Συλλεκτικό Στέκι
Proof bs BU - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Proof bs BU (/thread-3863.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Proof bs BU - nikos11 - 11/04/20 10:56:49

Γειά σου Σωτήρη. Εγώ πιστεύω ότι λάτρεις των βρετανικών υπάρχουν παντού, είναι παγκόσμιου ενδιαφέροντος. Μπορεί σαν ποσοστό εδώ ή σε κάποιες χώρες να υπάρχουν περισσότεροι ή λιγότεροι ενδιαφερόμενοι, άμα πας όμως σε κάποια έκθεση θα διαπιστώσεις ότι συγκεντρώνουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον από όλα ή αν δεις από τις δημοπρασίες παγκοσμίως σε όλες υπάρχουν και τα βρετανικούλια Smile . Προφανώς δεν τα βάζουν έτσι, υπάρχουν ενδιαφερόμενοι.


RE: Proof bs BU - coll - 11/04/20 11:30:17

Καλημέρα Νικο
Ίσως με το σχόλιο  μου να ξεφεύγω από το θέμα αλλά θέλω την άποψη σου.
Θεωρώ  γενικά ότι   υπάρχουν συλλεκτικα που επειδη είναι ιδιαίτερα δημοφιλή ,οι τιμές τους επουδενί δεν  ανταποκρίνονται στην σπανιοτητα τους και είναι υπερεκτιμημενα, ενώ άλλα άσημα είναι πολύ οικονομικά, ενδιαφέροντα και σπανιότερα.
Πάντα αυτό με απασχολούσε και με προβληματιζε αυτό  στις επιλογές μου .


RE: Proof bs BU - nikos11 - 11/04/20 11:34:31

Σε αυτό δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Από την άλλη ο καθένας συλλέγει ότι του αρέσει και μπορεί να αποκτήσει με ... λίγη σύνεση Rolleyes  Wink !


RE: Proof bs BU - Halaros - 11/04/20 14:59:26

Αυτό ισχύει και στα ελληνικά αναμνηστικά από ότι παρακολουθώ. Βέβαια παρατηρώντας και ιστορικό αγοραπωλησιών βλέπεις τρομερές διακυμάνσεις ενώ στη λίρα πάντα υπάρχει μια σχετικότητα με την τιμή του χρυσού.
Στη συσκευασία όμως ξεχωρίζουν σχεδόν όλοι οι ξένοι από ασημένια (πχ Αυστριακά ) μέχρι χρυσά (πχ proof λίρες και αμερικανικά)


RE: Proof bs BU - digo - 14/04/20 16:25:34

Θυμάμαι στα Βρεταννικα, έναν online Αμερικανό φίλο, που μου έλεγε να αγοράζω ο,τι πιστοποιημένη λίρα young head Victoria που εβρισκα σε PCGS MS65, και υπήρχαν αρκετές, ίσως να μην έκλεινες σετ, αλλά οι κοινότερες έκαναν τοτε $1000-$1500, μιλάμε τώρα το 2006-2007. Ποσο μέσα έπεσε ε; Κι εγώ ο βλάκας δεν τον άκουσα να μαζεύω μόνο τέτοιες ψαγμένες λίρες και να αφήσω τα αλλα. Τώρα είναι πολύ επάνω και στον Γεώργιο 5ο νομίζω υπάρχει φούσκα και θεωρώ ότι θα πέσουν. Πεντολιρο και ξεκινάει με $20000 + 20%? PR67 βέβαια αλλά...

ΥΓ: και βέβαια ο μίνιμουμ βαθμός υποδήλωνε να παίρνω την καλύτερη ποιότητα που μπορώ. Η άνοδος της ανώτερης κατηγορίας (64-66) σε τιμές είναι πολλαπλάσια από τις χαμηλότερες καταστάσεις.


RE: Proof bs BU - Halaros - 15/04/20 19:01:35

Θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να αγοράσεις ενα 5λιρο (που είναι και πιο κοντά στην τιμή του χρυσού) ή κασετίνα με διλιρο, μονόλιρο μισό στην ίδια τιμή περίπου?
Αναφέρομαι στις χρονιές 2005, 1989, 2002, 2017 κτλ.


RE: Proof bs BU - digo - 18/04/20 19:03:23

Επειδή είμαστε φαταουλες, προτιμάμε τη μεγάλη κασετίνα με τέταρτο, μισό, λίρα, δυο, ΚΑΙ πεντολιρο, η την κασετίνα και το πεντολιρο χωριστά. Πλάκα κάνω, αλλά ιδεωδως αυτό είναι. Smile

Καλή Ανάσταση 

Δημητρης

ΥΓ: Πολύ κόλλημα έχει πέσει με αυτές τις ειδικές χρονιές επειδή άλλαξε το design. Αλλά γι αυτό τον λόγο, για ένα συλλέκτη λιρών πχ, η λίρα του 1989 είναι πιο περιζήτητη από το πεντολιρο. Για τις άλλες χρονιές δεν ξέρω, αυτή του 2017 είναι ψηλά πάντως.