Συλλεκτικό Στέκι
Proof bs BU - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Proof bs BU (/thread-3863.html)

Σελίδες: 1 2


Proof bs BU - Halaros - 06/04/20 20:58:09

Μελετώντας και τα sovereign έβλεπα τος μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των proof και των ακυκλοφορητων λιρών (ίδιου έτους).
Αν και βλέπω ότι οι τιμές έκδοσης των proof είναι πολύ υψηλές και μετά δύσκολα φτάνεις να πάρεις ακόμη και τα λεφτά σου αν χρειαστεί να τις πουλήσει (συζητώντας με αλλά μέλη). Στο εξωτερικό βέβαια διατηρούν υψηλές τιμές.
Δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σας.
Συμφωνώ ότι τα νομισματα τα συλλέγουμε για εμάς αλλά όλοι έχουμε και στο πίσω μέρος του ναύλου μας αν πρέπει να τα ρευστοποιήσουμε το γίνεται.


RE: Proof bs BU - digo - 06/04/20 21:13:37

Εάν μιλάς για Βρεταννικα προυφ χρυσά πχ, των τελευταίων δεκαετιών, δλδ από το 1980 και μέχρι σήμερα με κάποιες εξαιρέσεις την τελευταία δεκαετία, προυφ, ξεπρουφ, όλα τα σφάζουμε με το γραμμάριο εδώ. Rolleyes

Ποσο έχει η κασετίνα; 40+16+8+4 = 68 γραμμάρια, μείον τις προσμείξεις, ισον στο περίπου 61 γραμμάρια επι τόσο το γραμμάριο ισον τόσο, και σου κάνουμε δώρο και την κασετίνα. WinkΠιο φτηνά είναι εδώ τα πεντόλιρα παρά στην Αγγλία, εμένα αυτό μου λέει η εμπειρία μου.

Αν όμως μιλάς για 1887,1893,1902 η 1911, και 1937, έτη ενθρόνισης μοναρχων πλην των δυο πρώτων που είναι της βασίλισσας Βικτωριας, εκεί τα προυφ που είναι και ελάχιστα έχουν τριπλή και πενταπλή αξία από τις κανονικές κοπές. Γενικα πάντως, όταν κι εφόσον επεκταθείς προς τις προηγούμενες χρονιές, προσπάθησε να παίρνεις (συλλεκτικές) λίρες πχ, στις καλύτερες καταστάσεις που μπορεις να τις βρεις και να τις πληρώσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα Ελληνικά νομίσματα (σχετικά με την ποιότητα που καλό είναι να υπάρχει σε μια συλλογή) και για όλα τα συλλεκτικά.


RE: Proof bs BU - Halaros - 06/04/20 21:54:12

Πολύ εύστοχη απάντηση, μιλάω για τις σύγχρονες και είναι όπως τα περιγράφεις από Ότο έχω δει.


RE: Proof bs BU - nikos11 - 06/04/20 21:58:16

Εξαρτάται πού θα πας να τα πουλήσεις. Αν πας στην ΤτΕ, τέτοιου είδους διάκριση δεν υπάρχει στο Δελτίου τιμών. Αν πας σε μαγαζί "We buy gold" κατά 99% ότι και να είναι με το γραμμάριο και παρακάτω... Αν απευθυνθείς σε συλλέκτη έχεις καλύτερες πιθανότητες. Γενικά πάντως στην Ελλάδα δύσκολα θα πάρεις πίσω την υπεραξία.


Εκτός Ελλάδας έχεις σαφώς καλύτερες πιθανότητες να πάρεις πίσω κάτι καλύτερο. Λάβε υπ' όψη σου και αυτά που σου γράφει ο Δημήτρης και πορεύσου ανάλογα.


RE: Proof bs BU - Halaros - 06/04/20 22:05:17

Αυτό είναι ένα ελληνικό φαινόμενο όχι μόνο στα χρυσά νομισματα αλλά και σε κάποιος άλλους τομείς πχ φωτογραφικά . Τα μεταχειρισμένα στην Ελλάδα πωλούνται πολύ πιο φτηνά από ότι στο εξωτερικό άσχετα αν στις τιμές των και καινούριων είμαστε πιο ακριβοί.


RE: Proof bs BU - Halaros - 09/04/20 21:31:29

Πάντως δεν είναι εκπληκτικό ότι οι Άγγλοι προσπαθούν κάθε χρόνια να κάνουν την κάθε έκδοση μοναδική
Πχ 100 χρόνια από τη γέννηση της Ελισαβετ βάζουμε ένα Μονόγραμμα
50 χρόνια από την ενθρόνιση βάζουμε ένα στενά
Στις κασετίνες όμως ξεχωρίζουν εν αντίθεση με εμάς.


RE: Proof bs BU - coll - 09/04/20 21:46:01

Πρέπει να παραδεχτούμε η νομισματική κουλτούρα τους έχει βαθειές ρίζες ,και είναι απόλυτα επιτυχημενη..
Δεν θα έλεγα το ίδιο για την σύγχρονη δική μας έστω και εκ του σποτελεσματος


RE: Proof bs BU - Halaros - 11/04/20 08:12:31

Δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε πως όταν εκεί έβγαιναν συλλεκτικές εκδόσεις και απευθύνονταν σε συλλέκτες αυτές οι έννοιες ήταν άγνωστες σε εμάς.
Δεν είναι τυχαίο ότι τα ελληνικά χρυσά νομισματα είναι ελάχιστα σε αριθμό εκδόσεων ειδικά στη σύγχρονη εποχή (δεν αναφέρομαι στα νεότερα αναμνηστικά).
Απ ότι μελετά τα κυρία ελληνικά χρυσά είναι της χούντας και μερικά του Όθωνα και του Γεωργιου όταν στα Αγγλικά υπάρχουν τουλάχιστον 7-8 εκδόσεις ανά έτος και δεν ξέρω καν και ποσά ασημένια.
Αναφέρομαι στα χρυσά γιατί είναι λιγότερα και πιο εύκολα να τα μελετήσεις και ν αξιολογείς και την αξία τους.


RE: Proof bs BU - coll - 11/04/20 08:48:04

Πάντως αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με τις Αγγλικές δεν νομίζω να γίνεται και αλλού.
Διότι υπάρχουν κι άλλοι καλόγουστο με βαθειά ιστορία.
Για τα αναμνηστικά δεν έχω άποψη καθώς δηλώνω λάτρης κυρίως των κυκλοφορίας γενικοτερα


RE: Proof bs BU - Halaros - 11/04/20 10:53:59

Κάπου διάβαζα ότι μετά την Αγγλία η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα σε εμπόριο και διακίνηση χρυσών λιρών.
Θεωρώ ότι αυτό οφείλεται και σε αυτό που προανέφερα ότι σαν χώρα είχαμε ελάχιστα χρυσά νομισματα κυκλοφορίας σε αντίθεση με άλλες χώρες.