20 19:08:47

Υπάρχει και PR65 Δημήτρη, χωρίς βεβαίως αυτό να μειώνει τη σπανιότητα και την αξία (έτσι πιστεύω) του δημοπρατούμενου PR63 με pedigree.

Όταν με το καλό αποκατασταθεί η κυκλοφορία, πιστεύω ότι με τη βοήθεια καλών φίλων να μπορέσουμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες των διαφορετικών οβολών για να μπορέσουμε να δούμε και τις διαφορές στις μήτρες που αναφέρει ο Ορφέας παραπάνω.


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - orfeas - 09/04/20 07:29:51

Δημήτρη και Νίκο,
 
Με την διαδικασία Proof κόπηκαν όλα τα νομίσματα 1 και 2 οβ του 1819 με medal strike. Επίσης proof κόπηκαν και κάμποσα με coin strike. Iσως και να άφησαν τις μήτρες των proof μέχρι όσο πήγαιναν.
Oι μήτρες όλων αυτών δεν είχαν διαφορές μεταξύ τους
 
Τα  1 οβ για τα δοκίμια, κόπηκαν με την διαδικασία proof και medal strike
Οι μήτρες είναι διαφορετικές από τις προηγούμενες
 
Όλα αυτά τα χρόνια έχω φωτο για 7 διαφορετικά κομμάτια δοκιμίων, συμπεριλαμβανομένων των δικών μου και του GEG.
Δεν συμπεριλαμβάνονται το κομματια της δημοπρασίας 1981 και του Θόδωρου της συναντήσεως μας το 2000. Πιθανον να είναι κάποια από τα 7, πιθανόν να είναι και διαφορετικά
 
Nικος @  Υπάρχει και PR65 Δημήτρη, χωρίς βεβαίως αυτό να μειώνει τη σπανιότητα και την αξία (έτσι πιστεύω) του δημοπρατούμενου PR63 με pedigree.
 
Εχω κάποιες απορίες-σκέψεις-ερωτηματικά κλπ
~ Το ίδιο κομμάτι βγήκε πάλι στην Heritage τo 2016 με υψηλότερη εκκίνηση και πουλήθηκε 2.200 + fees (που την θεωρώ χαμηλή). Tώρα βγαίνει χαμηλότερα ???
~ PR63. To PR ok ισχύει λόγω medal strike. Για το 63 έχω κάποια αμφιβολία (από την φωτό)
~ Από την συλλογή David Vice. Δεν τον γνωρίζω. Μήπως έχει κάποια σχέση με τον David Mayfield που είναι Vice President της Heritage ? ?
 
Από όλα όσα έχουν γραφτεί το θεωρώ ένα πάρα πολύ σπάνιο κομμάτι.
 
Νίκος @  Όταν με το καλό αποκατασταθεί η κυκλοφορία, πιστεύω ότι με τη βοήθεια καλών φίλων να μπορέσουμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες των διαφορετικών οβολών για να μπορέσουμε να δούμε και τις διαφορές στις μήτρες που αναφέρει ο Ορφέας παραπάνω.
Νίκο μου, δεν χρειάζεται να περιμένεις την αποκατάσταση της κυκλοφορίας. Πάρε την φωτό του δημοπρατούμενου, βάλε την δίπλα στην φωτό ενός κυκλοφορίας και θα δείς αμέσως τις διαφορές στις μήτρες
 
ορφεας


RE: Σπάνιο Ιονικο στη δημοπρασία του Central States, Heritage - digo - 09/04/20 15:08:14

Ορφέα μου, να προσπαθήσω να σου απαντήσω σε ότι γνωρίζω εγώ. Ναι το ίδιο κομματι είχε βγει και τότε στο Heritage και είχε πουληθεί πάμφθηνα, γιατί δεν ενδιαφέρθηκαν δυο πιο εξειδικευμένοι συλλεκτες να το αποκτήσουν κι έτσι υποθέτω ότι οποίος το πήρε, το έκανε μάλλον για μια γρήγορη και επικερδή μεταπώληση.

Η «ασχετοσύνη» τους, αλλά και η αδιαφορία του μεγάλου οίκου να ανταποκριθεί στις συγκεκριμένες ανάγκες ενός μικρού καταθέτη, φαίνεται κι απ’το γεγονός ότι στα συγκρίσιμα βάζουν απλά Ιονικο του 1819 , σε PR64 etc λες και μπορούμε να συγκρίνουμε φασόλια με χαβιάρι.

Ούτε κι εγώ γνωρίζω τον συλλέκτη που αναφέρει το σλαμπ, αλλά μπορεί να είναι γνωστός στους Αμερικανούς ,για τελείως διαφορετικά νομίσματα που είχε. Σίγουρα δεν είναι ο αντιπρόεδρος της Héritage. Smile

(Κι ο Eliasberg ήταν γνωστός, όχι βέβαια για τα ξένα (μη Αμερικανικά) κομμάτια του, αλλά για την απίστευτη πληρότητα και ποιότητα της Αμερικανικής του συλλογής, όπου αν δεν απατώμαι είχε όλα τα Αμερικανικά νομίσματα όλων των ημερομηνιών, νομισματοκοπείων, μετάλλων κλπ. Κάτι τέτοιο βέβαια γίνεται μόνο με αγορά άλλων συλλογων, που έκανε πολλές όπως αυτή του John Hopkins. Αυτό το όνομα όμως βοήθησε και την πώληση των ξένων νομισματων του σε τιμές υψηλότερες της πραγματικής τους αξίας)

Άποψη μου είναι, ανεξάρτητα από τον ξαφνικό πανικό και δυσκολία στην ταχυδρόμηση που έχει προκαλέσει ο COVID 19 , ότι το κομματι θα ήταν more suitable (πιο κατάλληλο) για πώληση σε Αγγλικό οίκο, όπως DNW (Dix Noonan Webb) η ο SPINK, και ίσως αυτός ήταν κι ο λόγος που ανέβασα το θέμα, ώστε να γίνει το κομματι αντιληπτό απ´οσους περισσότερους Έλληνες συλλεκτες είναι δυνατόν . Οι οποίοι ας μην ξεχνούν την δυνατότητα αποστολής του στην Αγγλία δωρεαν και ατελώς, μέσω Héritage κι από κει εδώ.

Τώρα για το grading κλπ, τι μπορώ να γνωρίζω εγώ παραπάνω από τους Αμερικανούς θεούς του grading?  Smile Αλλά και η είδηση ότι ένα από τα μόλις 10 κομμάτια έχει πιστοποιηθεί ως PR65 είναι κάτι που με ενδιαφέρει και ένα νόμισμα που κατ’εμε, λόγω σπανιότητας και σούπερ κατάστασης ίσως να ξεπέρναγε και τα €10000 σε αξία, γι αυτό και κοστολόγησα αυτό στην δημοπρασία γύρω στα €5000-€6000, το οποίο όμως βγαίνει και χωρίς ρεζέρβα. Τώρα αν ζητάς κάτι ακόμη, ίσως κάποιο άλλο μέλος να μπορεί να σε εξυπηρετήσει.