Συλλεκτικό Στέκι
Χρυσά συλλεκτικα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Χρυσά συλλεκτικα (/thread-3880.html)

Σελίδες: 1 2 3


Χρυσά συλλεκτικα - coll - 22/04/20 21:14:25

Γιατί τα συλλεκτικά χρυσά ως προς την τιμή τους,δεν  ακολουθούν άμεσα την διακύμανση της τιμής του μεγάλου;;
Και όταν αυτό πέσει μπορώ να καταλάβω την σταθερή τιμή τους.
Όταν όμως ανέβει πολύ (όπως καλή ώρα) γιατί δεν ακολουθούν ανάλογα;
Έχετε άποψη;


RE: Χρυσά συλλεκτικα - Halaros - 22/04/20 23:08:36

Για μένα είναι λογικό.
Τα συλλεκτικά εμπεριέχουν ένα premium στην τιμή τους πχ 10% σε σχέση με την αξία τους σε χρυσό.
Πχ ένα πεντόλιρο one year type αν η αξία πέντε λιρών είναι 2000€ αυτό Πουλιέται 2250€. Αν η τιμή της λίρας πάει 450€ τότε αυτό θα πάει αναλογικά 2500€,
Αν αντίστοιχα πέσει η τιμή του χρυσού η φαινομενική πτώση του πεντόλιρου θα είναι μικρότερη γιατί το premium δε μειώνεται.
Για μένα η τιμή πώλησης ενός νομίσματος βγαίνει από την κάτωθι σχέση
Τιμή πώλησης  = τιμή μετάλλου+σπανιότητα + επιθυμία αγοράς η ζήτησης
Εκτός από την τιμή του μετάλλου οι άλλοι δυο παράγοντες είναι αστάθμητοι.
Παράδειγμα για ένα πεντόλιρο πάλι η αξία του μετάλλου είναι αντικειμενική, όσον το νόμισμα διατίθεται από το νομισματοκοπείο η τομή είναι σχετικά σταθερή, όταν εξαντληθεί κατευθείαν η τιμή ανεβαίνει. Από την άλλη πχ τα νομισματα έκδοσης του 20 είναι συνηθισμένα τώρα αν όμως συνέβαινε κάτι και ήταν η τελευταία Ελισαβετ τότε θα είχαμε μεγάλη ζήτηση για αυτά.
Και άλλος ένα σημαντικός παράγοντας είναι η σχέση προσφοράς και ζήτησης που ισχύει σε όλα.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - coll - 22/04/20 23:54:22

Ναι καταλαβαίνω.
Απλά παρατηρώ την επενδυτική λίρα χωρίς καμία σπανιότητα να έχει πάρει 80-100 ευρώ πάνω της, και άλλα συλλεκτικά να παλεύουν να πουληθούν αδικως στην τιμή του μετάλου τους, απλά γιατί δεν είναι ψηλοβαθμα.
Ίσως έχει να κάνει με την ζήτηση που ανεφερες


RE: Χρυσά συλλεκτικα - coll - 23/04/20 00:12:04

Μάλιστα μια και έγινε αναφορά για premium 10% στα συλλεκτικά, νομίζω ότι η επενδυτική έχει 15% premium για πάρτη της χωρίς καμία συλλεκτικό τητα.
Λάθος έχω;


RE: Χρυσά συλλεκτικα - sotiris - 23/04/20 02:38:27

(23/04/20 00:12:04)coll Έγραψε:  Μάλιστα μια και έγινε αναφορά για premium 10% στα συλλεκτικά, ...
Καλο ειναι να μην βαζουμε ΟΛΑ τα συλλεκτικα στο ιδιο σακουλι. Π.χ. εχει καποιος να μου πουλησει χρυσο 100αρικο του 1876-Α σε οποιαδηποτε κατασταση σε τιμη μεταλλου + 10% (προσφερω και +100% αμα λαχει ... Smile Smile Smile )
Σωτηρης


RE: Χρυσά συλλεκτικα - μαρκος - 23/04/20 12:52:23

Σωτηρη αισθηση μου ειναι οτι θη λιρα απολαμβανει την σιγουρια και την εγγυηση της μαζας η οποια καμμια σψεση με συλλεκτισμο εχει.Στα συλλεκτικα υπαρχουν κατηγοριες φιλε ενδιαφεροντως και βαση αυτων κινουνται οι συλλεκτες,λ.χ ενα 100 κουρους Οθωμανικο μπορει να το παρεις και κατω απο τιμη μεταλλου αλλα και το παταδειγμα του κ.Σωτηρη απο πανω με το 100δρχ ειναι η αλλη πλευρα


RE: Χρυσά συλλεκτικα - coll - 23/04/20 14:24:39

Έτσι ακριβώς Μάρκο, για αυτό ακριβώς και το επεσήμανα.
Δυστυχώς η επενδυτική λίρα είναι συλλεκτικοτερη των kurus , του εικοσαδραχμου του 84 και πολλων πολλών άλλων ...

Βέβαια το ίδιο είχε γίνει και το 2013 , και μετά από 7 χρονια βλέπουμε το< ξεφόρτωμα> του χρυσού όλων των εγκλωβισμενων, σε όλο του το μεγαλείο.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - nikos11 - 23/04/20 15:49:40

Δεν ξέρω αν είναι ξεφόρτωμα ή βιαστική έξοδος, ο καιρός θα δείξει Rolleyes . Εξαρτάται βέβαια και από τις προτεραιότητες και τις ανάγκες του καθενός.

Με την ευκαιρία, είναι τελείως λάθος η προσπάθεια συσχέτισης της συμπεριφοράς των συλλεκτικών ειδών με τα επενδυτικά. Η κάθε κατηγορία, που χωρίζεται και σε υποκατηγορίες, έχει δικούς της κανόνες και δική της συμπεριφορά και είναι άστοχη η οποιαδήποτε σύγκριση.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - Halaros - 23/04/20 17:22:56

Για να μην παρεξηγούμαστε όταν λέμε συλλεκτικά δε μιλάμε για το σαράνταδραχμο του Οθωνα το οποίο καμία σχέση δεν έχει με την τιμή του χρυσού , μιλάμε για επενδυτικά - συλλεκτικά και νομίζω Ότι εκεί αναφέρθηκε ο κύριος coll.
Για αυτό προσπάθησα να συσχετίσω τις λίρες (που είναι επενδυτικές) και ένα 5 λιρο one year type (που υπάρχει ένα premium) για να υπάρχει μια συσχέτιση. Νομίζω δεν περιμένει κανείς ν αγοράσει το χρυσό ΟΧΙ 400€ αν πέσει η τιμή του χρυσού.
Τώρα αν είναι ξεφόρτωμα και νωρίς η αργά μόνο ο χρόνος θα δείξει. Αν όμως έχω αγοράσει τη λιρα στα 210€ και την πουλήσω 380€ Δε με απασχολεί μετά αν πάει 400€.
Για να απόχωριστώ όμως κάποιο συλλεκτικό θα πρέπει να μπορώ να το αντικαταστήσω με κάτι αντίστοιχο η καλύτερο.


RE: Χρυσά συλλεκτικα - coll - 23/04/20 17:43:49

Ναι καμία σχέση με σπανιότητας.
Απλά παρατηρηση ήταν για το ότι νομίσματα κυκλοφορίας με 100χρονια στην πλάτη έχουν μικρότερο premium από μια λίρα που βγήκε  <προχτές> για επενδυτικό σκοπό.